Рішення від 31.08.2022 по справі 161/4456/22

Справа № 161/4456/22

Провадження № 2/161/2367/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

31 серпня 2022 року м. Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області

в складі: головуючого - судді Гриня О. М.,

за участю секретаря судового засідання Остимчук О. М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії,-

ВСТАНОВИВ:

Департамент соціальної політики Луцької міської ради звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 11 листопада 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради із заявою про призначення житлової субсидії за адресою: АДРЕСА_1 . На підставі поданої заяви, відповідно до Постанови КМУ №1156 «Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого побутового палива у разі надання житлової субсидії» від 27 липня 1998 року (з подальшими змінами та доповненнями) відповідачу призначено та нараховано житлову субсидію на період з березня 2016 року по лютий 2017 року за місцем його реєстрації: АДРЕСА_1 .

В подальшому відповідачу розраховано житлову субсидію на періоди: з березня 2017 року по квітень 2017 року, з травня 2017 року по квітень 2018 року, з травня 2018 року по вересень 2018 року, з жовтня 2018 року по квітень 2019 року, з травня 2019 року по квітень 2020 року, з травня 2020 року по квітень 2021 року.

Під час проведення перевірки особової справи відповідача виявлено зміни у складі зареєстрованих осіб у житлі, а саме: відповідач ОСОБА_1 та його дружина ОСОБА_2 08 жовтня 2019 року зняті з реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , та вибули до м. Херсон. Разом з тим, відповідач ОСОБА_1 не повідомив Департамент соціальної політики Луцької міської ради про зміни складу зареєстрованих осіб, хоча про обов'язковість надання такої інформації був ознайомлений, підписуючи заяву про призначення житлової субсидії 11 березня 2016 року.

Внаслідок неподання відповідачем інформації про виникнення обставин щодо зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні членів домогосподарства йому були надмірно виплачені кошти у вигляді житлових субсидій. Рішенням про визначення обсягу надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій №1/21-603 від 16 липня 2020 року відповідачу визначено обсяг надміру виплачених коштів за період з листопада 2019 року по червень 2020 року в розмірі 13 329,90 гривень.

На адресу відповідача 23 липня 2020 року направлено повідомлення про повернення надміру виплачених коштів до 25 листопада 2020 року. Однак, станом на день звернення до суду з цим позовом відповідач не повернув виплачені кошти житлової субсидії в розмірі 13 329,90 гривень.

На підставі викладеного позивач просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради надміру виплачені кошти житлової субсидії в розмірі 13 329,90 гривень та судові витрати по справі.

Ухвалою судді від 21 квітня 2022 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та запропоновано відповідачу подати відзив на позов протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення вказаної ухвали.

Станом на день розгляду справи відзив на позов від відповідача до Луцького міськрайонного суду Волинської області не надійшов.

Представник позивача у судове засідання не з'явилася, однак подала суду клопотання про розгляд справи без її участі, позов підтримує, проти заочного розгляду справи не заперечує.

Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, що відповідає п. 19 Перехідних положень ЦПК України та ч. 1 ст. 12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

Установлено, що відповідач ОСОБА_1 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , однак з 08 жовтня 2019 року знятий з реєстрації в зв'язку з вибуттям до м. Херсон Херсонської області.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який послідуючими Указами Президента України неодноразово подовжувався та триває по теперішній час.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 14 травня 2022 року № 92) до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) входить Херсонська міська територіальна громада.

Відповідно до п. 19 Перехідних положень ЦПК України особливості судових викликів та повідомлень, направлення копій судових рішень учасникам справи, у разі якщо адреса їх місця проживання (перебування) чи місцезнаходження знаходиться на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, визначаються законами України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції».

Згідно з ч. 1 ст. 12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання. Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.

Як визначено у частині першій статті 280 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Оскільки відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, однак не з'явився в судове засідання, відзиву на позов не подав та враховуючи, що представник позивача не заперечує проти заочного розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

У відповідності до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з таких підстав.

Відповідно до ч.1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч.3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Суд установив, що 11 березня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради із заявою про призначення житлової субсидії за адресою: АДРЕСА_1 . Разом із заявою відповідачем також подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а.с. 13).

