Рішення від 12.09.2022 по справі 140/4768/22

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2022 року ЛуцькСправа № 140/4768/22

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮНІСТЕН» до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮНІСТЕН» (далі - ТзОВ «ЮНІСТЕН», позивач, товариство) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - відповідач 1, ГУ ДПС у Волинській області), Державної податкової служби України (далі - відповідач 2, ДПС України) про визнання протиправними та скасування рішень комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) ГУ ДПС у Волинській області про відмову в реєстрації податкових накладних, поданих ТзОВ «ЮНІСТЕН»:

від 10 січня 2022 року №3631680/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31 січня 2021 року №31024;

від 10 січня 2022 року №3631683/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31 січня 2021 року №31026;

від 10 січня 2022 року №3631672/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31 січня 2021 року №31027;

від 10 січня 2022 року №3631681/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31 січня 2021 року №31028;

від 10 січня 2022 року №3631685/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31 січня 2021 року №310294;

від 10 січня 2022 року №3631675/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31 січня 2021 року №31030

та зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні від 31 січня 2021 року №31024, №31026, №31027, №31028, №31029, №31030, подані ТзОВ «ЮНІСТЕН».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) ТзОВ «ЮНІСТЕН» було складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні по господарських операціях з продажу газу нафтового скрапленого в січень 2021 року, зокрема: №31024 від 31 січня 2021 року на суму ПДВ - 116534,45 грн по покупцю ТзОВ «ЛІНК ПРОМ»; №31026 від 31 січня 2021 року на суму ПДВ - 80275,01 грн по покупцю ТзОВ «МОДЕРА ОІЛ»; №31027 від 31 січня 2021 року на суму ПДВ - 126402,27 грн по покупцю ТзОВ «МУЛЬТІОКТАН»; №31028 від 31 січня 2021 року на суму ПДВ - 29035,06 грн по покупцю ТзОВ «НАФТОТРЕЙД АЛЬЯНС»; №31029 від 31 січня 2021 року на суму ПДВ - 192955,84 грн по покупцю ТзОВ «НК ВАЛЕНСІЯ»; №31030 від 31 січня 2021 року на суму ПДВ - 224964,38 грн по покупцю ТОВ «НК МАРСЕЛЬ».

Однак, реєстрацію зазначених податкових накладних було зупинено, що підтверджується квитанціями від 15 лютого 2021 року, відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України у зв'язку із тим, що платник податку, яким подано для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

ТзОВ «ЮНІСТЕН» було надано на розгляд комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС у Волинській області копії документів та письмові пояснення щодо підтвердження інформації зазначеної у кожній із вищевказаних податкових накладних, однак комісією прийнято рішення про відмову в реєстрації вищевказаних податкових накладних.

Позивач повідомляє, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23 лютого 2022 року в адміністративній справі №140/5634/21 позов ТзОВ «ЮНІСТЕН» до ГУ ДПС у Волинській області, ДПС України про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії задоволено: визнано протиправним і скасовано рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Волинській області №22427 від 30 березня 2021 року про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку; зобов'язано відповідача 1 виключити ТзОВ «ЮНІСТЕН» з переліку ризикових платників податку, а тому зупинення реєстрації вищевказаних податкових накладних з підстав відповідності платника податку пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку є протиправним.

Вказує, що згідно із оскаржуваними рішеннями відмовлено у реєстрації податкових накладних у зв'язку ненаданням платником податків копій документів, а саме: відсутні видаткові накладні, довіреності, надані специфікації не відповідають умовам договору.

Однак умовами договору поставки не передбачено оформлення видаткової накладної на постачання продукції, а встановлено, що передача-приймання товару за кількістю і якістю здійснюється з оформленням акту приймання-передачі товару. Також, в рішенні не зазначено в чому саме полягає не відповідність специфікації умовам договору.

В свою чергу, мотивування оспорюваного рішення ненаданням ТзОВ «ЮНІСТЕН» довіреностей, при тому що було надано реєстр довіреностей, прямо суперечить правилу першої події, що закріплене пунктом 187.1 статті 187 ПК України.

На думку позивача, відповідач 1 формально зазначив причини для відмови у реєстрації спірних податкових накладних з посиланням лише на перелік документів, що визначений формою рішення, який, на думку контролюючого органу, не наданий платником податків, що є недопустимим.

З наведених підстав ТзОВ «ЮНІСТЕН» уважає рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області про відмову в реєстрації податкових накладних незаконними, і такими, що порушують права, свободи та інтереси товариства, з огляду на що просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідачів у відзиві на позовну заяву від 28 липня 2022 року позовних вимог не визнав повідомляє, що ТзОВ «ЮНІСТЕН» виписано для ТзОВ «Лінк Пром» податкову накладну №31024 від 31 січня 2021 року на загальну суму операції 699206,69 грн (в тому числі ПДВ 116534,45 грн); для ТзОВ «МОДЕРА ОІЛ»» податкову накладну №31026 від 31 січня 2021 року на загальну суму операції 481 650,05 грн (в тому числі ПДВ 80275,01 гри); для ТзОВ «Мультіоктан» податкову накладну №31027 від 31 січня 2021 року на загальну суму операції 758413,63 грн (в тому числі ПДВ 126402,27 грн); для ТзОВ «Нафтотрейд Альянс» податкову накладну №31028 від 31 січня 2021 року на загальну суму операції 174210,34 грн (в тому числі ПДВ 29035,06 грн) для ТзОВ «НК Валенсія» податкову накладну №31029 від 31 січня 2021 року на загальну суму операції 1157735,04 грн (в тому числі ПДВ 192955,84 грн) для ТзОВ «НК Марсель» (ЄДРПОУ 42883655) податкову накладну №31030 від 31 січня 2021року на загальну суму операції 1349786,30 грн (в тому числі ПДВ 224 964, 38 грн) стосовно операції з поставки газу нафтового скрапленого марки А ДСТУ EN 589:2017 (код УКТ ЗЕД 2711129700).

