Рішення від 17.08.2022 по справі 640/32833/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 серпня 2022 року м. Київ № 640/32833/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Каракашьяна С.К., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України у Київській області

про зобов'язання вчинити дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 (позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовною до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (відповідач), в якому просить суд:

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити мені перерахунок пенсії відповідно закону України № 2148 - VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій» та Закону України № 1058;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснювати виплату різниці нарахування пенсії за період з 06.06.18 року відповідно розрахунків в розмірі 1882 грн 11 коп. щомісячно.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про невірний перерахунок з боку відповідача пенсії позивачу, без використання індивідуального коефіцієнту заробітної плати, що складає 1,76386 за додатково відпрацьовані два роки (2016-2018рр.), з яких було сплачено страхові внески.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує з підстав правомірності дій, зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанови Кабінету Міністрів України № 124 від 20.02.2019 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» визначено порядок проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески в розмірі 1,17 (3764,40 х 1,17 = 4404,35), в зв'язку з цим з 01.03.2019 позивачу проведено відповідний перерахунок пенсії.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію за віком відповідно за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як працюючий пенсіонер.

06 червня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду у Київській області із заявою про перерахунок пенсії згідно частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Розпорядженням №149615 від 12.06.2018 року перерахунок пенсії проведено по стажу (зараховано період з 01.05.2016 по 30.04.2018 р.). Страховий стаж склав 61 років 2 місяці 16 днів.

Коефіцієнт стажу при величині оцінки одного року 1% складає 0,61167.

Розрахунок пенсії проведено згідно даних про заробітну плату за періоди з 01.07.1995 р. по 30.06.2000р та по даним персоніфікованого обліку з 01.07.2000 р. по 29.02.2008 р. Індивідуальний коефіцієнт заробітку складає - 1,76386.

Також, було прораховано на доцільність перерахунку по заробітній платі за період з 01.07.1995 р. по 30.04.2018 р., коефіцієнт заробітку становить - 1,64521 (зменшується), за період з 01.07.2000 р. по 30.04.2018 р, коефіцієнт заробітку становить -1,55737 (зменшується), що зменшує розмір пенсії.

Станом на 01.12.2019 року, розмір пенсії становить 5204,93 грн., де: 4751,86 грн. - розмір пенсії за віком (4404,35 грн. х 1,76386 х 0,61167); ; 386,64 грн. - доплата за понаднормовий стаж (36 років); 66,43 грн. - підвищення дітям війни.

Незгода з порядком і розміром перерахованої пенсії зумовила позивача на звернення з даним позовом до суду.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (надалі - Закон № 1058-ІV), який, згідно преамбули, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Пунктом 16 наведеного розділу Закону № 1058-ІV визначено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії.

Згідно положень статті 9 Закону № 1058-ІV за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ст. 43 Закону № 1058-ІV перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу призначено пенсію згідно Закону № 1058- ІV, перераховано пенсію за нормами вище зазначеного закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату ( дохід) та інших документів, що знаходились на час перерахунку в пенсійній справі ОСОБА_1 .

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-ІV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Проаналізувавши вказані вище положення Закону № 1058-ІV, суд виходить з того, що перерахунок пенсії може бути зроблений через кожні два роки. За бажанням пенсіонера, перерахунок пенсії провадиться: в першому випадку - з додаванням страхового стажу та з урахуванням заробітку, з якого попередньо призначено (перераховано) пенсію, в тому числі за новий період; в другому випадку - з додаванням страхового стажу та заробітку із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час попереднього перерахунку пенсії (тобто не враховуються суми заробітної плати, отримані за додатково набутий стаж, а показник заробітної плати залишається на рівні попереднього перерахунку (призначення) пенсії).

Крім того, органи Пенсійного фонду зобов'язані автоматично проводити перерахунки пенсії щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи у випадках, коли такі особи набули право на перерахунок пенсії.

При цьому, доцільність перерахунку пенсії з урахуванням і стажу, і зарплати, отриманої після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, необхідно визначати в кожному конкретному випадку. Це обумовлено тим, що у разі перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати, одержаної після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, будуть застосовуватися чинні норми статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо збільшення страхового стажу для визначення мінімальної пенсії за віком та відповідного підвищення пенсії за страховий стаж для жінок понад 30 років, а для чоловіків - понад 35 років.

Розпорядженням №149615 від 12.06.2018 року перерахунок пенсії проведено по стажу (зараховано період з 01.05.2016 по 30.04.2018 р.). Страховий стаж склав 61 років 2 місяці 16 днів.

Коефіцієнт стажу при величині оцінки одного року 1% складає 0,61167.

Розрахунок пенсії проведено згідно даних про заробітну плату за періоди з 01.07.1995 р. по 30.06.2000р та по даним персоніфікованого обліку з 01.07.2000 р. по 29.02.2008 р. Індивідуальний

Відповідно до ст. 27 Закону № 1058-ІV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп*Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою:

Кз = Зв : Зс, де:

Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;

Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.

В контексті розгляду цієї справи суд установив, що показник Зс (середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії) дорівнює 4404,35 грн за попередні 2014-2016 роки. Вказаний показник законодавчо встановлений для всіх осіб для оновлення пенсійних виплат в бік збільшення згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 11.10.2017 № 2148.

При цьому показник Зп (заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії) буде тим більше, чим буде більше додаток, отриманий від поділу складових (Ск : К).

З наданих відповідачем розрахунків проведеного перерахунку пенсії, в тому числі такого, що визначений ним як невигідний для позивача, вбачається, що за період з 1.07.1995 по 30.04.2018, коефіцієнт заробітку становить - 1,64521 (зменшується), за період з 1.07.200 по 30.04.2018 коефіцієнт заробітку становить 1,55737 (зменшується), що відповідно зменшує розмір пенсії.

У випадку застосування тільки страхового стажу розмір Зп визначається з використанням періоду 24 місяці перед зверненням за пенсією. Тобто показник К (страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи) становить 24 місяці.

У випадку при перерахунку з додаванням страхового стажу та заробітку із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час попереднього перерахунку пенсії (4404,35 грн), при визначенні показника Зп (заробітної плати позивача для обчислення пенсії), враховуються всі періоди роботи позивача починаючи з 01.07.2000, оскільки відповідно до ст. 40 Закону № 1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

В свою чергу збільшення періодів заробітної плати, що враховується для обчислення пенсії, впливає на розмір показника Ск та К.

Отже, щодо посилань позивача на неврахування коефіцієнту заробітної плати та додатково відпрацьовані два роки, то в такому випадку при визначенні заробітку та стажу має враховуватися весь період роботи позивача починаючи з 01.07.2000 з додаванням до цього періоду частки додатково відпрацьованого періоду, а не тільки періоду останніх двох років, в якому середньомісячна зарплата, з якої сплачувались страхові внески, є більшою.

За таких обставин, суд не вбачає в діях відповідача порушень прав позивача, які б потребували судового захисту, адже при проведенні перерахунку пенсії орган Пенсійного фонду дотримався алгоритму проведення перерахунку пенсії, передбаченого статтею 42 Закону № 1058-ІV, та здійснив перерахунок пенсії позивача на умовах, які є більш вигідними для позивача й призвели до збільшення його пенсії.

З огляду на вищезазначене, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя С.К. Каракашьян