про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
09 вересня 2022 року Справа № 480/5858/22
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Діска А.Б., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення заборгованості,
До Сумського окружного адміністративного суду через представника адвоката Юсан Інну Олександрівну звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якому просить:
1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо невиплати ОСОБА_1 нарахованої, але не виплаченої заборгованості з пенсійних виплат в розмірі 89 670, 48 грн.
2. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 нараховану, але не виплачену заборгованість з пенсійних виплат у розмірі 89 670,48 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства, чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши позовні вимоги позивача, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження в даній справі виходячи із наступного.
З позовної заяви судом вбачається, що позивач просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо невиплати ОСОБА_1 нарахованої, але не виплаченої заборгованості з пенсійних виплат в розмірі 89 670, 48 грн. та стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 нараховану, але не виплачену заборгованість з пенсійних виплат у розмірі 89 670,48 грн.
При цьому судом встановлено, що зазначена сума заборгованості виникла у зв'язку з перерахунком відповідачем пенсії позивача за період з 01.04.2019 по 30.06.2022, на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.05.2022 по справі №480/12445/21, яким, зокрема, було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області від 30.09.2021 №6301-5930/6310 про розмір грошового забезпечення, для перерахунку пенсій станом на 05.03.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.
Тобто, звертаючись із даною позовною заявою, позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача фактично щодо неналежного виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.05.2022 по справі №480/12445/21 в частині не виплати йому перерахованої суми пенсії та фактично просить зобов'язати відповідача виконати рішення суду, яке вже набрало законної сили і в силу приписів статей 14 та 372 Кодексу адміністративного судочинства України повинно виконуватися відповідачем без ухвалення будь-яких додаткових судових рішень.
При цьому КАС України передбачає такі види судового контролю за виконанням судового рішення: зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу (стаття 382 КАС України), визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду (стаття 383 КАС України), оскарження рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, вчинених при примусовому виконанні рішення суду (стаття 287 КАС України).
Зазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Відтак, у разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження, у відповідності до КАС України. Невиконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 20 лютого 2019 у справі № 806/2143/15, від 22.08.2019 у справі №522/10140/17, від 21.12.2020 у справі №440/1810/19.
Таким чином, враховуючи, що фактичною підставою для звернення до суду із даними позовними вимогами стала незгода позивача із бездіяльністю відповідача під час виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.05.2022 по справі №480/12445/21, заявлені позовні вимоги стосуються саме порядку виконання судового рішення.
Отже, у даному випадку відсутні підстави стверджувати про виникнення між позивачем та відповідачем нового спору. Наразі має місце спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, але на стадії виконання судового рішення.
Враховуючи, що у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав в цій частині є такі, що набрали законної сили, рішення суду проте на стадії виконання такого рішення, вказане, згідно п.2 ч.1 ст.170 КАС України є підставою для відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 20 лютого 2019 року у справі №806/2143/15, від 03 квітня 2019 року по справі № 820/4261/18, від 21.12.2020 у справі №440/1810/19.
Керуючись ст.ст. 170, 248, 256, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення заборгованості.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду в п'ятнадцятиденний строк з дня складання ухвали.
Суддя А.Б. Діска