Згідно квитанцій від 15 лютого 2021 року реєстрація вказаних податкових накладних була зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України у зв'язку із відповідністю платника податку, яким подано для реєстрації податкові накладні в ЄРПН пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Позивачу було запропоновано надати пояснення та/або копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/розрахунку коригування для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову податкової накладної розрахунку коригування в ЄРПН.

За результатами розгляду поданих документів комісією ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення від 10 січня 2022 року №3631680/3968070, №3631683/39680702, №3631672/39680702, №3631681/39680702, №3631685/39680702, №3631675/39680702 про відмову у реєстрації податкових накладних від 31 січня 2021 року №31024, №31026, №31027, №31028, №31029, №31030 з підстав ненадання платником податку копій документів: договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. В графі «додаткова інформація» зазначено: Відсутні видаткові накладні, довіреності, надані специфікації не відповідають умовам договору.

Представник відповідачів вказує, що на засіданні комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН 31 січня 2021 року прийнято рішення №1560 про відповідність платника ТзОВ «ЮНІСТЕН» критеріям ризиковості відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (чинне на момент подання податкових накладних). Вказане рішення стало підставою саме зупинення в реєстрації податкових накладних, а не в відмові реєстрації таких.

З урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 05 березня 2021 року № 1 прийнято рішення від 16 березня 2021 року №20471 про відповідність платника ТзОВ «ЮНІСТЕН» критеріям ризиковості відповідна до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Позивачем до повідомлень про надання пояснень та копій документів №11, 13, 14, 15, 16, 17 від 01 січня 2022 року долучено Реєстри довіреностей на отримання ТМЦ за період з 01 січня 2021 року по 31 січня 2021 року у яких зазначено зміст документу (№ доручення і дата, особа в дорученні, номер авто), проте самих доручень, які б підтвердили право особи на отримання ТМЦ не було надано контролюючому органу. Також не було надано видаткових накладних по вказаних господарських операціях.

Згідно податкових накладних від 31 січня 2021 року здійснюється поставка газу нафтового скрапленого марки А ДСТУ EN 589:2017 (УКТЗЕД 2711129700), проте згідно повідомлення про надання пояснень та копій документів №28 від 09 січня 2022 року сертифікати відповідності №АА 000383, №АА 00381, №АА 00382, №АА 000384, №АА 000380 на газ нафтовий скраплений марки А (термін дії з 27 грудня 2019 року по 26 грудня 2020 року), що свідчить про закінчення терміну дії сертифікатів відповідності на газ нафтовий скраплений марки А.

Окрім того, зазначає, що повноваження ДПС України щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу.

З урахуванням зазначеного представник відповідачів просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю (арк. спр. 150-155).

На адресу суду 03 серпня 2022 року надійшла відповідь на відзив, в якій позивач додатково звертає увагу суду, що наведені дані в Реєстрі довіреностей на отримання ТМЦ, в повній мірі підтверджують інформацію щодо одержання товару товариством. В оскаржуваних рішеннях не зазначено жодних недоліків до поданих первинних документів, а також не зазначено в чому саме полягає не відповідність специфікації умовам договору.

Вказує, що обґрунтування оскаржуваних рішень будь-якими іншими підставами чи доводами, крім зазначених в рішенні, не може братися до уваги, в так як оскаржуване рішення під час його прийняття на них не гуртувалося. Окрім того, умовами договорів поставки не встановлено жодних вимог до оформлення специфікацій.

Згідно пункту 1.3. договорів поставки, які є аналогічними, асортимент, кількість, ціна, у мови поставки товару узгоджуються сторонами окремо і оформляються у вигляді додатків до цього договору, котрі є його невід'ємною частиною.

Так специфікаціями було визначено асортимент, кількість та ціна товару, що поставляється, що відповідає умовам договору. Умови поставки визначені розділом 3 договорів поставки, та здійснювалися за погодженням сторін, та відображені в актах приймання-передачі скрапленого газу.

Крім того, чинне законодавство України не містить вимог щодо обов'язкового вказання в договорі чи додатках до нього строків постачання, так як частиною першою статті 663 ЦК України передбачено, що продавець зобов'язаний передати товар покупцеві у сірок, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, відповідно до положень статті 530 цього Кодексу (арк. спр. 167-168).

На адресу суду 12 серпня 2022 року надійшло заперечення, в якому представник відповідачів просить в задоволенні адміністративного позову відмовити з підстав, які є аналогічними доводам викладеним у відзиві на позовну заяву (арк. спр. 171-174).

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 12 липня 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) осіб (арк. спр. 144).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2022 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідачів про розгляд справи за правилами загального провадження (арк. спр. 161-162).

Суд, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

ТзОВ «ЮНІСТЕН» зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 06 березня 2015 року та здійснює наступні види діяльності за кодами КВЕД: 47.30 роздрібна торгівля пальни; 46.71 оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; 47.19 інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах; 64.99 надання інших фінансових послуг (крім страхування та пенсійного забезпечення; 68.20 надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

З 01 листопада 2016 року позивач зареєстрований платником податку на додану вартість

ГУ ДПС у Волинській області видало товариству ліцензію серії АЖ №078165 на право оптової торгівлі пальним за відсутності місця оптової торгівлі пальним реєстраційний №990614201900136, дата реєстрації 01 липня 2019 року (арк. спр. 16).

