Ухвала від 12.09.2022 по справі 910/23597/17

УХВАЛА

12 вересня 2022 року

м. Київ

cправа № 910/23597/17

Верховний Суд у складі судді Касаційного господарського суду:

Булгакової І.В.,

розглянувши матеріали касаційної скарги фізичної особи-підприємця Чорноуса Сергія Олександровича (далі - Підприємець)

на рішення господарського суду міста Києва від 12.10.2021 та

постанову Північного апеляційного господарського суду від 21.07.2022

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ІТ Експерт"

до: товариства з обмеженою відповідальністю "Ключові системи";

Підприємця;

товариства з обмеженою відповідальністю "Айфін";

товариства з обмеженою відповідальністю "Ліга Закон";

товариства з обмеженою відповідальністю "Інформаційно-аналітичний центр "Ліга"

про визнання інформації недостовірною та спростування недостовірної інформації,

ВСТАНОВИВ:

Підприємець 19.08.2022 (згідно з відміткою на конверті) звернулося до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення господарського суду міста Києва від 12.10.2021 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 21.07.2022 зі справи № 910/23597/17.

Перевіривши матеріали поданої касаційної скарги, Суд дійшов висновку, що остання підлягає залишенню без руху, виходячи з такого.

Відповідно до частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України, Кодекс) підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 1, 4 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно в таких випадках: 1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; 2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; 3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; 4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 310 цього Кодексу.

Приписами пункту 5 частини другої статті 290 ГПК України визначено, що у касаційній скарзі повинно бути зазначено, підставу (підстави), на якій (яких) подається касаційна скарга з визначенням передбаченої (передбачених) статтею 287 цього Кодексу підстави (підстав).

У разі подання касаційної скарги на підставі пункту 1 частини другої статті 287 цього Кодексу в касаційній скарзі зазначається постанова Верховного Суду, в якій викладено висновок про застосування норми права у подібних правовідносинах, що не був врахований в оскаржуваному судовому рішенні.

У разі подання касаційної скарги на підставі пункту 2 частини другої статті 287 цього Кодексу в касаційній скарзі зазначається обґрунтування необхідності відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду.

У разі подання касаційної скарги на підставі пункту 3 частини другої статті 287 цього Кодексу в касаційній скарзі зазначається норма права, щодо застосування якої відсутній висновок Верховного Суду.

Оскаржуючи в касаційному порядку судові рішення на підставі пункту 4 частини другої статті 287 ГПК України, слід зазначити, яке саме процесуальне порушення з передбачених частинами 1, 3 статті 310 цього Кодексу призвело до прийняття незаконного судового рішення.

Отже, системний аналіз наведених положень ГПК України дає підстави для висновку, що при касаційному оскарженні судових рішень, зазначених у пунктах 1, 4 частини першої статті 287 ГПК України у касаційній скарзі обґрунтування неправильного застосування судом (судами) норм матеріального права чи порушення норм процесуального права має обов'язково наводитись у взаємозв'язку із посиланням на відповідний пункт (пункти) частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України як на підставу для касаційного оскарження судового рішення.

Зміст касаційної скарги свідчить, що підставою касаційною оскарження судових рішень скаржник зазначає пункт 1 частини другої статті 287 ГПК України, оскільки що суд апеляційної інстанції застосував норми права без урахування висновків Верховного Суду, викладених у постановах, які скаржник зазначає у касаційній скарзі.

При цьому з огляду на зміст наведених вимог процесуального закону при касаційному оскарженні судових рішень з підстав, передбачених пунктом 1 частини другої статті 287 цього Кодексу, скаржник повинен чітко вказати, яку саме норму права судами першої та (або) апеляційної інстанцій було застосовано без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду.

Однак, саме лише посилання скаржника у касаційній скарзі на неврахування висновків Верховного Суду у подібних правовідносинах як на підставу касаційного оскарження судових рішень без зазначення конкретних норм права (пункт, частина, стаття) щодо яких, на думку скаржника, висновок Верховного Суду не був врахований не можуть формувати чітких підстав касаційного оскарження у розумінні частини другої статті 287 ГПК України.

Разом з тим у касаційній скарзі скаржник посилається на те, що судові рішення підлягають скасуванню з підстав, передбачених частинами першою та третьої статті 310 ГПК України.