Згідно п. 3 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.1997 року № 1050), зі змінами та доповненнями, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Положення), призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.

У місті Луцьк призначення та припинення призначених житлових субсидій здійснюється Департаментом соціальної політики Луцької міської ради.

Пунктом 2 Положення визначено, що право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово- комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Відповідно до п. 6 Положення субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. Субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу (п.7 Положення).

Згідно з п.14 Положення житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального (неопалювального) сезону і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

На підставі поданої ОСОБА_1 заяви, відповідно до Положення та Постанови КМУ №1156 «Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого побутового палива у разі надання житлової субсидії» від 27 липня 1998 року (з подальшими змінами та доповненнями) відповідачу призначено та нараховано житлову субсидію на період з березня 2016 року по лютий 2017 року за місцем його реєстрації: АДРЕСА_1 .

Відповідно до п.14 Положення після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні.

Відтак, в подальшому відповідачу розраховано житлову субсидію на періоди: з березня 2017 року по квітень 2017 року, з травня 2017 року по квітень 2018 року, з травня 2018 року по вересень 2018 року, з жовтня 2018 року по квітень 2019 року, з травня 2019 року по квітень 2020 року, з травня 2020 року по квітень 2021 року.

Відповідно до п. 13 Положення структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від ДФС, Державтоінспекції, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, суб'єктів господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна, вищих навчальних закладів, фондів соціального страхування інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.

При проведенні перевірки особової справи ОСОБА_1 було виявлено зміни у складі зареєстрованих осіб у житлі, а саме: відповідач ОСОБА_1 та його дружина ОСОБА_2 08 жовтня 2019 року зняті з реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , та вибули до м. Херсон. Разом з тим, відповідач ОСОБА_1 не повідомив Департамент соціальної політики Луцької міської ради про зміни складу зареєстрованих осіб, хоча про обов'язковість надання такої інформації був ознайомлений, підписуючи заяву про призначення житлової субсидії 11 березня 2016 року.

Згідно з п. 90 Положення (в редакції на дату виявлення змін у складі домогосподарства - відомостей про сімейний стан) громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема: зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу; зміни у складі сім'ї члена домогосподарства; зміну переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання; зміну переліку витрат на управління багатоквартирним будинком; зміну управителя, виконавця комунальних послуг, створення об'єднання; настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 6 цього Положення.

Згідно абз.5 п. 119 Положення за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.

Надання житлової субсидії у випадках, зазначених у пунктах 119 і 120 цього Положення, припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою) (п. 121 Положення).

Таким чином, внаслідок неподання відповідачем інформації про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства йому були надмірно виплачені кошти житлових субсидій.

Рішенням про визначення обсягу надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій від 16 липня 2020 року №1-21/603 відповідачу було визначено обсяг надміру виплачених коштів за період з листопада 2019 року по червень 2020 року в розмірі 13 329,90 грн.

Відповідно до п. 125 Положення у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином.

На адресу відповідача Департамент соціальної політики Луцької міської ради направив 23 липня 2020 року повідомлення про повернення надміру виплачених коштів до 25 листопада 2020 року. Однак, станом на день звернення до суду з цим позовом відповідач не повернув виплачені кошти житлової субсидії в розмірі 13 329,90 гривень.

Згідно з п. 127 Положення у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.

Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Таким чином, проаналізувавши зібрані і досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити.

На підставі ст.141 ЦПК України з відповідача слід стягнути в користь позивача судовий збір в розмірі 2481,00 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 10, 12, 81, 141, 263-265, 280, 354 ЦПК України, на підставі ст.ст. 1212-1213 ЦК України, Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради 13 329 (тринадцять тисяч триста двадцять дев'ять) гривень 90 копійок надміру виплачених коштів житлових субсидій.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради судові витрати в розмірі 2 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят однієї) гривні.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Департамент соціальної політики Луцької міської ради (місцезнаходження: 43025, м. Луцьк, пр. Волі, 4а; код ЄДРПОУ 03191963);

Відповідач: ОСОБА_1 (останнє відоме зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ).

Дата складення повного заочного рішення - 02 вересня 2022 року.

Суддя

Луцького міськрайонного суду О. М. Гринь