Між ТОВ «ЮНІСТЕН» (постачальник) та ТзОВ «Лінк Пром», ТзОВ «Модера Оіл», ТзОВ «Мультіоктан», ТзОВ «Нафтотрейд Альянс», ТзОВ «НК Валенсія», ТзОВ «НК Марсель» (покупці) укладено договори поставки від 03 серпня 2020 року №34/20, №23/20, №5/20, №37/20, №9/20, №8/20 згідно із пунктом 1.1 яких на умовах цього договору постачальник зобов'язується поставити та передати покупцеві у власність нафтопродукти, а покупець зобов'язується прийняти товар та оплатити його.

Пунктом 3.1 вказаних договорів передбачено, що товар поставляється партіями на умовах та у строк визначених у додатках до договору (арк. спр. 21, 33, 45, 61, 70, 85).

Відповідно до специфікацій на поставку товару: від 02 січня 2021 року №Б-00000022, від 01 січня 2021 року №Б-00000024, від 05 січня 2021 року №Б-00000025, від 01 січня 2021 року №Б-00000026, від 01 січня 2021 року №Б-00000027 та від 02 січня 2021 року №Б-00000028 сторони прийшли до угоди про поставку газу нафтового скрапленого марки А ДСТУ EN 589:2017 (код УКТ ЗЕД 2711129700) в кількості 38,133 тон, 26,268 тон, 41,362 тон, 9501 тон, 63,140 тон та 73,614 тон відповідно за ціною 18336,00 грн за тону (арк. спр. 22, 34, 46, 62, 71, 86).

На виконання умов договору поставки ТзОВ «ЮНІСТЕН» було здійснено передачу вказаним контрагентам газ скраплений марки А ДСТУ EN 589:2017 (код УКТ ЗЕД 2711129700), що підтверджується підписаними сторонами актами приймання-передачі газу нафтового скрапленого від 31 січня 2021 року №Б-00000022 (в кількості 38,133 тон на загальну суму 699206,69 грн), від 31 січня 2021 року №Б-00000024 (в кількості 26,268 тон на загальну суму 481650,05 грн), від 31 січня 2021 року №Б-00000025 (в кількості 41,362 тон на загальну суму 758413,63 грн), від 31 січня 2021 року №Б-00000026 (в кількості 9501 тон на загальну суму 174210,34 грн), від 31 січня 2021 року №Б-00000027 (в кількості 63,140 тон на загальну суму 1157735,04 грн) та від 31 січня 2021 року №Б-00000028 (в кількості 73,614 тон на загальну суму 1349786,30 грн) (арк. спр. 23, 35, 47, 63, 72, 87).

За наслідками вказаних господарських операцій ТзОВ «Юністен» складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні: від 31 січня 2021 року №31024 на загальну суму операції 699206,69 грн (в тому числі ПДВ 116534,45 грн) по взаємовідносинах із ТзОВ «Лінк Пром»; від 31 січня 2021 року №31026 на загальну суму операції 481650,05 грн (в тому числі ПДВ 80275,01 грн) по взаємовідносинах із ТзОВ «МОДЕРА ОІЛ»»; від 31 січня 2021 року №31027 на загальну суму операції 758413,63 грн (в тому числі ПДВ 126402,27 грн) по взаємовідносинах із ТзОВ «Мультіоктан»; від 31 січня 2021 року №31028 на загальну суму операції 174210,34 грн (в тому числі ПДВ 29035,06 грн) по взаємовідносинах із ТзОВ «Нафтотрейд Альянс»; від 31 січня 2021 року №31029 на загальну суму операції 1157735,04 грн (в тому числі ПДВ 192955,84 грн) по взаємовідносинах із ТзОВ «НК Валенсія»; від 31 січня 2021 року №31030 на загальну суму операції 1349786,30 грн (в тому числі ПДВ 224964,38 грн) по взаємовідносинах із ТзОВ «НК Марсель» на поставку газу нафтового скрапленого марки А ДСТУ EN 589:2017 (код УКТ ЗЕД 2711129700) (арк. спр. 17, 29, 41, 57, 66, 81).

Відповідно до квитанцій від 15 лютого 2021 року №9026313876, №9026317894, №9026314204, №9026314169, №9026318464, №9026258303 реєстрація вказаних податкових накладних була зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України, у зв'язку із тим, що платник податку, яким подано для реєстрації податкову накладну в ЄРПН, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

У квитанціях також було запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН (арк. спр. 17, 29, 41, 57, 66, 81 зворот.).

Для підтвердження реєстрації спірних податкових накладних позивач подав до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 01 січня 2022 року №11, №13, №14, №15, №16, №17 (арк. спр. 18, 30, 42, 58, 67, 82) разом із поясненнями від 29 грудня 2021 року №74, №76, №77, №78, №79, №80 (арк. спр. 19, 31, 43, 59, 68, 83) та копіями документів на підтвердження реальності здійснення господарських операцій, а саме:

