Рішення від 09.07.2010 по справі 2-6411/10

Код суду 0527 № 2-6411/10

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2010 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючої судді Бєлостоцької О.В.,

при секретарі Теліціній О.О.,

за участю

позивача -

представника відповідача -

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України Костянтинівського району про стягнення недоплачених сум підвищення до пенсії як дитині війни ,-

В СТАНОВИВ:

14 червня 2010 року до Костянтинівського міськрайонного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України Костянтинівського району, в якому позивач зазначила, що вона згідно ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195 від 18 листопада 2004 року має статус дитини війни і відповідно до ст. 6 зазначеного Закону з 1 січня 2006 року відповідачем їй повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, але не зважаючи на приписи Закону України «Про соціальний захист дітей війни», в 2009 році їй соціальна допомога в розмірі встановленому законом не виплачувалась, у зв*язку з чим просить визнати дії відповідача неправомірними, стягнути з відповідача на її користь недоплачені суми щомісячної доплати до пенсії як дитині війни за період часу з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року у розмірі 1240грн 20коп.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилась, в позовній заяві просила розглянути справу за її відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з*явився, про час і місце його проведення був повідомлений належним чином, надав заперечення проти позову, з якого вбачається, що УПФУ в Костянтинівському районі просить розглянути за відсутності його представника, заперечує проти задоволення позовних вимог, оскільки мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений ст. 28 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» не поширюється на правовідносини, що виникли між сторонами по даній адміністративній справі; крім того, під час нарахування та виплати позивачеві підвищення до пенсії як дитині війни УПФУ в м.Костянтинівка діяло на підставі діючого законодавства, зокрема, постанови Кабінету Міністрів України № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», відповідно до п. 8 якої, дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у твердих розмірах.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 має правовий статус «дитина війни», що підтверджується довідкою НОМЕР_1 (а.с.4).

Як вбачається із довідки (а.с.5) ОСОБА_1 з 01 січня 2008 року сплачується у наступних розмірах: з січня 2008 року по березень 2008 року - у розмірі 47грн 00коп щомісячно, з квітня 2008 року по червень 2008 року - у розмірі 48грн10коп щомісячно, з липня 2008 року по вересень 2008 року - у розмірі 48грн 20 коп щомісячно, з жовтня 2008 року по грудень 2009 року включно - в розмірі 49грн 80коп щомісячно. За період часу з 01 січня 2009 року по грудень 2009 року ОСОБА_2 сплачено підвищення до пенсії як дитині війни у розмірі 597грн 60коп (49,8грн х12 місяців).

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов*язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року, що набрав чинності з 01 січня 2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Розмір мінімальної пенсії за віком визначений ст. 28 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» і дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність. Суд не вбачає перешкод для застосування у спірних правовідносинах частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування», оскільки наявність такої норми за відсутності іншого визначеного законом мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання підвищення до пенсі як дитині війни відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Згідно ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених зазначеним Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірах лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Оскільки розмір соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком, а не мінімальної заробітної плати, суд вважає, що нарахування та виплата у 2009 році позивачеві підвищення до пенсії як дитині війни повинне здійснюватись відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема, ст. 6 зазначеного Закону, яка була чинною протягом 2009 року - у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до частини 1 статті 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» в період часу з січня 2009 року по жовтень 2009 року включно прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення встановлено у розмірах, що діяли у грудні 2008 року.

Згідно ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність у грудні 2008 року становив 498грн.

Частиною 2 статті 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» з 01 листопада 2009 року встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність у розмірі 573грн.

Тобто, за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року позивач мала право на отримання підвищення до пенсії на підставі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 1837грн 80коп, виходячи із наступного розрахунку: (498грн х 30% х 10 місяців) + (573грн х 30% х 2 місяці). З урахуванням отриманої позивачем в 2009 році суми підвищення до пенсії як дитині війни у розмірі 597грн 60коп (49,8 грн х 12 місяців), на його користь з позивача підлягає стягненню за 2009 рік - 1240грн 20коп (1837грн 80коп - 597грн 60коп).

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню - з відповідача на користь позивача слід стягнути недоплачені суми підвищення до пенсії яки дитині війни за період часу з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року - у розмірі 1240грн 20 коп.

Суд не приймає до уваги твердження відповідача, викладене в запереченні проти позову стосовно законності нарахування та виплати в 2009 році підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», оскільки відповідно до п.1 ч.1 ст. 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються виключно Законами України.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача в запереченні на відсутність бюджетного фінансування для здійснення виплати підвищення до пенсії, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату зазначеного підвищення та згідно частини 2 статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов*язком держави.

На підставі ст.ст. 3, 8, 19, 46, 92 Конституції України, ст.ст. 6,7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. 28 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», «Про Державний бюджет України на 2009 рік», Рішення Конституційного суду України від 09 липня 2007 року, Рішення Конституційного суду України від 22 травня 2008 року, керуючись ст. ст.10, 11, 209, 212, 214, 215 ЦПК України , -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Костянтинівському районі Донецької області задовольнити.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Костянтинівському районі на користь ОСОБА_1 недоплачену суму підвищення до пенсії як дитині війни за період часу з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року - у розмірі 1240 (одна тисяча двісті сорок) гривень 20 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Костянтинівський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України. Суддя