Рішення від 09.09.2022 по справі 560/7988/22

Справа № 560/7988/22

РІШЕННЯ

іменем України

09 вересня 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом від 02.08.2022, в якому просить: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 без урахування відомості про заробітну плату (винагороду, доходу) які враховуються при призначенні трудової пенсії під час роботи за період з вересня 2000 р. по грудень 2001 р. в Сучасній гуманітарній академії філіал Уссурійський, РФ, відомості про заробітну плату (винагороду, дохід) які враховуються при призначенні трудової пенсії під час роботи за період з вересня 2000 р. по грудень 2000 р. в Далекосхідному федеральному університеті, м. Владивосток, РФ , відомості про заробітну плату (винагороду, дохід) які враховуються при призначенні трудової пенсії під час роботи за період з жовтня 2001 р. по листопад 2001 р. в учбовому закладі Інституті Підвищення Кваліфікації Приморської Державної Сільськогосподарської академії м. Усурійськ, Приморський край, Російська Федерація , відомості про заробітну плату (винагороду, дохід) які враховуються при призначенні трудової пенсії під час роботи за період з квітня 2001 р. по травень 2001 р. на підприємстві (УНР 259ФГУП СУ ДВО Ф-Л) - Управління начальника робіт Федерального Державного унітарного підприємства Далекосхідного військового округу філіал, м. Усурійськ, Приморський край, Російська Федерація; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.10.2021 перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 на підставі відомості про заробітну плату (винагороду, доходу) які враховуються при призначенні трудової пенсії під час роботи за період з вересня 2000 р. по грудень 2001 р. в Сучасній гуманітарній академії філіал Уссурійський, РФ, відомості про заробітну плату (винагороду, дохід) які враховуються при призначенні трудової пенсії під час роботи за період з вересня 2000 р. по грудень 2001 р. в Сучасній гуманітарній академії філіал Уссурійський, РФ, відомості про заробітну плату (винагороду, дохід) які враховуються при призначенні трудової пенсії під час роботи за період з вересня 2000 р. по грудень 2000 р. в Далекосхідному федеральному університеті, м. Владивосток, РФ, відомості про заробітну плату (винагороду, дохід) які враховуються при призначенні трудової пенсії під час роботи за період з жовтня 2001 р. по листопад 2001 р. в учбовому закладі Інституті Підвищення Кваліфікації Приморської Державної Сільськогосподарської академії м. Усурійськ, Приморський край, Російська Федерація, відомості про заробітну плату (винагороду, дохід) які враховуються при призначенні трудової пенсії під час роботи за період з квітня 2001 р. по травень 2001 р. на підприємстві (УНР 259ФГУП СУ ДВО Ф-Л) - Управління начальника робіт Федерального Державного унітарного підприємства Далекосхідного військового округу філіал, м. Усурійськ, Приморський край. Російська Федерація, для обчислення пенсії.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що 25.08.2021 звернувся до Головного управління пенсійного фонду в Хмельницький області з заявою про призначення пенсії за віком, при цьому надав всі необхідні документи, в тому числі і Відомості про заробітну плату (винагороду дохід) які враховуються при призначенні трудової пенсії під час роботи за відповідні періоди. Відповідач 19.04.2022 прийняв рішення про призначення пенсії за віком. Однак призначення пенсії відбулося з порушенням законодавства України оскільки неправомірно розрахував пенсію без врахування вище вказаних документів, застосувавши при цьому нульовий заробіток.

Ухвалою суду від 09.08.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

05.09.2022 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що документів щодо сплати внесків до Пенсійного фонду російської федерації позивачем не надано. Враховуючи відсутність первинних підтверджуючих документів, підстави для врахування довідок про заробітну плату при обчисленні розміру пенсії відсутні. Також, просить провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до ч. 2 ст. 263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з п. 1 ч. 6 ст. 262 КАС України, суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу.

З урахуванням п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, характеру спірних правовідносин та предмету доказування у цій справі суд приходить до висновку про відсутність підстав для проведення судового засідання з повідомленням сторін, а тому в задоволенні клопотання представника відповідача слід відмовити.

06.09.2022 до суду поступила відповідь на відзив, в якій позивач вказує, що повністю і беззаперечно підтверджено сплату страхових внесків в ПФ РФ в повному обсязі. Всі документи містяться в матеріалах пенсійної справи, яку надіслав ПФ РФ до ГУПФУ в Хмельницькій області, а також в матеріалах пенсійної справи ГУПФУ в Хмельницькій області, це неодноразово підтверджено компетентними органами РФ. Враховуючи той факт, що із заробітку (доходу) позивача, отримуваного під час роботи за кордоном проводилися відрахування в органи Пенсійного фонду, підстави для неврахування зазначених виплат (доходу) в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії відсутні.

