Рішення від 31.08.2022 по справі 600/1351/22-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2022 р. м. Чернівці Справа № 600/1351/22-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

В поданому до суду адміністративному позові, з урахуванням нової редакції позову, позивач просить суд винести рішення, яким: визнати протиправними дії Головного управління національної поліції в Чернівецькій області, які викладені у письмовій відмові від 17.12.2021 року №198/123/05/55-2021 р. скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області, нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01.12.2019 року, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.12.2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) основного розміру пенсії;

- зобов'язати Головне управління національної поліції в Чернівецькій області скласти та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року, у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що відповідно до листа Національної поліції України від 26.07.2019 вих. № 8714/09/29-2019 з листопада 2019 р. розпочато виплату поліцейським надбавки за специфічні умови проходження служби, яка на момент звільнення позивача зі служби в поліції не виплачувалась. У зв'язку із вказаним, позивач вважає, що його пенсія підлягає перерахунку з 01.12.2019 р., у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення для поліцейських. Однак, позивач вважає, що відповідач протиправно відмовив у складені відповідної довідки та не надіслав її до пенсійного органу для перерахунку його пенсії, у зв'язку з чим просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач подав до суду відзив на позов, в якому вказав про помилковість доводів позивач, що з у 2019 році виникли підстави для складання довідки для перерахунку його пенсії, оскільки починаючи з дати набрання чинності Постанови №988 - 02.12.2015 р., розмір надбавки за стаж служби в поліції не змінювався, нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення не були введені. Крім того, відповідач вказав, що можливість складення оновленої довідки позивача про розмір грошового забезпечення лише після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсії та після надходження від Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області відповідних списків осіб, яким має бути перераховано пенсійне забезпечення. Відповідач зазначає, що від Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області не надходили відповідні списки осіб, яким має бути перераховано пенсійне забезпечення. У зв'язку із вказаним, позивач просить суд відмовити у задоволенні позову.

Третя особа в письмових поясненнях зазначила про безпідставність позову та відсутності у позивача права на перерахунок пенсії з 01.12.2019 року.

Рух справи у суді

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 21.03.2022 р. позовну заяву залишено без руху. Ухвалою суду від 25.03.2022 року адміністративний позов повторно залишено без руху. 13.04.2022 року позивачем виправлено недоліки адміністративного позову, у зв'язку із цим, судом відкрито провадження по справі та вирішено розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Позивач з вересня 2016 р. перебуває на обліку у пенсійному органі та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-XII по лінії Національної поліції України.

Позивач звертався до відповідача щодо складення та направлення до пенсійного органу нову довідку станом на 19.11.2019 р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.12.2019 р. (а.с. 13-22).

В матеріалах справи наявні листи відповідача від 17.12.2021 р. та від 18.01.2022 р., в яких відповідач повідомив позивачу про відсутність законних підстав для підготовки оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення позивача станом на 30.09.2019 року. (а.с. 9-12).

Матеріали справи містять грошовий атестат позивача, складений на момент звільнення зі служби для призначення пенсії, який містить основні та додаткові складові грошового забезпечення позивача, які йому виплачувались на момент звільнення зі служби - 15.06.2016 року. (а.с. 27).

Також матеріали справи містять лист Національної поліції України від 26.07.2019 вих. № 8714/09/29-2019, в якому рекомендовано начальникам головних управлінь Національної поліції, в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення, починаючи з липня 2019 р., установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським, посадові оклади яких визначені додатками 4-10 до постанови КМУ від 11.11.2015 р. №988, у розмірах згідно з додатком до цього листа. (а.с. 73).

Мотивувальна частина

Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 102 Закону України “Про Національну поліцію” від 02.07.2015 № 580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Отже, спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ (поліції), є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

11.11.2015 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” № 988 (далі - Постанова № 988), у відповідності до пункту 1 якої постановлено установити, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до абз. 3 пп. 1 п. 4 Постанови № 988 постановлено надати право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.

Суд, зауважує, що спірні правовідносини виникли у зв'язку із відмовою відповідача видати позивачу, на підставі його заяви від 06.12.2021 р., оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення, враховуючи виплату з 30.09.2019 р. нового щомісячного додаткового виду грошового забезпечення «надбавка за специфічні умови проходження служби».

