Справа № 339/241/22 307
3/339/193/22
07 вересня 2022 року м. Болехів Суддя Болехівського міського суду Івано-Франківської області Скригун В.В., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції №1 (м.Долина) Калуського районного відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та проживаючого АДРЕСА_1 , громадянина Україна, працюючого слюсарем в Львівгаз,
- за ст. 173-2 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
26 серпня 2022 року до Болехівського міського суду надійшли адміністративні матеріалипро притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 173-2 ч.1 КУпАП на розгляд.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився. Надіслав до суду заяву, згідно якої просив справу розглядати без його участі.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що їх необхідно повернути до відділення поліції №1 (м.Долина) Калуського РВ ГУНП в Івано-Франківській області для доопрацювання з наступних підстав.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 289911 від 16 серпня 2022 року вбачається, що ОСОБА_1 16 серпня 2022 року близько 16:07 год. за місцем свого проживання вчинив домашнє насильство психологічного характеру стосовно своєї колишньої дружини ОСОБА_2 .
За даним фактом дії ОСОБА_1 , особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, кваліфіковані за ст. 173-2 ч.1 КУпАП.
Положення ч.1 ст. 173-2 ч.1 КУпАП, передбачають адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статті, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Визначення терміну «домашнє насильство» наведено в п.2 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству». За його змістом під домашнім насильством розуміються всі акти фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, які вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання між колишнім чи теперішнім подружжям або особами, які спільно проживають чи проживали однією сім'єю, але не перебувають або не перебували в шлюбі, незалежно від того, чи проживає або проживала особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що і особа, яка постраждала від домашнього насильства.
У вказаній нормі також наведені визначення кожного із перелічених видів насильств.
Так, під економічним насильством розуміється форма домашнього насильства, яка включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру.
В свою чергу психологічне насильство - це форма домашнього насильства, яка включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, переслідування, залякування, інші дії або бездіяльність, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль в репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали в постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Відповідно до ст.278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Таким чином, вважаю, що вимоги вказаної статті належним чином не виконані, оскільки в протоколі не конкретизовано суть правопорушення, а саме не вказано:
- які конкретні дії були вчинені ОСОБА_1 , які б вказували на вчинення ним домашнього насильства психологічного характеру, адже зазначена в протоколі суть адміністративного правопорушення не містить відомостей про словесні образи, погрози, чи інші дії під якими розуміється психологічне насильство.
Крім цього, до матеріалів справи долучено письмові пояснення ОСОБА_1 в яких не зазначена: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка відбирала вказане пояснення.
Відсутність в протоколі про адміністративне правопорушення зазначених вище обов'язкових елементів об'єктивної сторони свідчить про неконкретність обвинувачення, порушує право особи, якій ставиться у вину вчинення правопорушення на організацію ефективного захисту своїх інтересів.
Неконкретність висунутого обвинувачення не дозволяє суду встановити обставини правопорушення, які мають істотне значення для розгляду справи та вирішення питання про доведеність вини правопорушника, оскільки суд розглядає справу тільки в межах висунутого обвинувачення.
А тому, вказані порушення при складанні протоколу про адміністративне правопорушення позбавляють суд можливості розглянути справу по суті і є підставою для повернення його для належного дооформлення, в ході якого необхідно усунути зазначені недоліки.
Постановою Пленуму Верховного Суду України за № 14 від 23 грудня 2005 року, визнано правильною практику судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без дотримання вимог, передбачених ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
За вказаних обставин суддя позбавлений можливості об'єктивно розглянути справу про адміністративне правопорушення, зазначені недоліки суддя відносить до суттєвих порушень вимог чинного КУпАП, що не дозволяють здійснити всебічне, повне і об'єктивне дослідження всіх обставин справи у їх сукупності та прийняти законне і обґрунтоване рішення у справі відповідно до чинного КУпАП.
На підставі наведеного, керуючись ст. 256 КУпАП,
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за 173-2 ч.1 Кодексу України про адміністративне правопорушення направити до відділення поліції №1 (м.Долина) Калуського РВ ГУНП в Івано-Франківській області, для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Болехівського міського суду В. В. Скригун