З'ясувавши обставини на які сторони покликаються, як на підставу своїх вимог так і заперечень, оцінивши надані учасниками справи докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

З 01.10.2021 ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком, розмір якої обчислено відповідно до Закону №1058-ІV. Страховий стаж позивача становить 28 років 3 місяці 24 дні.

Судом встановлено, та не заперечується відповідачем, що в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 наявна наступна інформація про заробітну плату за відповідні періоди роботи:

- відомості про заробітну плату (винагороду, доходу) які враховуються при призначенні трудової пенсії під час роботи за період з вересня 2000 року по грудень 2001 року в Сучасній гуманітарній академії філіал Уссурійський;

- відомості про заробітну плату (винагороду, дохід) які враховуються при призначенні трудової пенсії під час роботи за період з 01 вересня 2001 року по 31 грудня 2001 року в Далекосхідному федеральному університеті;

- відомості про заробітну плату (винагороду, дохід) які враховуються при призначенні трудової пенсії під час роботи за період з 01 жовтня 2001 року по 30 листопада 2001 року в Інституті Підвищення Кваліфікації Приморської Державної Сільськогосподарської академії м. Усурійськ, Приморський край;

- відомості про заробітну плату (винагороду, дохід) які враховуються при призначенні трудової пенсії під час роботи за період з 16 квітня 2001 року по 10 травня 2001 року на підприємстві (УНР 259 ФГУП СУ ДВО Ф-Л) - Управління начальника робіт Федерального Державного унітарного підприємства Далекосхідного військового округу філіал, м. Усурійськ, Приморський край (арк. спр. 8-9).

Відповідач 19.04.2022 прийняв рішення про призначення позивачу пенсії за віком з 01.10.2021, однак розрахував пенсію без врахування вище вказаних довідок.

Позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо врахування заробітної плати при обчисленні пенсії, однак листом головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 13.07.2022 № 2200-0202-8/44996 повідомлено позивача про відсутність підстав для врахування заробітної плати. Зазначено про відсутність первинних підтверджуючих документів, та відсутність підстав для врахування довідок про заробітну плату при обчисленні розміру пенсії.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України “Про пенсійне забезпечення” від 05 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) та Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до ст. 9 Конституції України, чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Таким чином, призначення і виплата пенсій в Україні здійснюється також на підставі міжнародних договорів (угод), що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення.

Відповідно до статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав в сфері пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року (далі - Угода) пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць цієї Угоди і членів їх сімей здійснюється згідно з законодавством держави, на території якої вони проживають.

Метою Угоди є взаємне визнання і виконання державами-учасницями зобов'язань "відносно непрацездатних осіб, які набули право на пенсійне забезпечення на їхній території або на території інших республік за період їх входження в СРСР і реалізують це право на території держав-учасниць Угоди". Держави-учасниці цієї Угоди, визнавши відповідальність за пенсійне забезпечення своїх громадян, взяли на себе зобов'язання щодо захисту їхніх пенсійних прав.

Статтею 5 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року, яка підписана Україною 13.03.1992 року, передбачається, що ця Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав-учасниць Угоди.

Частинами 2-3 ст. 6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасників Співдружності Незалежних Держав в області пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року передбачено, що для встановлення права на пенсію громадянам держав-учасників Угоди враховується трудовий стаж, придбаний на території будь-якої з цих держав, а так само на території колишнього СРСР за час до набрання чинності цієї Угоди. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність.

Таким чином, на громадян України, які працювали на територіях інших держав учасниць Співдружності Незалежних Держав, які приєднались до вказаної Угоди, розповсюджувалась дія нормативних актів приймаючої Держави в галузі пенсійного забезпечення, у тому числі тих, які визначали порядок зарахування трудового стажу, його пільгового обчислення.

Статтею 3 Угоди також передбачено, що всі витрати, пов'язані зі здійсненням пенсійного забезпечення за цією Угодою, несе держава, що надає забезпечення. Взаємні розрахунки не проводяться, якщо інше не передбачено двосторонніми угодами.

З огляду на викладене, цією Угодою визначено стаж, який підлягає безумовному врахуванню при визначенні розміру пенсії, а відтак і заробіток за відповідний період підлягає включенню при обчисленні пенсії.

Відповідно до ст. 27 Закону № 1058-IV, розмір пенсії за віком залежить від тривалості стажу, заробітної плати та показника середньої заробітної плати по Україні.