по податковій накладній від 31 січня року №31024: виписки по рахункам за 07 вересня 2021 року, за 08 вересня 2021 року, за 21 квітня 2021 року, за 26 лютого 2021 року, акт приймання-передачі скрапленого газу №Б-00000022 від 31 січня 2021 року по договору поставки №4/20 від 03 серпня 2020 року; додаток №5-00000022 від 02 січня 2021 року до договору поставки нафтопродуктів №34/20 від 03 серпня 2020 року (специфікація); акт надання послуг №1 від 31 січня 2021 року по договору на надання транспортно-експедиційних послуг №12-08/20 від 12 серпня 2020 року; аналітичний журнал-ордер по рахунку 36.1.10 з контрагентом ТзОВ «Лінк Пром» за 01 січня 2021 року - 31 жовтня 2021 року; аукціонні свідоцтва №СГ-84-6-6 від 04 грудня 2020 року; №СГ-84-6-7 від 04 грудня 2020 року; №СГ-84Д-9-6 від 18 грудня 2020 року; №СГ-84Д-9-7 від 18 грудня 2020 року; видаткові накладні від 01 січня 2021 року №1, №3, від 02 січня 2021 року №14, №11, від 03 січня 2021 року №23, №4/20, від 30 січня 2021 року №234, №233, договір поставки №34/20 від 03 серпня 2020 року укладений між ТОВ «Юністен» та ТзОВ «Лінк Пром», додаткову угоду №1 від 30 грудня 2020 року до договору №АК84/4-3-СГ від 04 грудня 2020 року; договір №АК84/4-3-СГ купівлі-продажу скрапленого газу від 04 грудня 2020 року та додаток №1 до вказаного договору - графік поставки скрапленого газу у грудні 2020 року.

по податковій накладній від 31 січня року №31026: виписки по рахункам за 06 вересня 2021 року, за 14 січня 2021 року, за 16 березня 2021 року, за 21 квітня 2021 року, акт №Б-00000024 від 31 січня 2021 року приймання-передачі скрапленого газу по договору поставки №23/20 від 03 серпня 2020 року; додаток №Б-00000024 від 01 січня 2021 року до договору поставки нафтопродуктів №23/20 від 03 серпня 2020 року (специфікація); акт надання послуг №1 від 31 січня 2021 року по договору на надання транспортно-експедиційних послуг №12-08/20 тр від 12 серпня 2020 року; аналітичний журнал-ордер по рахунку 36.1.10 з контрагентом ТзОВ «Модера Оіл» за 01 січня 2021 року - 31 жовтня 2021 року; аукціонні свідоцтва від 04 грудня 2020 року №СГ-84-6-6, №СГ-84-6-7 від 18 грудня 2020 року №СГ-84Д-9-6, №СГ-84Д-9-7, видаткові накладні від 03 січня 2021 року №21, №22 від 02 січня 2021 року №14, №11 від 05 січня 2021 року №35, №40, №41, від 06 січня 2021 року №42, від 31 січня 2021 року №235, №236, №234, №233, від 30 грудня 2020 року №2812, №2809, договір поставки №23/20 від 03 серпня 2020 року укладений між ТзОВ «Юністен» та ТОВ «Модера Оіл»; додаткова угода №1 від 30 грудня 2020 року до договору №АК84/4-3-СГ від 04 грудня 2020 року; договір №АК84/4-3-СГ купівлі-продажу скрапленого газу від 04 грудня 2020 року та додаток №1 до вказаного договору - графік поставки скрапленого газу у грудні 2020 року.

по податковій накладній від 31 січня року №31027: виписки по рахункам за 26 лютого 2021 року, за 21 квітня 2021 року, акт №5-00000025 від 31 січня 2021 року приймання-передачі скрапленого газу по договору поставки №5/20 від 03 серпня 2020 року; додаток №5-00000025 від 05 січня року 2021 до договору поставки нафтопродуктів №23/20 від 03 серпня 2020 року (специфікація); акт №1 надання послуг від 31 січня 2021 року по договору на надання транспортно-експедиційних послуг №12-08/20 тр від 12 серпня 2020 року; аналітичний журнал-ордер по рахунку 36.1.10 з контрагентом ТзОВ «Мультіоктан» за 01 січня 2021 - 31 жовтня 2021 року; аукціонні свідоцтва №СГ-84Д-9-4, №СГ-84Д-9-5 від 18 грудня 2020 року; видаткові накладні №22 від 06 січня 2021 року; №23 від 06 січня 2021 року, №14 від 04 січня 2021 року, №15 від 04 січня 2021 року; №27 від 08 січня 2021 року, №26 від 08 січня 2021 року, №32 від 09 січня 2021 року, №29 від 08 січня 2021 року, договір поставки №5/20 від 03 серпня 2020 року укладений між ТзОВ «Юністен» та ТзОВ «Мультіоктан», договір №АК84Д/3-3-СГ купівлі-продажу скрапленого газу від 18 грудня 2020 року та додаток №1 до вказаного договору - графік поставки скрапленого газу у грудні 2020 року-січні 2021 року.

по податковій накладній від 31 січня року №31028: виписки по рахункам за 17 березня 2021 року, за 21 квітня 2021 року, акт №5-00000026 від 31 січня 2021 року приймання-передачі скрапленого газу по договору поставки №37/20 від 03 серпня 2020 року; додаток №5-00000026 від 01 січня 2021 року до договору поставки нафтопродуктів №37/20 від 03 серпня 2020 року (специфікація); акт №1 надання послуг від 31 січня 2021 року по договору на надання транспортно-експедиційних послуг №12-08/20 тр від 12 серпня 2020 року; аналітичний журнал-ордер по рахунку 36.1.10 з контрагентом ТзОВ «Нафтотрейд Альянс» за 01 січня 2021 року - 31 жовтня 2021 року; аукціонні свідоцтва №СГ-84-6-6, №СГ-84-6-7 від 04 грудня 2020 року; №СГ-84Д-9-6, №СГ-84Д-9-7 від 18 грудня 2020 року, видаткові накладні від 01 січня 2021 року №2, №5, №15 від 02 січня 2021 року №16 , від 30 січня 2021 року №228, від 08 січня 2021 року №56, договір поставки №37/20 від 03 серпня 2020 року укладений між ТОВ «Юністен» та ТзОВ «Нафтотрейд Альянс», договір №АК84/4-3-СГ купівлі-продажу скрапленого газу від 04 грудня 2020 року та додаток №1 до вказаного договору - графік поставки скрапленого газу у грудні 2020 року, договір №АК84Д/4-3-СГ купівлі-продажу скрапленого газу від 18 грудня 2020 року та додаток №1 до вказаного договору - графік поставки скрапленого газу у грудні 2020 року-січні 2021 року; додаток до договору №АК84/4-3-СГ купівлі-продажу скрапленого газу від 04 грудня 2020 року, додаток до договору №АК84Д/4-3-СГ купівлі- продажу скрапленого газу від 04 грудня 2020 року.

