Рішення від 01.09.2022 по справі 580/2805/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2022 року справа № 580/2805/22

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гайдаш В.А.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради (далі - відповідач), в якому позивач просить:

- визнати незаконним та скасувати рішення відповідача від 30.03.2022 щодо відмови у призначенні соціальної допомоги ОСОБА_1 , як малозабезпеченій;

- зобов'язати відповідача призначити сім'ї ОСОБА_1 державну соціальну допомогу, як малозабезпеченій сім'ї з місяця звернення на увесь час дії воєнного стану в Україні та один місяць після нього;

- зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату недоотриманої допомоги за вищевказаний період сім'ї ОСОБА_1 .

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачка зазначає, що відповідач протиправно прийняв рішення про відмову у призначенні їй соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім'ї, оскільки вважає, що має право на повторне призначення такої допомоги. Також вказано, що відповідачем не було враховано норми, що діють на період воєнного стану, тому відповідач взагалі зобов'язаний був продовжити строк виплати раніше призначеної позивачці соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім'ї.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 06.07.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідач позов не визнав, проти його задоволення заперечив, надав до суду письмовий відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що у зв'язку з ти, що позивачка та її чоловік у період з липня по грудень 2021 року не працювали, не навчались, на обліку у Центрі зайнятості як безробітні не перебували та відсутня сплата ними єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за цей період. Щодо твердження позивачки про те, що відповідачем не було враховано норми, що діють на період воєнного стану, то відповідачем зазначено, що оскільки попередня державна соціальна допомога позивачці була призначена до 31.01.2022, тобто до введення в Україні воєнного стану, тому у відповідача були відсутні правові підстави для автоматичного продовження такої виплати.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.07.2017 по 31.01.2022 перебувала на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Уманської міської ради, як одержувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

ОСОБА_1 18.02.2022 звернулась до управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на наступний період, до вказаної заяви додала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

За наслідками розгляду заяви позивачки про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям відповідач прийняв рішення від 30.03.2022 про відмову у призначенні соціальної допомоги ОСОБА_1 , як малозабезпеченій сім'ї.

Не погоджуючись із вказаною відмовою позивачка звернулась до суду із цим позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Згідно ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» органи, що призначають і здійснюють виплату державної соціальної допомоги. Призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім'ї. Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога), передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», перелік документів, необхідних для призначення такої допомоги, а також підстави для припинення її виплати, визначаються порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 (далі - Порядок №250).

Відповідно до абз. 7 п. 5 Порядку №250 до складу малозабезпеченої сім'ї заявника включаються чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи, які проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи та доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім'єю і мають спільних дітей. При цьому діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей, включаються до складу сім'ї незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування. Особи, які перебувають на повному державному утриманні, до складу сім'ї не включаються. Права члена сім'ї має одинока особа. Склад малозабезпеченої сім'ї заявника визначається на дату звернення за призначенням державної соціальної допомоги.

Згідно п. 9 Порядку №250 середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів малозабезпеченої сім'ї, одержаний ними протягом шести місяців. Шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (далі - період, за який враховуються доходи). Середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім'ї для призначення державної соціальної допомоги визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. №632.

Із матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 18.02.2022 звернулась до управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на наступний період, до вказаної заяви додала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Так, із поданої декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги судом встановлено, що до складу малозабезпеченої сім'ї ОСОБА_1 входять: ОСОБА_2 - чоловік; ОСОБА_3 - син; ОСОБА_4 - син; ОСОБА_5 - дочка; ОСОБА_6 - син.

Крім того, у вищезазначеній декларації позивачкою вказано, що її чоловік ОСОБА_2 , який є працездатним членом сім'ї, у період з липня по грудень 2021 року офіційно не працював, не проводив підприємницьку діяльність, не був зареєстрований в центрі зайнятості.

Підпунктом 1 пункту 10 Порядку №250 передбачено, що державна соціальна допомога не призначається, якщо у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених у пункті 11 цього Порядку).

Враховуючи, що чоловік позивачки ОСОБА_2 , який є працездатним членом сім'ї, у період з липня по грудень 2021 року офіційно не працював, не проводив підприємницьку діяльність, не був зареєстрований в центрі зайнятості, тому у відповідності до положень пп.1 п. 10 Порядку №250 ОСОБА_1 не має права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Щодо посилання позивачки на те, що відповідачем не було враховано норми, що діють на період воєнного стану, тому відповідач взагалі зобов'язаний був продовжити строк виплати раніше призначеної позивачці соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім'ї, то суд зазначає наступне.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 14 березня 2022 року №133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року №2119-IX, на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Крім того, Законом України від 21.04.2022 №2212-ІХ затверджено Указ Президента України від 18 квітня 2022 року №259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні на 30 діб.

Законом України від 22.05.2022 №2263-ІХ затверджено Указ Президента України від 17 травня 2022 року №341 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Також Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 15.08.2022 № 2500-ІХ затверджено Указ Президента «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 12.08.2022 №573/2022, за яким воєнний стан в Україні продовжують з 05:30 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Відповідно до пп. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 №214 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану» на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування надання державної соціальної допомоги здійснюється з урахуванням таких особливостей, зокрема, строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, допомоги на дітей одиноким матерям, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, допомоги на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність, щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату (далі - державна соціальна допомога) та пільги, які було призначено раніше, продовжуються на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування і виплачуються за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад.

Враховуючи, що попередня державна соціальна допомога малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_1 була призначена у період до 31.01.2022, тобто до введення в Україні воєнного стану, тому у відповідача були відсутні правові підстави для автоматичного продовження такої виплати допомоги на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування і виплачуються за повний місяць.

Підсумовуючи вищенаведене у сукупності, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення даного позову.

За таких обставин, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Віталіна ГАЙДАШ