Справа № 273/1414/22
Провадження № 3/273/1318/22
іменем України
09 вересня 2022 року суддя Баранівського районного суду Житомирської області Васильчук О. В. , розглянувши матеріал, який надійшов від відділу поліцейської діяльності №1 Новоград - Волинського РВП ГУНП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого в АДРЕСА_1 та проживаючого в АДРЕСА_2 , непрацюючого,
за ч. 1 ст. 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Баранівського районного суду Житомирської області 02.09.2022 року надійшов протокол про адміністративне правопорушення серія ВАВ №172022 від 15.08.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 187 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 05.08.2022 року близько 00.20 год. в АДРЕСА_2 був відсутній за місцем свого проживання, чим порушив правила адміністративного нагляду.
До протоколу про адміністративне правопорушення додано:
-не зареєстрований в ІТС ІПНП (в журналі єдиного обліку) рапорт старшого дільничного офіцера поліції сектору превенції ВПД№1 Новоград - Волинського РВП ГУНП в Житомирській Сірука В. від 05.08.2022 року;
-завірена копія постанови Баранівського районного суду Житомирської області № 273/106/16-к від 28.01.2022 року про встановлення адміністративного нагляду строком на 1(один) рік щодо ОСОБА_1 ;
-завірена копія письмових пояснень ОСОБА_1 від 15.08.2022 року;
-завірена копія письмових пояснень ОСОБА_2 від 15.08.2022 року;
-завірена копія письмових пояснень ОСОБА_3 від 15.08.2022 року.
Згідно вимог статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до частини 2 статті 246 КУпАП порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах визначається цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з частиною 1 статті 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, як документ, що засвідчує факти неправомірних дій, є основним джерелом доказів, складається по встановленій формі і повинен містити дані, необхідні для розгляду справи по суті, а саме: дату і місце його складення, посаду, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Пункт 2 частини 1 ст. 278 КУпАП передбачає, що при підготовці справи до розгляду орган (посадова особа) вирішує питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Наказ Міністерства внутрішніх справ України №100 від 08.02.2019 року «Про затвердження Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події» (далі - Порядку) визначає єдиний облік заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події (далі - заяви (повідомлення)) з використанням інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» (далі - ІТС ІПНП).
Відповідно до пункту 3 Порядку визначені джерела інформації про правопорушення та інші події, які підлягають обов'язковій реєстрації в ІТС ІПНП або в журналі єдиного обліку, у разі тимчасової відсутності технічних можливостей реєстрації в ІТС ІПНП.
Згідно з даним Порядком усні заяви (повідомлення) про правопорушення від осіб, уповноважена службова особа органу (підрозділу) поліції або інший поліцейський, до повноважень якого це належить, вносить до протоколу прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію, після чого уповноважена службова особа на лицьовому боці письмових заяв (повідомлень), протоколів прийняття заяв про кримінальне правопорушення та іншу подію, рапортів поліцейських проставляє штамп реєстрації заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події.
Пунктом 5 розділу II цього ж Порядку передбачено, що заява (повідомлення), що надходить телефоном за скороченим номером екстреного виклику поліції «102», реєструється в ІТС ІПНП з автоматичним присвоєнням порядкових номерів ЄО.
Відповідно до п. 4 III Порядку заяви або повідомлення про кримінальні правопорушення, що надійшли до чергової служби головних управлінь Національної поліції та їх територіальних (відокремлених) підрозділів (управлінь, відділів, відділень) поліції, уповноважена службова особа після їх реєстрації в ІТС ІПНП (журналі ЄО) невідкладно, але не пізніше 24 годин з моменту реєстрації передає до органу досудового розслідування для внесення відповідних відомостей до ЄРДР та інформує про це керівника головного управління Національної поліції чи його територіального (відокремленого) підрозділу (управління, відділу, відділення) поліції або особу, яка виконує його обов'язки.
Частиною 1 статті 214 глави 19 КПК України передбачено,що слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
До матеріалів про адміністративне правопорушення не долучено належного та допустимого доказу з приводу відсутності відомостей, що вказують на вчинення правопорушення, що передбачено пунктом 3 розділу ІІІ даного Порядку та взагалі відсутнє зареєстроване повідомлення про правопорушення, про яке зазначено поліцейським у протоколі .
Пунктом 24 постанови № 14 Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року було встановлено наступне: «Визнати правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення».
Таким чином, протокол не може розглядатись суддею без усунення порушень, допущених при його складенні, оскільки неповнота передбачених законом даних унеможливлює надання належної правової оцінки викладеним у протоколі обставинам.
За наслідками таких встановлених недоліків у суду немає можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу, а тому матеріали адміністративної справи слід повернути на доопрацювання для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 245, 251, 252, 256, 268, 277, 278 КУпАП, -
Повернути протокол ВАВ №172022 від 15.08.2022 року щодо ОСОБА_1 за частиною 1 статті 187 КУпАП для доопрацювання до відділу поліцейської діяльності №1 Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: /підпис/ О.В. Васильчук
Згідно з оригіналом. Суддя: О.В. Васильчук