Рішення від 22.08.2022 по справі 640/21258/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 серпня 2022 року м. Київ № 640/21258/21

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вєкуа Н.Г., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу

за позовомфізичної особи-підприємця ОСОБА_1

доДержавної служби геології та надр України

прозобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з позовом до Державної служби геології та надр України (03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 16, код ЄДРПОУ 37536031), в якій просить суд: визнати протиправною бездіяльність Державної служби геології та надр України та зобов'язати видати фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 спеціальний дозвіл на користування надрами № 5146 від 10.02.2010, на новому бланку з відповідними змінами, які вносяться на підставі пункту 17 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615, згідно поданої фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 заяви №№70, 71 від 02.03.2021 про внесення змін до спеціального дозволу №5146 від 10.02.2010 (вх. № Держгеонадра України 5398/02/11-21 від 09.03.2021), шляхом прийняття відповідного наказу.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що звернувся до відповідача із заявою на внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами з чітким дотриманням умов чинного законодавства, проте останній відмовив з підстав не передбачених постановою Кабінету Міністрів України №615 від 30.05.2011, а відтак така відмова є безпідставною.

Також позивач зауважив, що належним способом захисту в даному випадку буде зобов'язати Державну службу геології та надр України видати фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 спеціальний дозвіл на користування надрами № 5146 від 10.02.2010, на новому бланку з відповідними змінами, що не буде втручанням в дискреційність повноважень, оскільки відповідач зобов'язаний до вчинення конкретних дій - розглянути заяву позивача у встановлений законом строк та порядку, а за умов відповідності заяви та доданої до неї документів вимогам законодавства - прийняти рішення про задоволення заяви. А підставою для відмови у задоволенні його заяви можуть бути лише визначені законом обставини.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи (письмове провадження), встановлено відповідачу строк для надання відзиву та витребувано від останнього докази та відповідні матеріали.

Відповідач подав письмовий відзив, у якому просив відмовити в задоволенні позову, мотивуючи наступним. 09.03.2021 від позивача надійшла заява на внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами, проте позитивного рішення не було прийнято, у зв'язку з наявними фактами невиконання фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 умов користування надрами, які було встановлено актом перевірки від 29.01.2021 №84-14/06 та яким надрокористувача було зобов'язано усунути ці порушення у строк до 03 березня 2021 року, та надати підтвердження на їх усунення. В зазначений строк порушення усунуті не були. Припис позивачем не оскаржувався та не визнавався судом недійсним.

Так, відповідач наголошує, що наявність встановлених актом перевірки фактів невиконання надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом та угодою про умови користування надрами є підставою для відмови у внесення змін до дозволу. Вказане, на думку відповідача, свідчить про те, що відсутні законні підстави для прийняття позитивного рішення про внесення змін до спеціального дозволу за заявою позивача.

Позивач надав відповідь на письмовий відзив відповідача, у якому зазначив, що відзив наданий Державною службою геології та надр України з порушенням строків визначених Кодексом адміністративного судочинства України, а тому не може бути прийнятий судом.

Судом відхиляються вказані твердження позивача, оскільки матеріали справи підтверджують факт отримання представником Державної служби геології та надр України наручно копії матеріалів позовної заяви 06.10.2021, а відтак відзив поданий 28.10.2021 в межах строків визначених Кодексом адміністративного судочинства України.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.

10.02.2010 фізична особа-підприємець ОСОБА_1 отримала спеціальний дозвіл на користування надрами №5146.

04.11.2020 позивач звернулася із заявою №53 до відповідача на внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами. До заяви були додані наступні документи:

1. копія паспорту ОСОБА_1

2. копія ідентифікаційного коду ОСОБА_1

3. копія свідоцтва про державну реєстрацію фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 .

4. копію спеціального дозволу на користування надрами №5146 від 10.02.2010.

5. довідку про виконання особливих умов дозволу, до якого планується внести зміни, та програми робіт, виконання якої передбачено угодою про умови користування ділянкою (з додатками).

6. пояснювальна записка про необхідність внесення змін до Спеціального дозволу.

7. копію звіту про розробку родовища твердих корисних копалин. Детальна геолого-економічна оцінка південної ділянки Ратуського родовища піску в Володарському районі Київської області. Книга 1.

