ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
30 серпня 2022 року м. Київ № 640/25451/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Келеберди В.І., розглянувши питання про передачу за підсудністю справи за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції, старшого інспектора ВАП Управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції старшого лейтенанта поліції Пацай Валентини Василівни про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції, старшого інспектора ВАП Управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції старшого лейтенанта поліції Пацай Валентини Василівни про визнання протиправними дій щодо вилучення посвідчення водія та зобов'язання Управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції повернути вилучене посвідчення водія.
Ухвалою суду від 17.01.2020 року позовну заяву залишено без руху, надано позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.02.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Однак, після ознайомлення з матеріалами справи та покладеними в основу позовних вимог обставин, суд вважає, що вказана справа підлягає передачі до Дніпровського районного суду м. Києва за підсудністю, з огляду на таке.
Відповідно до положень частини другої статті 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Для реалізації конституційного права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності вказаних суб'єктів у сфері управлінської діяльності в Україні утворено систему адміністративних судів.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина перша статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до пунктів першого та другого статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Відповідно до норм пункту 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження;
Так, Глава 2 Кодексу адміністративного судочинства України, визначає правила віднесення справ до адміністративної юрисдикції, а також розмежовує предметну, інстанційну юрисдикцію та територіальну підсудність різних адміністративних справ.
Як вбачається з позовної заяви та доданих до неї матеріалів, вилучення посвідчення водія здійснено працівниками патрульної поліції на виконання постанови Дніпровського районного суду м. Києва від 13.06.2014 у справі № 755/13038/14-п, яким визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та піддано адміністративному стягненню у вигляді позбавлення права керування транспортним засобом строком на 1 рік. Вказане підтверджується актом вилучення посвідчення водія від 08.11.2019.
При цьому, відповідно до статті 300 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанова про накладення адміністративного стягнення виконується уповноваженим на те органом у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами України.
Статтею 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення, визначено, що питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Згідно з частиною першою статті 317 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанова про позбавлення права керування транспортними засобами виконується посадовими особами органів Національної поліції, зазначеними у пунктах 2 - 4 частини другої статті 222 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 1 частини першою статті 20 Кодексу адміністративного судочинства України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
З урахуванням наведеного та враховуючи, що позивач оскаржує дії працівників управління патрульної поліції м. Києва по виконанню рішення суду щодо вилучення посвідчення водія на підставі акту вилучення у зв'язку з виконанням постанови суду у справі № 755/13038/14-п, відповідно, даний спір не підсудний Окружному адміністративному суду міста Києва та підлягає розгляду місцевим загальним судом, як адміністративним.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи викладене та з метою дотримання правил підсудності справ, суд вважає за необхідне передати адміністративну справу до Дніпровського районного суду міста Києва, суду, який ухвалив постанову про притягнення позивача до відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Керуючись пунктом 3 частини першої статті 29, статті 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Передати адміністративну справу № 640/25451/19 за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції, старшого інспектора ВАП Управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції старшого лейтенанта поліції Пацай Валентини Василівни про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії до Дніпровського районного суду міста Києва.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.І. Келеберда