по податковій накладній від 31 січня року №31029: виписки по рахункам за 06 вересня 2021 року, за 21 квітня 2021 року, за 26 лютого 2021 року, акт №Б-00000027 від 31 січня №2021 року приймання-передачі скрапленого газу по договору поставки 9/20 від 03.08.2020 року; Додаток №5-00000027 від 31 січня року 2021 до договору поставки нафтопродуктів №9/20 від 03 серпня 2020 року (специфікація); акт №1 надання послуг від 31 січня 2021 року по договору на надання транспортно-експедиційних послуг №12-08/20 тр від 12 серпня 2020 року; аналітичний журнал-ордер по рахунку 36.1.10 з контрагентом ТзОВ «НК Валенсія» за 01 січня 2021 року - 31 жовтня 2021 року; аукціонні свідоцтва 7 від 04 грудня 2020 року №СГ-83Д-8-9, №СГ-84-6-6, №СГ-84-6-7, №СГ-84-6-9 від, видаткові накладні від 01 січня 2021 року №6, №8; від 14 січня 2021 року №ДВГП-48, №ДВГП-45, від 15 січня 2021 року №ДВГП-53, №ДВГП-52, від 18 січня 2021 року №ДВГП-59, від 16 січня 2021 року №ДВГП-56, №ДВГГІ-54, №ДВГП-55, від 19 січня 2021 року №БГПЦ-00006, №ДВГП-63, №ДВГП-62 від 20 січня 2021 року №ДВГП-64, від 22 січня 2021 року №ДВГП-70, №ДВГП-68, від 25 січня 201 року №ДВГП-75, №ДВГП-73, від 31 грудня 2020 року №СГ20-1048, №СГ20-1049, від 06 січня 2021 року №43, №46, договір поставки №9/20 від 03 серпня 2020 року укладений між ТзОВ «Юністен» та ТзОВ «НК Валенсія»; договір №АК83Д/5-3-СГ купівлі-продажу скрапленого газу від 20 листопада 2020 року та додаток №1 до вказаного договору - графік поставки скрапленого газу у листопаді-грудні 2020 року; Додаткова угода №1 від 30 грудня 2020 року до договору №АК84/4-3-СГ від 04 грудня 2020 року; договір №АК84/4-3-СГ від 04 грудня 2020 року та додаток №1 до вказаного договору - графік поставки скрапленого газу у грудні 2020 року; договір №АК84/5-3-СГ від 04 грудня 2020 року та додаток №1 до вказаного договору - графік поставки скрапленого газу у грудні 2020 року; додаткова угода №1 від 30 грудня 2020 року до договору №АК84/5-3-СГ від 04 грудня 2020 року.

по податковій накладній від 31 січня року №31030: виписки по рахункам за 06 вересня 2021 року, за 14 січня 2021 року, за 26 лютого 2021; виписка по рахункам за 31 березня 2021 року, акт №Б-00000028 від 31 січня 2021 року приймання-передачі скрапленого газу по договору поставки №8/20 від 03 серпня 2020 року; додаток №Б-00000028 від 31 січня 2021 до договору поставки нафтопродуктів №8/20 від 03 серпня 2020 (специфікація); акт №1 надання послуг від 31 січня 2021 року по договору на надання транспортно-експедиційних послуг №12-08/20 тр від 12 серпня 2020 року; аналітичний журнал-ордер по рахунку 36.1.10 з контрагентом ТзОВ «НК Марсель» за 01 січня 2021 року - 31 жовтня 2021 року; аукціонні свідоцтва від 04 грудня 2020 року №СГ-84-6-6, №СГ-84-6-7, №СГ-84Д-9-9, №СГ-84-6-9, видаткові накладні від 01 січня 2021 року №6, №8 від 14 січня 2021 року №ДВГП-48, №ДВГП-45, від 15 січня 2021 року №ДВГП-53, №ДВГП-52, №ДВГП-50, №ДВГП-49, від 18 січня 2021 року №ДВГП-61; №ДВГП-60, №ДВГП-59, №ДВГП-56, від 16 січня 2021 року №ДВГП-54, №ДВГП-55, від 19 січня 2021 року №БГПЦ-00006, №ДВГП-63, №ДВГП-62, від 20 січня 2021 року №ДВГП-64, від 22 січня 2021 року №ДВГП-70, №ДВГП-68, від 25 січня 2021 року №ДВГП-75, №ДВГП-73, №ДВГП-76 від 28 січня 2021 року №ДВГП-86 від 06 січня 2021 року №43, №46, договір поставки №8/20 від 03 серпня 2020 року укладений між ТззОВ «Юністен» та ТОВ «НК Марсель», додаткова угода №1 від 30 грудня 2020 року до договору №АК84/4-3-СГ від 04 грудня 2020 року; договір №АК84/4-3-СГ купівлі-продажу скрапленого газу від 04 грудня 2020 року та додаток №1 до вказаного договору - графік поставки скрапленого газу у грудні 2020 року; Договір №АК84/5-3-СГ від 04 грудня 2020 року та додаток №1 до вказаного договору - графік поставки скрапленого газу у грудні 2020 року; договір №АК84Д/5-3-СГ від 18 грудня 2020 року та додаток №1 до вказаного договору - графік поставки скрапленого газу у грудні 2020 року-січні 2021 року; додаткова угода №1 від 30 грудня 2020 року до договору №АК84/5-3-СГ від 04 грудня 2020 року.

