Постанова від 31.08.2022 по справі 640/9995/20

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 640/9995/20 Суддя (судді) першої інстанції: Донець В.А.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2022 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Грибан І.О.

судді: Ключкович В.Ю.

Парінов А.Б.

за участі:

секретар с/з Піскунова О.Ю.

пр-к позивача Стойлов Ю.В.

пр-к відповідача Цитович К.М.

третя особа Дядюк О.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Департаменту містобудування та архітектури Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 листопада 2021 року у справі за адміністративним позовом Обслуговуючого кооперативу «Ексон Прем'єр Шулявська» до Департаменту містобудування та архітектури Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) треті особи: Громадська організація «Наш добробут», ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії, -

УСТАНОВИВ:

Обслуговуючий кооператив «Ексон Прем'єр Шулявська» звернувся до суду з позовом до Департаменту містобудування та архітектури Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) треті особи: Громадська організація «Наш добробут», ОСОБА_1 , в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо відмови в наданні Обслуговуючому кооперативу «Ексон Прем'єр Шулявська» містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва багатофункціонального комплексу з благоустроєм і озелененням скверу на проспекті Перемоги, 50-а в Шевченківському районі міста Києва за заявою про надання містобудівних умов та обмежень, подану через ЦНАП від 27.12.2019 №63012-004639315-013-16, зареєстровану в Департаменті містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 28.12.2019 №28567/0/7-1-19;

- визнати протиправним та скасувати наказ Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 15.01.2020 №55;

- зобов'язати Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) скласти та надати Обслуговуючому кооперативу «Ексон Прем'єр Шулявська» містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва багатофункціонального комплексу з благоустроєм і озелененням скверу на проспекті Перемоги, 50-а у Шевченківському районі міста Києва з основними показниками, граничною допустимою висотністю об'єкта будівництва, зазначеною Обслуговуючим кооперативом «Ексон Прем'єр Шулявська» у матеріалах щодо намірів забудови земельної ділянки за адресою: проспект Перемоги, 50-а у Шевченківському районі міста Києва (лист від 17.12.2019 №42) за заявою про надання містобудівних умов та обмежень, подану через ЦНАП від 27.12.2019 №63012-004639315-013-16;

- зобов'язати Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) подати до суду звіт про виконання рішення суду протягом 15 календарних днів з дня набрання постанови у даній справі законної сили.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 листопада 2021 року адміністративний позов задоволено частково:

-визнано протиправним та скасовано наказ Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 15.01.2020 №55, яким затверджено рішення щодо відмови в наданні Обслуговуючому кооперативу «Ексон Прем'єр Шулявська» містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва багатофункціонального комплексу з благоустроєм і озелененням скверу на проспекті Перемоги, 50-а в Шевченківському районі міста Києва за заявою про надання містобудівних умов та обмежень від 27.12.2019 №63012-004639315-013-16, зареєстровану в Департаменті містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 28.12.2019 №28567/0/7-1-19;

-зобов'язано Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повторно розглянути заяву Обслуговуючого кооперативу «Ексон Прем'єр Шулявська» про надання містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва багатофункціонального комплексу з благоустроєм і озелененням скверу на проспекті Перемоги, 50-а в Шевченківському районі міста Києва за заявою про надання містобудівних умов та обмежень від 27.12.2019 №63012-004639315-013-16, зареєстровану в Департаменті містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 28.12.2019 №28567/0/7-1-19, з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.

У задоволені іншої частини позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятим судом першої інстанції рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою відмовити у задоволення позовних вимог. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що єдиною підставою для прийняття рішення про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень законодавець визначив невідповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, тому у зв'язку з невідповідністю намірів забудови положенням Генерального плану м. Києва, відмова відповідача є обґрунтованою. Крім того, відмова у наданні містобудівних умов і обмежень не позбавляє права заявника, після усунення наявних обставин звернутись повторно до Департаменту для отримання містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки.

З огляду на зазначене, апелянт вважає, що неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, а також не повне з'ясування обставин справи мало наслідком прийняття незаконного та необґрунтованого рішення, яке відповідно до положень ст. 317 КАС України підлягає скасуванню.

Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2022 року відкрито апеляційне провадження та призначено апеляційну скаргу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 24 серпня 2022 року.

