ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
19 серпня 2022 року м. Київ № 640/29433/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши за правилами спрощеного провадження справу
за позовомОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві
Провизнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), в якому просить суд:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, які полягають у відмові провести з 01.12.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% сум грошового забезпечення, згідно довідки від 20.07.2021 №2285;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі Довідки від 20.07.2021 № 2285 про розмір грошового забезпечення здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з 90% розміру відповідних сум грошового забезпечення, виплату загальної недоотриманої з 01.12.2019 щомісячної суми пенсійного боргу (різниця між нарахованою та фактично виплаченою сумами пенсії, станом на дату виплати за даним рішенням суду) здійснити відповідно до ч.18 ст. 43, ч. 2, 3 ст.51 та ч.2 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Позиція позивача.
Позивач зазначає, що 10.08.2011 його було звільнено з органів внутрішніх справ у відставку за віком та призначено пенсію за вислугу років, вислуга років на день звільнення склала 35 років.
Пенсію призначено з моменту звільнення і згідно даних Протоколу за пенсійною справою 2603017759 від 11.08.2011 про призначення пенсії за вислугою років, основний розмір моєї пенсії становить 90% грошового забезпечення.
Додає, що пенсійне забезпечення здійснювалося відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Враховуючи прийняття постанови КМ України від 21.02.2018 № 103, ГУ МВС України в м. Києві 19.03.2018 підготував та надіслало до ГУ ПФУ в м. Києві довідку № 44118 про розмір грошового забезпечення.
Згідно вказаної довідки ГУПФ України в м. Києві здійснило перерахунок пенсії.
Враховуючи прийняття судових рішень у справах №826/3858/18 та №826/12704/18 (щодо постанови КМУ № 103), позивач вважає, що з 19.11.2019 виникли підстави для перерахунку відповідно до оновлених складових грошового забезпечення.
За зверненням позивача до ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву» відносно нього сформована довідка від 20.07.2021 №2285 про розмір грошового забезпечення, станом на листопад 2019 року, із зазначенням в ній розміру посадового окладу - 2500 грн., окладу за спеціальним званням - 2200 грн., відсоткової надбавки за стаж служби в поліції (50%) - 2350 грн, надбавки за специфічні умови проходження служби (40,03%) - 2822,12 грн., а також премії (84,93%) - 8384,39 грн., усього разом - 18256,51 грн., для проведення перерахунку основного розміру моєї пенсії з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).
Позивач зазначає, що 07.08.2021 звернувся із заявою ГУ ПФУ з проханням провести перерахунок та виплату пенсії з грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 20.07.2021 №2285 про розмір грошового забезпечення, загальний розмір якого за прирівняною посадою становить 18256,51 грн. із збереженням основного розміру пенсії 90%.
Між тим, як вбачається з відповіді від 08.09.2021 вих. №2600-0304-8/143066 вимоги у проведенні перерахунку пенсії у визначений в заяві спосіб виконано не було, фактично було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії.
Відмову ГУ ПФУ обґрунтовує відсутністю законодавчих підстав, а також тим, що після визнання нечинним пункту 3 Постанови КМУ №103 Урядом України акти, які визначають механізм перерахунку пенсій відповідних категорій військовослужбовців не приймались.
Позивач, посилаючись на положення профільного законодавства, вважає відмову відповідача у здійсненні йому перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки уповноваженої установи протиправною.
Позиція відповідача.
Відповідач заперечив проти задоволення позову.
Традиційно у таких випадках наполягає, що після визнання нечинним пункту 3 Постанови № 103 нових НПА у цьому аспекті не приймалося, а відтак, провести новий перерахунок на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення неможливо.
З новою довідку про розмір грошового забезпечення не погоджується, вважає відсутніми підстави для її видачі та визначення в ній додаткових видів грошового забезпечення.
При цьому, визначення основного розміру пенсії на рівні 70% вважає таким, що відповідає вимогам профільного законодавства, а саме ст. 13 Закону № 2262-ХІІ.
Позивач надав відповідь на відзив, що, однак, не передбачено положеннями ч. 3 ст. 263 КАС України.
Процесуальні дії, вчинені у справі.
Ухвалу від 22.10.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розглядати справу за правилами ст. 263 КАС України.
Встановлені судом обставини.
Так, учасниками справи не спростовуються та не заперечуються, а матеріалами справи підтверджуються обставини призначення пенсії позивачу, факт складання нової довідки про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 (згідно постанови № 988 від 11.11.2015), подальше звернення позивача до ГУ ПФУ щодо проведення перерахунку з 01.12.2019 на підставі нової довідки та, власне, факт відмови ГУ ПФУ з наведених вище підстав провести перерахунок пенсії позивача на підставі нової довідки.
При цьому, як встановлено судом, оновлена довідка надійшла у розпорядження ГУ ПФУ.
При цьому, слід додати, що початковий основний розмір пенсії призначений у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення. Надалі, при проведенні з 01.01.2016 перерахунку, основний розмір пенсії у первинних документах ГУ ПФУ з 01.01.2018 визначений на рівні 70%.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон 2262-ХІІ).
Так, виходячи з положень ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХП усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Постановою КМ України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацами 1, 2 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Рішенням ОАС м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, суд визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Як вбачається із змісту рішення суду, воно стосується додатку № 2 в редакції Порядку № 45 після внесення змін Постановою № 103, тобто відносно довідок для військовослужбовців.