Окрім того, по кожній із вищезазначених накладних було надано: договір оренди нежитлового приміщення від 01 вересня 2016 року №31/16; акт прийому-передачі до договору оренди нежитлового приміщення №31/16 від 01 вересня 2016 року; додаток №1 до договору оренди приміщення №31/16 від 01 вересня 2016 року - протокол узгодження ціни до договору оренди приміщення; додаткова угода від 29 грудня 2018 року до договору оренди нежитлового приміщення №31/16 від 01 вересня 2016 року, додаткова угода від 27 грудня 2019 року до договору оренди нежитлового приміщення №31/16 від 01 вересня 2016 року; договір №12-08тр про надання транспортно-експедиційних послуг від 12 серпня 2020 року; додаткова угода №1 до договору; звіт експедитора №1 до договору про надання транспортно-експедиційних послуг, реєстр довіреностей на отримання ТМЦ за період з 01 січня 2021 року по 31 січня 2021 року Качанівський ГПЗ; Реєстр довіреностей на отримання ТМЦ за період з 01 січня 2021 року по 31 січня 2021 року Долинський ГПЗ; сертифікати відповідності №.056.П.00017-19, №UA.056.П.00016-19, №UA.056.П.00015-19, №UA.056.П.00034-19, сертифікати відповідності серія АА №000382, №000384, №000383, №000381, №000380, товарно-транспортні накладні.

За результатами розгляду вказаних документів комісією ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН прийнято оскаржувані рішення від 10 січня 2022 року №3631680/3968070, №3631683/39680702, №3631672/39680702, №3631681/39680702, №3631685/39680702, №3631675/39680702 про відмову у реєстрації податкових накладних від 31 січня 2021 року №31024, №31026, №31027, №31028, №31029, №31030 з підстав ненадання платником копій документів: договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. В графі додаткова інформація зазначено: відсутні видаткові накладні, довіреності, надані специфікації не відповідають умовам договору (арк. спр. 20, 32, 44, 60, 69, 84).

ТзОВ «ЮНІСТЕН» не погоджуючись із рішеннями комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, звернулося із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.

Відповідно до вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01 липня 2017 року в ЄРПН податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до ЄРПН є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

Відповідно до пункту 2 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 (далі - Порядок №1165), автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Нормами пункту 7 Порядку №1165, визначено, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

Пунктом 8 Порядку №1165, передбачено, що платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.

Згідно пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Відповідно до пункту 11 Порядку №1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Критерії ризиковості платника податку на додану вартість визначені додатком №1 до Порядку №1165.

Зокрема, згідно пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, одним із таких критеріїв є наявність у контролюючих органах податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Як установлено судом реєстрація спірних податкових накладних була зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України, у зв'язку із тим, що комісією ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН було прийнято рішення від 13 січня 2021 року №1560 про відповідність ТзОВ «ЮНІСТЕН» пункту 8 Критеріїв ризикованості платника податку на додану вартість (арк. спр. 158).

Поряд з цим, у квитанції про зупинення реєстрації спірної податкової накладної не було вказано конкретного переліку документів, яких було б достатньо для прийняття рішення про реєстрацію вказаної податкової накладної, що свідчить про невідповідність сформованої квитанції вимогам до таких, що визначені пунктом 11 Порядку №1165.

Суд зауважує, що у випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 22 липня 2019 року у справі №815/2985/18.

Відповідно до пункту 4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову у реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 (далі - Порядок №520), у разі зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно пункту 5 Порядку №520, перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Слід зазначити, що хоча перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначено пунктом 5 Порядку №1165, конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема від змісту операції з постачання, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.

В той же час, недотримання принципу правової визначеності під час зупинення реєстрації податкової накладної призвело до необізнаності платника податків щодо вичерпного переліку необхідних документів, які він повинен був надати контролюючому органу, внаслідок чого позивач не зміг належним чином виконати свої обов'язки щодо реєстрації податкової накладної та належно скористатись правом на захист.

Пунктом 9 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Згідно пункту 3 Порядку №520, комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Відповідно до пункту 11 Порядку №520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/ оформлених із порушенням законодавства.

Як установлено судом та підтверджується податковим органом, з метою реєстрації зупинених податкових накладних від 31 січня 2021 року №31024, №31026, №31027, №31028, №31029, №31030 позивач подав до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 01 січня 2022 року №11, №13, №14, №15, №16, №17 (арк. спр. 18, 30, 42, 58, 67, 82) разом із поясненнями до податкових накладних від 29 грудня 2021 року №74, №76, №77, №78, №79, №80 (арк. спр. 19, 31, 43, 59, 68, 83) та копіями документів на підтвердження реальності здійснення господарських операцій.

За результатами розгляду вказаних документів комісією ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН прийнято рішення від 10 січня 2022 року №3631680/3968070, №3631683/39680702, №3631672/39680702, №3631681/39680702, №3631685/39680702, №3631675/39680702 про відмову у реєстрації податкових накладних від 31 січня 2021 року №31024, №31026, №31027, №31028, №31029, №31030 з підстав ненадання платником копій документів: договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. В графі додаткова інформація зазначено: відсутні видаткові накладні, довіреності, надані специфікації не відповідають умовам договору (арк. спр. 20, 32, 44, 60, 69, 84).