Водночас наведені норми статті 310 ГПК України передбачають підстави для повного або частково скасування судових рішень з передачею справи на новий розгляд, однак саме лише посилання скаржника на приписи зазначеної норми не може автоматично ототожнюватись Судом з власної ініціативи як обґрунтування підстави касаційного оскарження, передбаченої відповідним пунктом частини другої статті 287 ГПК України без прямої вказівки на це скаржника.

Отже, вказана незгода скаржника із судовим рішенням наведена без взаємозв'язку із посиланням на відповідний пункт (пункти) частини другої статті 287 ГПК України.

При цьому з огляду на зміст наведених вимог процесуального закону при касаційному оскарженні судових рішень з підстав, передбачених пунктом 1 частини третьої статті 310 ГПК України, необхідно враховувати, що відкриття касаційного провадження через недослідження зібраних у справі доказів можливе лише за умови наявності у касаційній скарзі інших обґрунтованих підстав касаційного оскарження, передбачених пунктами 1, 2, 3 частини другої статті 287 цього Кодексу.

З огляду на викладене Суд доходить висновку, що касаційна скарга оформлена з порушенням вимог статті 290 ГПК України, оскільки не містить чіткого обґрунтування підстав, на яких подається касаційна скарга .

Згідно з частиною другою статті 292 ГПК України у разі, якщо касаційна скарга оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 290 цього Кодексу, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу, про що суддею постановляється відповідна ухвала.

Відповідно до частини другої статті 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Отже, суд касаційної інстанції зазначає, що Підприємцю необхідно усунути недоліки касаційної скарги, а саме: уточнити наведену скаржником підставу касаційного оскарження та зазначити норми права (пункт, частина, стаття) стосовно яких, на думку скаржника, висновок Верховного Суду щодо їх застосування не був врахований судом апеляційної інстанції при ухваленні оскаржуваного судового рішення; а також уточнити обґрунтування порушення норм процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення, яке оскаржується з підстав, передбачених частиною третьої статті 310 ГПК України у взаємозв'язку із посиланням на відповідний пункт частини другої статті 287 ГПК України як на підставу для касаційного оскарження.

Суд також вважає за необхідне звернути увагу скаржника на те, що неусунення названих недоліків протягом установленого строку матиме наслідком повернення касаційної скарги відповідно до частини четвертої статті 174 ГПК України.

На підставі викладеного та керуючись статтями 174, 234, 290, 292 ГПК України, Верховний Суд

УХВАЛИВ:

1. Касаційну скаргу фізичної особи-підприємця Чорноуса Сергія Олександровича на рішення господарського суду міста Києва від 12.10.2021 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 21.07.2022 зі справи № 910/23597/17 залишити без руху.

2. Надати фізичній особі-підприємцю Чорноусу Сергію Олександровичу строк для усунення недоліків касаційної скарги, який становить не більше 10 днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху. Повідомити скаржника про можливість подати до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду документи про усунення недоліків через систему "Електронний суд" або поштою за адресою: м. Київ, вул. О. Копиленка, 6.

3. Роз'яснити фізичній особі-підприємцю Чорноусу Сергію Олександровичу, що у разі невиконання у встановлений строк вимог цієї ухвали касаційну скаргу буде повернуто.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя Верховного Суду І. В. Булгакова