8. протокол №5063 засідання колегії Державної комісії України по запасам корисних копалин при державній службі геології та надр України від 05 березня 2020 року; копія листа Державної комісії України по запасах корисних копалин №589/07/1 від 01.07.2020.

9. геологічний розріз по лінії I-I, II-II (графічні матеріали).

10. геологічний розріз по лінії III-III, IV-IV, V-V (графічні матеріали).

11. результати підрахунку промислових запасів (графічні матеріали).

12. угода про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин (нова редакція) з Додатком 1-2 (2 екз).

Державна служба геології та надр України листом від 19.11.2020 №17340/01-2/11-20 повернула фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 заяву з доданими до неї документами з підстав відсутності довідки про виконання особливих умов дозволу.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 повторно звернулась до відповідача із заявою від 28.12.2020 №57, до якої було додано наступні документи:

1. копія паспорту ОСОБА_1

2. копія ідентифікаційного коду ОСОБА_1

3. копія свідоцтва про державну реєстрацію фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 .

4. копію спеціального дозволу на користування надрами №5146 від 10.02.2010.

5. довідку про виконання особливих умов дозволу, до якого планується внести зміни, та програми робіт, виконання якої передбачено угодою про умови користування ділянкою (з додатками).

6. пояснювальна записка про необхідність внесення змін до Спеціального дозволу.

7. копію звіту про розробку родовища твердих корисних копалин. Детальна геолого-економічна оцінка південної ділянки Ратуського родовища піску в Володарському районі Київської області. Книга 1.

8. протокол №5063 засідання колегії Державної комісії України по запасам коисних копалин при державній службі геології та надр України від 05 березня 2020 року; копія листа Державної комісії України по запасах корисних копалин №589/07/1 від 01.07.2020.

9. геологічний розріз по лінії I-I, II-II (графічні матеріали).

10. геологічний розріз по лінії III-III, IV-IV, V-V (графічні матеріали).

11. результати підрахунку промислових запасів (графічні матеріали).

Державна служба геології та надр України листом від 16.02.2021 №2429/01/11-21 повернула фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 заяву з доданими до неї документами з підстав відсутності у фондах Державного науково-виробничого підприємства «Геоінформ України» матеріалів звіту щодо детальної геолого-економічної оцінки запасів пісків Південної ділянки Ратуського родовища станом на 05.02.2021.

Також позивач надала лист від 23.02.2021 №69 адресований до Державного науково-виробничого підприємства «Геоінформ України», в якому ФОП ОСОБА_1 просила прийняти на постійне зберігання Звіт про розробку родовища твердих корисних копалин. Детальна геолого-економічна оцінка південної ділянки Ратуського родовища піску в Володарському районі Київської області з додатками.

Як свідчать матеріали справи позивач 02.03.2021 повторно звернулась до відповідача із заявою на внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами №70.

Проте, позивач не надала інформації про результати розгляду вказаної заяви від 02.03.2021 №70.

Так, з відзиву відповідача вбачається, що Державною службою геології та надр України не прийнято позитивного рішення, у зв'язку з наявними фактами невиконання фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 умов користування надрами, які було встановлено актом перевірки від 29.01.2021 №84-14/06 та яким надрокористувача було зобов'язано усунути ці порушення у строк до 03 березня 2021 року, та надати підтвердження на їх усунення. В зазначений строк порушення усунуті не були. Припис позивачем не оскаржувався та не визнавався судом недійсним.

Позивач вважає, що Державна служба геології та надр України вчинює бездіяльність стосовно розгляду її заяв на внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами відповідно до вимог чинного законодавства, а тому звернулась до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 8 статті 16 Кодексу України про надра переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1174, Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, є уповноваженим органом з питань реалізації угод про розподіл продукції.

Пунктом 4 Положення № 1174 визначено, що Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами) (підпункт 9); здійснює переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), внесення до них змін та видачу дублікатів, продовжує строк дії спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами).

Правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності і встановлює порядок діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, та адміністраторів, визначає Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Частиною 1 статті 4 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» визначено, що виключно законами, які регулюють відносини, пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру, встановлюються: необхідність одержання документів дозвільного характеру та їх види; дозвільний орган, уповноважений видавати документ дозвільного характеру; платність або безоплатність видачі (переоформлення, анулювання) документа дозвільного характеру; строк видачі документа дозвільного характеру або відмови у його видачі; вичерпний перелік підстав для відмови у видачі, переоформлення, анулювання документа дозвільного характеру; строк дії документа дозвільного характеру або необмеженість строку дії такого документа; перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності; перелік та вимоги до документів, які суб'єкту господарювання необхідно подати для одержання документа дозвільного характеру.