Позивачем було подано відзив на апеляційну скаргу відповідно до змісту якого зазначає, що заперечує проти доводів апеляційної скарги, вважає їх безпідставними та необґрунтованими. Натомість, стверджує, що судом першої інстанції було правильно встановлено фактичні обставини справи, надано належну правову оцінку дослідженим доказам та прийнято законне та обґрунтоване рішення у відповідності до норм матеріального та з дотриманням норм процесуального права.

За наведених у відзиві обставин, позивач просить суд апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 листопада 2021 року без змін.

24 серпня 2022 року у судовому засіданні оголошено по справі перерву до 31 серпня 2022 року.

У судовому засіданні представник апелянта та третя особа - Дядюк О.В. вимоги апеляційної скарги підтримали у повному обсязі, просили їх задовольнити.

Представник позивача у судовому засіданні повністю заперечував проти задоволення апеляційної скарги, просив залишити оскаржуване рішення суду першої інстанції без змін.

У судове засідання Громадська організація «Наш добробут» не з'явилася та явку уповноваженого представника до суду не забезпечила. Про дату, час та місце апеляційного розгляду справи був повідомлений належним чином.

Керуючись приписами ч. 2 ст. 313 КАС України, суд протокольною ухвалою вирішив здійснити апеляційний розгляд справи за даною явкою.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів виходить з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що рішенням Київської Міської Ради від 24.05.2007 №649/1310 «Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю «Рінко» земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування торгово-офісного комплексу з рестораном швидкого харчування та благоустроєм і озелененням скверу на проспекті Перемоги, 50-а у Шевченківському районі м. Києва»:

затверджено містобудівне обґрунтування щодо внесення змін до містобудівної документації та визначення параметрів окремого об'єкта містобудування на проспекті Перемоги, 50-а у Шевченківському районі м. Києва;

внесено зміни до Генерального плану міста Києва та проекту планування його приміської зони на період до 2020 року, затверджених рішенням Київської міської ради від 28.03.2002 №370/1804, в частині вилучення земельної ділянки на проспекті Перемоги, 50-а у Шевченківському районі м. Києва із території зони зелених насаджень загального користування, віднісши зазначену земельну ділянку до земель житлової та громадської забудови;

затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю «Рінко» для будівництва, експлуатації та обслуговування торгово-офісного комплексу з рестораном швидкого харчування та благоустроєм і озелененням скверу на проспекті Перемоги, 50-а у Шевченківському районі м. Києва;

змінено цільове призначення земельної ділянки площею 0,3110 га на просп. Перемоги, 50-а у Шевченківському районі м. Києва, яка належить на праві власності товариству з обмеженою відповідальністю «Рінко» на підставі рішення Київської міської ради від 21.10.2004 №627/2037 «Про продаж земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю «Рінко» для будівництва, експлуатації та обслуговування ресторану швидкого обслуговування на проспекті Перемоги, 50-а у Шевченківському районі м. Києва» та договору купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення від 26.04.2005 №1-1152 (ВСА №667490), право власності на яку посвідчено державним актом на право власності на земельну ділянку від 13.12.2005 №81-8-00095, та дозволити її використання для будівництва, експлуатації та обслуговування торгово-офісного комплексу з рестораном швидкого харчування та благоустроєм і озелененням скверу.

Рішенням Київської Міської Ради від 20.12.2007 №1493/4326 «Про відміну рішень Київської міської ради від 12.02.2004 40/1250 «Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю «Рінко» земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування ресторану швидкого обслуговування на проспекті Перемоги, 50-а у Шевченківському районі м. Києва», від 21.10.2004 №627/2037 «Про продаж земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю «Рінко» для будівництва, експлуатації та обслуговування ресторану швидкого обслуговування на проспекті Перемоги, 50-а у Шевченківському районі м. Києва» та від 24.05.2007 №649/1310 «Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю «Рінко» земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування торгово-офісного комплексу з рестораном швидкого харчування та благоустроєм і озелененням скверу на проспекті Перемоги, 50-а у Шевченківському районі м. Києва» відмінено рішення Київської міської ради від 12.02.2004 №40/1250.

Представник позивача пояснив, що рішення Київської міської ради від 24.05.2007 №649/1310 визнано недійсним та скасовано згідно з рішенням Господарського суду міста Києва від 27.02.2008 №36/112. Наведена обставина відповідачем не заперечувалась.