Попередній документ
106175582
Наступний документ
106175584
Інформація про рішення:
№ рішення: 106175583
№ справи: 910/23597/17
Дата рішення: 12.09.2022
Дата публікації: 13.09.2022
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Господарське
Суд: Касаційний господарський суд Верховного Суду
Категорія справи:
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Направлено до суду касаційної інстанції (23.05.2024)
Дата надходження: 19.12.2022
Предмет позову: про визнання інформації недостовірною та спростування недостовірної інформації
Розклад засідань:
21.05.2021 12:30 Господарський суд міста Києва
01.10.2021 11:40 Господарський суд міста Києва
12.10.2021 12:30 Господарський суд міста Києва
28.12.2021 10:20 Північний апеляційний господарський суд
20.01.2022 10:20 Північний апеляційний господарський суд
31.03.2022 11:30 Північний апеляційний господарський суд
31.03.2022 12:00 Північний апеляційний господарський суд
14.09.2022 10:00 Північний апеляційний господарський суд
28.09.2022 00:00 Північний апеляційний господарський суд
28.09.2022 10:00 Північний апеляційний господарський суд
28.09.2022 10:15 Північний апеляційний господарський суд
08.11.2022 11:00 Касаційний господарський суд
06.12.2022 11:30 Касаційний господарський суд
30.01.2023 15:00 Господарський суд міста Києва
13.02.2023 15:00 Господарський суд міста Києва
27.03.2023 11:30 Господарський суд міста Києва
24.04.2023 14:00 Господарський суд міста Києва
18.05.2023 10:00 Господарський суд міста Києва
05.06.2023 10:00 Господарський суд міста Києва
02.10.2023 15:00 Господарський суд міста Києва
09.10.2023 15:00 Господарський суд міста Києва
21.11.2023 09:40 Північний апеляційний господарський суд
21.11.2023 10:00 Північний апеляційний господарський суд
12.12.2023 09:30 Північний апеляційний господарський суд
12.12.2023 09:50 Північний апеляційний господарський суд
23.01.2024 12:30 Північний апеляційний господарський суд
23.01.2024 12:45 Північний апеляційний господарський суд
05.03.2024 10:00 Північний апеляційний господарський суд
05.03.2024 10:30 Північний апеляційний господарський суд
16.04.2024 11:15 Північний апеляційний господарський суд
04.07.2024 12:20 Касаційний господарський суд
Учасники справи:
головуючий суддя:
БУЛГАКОВА І В
ГАВРИЛЮК О М
КОРОБЕНКО Г П
МАМАЛУЙ О О
СКРИПКА І М
суддя-доповідач:
БУЛГАКОВА І В
ГАВРИЛЮК О М
КОВТУН С А
КОВТУН С А
КОРОБЕНКО Г П
МАМАЛУЙ О О
МАНДИЧЕВ Д В
ПІДЧЕНКО Ю О
ПІДЧЕНКО Ю О
СКРИПКА І М
3-я особа:
Линник Олеся Сергіївна
відповідач (боржник):
ТОВ "Айфін"
ТОВ "Інформаційно-аналітичний центр "Ліга"
ТОВ "Ключові рішення"
ТОВ "Ключові системи"
ТОВ "ЛІГА ЗАКОН"
Товариство з обмеженою відповідальністю "АЙФІН"
Товариство з обмеженою відповідальністю "Інформаційно - Аналітичний центр "Ліга"
Товариство з обмеженою відповідальністю "Інформаційно-Аналітичний центр "Ліга"
Товариство з обмеженою відповідальністю "КЛЮЧОВІ СИСТЕМИ"
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ліга закон"
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛІГА ЗАКОН"
експерт:
Київський науково-дослідний інститут судових Експертиз Міністерства юстиції України
заявник:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ІТ ЕКСПЕРТ"
Фізична особа-підприємець Чорноус Сергій Олександрович
заявник апеляційної інстанції:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Інформаційно - Аналітичний центр "Ліга"
Товариство з обмеженою відповідальністю "ІТ ЕКСПЕРТ"
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ліга закон"
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛІГА ЗАКОН"
заявник касаційної інстанції:
ТОВ "ІТ Експерт"
ТОВ "ЛІГА ЗАКОН"
заявник про винесення додаткового судового рішення:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ІТ ЕКСПЕРТ"
орган або особа, яка подала апеляційну скаргу:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛІГА ЗАКОН"
позивач (заявник):
ТОВ "ІТ Експерт"
Товариство з обмеженою відповідальністю "ІТ ЕКСПЕРТ"
представник заявника:
Адвокат Осійчук Тетяна Миколаїван
Сергет Володимир Володимирович
представник позивача:
ІЗВЄКОВ ВІТАЛІЙ ВОЛОДИМИРОВИЧ
представник скаржника:
адвокат Гавриленко В.В.
суддя-учасник колегії:
БАКУЛІНА С В
БАРАНЕЦЬ О М
БЕНЕДИСЮК І М
ІОННІКОВА І А
КОЗИР Т П
КРАВЧУК Г А
МАЙДАНЕВИЧ А Г
МИХАЛЬСЬКА Ю Б
ПІЛЬКОВ К М
Селіваненко В.П.
СУЛІМ В В
ТКАЧЕНКО Б О