Згідно частин 1, 5 статті 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» порядок проведення дозвільної (погоджувальної) процедури, переоформлення та анулювання документів дозвільного характеру центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням відповідного дозвільного органу, погодженим з уповноваженим органом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Підставами для відмови у видачі документа дозвільного характеру є:

подання суб'єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання документа дозвільного характеру, згідно із встановленим вичерпним переліком;

виявлення в документах, поданих суб'єктом господарювання, недостовірних відомостей;

негативний висновок за результатами проведених експертиз та обстежень або інших наукових і технічних оцінок, необхідних для видачі документа дозвільного характеру.

Законом можуть встановлюватися інші підстави для відмови у видачі документа дозвільного характеру.

Відмова у видачі документа дозвільного характеру за підставами, не передбаченими законами, не допускається.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, поновлення дії, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін регулюється Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року № 124).

Відповідно до пункту 17 Порядку №615, внесення змін до дозволу здійснюється на підставі заяви та поданих надрокористувачем (або правонаступником - у випадку, передбаченому підпунктами 6 і 7 цього пункту) документів або інформації Міндовкілля за результатами оцінки впливу на довкілля у разі:

1) зміни особливих умов та інших відомостей, зазначених у дозволі, в тому числі щодо продовження строку дії дозволу на строк його незаконного (безпідставного) зупинення та/або анулювання відповідно до рішення суду, що набрало законної сили;

2) зменшення площі ділянки надр за ініціативою надрокористувача або відповідних контролюючих органів;

3) виявлення під час користування надрами даних про нові властивості, якість або кількість корисних копалин після проведення державної експертизи відповідних геологічних матеріалів відповідно до Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 1994 р. № 865 (ЗП України, 1995 р., № 3, ст. 55; Офіційний вісник України, 2000 р., № 40, ст. 1706);

4) виявлення надрокористувачем після отримання дозволу описок, очевидних помилок;

5) утворення шляхом виділу з юридичної особи надрокористувача (крім суб'єкта господарювання державного сектору економіки, а також підприємства, господарського товариства, у статутному капіталі якого не менш як 50 відсотків належить підприємству та/або господарському товариству, частка держави в статутному капіталі якого становить 100 відсотків) юридичної особи з метою продовження діяльності на наданій йому в користування ділянці надр за таких умов: частка надрокористувача в статутному (складеному) капіталі новоутвореної юридичної особи становитиме не менш як 50 відсотків; відсутність в надрокористувача на час прийняття рішення про внесення змін до дозволу боргу із сплати рентної плати за користування надрами; наявність інформації про відсутність порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр, за результатами здійснення заходу державного нагляду (контролю), який проведено не пізніше ніж за шість місяців до дати подання заяви про внесення змін до дозволу;

6) утворення господарського товариства, у статутному капіталі якого 100 відсотків акцій належить державі, у результаті реорганізації шляхом злиття;

7) реорганізації державного підприємства шляхом приєднання до іншого державного підприємства.

Для внесення змін до дозволу заявник подає заяву, в якій зазначаються номер і дата дозволу, разом з:

копією паспорта та реєстраційним номером облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця (фізичні особи, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті, подають лише копію паспорта із серією, номером та відміткою);

інформацією (у формі довідки, яка складається надрокористувачем, засвідчується його підписом) про виконання особливих умов дозволу, до якого планується внести зміни, та програми робіт, виконання якої передбачено угодою про умови користування ділянкою;

пояснювальною запискою, яка складається надрокористувачем, засвідчується його підписом та містить обґрунтування необхідності внесення змін до дозволу.

У випадках, передбачених підпунктом 3 цього пункту, до зазначених документів заявник додає копію нового протоколу ДКЗ про затвердження кількості запасів та план підрахунку запасів відповідно до нього.

У випадках, передбачених підпунктами 5-7 цього пункту, до зазначених документів заявник додає:

засвідчені копії установчих документів;

лист-згоду надрокористувача на внесення змін до дозволу (в разі внесення змін до дозволу згідно з підпунктом 5 цього пункту).