Поряд з цим, суд звертає увагу, що форма рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН (додаток до Порядку №520) визначає обов'язок комісії регіонального рівня у графі «відмова у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, у зв'язку з ненаданням документів» підкреслити серед переліку документів ті документи, які не надані платником податків.

Оскаржувані рішення взагалі не містять жодних підкреслень у даній графі.

Тобто, відповідач 1 формально зазначив причини для відмови у реєстрації спірних податкових накладних посиланням на увесь перелік документів, що визначений формою рішення, який, на думку контролюючого органу, не наданий платником податків, що є недопустимим.

Нормами пункту 187.1 статті 187 ПК України передбачено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Пунктом 198.2. статті 198 ПК України, передбачено, що датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

дата отримання платником податку товарів/послуг.

Оскільки для виникнення податкового зобов'язання з ПДВ достатньо настання однієї з подій, то обов'язок продавця виписати і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на відповідну суму ПДВ, кореспондує з правом контролюючого органу вимагати у платника ПДВ ту документацію, яка підтверджує настання саме такої події, а не обох подій одночасно.

Якщо мова йде про отримання платником податку товарів/послуг, то документами, достатніми для підтвердження такої операції будуть документи на підтвердження факту надання таких послуг. Відповідно, саме такі документи можуть вважатися необхідною передумовою для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.

Судом установлено, що відповідно пунктів 1.1, 3.1 договорів поставки від 03 серпня 2020 року №34/20, №23/20, №5/20, №37/20, №9/20, №8/20, укладених між Між ТОВ «ЮНІСТЕН» (постачальник) та ТзОВ «Лінк Пром», ТзОВ «Модера Оіл», ТзОВ «Мультіоктан», ТзОВ «Нафтотрейд Альянс», ТзОВ «НК Валенсія» та відповідно ТзОВ «НК Марсель» (покупці) на умовах цього договору постачальник зобов'язується поставити та передати покупцеві у власність нафтопродукти, а покупець зобов'язується прийняти товар та оплатити його. Товар поставляється партіями на умовах та у строк передбачені у додатках до договору (арк. спр. 21, 33, 45, 61, 70, 85).

Відповідно до специфікацій на поставку товару: від 02 січня 2021 року №Б-00000022, від 01 січня 2021 року №Б-00000024, від 05 січня 2021 року №Б-00000025, від 01 січня 2021 року №Б-00000026, від 01 січня 2021 року №Б-00000027 та від 02 січня 2021 року №Б-00000028 сторони прийшли до угоди про поставку газу нафтового скрапленого марки А ДСТУ EN 589:2017 (код УКТ ЗЕД 2711129700) в кількості 38,133 тон, 26,268 тон, 41,362 тон, 9501 тон, 63,140 тон та 73,614 тон відповідно за ціною 18336,00 грн за тонну (арк. спр. 22, 34, 46, 62, 71, 86).

Пунктом 3.2 вказаних договорів поставки передбачено, що передача-приймання товару за кількістю і якістю здійснюється у встановленому чинним законодавством України порядку, з оформленням акту приймання-передачі товару або іншого документа, який засвідчує передачу товару від постачальника до покупця.

Згідно із пунктами 3.3., 3.5 договорів моментом поставки товару і моментом переходу права власності на товар до покупця вважається момент підписання акту приймання-передачі товару або іншого документа, який засвідчує передачу товару від постачальника до покупця. Сторони укладають акти приймання-передачі товару, який передано протягом відповідного календарного місяця. В таких актах вказується найменування, кількість, ціна і вартість товару, що переданий протягом визначеного календарного місяця. Такі акти є підставою для розрахунків між сторонами, складання податкових та акцизних накладних.

На виконання умов договору поставки ТзОВ «ЮНІСТЕН» було здійснено передачу вищезазначеним контрагентам газ скраплений марки А ДСТУ EN 589:2017 (код УКТ ЗЕД 2711129700), що підтверджується підписаними сторонами актами приймання-передачі газу нафтового скрапленого від 31 січня 2021 року №Б-00000022 (в кількості 38,133 тон на загальну суму 699206,69 грн), від 31 січня 2021 року №Б-00000024 (в кількості 26,268 тон на загальну суму 481650,05 грн), від 31 січня 2021 року №Б-00000025 (в кількості 41,362 тон на загальну суму 758413,63 грн), від 31 січня 2021 року №Б-00000026 (в кількості 9501 тон на загальну суму 174210,34 грн), від 31 січня 2021 року №Б-00000027 (в кількості 63,140 тон на загальну суму 1157735,04 грн) та від 31 січня 2021 року №Б-00000028 (в кількості 73,614 тон на загальну суму 1349786,30 грн) (арк. спр. 23, 35, 47, 63, 72, 87).

Таким чином, умовами договорів поставки не передбачено обов'язкового оформлення видаткової накладної на постачання продукції, натомість встановлено, що передача-приймання товару здійснюється шляхом оформлення акту приймання-передачі або іншого документа, який засвідчує передачу товару від постачальника до покупця.

З урахуванням зазначеного, на думку суду, вищезазначені акти приймання-передачі, які містять опис товару, його кількісне вираження та вартість, підписи і печатки сторін договору є достатніми доказами, що підтверджують факт поставки протягом газу нафтового скрапленого марки А ДСТУ EN 589:2017 (код УКТ ЗЕД 2711129700).

При цьому, судом встановлено, що транспортування скрапленого газу від пунктів завантаження до резервуарів АЗС покупця здійснювалося ТзОВ «Букаєвиця» ЛТД, про що свідчить договір №12-08/20 тр на надання транспортно-експедиційних послуг від 12 серпня 2020 року, укладений між ТзОВ «Букаєвиця» ЛТД (експедитор) та ТзОВ «Юністен» (клієнт), акт надання послуг №1 від 31 січня 2021 року до вказаного вище договору, звіт експедитора №1 від 31 січня року 2021 та реєстрами довіреностей на отримання ТМЦ за період з 01 січня 2021 року по 31 січня 2021 року (арк. спр. 101-113).