До позову додано Державний акт на право власності на земельну ділянку Серії ЯЕ №993144, видний Товариству з обмеженою відповідальністю «Шулявка», відповідно до якого воно є власником земельної ділянки площею 0,3110 га на проспекті Перемоги, 50-а. Цільовим призначенням земельної ділянки визначено будівництво, експлуатація та обслуговування торгово-офісного комплексу з рестораном швидкого харчування та благоустроєм і озелененням скверу. Акт видано 06.07.2010.

Відповідно до договору про встановлення права користування земельною ділянкою для забудови (суперфіцію) від 08.06.2018, зареєстрованого в реєстрі №5355, укладеного між ТОВ «Шулявка» (ідентифікаційний код 35251995, суперфіціар) та Обслуговуючим кооперативом «Житлово-будівельний кооператив «Ексон Прем'єр Шулявська» (ідентифікаційний код 41290431, суперфіціарій), сторони домовились про передачу суперфіціаром в строкове платне користування суперфіціарію земельної ділянки у Шевченківському районі міста Києва площею 0,311 га (кадастровий номер 8000000000:88:093:0026), цільове призначення: для будівництва, експлуатації та обслуговування торгово-офісного комплексу з рестораном швидкого харчування та благоустроєм і озелененням.

Згідно з актом приймання-передачі від 08.06.2018 ТОВ Шулявка» передало вказану земельну ділянку Обслуговуючому кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Ексон Прем'єр Шулявська», який підтвердило також і прийняття необхідної документації.

Відповідно до договору від 27.03.2019, зареєстрованого за №406, про внесення змін до договору про встановлення права користування земельною ділянкою для забудови (суперфіцію) від 08.06.2018, зареєстрованого в реєстрі №5355, сторони домовились про зміни щодо здійснення оплати за користування земельною ділянкою.

У витягах з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 08.06.2019 та від 27.03.2019 щодо земельної ділянки кадастровий номер 8000000000:88:093:0026 зазначено про договір від 08.06.2018, зареєстрований за №5355 та про договір від 27.03.2019, зареєстрований за №406 та зареєстроване прав користування за позивачем.

Позивачем додано витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 01.08.2018 №НВ-80000794342018 щодо земельної ділянки кадастровий номер 8000000000:88:093:0026, відповідно до якої: цільове призначення - іншої комерційної забудови; вид використання земельної ділянки - для будівництва, експлуатації та обслуговування торгово-офісного комплексу з рестораном швидкого харчування та благоустроєм і озелененням скверу. Довідка видана Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської державної адміністрації).

17.12.2019 Обслуговуючий кооператив «Ексон Прем'єр Шулявська» звернувся до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) із заявою, яка подана через Центр надання адміністративних послуг від 27.12.2019 №63012-004639315-013-16 та зареєстрована в Департаменті містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 28.12.2019 №28567/0/7-1-19, в якій просив надати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва «Будівництво багатофункціонального комплексу з благоустроєм і озелененням скверу на проспекті Перемоги, 50-а у Шевченківському районі м. Києва» на земельній ділянці площею 0,311 га, розташованого за адресою: проспект Перемоги, 50-а у Шевченківському районі м. Києва, (кадастровий №8000000000:88:093:0026).

До вказаної заяви було додано документи: копія державного акту на земельну ділянку серія ЯЕ №993144; копія договору суперфіцію від 08.06.2018, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Н.С. Хара, зареєстрованого в реєстрі №5355 та копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №126957178 від 08.06.2018; копія договору про внесення змін та доповнень до Договору Суперфіцію (посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Н.С. Хара, зареєстрованого в реєстрі №5355), посвідченого приватним нотаріусом Ірпінського міського нотаріального округу Київської області Кондратюком В.С., зареєстровано в реєстрі №406 та копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №161225153 від 27.03.2019; викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000; витяг із Державного земельного кадастру; копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; копія наказу №16 про призначення Голови; копія протоколу №15/03; копія статуту; копія паспорта Голови.

Також до заяви були додані наміри щодо забудови земельної ділянки за адресою: проспект Перемоги, 50-а у Шевченківському районі м. Києва.

Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), листом від 15.01.2020 №55, затвердженим наказом Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) відмовлено Обслуговуючому кооперативу «Ексон Прем'єр Шулявська» у наданні містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва багатофункціонального комплексу з благоустроєм і озелененням скверу по просп. Перемоги, 50-а у Шевченківському районі м. Києва в порядку пункту 3 частини четвертої статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Вважаючи вказане рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку встановленні по справі обставинам та фактам, колегія суддів зазначає про таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів врегульовано Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон №3038-VI).

Згідно з пунктом 8 частини першої статті 1 Закону №3038-VI містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Відповідно до статті 26 Закону №3038-VI: суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів (частина друга); право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації (частина четверта).

За змістом наведених норм, дотримання суб'єктами вимог містобудівної документації є обов'язковим, проектування, будівництво здійснюється з урахуванням містобудівних умов та обмежень.

Частиною третьою статті 29 Закону №3038-VІ установлено: містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються:

копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію;

копія документа, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації);

викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000;

витяг із Державного земельного кадастру.

Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об'єкта будівництва.

Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним.

З матеріалів справи вбачається, що до заяви про надання містобудівних умов та обмежень позивачем були подані наступні документи:

- копія державного акту на земельну ділянку серія ЯЕ №993144;

копія договору суперфіцію від 08.06.2018, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Н.С. Хара, зареєстрованого в реєстрі №5355 та копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №126957178 від 08.06.2018;

- копія договору про внесення змін та доповнень до Договору Суперфіцію (посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Н.С. Хара, зареєстрованого в реєстрі №5355), посвідченого приватним нотаріусом Ірпінського міського нотаріального округу Київської області Кондратюком В.С., зареєстровано в реєстрі №406 та копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №161225153 від 27.03.2019;

- викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000;

- витяг із Державного земельного кадастру;

- копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;

- копія наказу №16 про призначення Голови;

- копія протоколу №15/03;

- копія статуту;

- копія паспорта Голови;

- наміри щодо забудови земельної ділянки за адресою: проспект Перемоги, 50-а у Шевченківському районі м. Києва.

Із матеріалів щодо намірів будівництва багатофункціонального комплексу з благоустроєм і озелененням скверу на проспекті Перемоги, 50-а у Шевченківському районі м. Києва, наданих позивачем, вбачається, що замовником заплановано здійснити проектування та будівництво будівлі, яка являє собою висотну будівлю поверховістю: 39 наземних поверхів; технічні поверхи; 5 підземних поверхів, з яких: з - 5 по - 1 підземний паркінг (5 поверхів); 1 поверх - продовольчий магазин (1 поверх); 5, 7-34 - офісні приміщення (29 поверхів); 6, 35, вище 39-го - технічні поверхи; 36-39 - СПА-зона, ресторан, скай-бар.

Відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000 (далі - ДК 018-2000), затвердженого і введеного в дію наказом Держстандарту України від 17.08.2000 № 507, будівлі класифікуються за їх функціональним призначенням.

Будівлі, що використовуються або запроектовані для декількох призначень (комбіноване житло, готель і контора), повинні бути ідентифіковані за однією класифікаційною ознакою відповідно до головного призначення. Головне призначення повинне бути визначене таким чином:

- обчислюється відсоткове співвідношення площ різних за призначенням приміщень будівлі в складі повної загальної площі з віднесенням цих приміщень згідно з їх призначенням чи використанням до відповідного класифікаційного угруповання;

- потім будівля класифікується за методом «згори - донизу».

Будівлю спочатку відносять до розділу (один розряд коду), що охоплює всю чи більшу частку всієї її загальної площі. Далі їх відносять до підрозділу (два розряди коду) - житлові будівлі, нежитлові будівлі за найбільшою питомою вагою площі в цій будівлі.

Наступним кроком визначається група (три розряди коду) за найбільшою часткою всієї загальної площі в межах підрозділу. Нарешті, вибирається належність будівлі до класу (чотири розряди коду) за найбільшою часткою всієї загальної площі в межах групи.

Отже, відповідно до наданих намірів, питому вагу площ запланованої будівлі складають офісні приміщення. Згідно з ДК 018-2000, кодом офісної будівлі є 1220, і цей клас включає будівлі, що використовуються як приміщення для конторських та адміністративних цілей, в тому числі для промислових підприємств, банків, поштових відділень, органів місцевого управління, урядових та департаментів та т. ін. Цей клас включає також: центри для з'їздів та конференцій, будівлі органів правосуддя, парламентські будівлі.

