Справа № 538/1133/22
Провадження № 3/538/567/22
06.09.2022 року м. Лохвиця
Суддя Лохвицького районного суду Полтавської області Цімбота Л.Г., розглянувши матеріали, які надійшли з ВП № 2 Миргородського РВП ГУНП в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, непрацюючого, місце проживання: АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст. 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
29.08.2022 р до суду надійшов вказаний матеріал з протоколом про адміністративне правопорушення від 23.08.2022 року серії ВАВ № 054299, що складений поліцейським СРПП ВП № 2 Миргородського РВП ГУНП в Полтавській області Ритченком Р.В. в якому зазначено, що "23.08.2022 р. близько 19 год. 10 хв. в м. Лохвиця по вул. Шевченка ОСОБА_1 перебував в стані алкогольного сп'яніння в спідній білизні, чим ображав людську гідність та громадську мораль".
В судове засідання 30.08.2022 р. ОСОБА_1 не з'явився, належним чином повідомлений про розгляд справи, в судове засідання 06.09.2022 р. незважаючи на винесену постанову про примусовий привід працівниками поліції доставлений не був.
Дослідивши письмові докази у справі, суддя дійшов наступного висновку.
Відповідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Як визначено ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративні правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання право поруш
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно частин 1, 2 статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Диспозицією та об'єктивною стороною правопорушення за ч. 3 ст. 178 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалась адміністративному стягненню за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або появу в громадських місцях у п'яному вигляді.
В ході розгляду справи було встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, а саме: дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 3 ст. 178 КУпАП, проте до протоколу не додано постанов про притягнення його до адміністративної відповідальності протягом року за ч. 1 ст. 178 КУпАП та ч. 2 ст. 178 КУпАП, хоча в графі "чи притягався до адміністративної відповідальності" зазначено "ч. 2 ст. 178 КУпАП 04.11.2021", при цьому не зазначено коли саме і яким органом він був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 178 КУпАП та яким органом притягнутий до відповідальності за ч. 2 ст. 178 КупАП.
Рішення Конституційного суду України від 22.12.2010 року №23-рп/2010, яке є обов'язковим до виконання на території України, фактичні дані або будь-які інші докази, одержані в незаконний спосіб, а саме: з порушенням конституційних прав і свобод людини і громадянина; з порушенням встановлених законом порядку, засобів, джерел отримання фактичних даних; не уповноваженою на те особою тощо є неналежними доказами.
Подію та склад правопорушення можуть підтвердити чи спростувати лише належні та допустимі докази, в тому числі протокол про адміністративне правопорушення.
Складення протоколу про адміністративне правопорушення, що офіційно засвідчує подію адміністративного правопорушення і є одними із головних джерел доказів, без додержання вимог статті 256 КУпАП унеможливлює прийняття судом рішення у даній справі.
Таким чином, встановлено, що в справі відсутні належні докази притягнення особи до відповідальності за ч. 1 ст. 178 КУпАП та за ч. 2 ст. 178 КУпАП, хоча дії ОСОБА_1 посадовою особою кваліфіковано за ч. 3 ст. 178 КУпАП.
Відповідно до положень п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП обов'язковим для притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення, що підтверджується доказами.
Згідно з ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
З огляду на те, що уповноваженою особою на складання протоколу про адміністративне правопорушення не надано суду достатніх та допустимих доказів на підтвердження наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 3 ст. 178 КУпАП, зокрема і протокол про адміністративне правопорушення, в цьому випадку, не є належним і допустимим доказом через обставини, що викладені вище, вважаю що провадження у справі про адміністративне правопорушення необхідно закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 178 КУпАП (п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП).
Керуючись п.1 ч.1 ст.247, ст. 283, ст.284 КУпАП, суддя,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 178 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, до Полтавського апеляційного суду через Лохвицький районний суд Полтавської області шляхом подачі скарги протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Лохвицького
районного суду Л.Г.Цімбота