Додаток № 3 у новій редакції (в редакції Постанови № 103) після набрання законної сили зазначеним судовим рішенням (відносно МВС) залишився незмінним та містить розширений перелік видів грошового забезпечення, ніж щодо військовослужбовців.
Рішенням у справі № 826/12704/18 від 14.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправним та нечинним пункт 3 Постанови № 103, який стосується спірних відносин.
До цього, 11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 988, яка набрала чинності 02.12.2015 та якою затверджені схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.
Відповідно до статті 94 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію", Постанови № 988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі по тексту - Порядок №260).
Між тим, щодо власне довідок про розмір грошового забезпечення, слід зазначити, що відповідно до пункту 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (в редакції Постанови № 103) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
У даному випадку таким органом є вищезгадана державна установа, повноваження якої підтверджуються наказом МВС України від 16.04.2021 № 221.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
З урахуванням положень пунктів 23, 24 цього Порядку, слід зазначити, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Підставою для перерахунку є відповідна довідка, яка і видана відносно позивача та направлена до ГУ ПФУ.
Відтак, наявність нової довідки, видача якої зумовлена набранням законної сили вищезгаданими судовими рішеннями та виникненням у зв'язку з цим підстав для перерахунку пенсії, обумовлює виникнення у позивача права на отримання з 01.12.2019 пенсії, виходячи з розміру складових станом на листопад 2019, а у відповідача - обов'язок прийняти довідку та провести на її підставі перерахунок пенсії.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відмова ГУ ПФУ щодо проведення позивачу перерахунку та виплати пенсії за вислугу років з 01.12.2019 відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення - є протиправною, що зумовлює необхідність зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01.12.2019 на підставі вищезгаданої довідки про розмір грошового забезпечення, та в цій частині задовольнити позовні вимоги.
Що стосується зменшення основного розміру пенсії з 90% до 70%, слід зазначити, що вчинення таких дій підтверджується матеріалами справи.
Між тим, призначення та перерахунок пенсії, виходячи із змісту, сутності та механізму цих процедур, є різними правовими категоріями.
Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є положення статті 63 Закону № 2262-XII, яка змін, у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VI та Закону № 1166-VII, не зазнала. Стаття 13 стосується призначення пенсій, а відтак до відносин з перерахунку пенсії не застосовується.
При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Наведене вказує на протиправність зменшення відсоткового значення пенсії.
Відтак, в цій частині позов також є обґрунтованими та підлягає задоволенню із зобов'язанням відповідача виплатити перераховану суму пенсії відповідно до розміру основного розміру пенсії у значенні 90% із деталізацією, на підставі ч. 2 ст. 9 КАС України (щодо права суду вийти за межі позовних вимог), щодо подальшої виплати пенсії виходячи з постійного значення основного розміру пенсії - 90% відповідних сум грошового забезпечення, що забезпечить ефективний захист прав позивача та убезпечить позивача від порушень його прав щодо незмінної величини у формулі перерахунку пенсії, а саме - основного розміру пенсії, що є реалізацію судом завдань адміністративного судочинства, визначених ч. 1 ст. 2 КАС України.
Водночас, суд не вбачає підстав для перелічування у резолютивній частині рішення норм профільного законодавства, оскільки само по собі таке посилання не визнає конкретний спосіб захисту та, більш того, не передбачено ч. 5 ст. 246 КАС України. Щодо посилання у вимогах на "... виплату загальної недоотриманої ...", слід зазначити, що наведене стосується стадії виконання рішення в рамках профільного Закону, питання своєчасного чи несвоєчасного виконання рішення, а не формулювання способу захисту.
Відтак, позов підлягає задоволенню з редакційними уточненнями - як зазначено вище.
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України на користь позивача підлягає відшкодуванню судовий збір.
Керуючись положеннями статей 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), які полягають у відмові провести з 01.12.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) у розмірі 90% сум грошового забезпечення, згідно довідки від 20.07.2021 №2285, виданій ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДР: 42098368) на підставі довідки від 20.07.2021 № 2285 про розмір грошового забезпечення, виданій ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву», здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) виходячи з основаного розміру пенсії - 90% відповідних сум грошового забезпечення, з вирахуванням раніше сплачених сум, та з подальшою виплатою пенсії виходячи з постійного та незмінного значення основного розміру пенсії - 90% відповідних сум грошового забезпечення.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДР: 42098368) на користь ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) 908,00 грн. на відшкодування судового збору, сплачено за квитанцією № 0.0.2299579917.1 від 13.10.2021.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Відповідно до приписів статті 297 КАС України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Днем вручення процесуальних документів в електронній формі є день отримання судом повідомлення про доставлення документів на офіційну електронну адресу особи (п. 2 ч. 6 ст. 251 КАСУ), якою є (п. 5.8. Положення про ЄСІТС від 17 серпня 2021 року N 1845/0/15-21): сервіс Електронного кабінету ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана користувачем в Електронному кабінеті ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана в одному з державних реєстрів або адреса електронної пошти, з якої надійшли до суду документи, засвідчені кваліфікованим електронним підписом (п. 111 «Перехідні положення»).
Суддя О.А. Кармазін