З матеріалів справи вбачається, що Детальним планом території в межах проспекту Перемоги, вулиць Лагерної, Авіаконструктора Сікорського Ігоря, залізничних колій, вулиць Тимофія Шамрила, Дорогожицької, Олени Теліги, Олександра Довженка в Шевченківському районі м. Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради від 20.12.2017 № 1005/4012 (далі - ДПТ), визначено, що земельна ділянка на просп. Перемоги, 50-А (кадастровий номер 8000000000:88:093:0026) розміщена у сквері «Слава танкістам», являє собою газон, віднесена до території підприємств торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування населення, проте Детальним планом території не передбачено розміщення жодних проектних споруд та об'єктів обслуговування. Також, згідно експлікації не зафіксовано існуючих споруд та об'єктів обслуговування на території зазначеної земельної ділянки.

Разом з тим, намірами забудови є будівництво багатофункціонального комплексу з благоустроєм і озелененням скверу.

Наразі, поняття «багатофункціонального комплексу» визначене, зокрема ДБН В.2.2-9:2018 «Громадські будинки та споруди. Основні положення» (п.3.3) та ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій» (3.7).

Так, багатофункціональні будинки і комплекси - це будинки і комплекси, які формуються з приміщень, їх груп, різного громадського, житлового та іншого призначення, поєднання яких обумовлене економічною доцільністю і містобудівними вимогами.

Тобто багатофункціональна будівля може поєднувати у собі такі види використання земельної ділянки, які суперечать містобудівній документації на місцевому рівні та грубо порушують цільове призначення земельної ділянки.

Відтак, поняття «багатофункціонального комплексу» має широке поняття та включає в себе поєднання декількох функцій, в той час коли Детальним планом території визначено конкретну функцію - території підприємств торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування населення. Розміщення багатофункціональної будівлі, із переважним призначенням - офісні приміщення суперечить містобудівній документації на місцевому рівні, та не обумовлене містобудівними вимогами.

На підставі наведеного, колегія суддів прийшла до висновку, що, приймаючи рішення про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва, Департамент діяв виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, як передбачено ч. 2 ст. 19 Конституції України, а саме перевірив і встановив невідповідність намірів забудови - «Будівництво багатофункціонального комплексу з благоустроєм і озелененням скверу на просп. Перемоги, 50-а у Шевченківському районі м. Києва» ОК «Ексон Прем'єр Шулявська» вимогам містобудівної документації на місцевому рівні - положенням Генеральному плану міста Києва та проекту планування його приміської зони на період до 2020 року, затвердженого рішенням Київської міської ради від 28.03.2002 № 370/1804, Детального плану території в межах проспекту Перемоги, вулиць Лагерної, Авіаконструктора Сікорського Ігоря, залізничних колій, вулиць Тимофія Шамрила, Дорогожицької, Олени Теліги, Олександра Довженка в Шевченківському районі м. Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради від 20.12.2017 № 1005/4012 відповідно до якого земельна ділянка за ділянка на просп. Перемоги, 50-А (кадастровий номер 8000000000:88:093:0026) розміщена у сквері «Слава танкістам», являє собою газон, віднесена до території підприємств торгівлі, громадського харчування та побутовоґо обслуговування населення. Також, детальним планом території не передбачено розміщення жодних проектних споруд та об'єктів обслуговування.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції було неповно з'ясовано обставини, які мають значення для справи, що стало підставою для неправильного вирішення справи.

Доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим, колегія суддів вважає за необхідне подану до суду апеляційну скаргу задовольнити та скасувати рішення суду першої інстанції, прийнявши нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Приписи п. п. 1, 4 ч. 1 ст. 317 КАС України визначають, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Департаменту містобудування та архітектури Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) задовольнити.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 листопада 2021 року скасувати та ухвалити у справі нове судове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову Обслуговуючого кооперативу «Ексон Прем'єр Шулявська» до Департаменту містобудування та архітектури Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) треті особи: Громадська організація «Наш добробут», ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії відмовити в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328, 329 КАС України.

Головуючий суддя І.О. Грибан

Судді: В.Ю. Ключкович

А.Б. Парінов

(повний текст постанови складено 05.09.2022р.)