Суд звертає увагу на те, що на підтвердження наведених вище обставин здійснення господарських операцій з ТзОВ «ЛІВАЙН ТОРГ» позивачем було надано на розгляд Комісії ГУ ДПС у Волинській області усі вище вказані первинні документи; будь-яка невідповідність у вказаних документах відповідачем не виявлена.

Щодо відсутності довіреностей, як на підставу для відмови у реєстрації податкових накладних, то суд зазначає, що отримання товару в пунктах передачі здійснювалося водіями експедитора, що підтверджується реєстрами довіреностей на отримання ТМЦ за період з 01 січня 2021 року по 31 січня 2021 року, копія яких була надана на розгляд Комісії і вказана обставина підтверджена у відзиві на позовну заяву.

При цьому, на думку суду, ненадання позивачем на розгляд комісії самих довіреностей не є достатньою підставою для відмови в реєстрації податкових накладних, оскільки контролюючим органом повинно бути зазначено об'єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкових накладних з урахуванням відсутності таких документів, при цьому, обов'язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку.

Викладені у відзиві на позовну заяву доводи представника відповідачів про закінчення терміну дії сертифікатів відповідності на газ нафтовий скраплений марки А на момент виписки податкових накладних суд відхиляє як такі, що не були покладені в основу оскаржуваних рішень.

Суд зазначає, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 23 квітня 2021 року у справі №140/2456/18.

Враховуючи вищезазначене, на думку суду, подані позивачем до контролюючого органу документи для реєстрації податкових накладних від 31 січня 2021 року №31024, №31026, №31027, №31028, №31029, №31030 підтверджують факт здійснення господарських операцій та є достатніми для прийняття комісією ГУ ДПС у Волинській області рішення про їх реєстрацію в ЄРПН.

Відповідно до вимог частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку, під час розгляду справи відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навів обґрунтованих мотивів законності прийняття оскаржуваних рішень яким відмовлено в реєстрації податкових накладних від 31 січня 2021 року №31024, №31026, №31027, №31028, №31029, №31030.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та необхідність задоволення позовної вимоги позивача про визнання протиправними та скасування рішень комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН від 10 січня 2022 року №3631680/3968070, №3631683/39680702, №3631672/39680702, №3631681/39680702, №3631685/39680702, №3631675/39680702 про відмову у реєстрації податкових накладних від 31 січня 2021 року №31024, №31026, №31027, №31028, №31029, №31030.

Щодо позовної вимоги в частині зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні від 31 січня 2021 року №31024, №31026, №31027, №31028, №31029, №31030, суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в ЄРПН віднесено до обов'язків платника податків.

У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.

Так, згідно із нормами пунктів 19, 20 Порядку ведення ЄРПН, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України. У випадку зупинення реєстрації ПН та прийняття відповідною комісією рішення про відмову в реєстрації ПН така податкова накладна реєструється у день набрання чинності судовим рішення про реєстрацію податкової накладної.

Відповідно до частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні від 31 січня 2021 року №31024, №31026, №31027, №31028, №31029, №31030.

За наведених вище обставин справи та положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними та скасування рішень комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН від 10 січня 2022 року №3631680/3968070, №3631683/39680702, №3631672/39680702, №3631681/39680702, №3631685/39680702, №3631675/39680702 про відмову у реєстрації податкових накладних від 31 січня 2021 року №31024, №31026, №31027, №31028, №31029, №31030 та зобов'язати ДПС України зареєструвати в ЄРПН вказані податкові накладні.

Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

За змістом частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно із платіжними дорученнями від 02 червня 2022 року №88, №89, №90, №84, №94, №91 ТзОВ «ЮНІСТЕН» за подання адміністративного позову у даній справі було сплачено судовий збір в загальному розмірі 14886,00 грн (арк. спр. 10-15), який зарахований до спеціального фонду Державного бюджету, що підтверджується відповідною випискою (арк. спр. 138-143).

Оскільки суд задовольняє позов повністю, то на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Волинській області та ДПС України судовий збір по 7443,00 грн (сім тисяч чотириста сорок три гривні 00 копійок) з кожного.

Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 257, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮНІСТЕН» (43020, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Електроапаратна, 3, ідентифікаційний код юридичної особи 39680702) до Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44106679), Державної податкової служби України (04053, місто Київ, площа Львівська, 8, ідентифікаційний код юридичної особи 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 10 січня 2022 року №3631680/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31 січня 2021 року №31024; від 10 січня 2022 року №3631683/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31 січня 2021 року №31026; від 10 січня 2022 року №3631672/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31 січня 2021 року №31027; від 10 січня 2022 року №3631681/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31 січня 2021 року №31028; від 10 січня 2022 року №3631685/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31 січня 2021 року №310294; від 10 січня 2022 року №3631675/39680702 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31 січня 2021 року №31030..

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати подані Товариством з обмеженою відповідальністю «ЮНІСТЕН» податкові накладні від 31 січня 2021 року №31024, №31026, №31027, №31028, №31029, №31030 в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮНІСТЕН» судовий збір в сумі 7443,00 грн (сім тисяч чотириста сорок три гривні 00 копійок).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮНІСТЕН» судовий збір в сумі 7443,00 грн (сім тисяч чотириста сорок три гривні 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.І. Смокович

Повний текст судового рішення складено 12 вересня 2022 року.