Внесення змін до дозволу на видобування корисних копалин здійснюється із зазначенням в особливих умовах дозволу умови щодо проведення оцінки впливу на довкілля у випадках, передбачених Законом України "Про оцінку впливу на довкілля".

Внесення змін до угоди про умови користування ділянкою здійснюється органом з питань надання дозволу без внесення змін до дозволу за наявності інформації органів державного геологічного контролю про відсутність порушень надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр.

Пунктом 15 Порядку №615 визначено, що Надрокористувачеві відмовляється у продовженні строку дії дозволу у разі:

невиконання ним умов користування надрами, передбачених дозволом або відповідною угодою;

прийняття органом місцевого самоврядування, іншими уповноваженими органами рішення про обмеження користування надрами відповідно до законодавства;

подання надрокористувачем документів не в повному обсязі;

виявлення у поданих документах недостовірних даних;

невідповідності поданих документів заявником вимогам пункту 14 цього Порядку;

наявності інформації від правоохоронних органів та суб'єктів фінансового моніторингу, що заявник здійснює фінансування тероризму в Україні;

наявності зауважень Міндовкілля щодо продовження строку дії дозволу відповідно до природоохоронного законодавства, передбачених пунктом 24 цього Порядку.

Надрокористувачеві відмовляється у внесенні змін до дозволу у разі:

невиконання ним умов користування надрами, передбачених дозволом або відповідною угодою;

прийняття органом місцевого самоврядування, іншими уповноваженими органами рішення про обмеження користування надрами відповідно до законодавства;

подання заявником документів не в повному обсязі;

виявлення у поданих документах недостовірних даних;

невідповідності документів, поданих заявником, вимогам пункту 17 цього Порядку.

Згідно пункту 20 Порядку №615 у разі відмови в наданні, продовженні строку дії, переоформленні дозволу або внесенні змін до нього документи повертаються в повному обсязі заявникові.

Суд аналізуючи надані позивачем докази приходить до висновку, що при першій подачі заяви на внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами від 04.11.2020 №53, відповідачем було повернуто заяву, з підстав відсутності одного з документів, що відповідно неможливо перевірити, оскільки заявник міг вказати в заяві повний список, проте фізично документ не додати.

Вказане не спростовано позивачем, оскільки таке повернення не було ним оскаржено, а навпаки, останній повторно звернувся до відповідача із заявою від 28.12.2020 №57, яка була знову повернута, з підстав відсутності у фондах Державного науково-виробничого підприємства «Геоінформ України» матеріалів звіту щодо детальної геолого-економічної оцінки запасів пісків Південної ділянки Ратуського родовища станом на 05.02.2021.

Так, як свідчать надані позивачем докази, ФОП ОСОБА_1 направила до Державного науково-виробничого підприємства «Геоінформ України» лист, в якому просила прийняти на постійне зберігання Звіт про розробку родовища твердих корисних копалин, лише після повернення її заяви від 28.12.2020 №57, а саме 23.02.2021.

Що стосується третього звернення позивача до відповідача із заявою на внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами від 02.03.2021 №70, то за доводами відповідача Державною службою геології та надр України не прийнято позитивного рішення, у зв'язку з наявними фактами невиконання фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 умов користування надрами, які було встановлено актом перевірки від 29.01.2021 №84-14/06 та яким надрокористувача було зобов'язано усунути ці порушення у строк до 03 березня 2021 року, та надати підтвердження на їх усунення. В зазначений строк порушення усунуті не були. Припис позивачем не оскаржувався та не визнавався судом недійсним.

Вказаного позивачем не спростовано.

Отже, згідно пункту 15 Порядку №615 надрокористувачеві відмовляється у внесенні змін до дозволу у разі невиконання ним умов користування надрами, передбачених дозволом або відповідною угодою, а відтак Державна служба геології та надр України правомірно повернула заяву позивача, враховуючи зафіксовані в акті перевірки від 29.01.2021 №84-14/06 факти невиконання фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 умов користування надрами та наявністю припису, який не скасовано та є дійсним до виконання.

Положеннями статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Отже, позовні вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 є необґрунтованими та задоволенню судом не підлягають.

Згідно вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись вимогами статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 123, 139, 240, 241 - 246,250,255, Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.Г. Вєкуа