Згідно п. 2.1 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою організацією, де працювала особа, що звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступниками цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Відповідно до підпункту 3 пункту 2.1 Порядку № 22-1, особи, яким пенсія відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення призначається з урахуванням заробітної плати, отриманої за періоди роботи на територіях держав-учасниць міжнародних договорів (угод), надають довідки про заробітну плату для призначення пенсії (з розбивкою по місяцях), видані підприємствами, установами чи організаціями (їх правонаступниками), де працювала особа, або архівними установами.

Документи про заробітну плату для призначення пенсії подаються лише в оригіналах, належним чином оформлених та завірених підписами уповноважених осіб.

Суд враховує, що ч. 3 ст. 44 Закону №1058-IV визначено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Отже, твердження відповідача про неврахування довідок про заробітну плату, з підстави відсутності документів щодо сплати внесків до Пенсійного фонду російської федерації, є цілком безпідставним (надуманим), адже є належні копії згаданих довідок, і таке твердження не відповідає вимогам Закону №1058-IV та Порядку. Крім цього, потрібно враховувати, що згадані довідки поступили до відповідача разом з пенсійною справою позивача з російської федерації, і відповідно безпідставним є твердження відповідача про відсутність документів щодо сплати внесків до Пенсійного фонду російської федерації, адже позивач отримував пенсію в період з 25.07.2018 по 30.09.2021, тому суд вважає, що пенсійний орган, як суб'єкт владних повноважень, трактує норми Закону на свій розсуд довільно, що є порушенням Закону.

При цьому, суд також враховує, що відповідач не надав жодного наявного у нього документу та матеріалу, які могли бути використані як докази у справі.

Згідно з ч. 1-2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону при обчислені розміру пенсії позивача без врахування довідок про заробітну плату позивача, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов задовольняється.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач сплатив судовий збір у розмірі 992,40 гривень, тому ці витрати слід присудити на його користь.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним неврахування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області при обчисленні пенсії ОСОБА_1 відомостей про заробітну плату (винагороду, доходу) які враховуються при призначенні трудової пенсії під час роботи за період з вересня 2000 року по грудень 2001 року в Сучасній гуманітарній академії філіал Уссурійський; - відомостей про заробітну плату (винагороду, дохід) які враховуються при призначенні трудової пенсії під час роботи за період з 01 вересня 2001 року по 31 грудня 2001 року в Далекосхідному федеральному університеті; - відомостей про заробітну плату (винагороду, дохід) які враховуються при призначенні трудової пенсії під час роботи за період з 01 жовтня 2001 року по 30 листопада 2001 року в Інституті Підвищення Кваліфікації Приморської Державної Сільськогосподарської академії м. Усурійськ, Приморський край; - відомостей про заробітну плату (винагороду, дохід) які враховуються при призначенні трудової пенсії під час роботи за період з 16 квітня 2001 року по 10 травня 2001 року на підприємстві (УНР 259 ФГУП СУ ДВО Ф-Л) - Управління начальника робіт Федерального Державного унітарного підприємства Далекосхідного військового округу філіал, м. Усурійськ, Приморський край.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.10.2021 перерахунок та виплату (з врахуванням виплачених сум) призначеної ОСОБА_1 пенсії, з врахуванням відомостей про заробітну плату (винагороду, доходу) які враховуються при призначенні трудової пенсії під час роботи за період з вересня 2000 року по грудень 2001 року в Сучасній гуманітарній академії філіал Уссурійський; - відомостей про заробітну плату (винагороду, дохід) які враховуються при призначенні трудової пенсії під час роботи за період з 01 вересня 2001 року по 31 грудня 2001 року в Далекосхідному федеральному університеті; - відомостей про заробітну плату (винагороду, дохід) які враховуються при призначенні трудової пенсії під час роботи за період з 01 жовтня 2001 року по 30 листопада 2001 року в Інституті Підвищення Кваліфікації Приморської Державної Сільськогосподарської академії м. Усурійськ, Приморський край; - відомостей про заробітну плату (винагороду, дохід) які враховуються при призначенні трудової пенсії під час роботи за період з 16 квітня 2001 року по 10 травня 2001 року на підприємстві (УНР 259 ФГУП СУ ДВО Ф-Л) - Управління начальника робіт Федерального Державного унітарного підприємства Далекосхідного військового округу філіал, м. Усурійськ, Приморський край.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 992,40 (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок) гривень за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 09 вересня 2022 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя А.І. Петричкович