У мотивувальній частині позову позивачем вказано, що відповідно до листа Національної поліції України від 26.07.2019 вих. № 8714/09/29-2019 з листопада 2019 р. розпочато виплату поліцейським надбавки за специфічні умови проходження служби, яка на момент звільнення позивача зі служби в поліції не виплачувалась, у зв'язку із чим, позивач вважає, що його пенсія підлягає перерахунку.

Таким чином, суду надає оцінку доводам позивача в межах обґрунтувань вказаних у позовній заяві, заяві до відповідача від 06.12.2021 р., про яку вказано у позові, та листа відповідача від 17.12.2021 р. №198/123/05/55-2021.

13.02.2008 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 45, згідно з якою затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Порядок № 45).

Відповідно до положень Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункту 1).

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (пункт 2).

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (пункт 3).

Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

Суд вважає безпідставними посилання позивача на лист Національної поліції України, оскільки листи не є нормативно-правовими актами, натомість відповідач має діяти відповідно до закону, який має вищу юридичну силу, а тому вказаний лист від 26.07.2019 вих. № 8714/09/29-2019 не може слугувати підставою для видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача.

Крім того, суд зазначає, що 05.03.2019 набрало чинності судове рішення у справі №826/3858/18, відповідно до якого судом визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

При цьому, Порядок № 45 не містить норм, що визначають підстави для проведення перерахунку пенсій, призначених на підставі Закону № 2262-ХІІ, а містить положення щодо процедури проведення такого перерахунку.

Зважаючи на те, що станом на момент звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, в тому числі додаткового, для осіб, які отримують пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ із числа колишніх працівників органів внутрішніх справ (поліції) або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій не приймалося, а тому суд не вбачає в діях відповідача протиправності при наданні позивачу відмови у видачі оновленої довідки.

Крім того, суд звертає увагу, що позивача звільнено зі служби в поліції у 2016 році, а відтак його розмір грошового забезпечення відповідно до грошового атестату, визначався з урахуванням положень вказаної Постанови № 988, що не заперечується учасниками справи.

Зміни до вказаної Постанови № 988, в частині таких складових грошового забезпечення як - надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (про які зазначає позивач в мотивувальній частині позовної заяви), після звільнення позивача зі служби та за нормами, чинними на момент звернення позивача за довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, не вносились.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).

Згідно з п. 4 розділу ІІ Порядку № 260 визначено додатковий вид грошового забезпечення - надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції.

Суд наголошує, що Порядок №260 не встановлює нові види грошового забезпечення поліцейських та не змінює їх розміри, а лише визначає порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції відповідно до визначених Постановою № 988 розмірів та видів.

З огляду на вказане, суд зазначає, що надбавка за специфічні умови проходження служби була передбачена ще у первісній редакції Порядку №260 від 06.04.2016 р., до звільнення позивача зі служби в поліції. При цьому, з матеріалів справи вбачається, що станом на момент призначення пенсії позивачу, надбавка за специфічні умови проходження служби була включена до грошового атестату як складова розміру грошового забезпечення для обчислення пенсії. Однак, позивач не отримував вказану надбавку і не визначався її розмір, а тому нарахування вказаної надбавки після звільнення зі служби в поліції є безпідставним. Суд наголошує, що врахуванню під час перерахунку пенсії особам звільнених, зокрема зі служби в поліції, підлягають лише ті складові грошового забезпечення які були набуті (які виплачувались) на момент звільнення.

Таким чином, суд встановив, що з моменту звільнення та до моменту звернення позивач до відповідача із заявою про виготовлення нової довідки для перерахунку пенсії, не відбулось введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), що позбавляє позивача підстав для складання відповідної довідки для перерахунку пенсії.

Висновки за результатами розгляду справи

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За результатами судового розгляду справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення вимог адміністративного позову, оскільки правових підстав для перерахунку пенсії, призначеної позивачу як працівнику поліції, не встановлено.

У зв'язку із вказаним суд відмовляє у задоволенні позову.

Судові витрати

Відповідно до ч.2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки відповідач не поніс вказаних витрат, суд не вирішує питання про їх стягнення.

Керуючись статтями 9, 14, 77, 78, 90, 139, 143, 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України ,-

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.

Найменування учасників справи:

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач: Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області (вул. Головна, 24, м. Чернівці, 58002, код ЄДРПОУ 40109079);

третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58002, м.Чернівці, площа Центральна, 3, код ЄДРПОУ 40329345).

Суддя Т.М. Брезіна