Рішення від 31.08.2022 по справі 120/5629/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2022 р. Справа № 120/5629/22

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Сала Павла Ігоровича, розглянувши в м. Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

22.07.2022 до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про:

- визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачці у здійсненні перерахунку та виплати пенсії за віком з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2017-2019 рр.

- зобов'язання відповідача здійснити позивачці перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до ст.ст. 26, 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2017-2019 рр. з 01.05.2020.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що 23.06.2022 позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком на підставі ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2017-2019 рр. відповідно до положень ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Листом від 14.07.2022 за № 5648-5144/Ш-02/8-0200/22 відповідач повідомив, що відповідно до ст. 45 Закону № 1058-ІV при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 Закону № 1058-ІV застосовується виключно при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Інше чинним законодавством не передбачено. Відтак відповідач зауважив, що середня заробітна плата по Україні, з урахуванням якої проводилось обчислення пенсії при проведенні перерахунку, складає 4888,82 грн, підстави для застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2018-2020 рр., відсутні.

Зазначений лист позивач вважає неправомірною відмовою у призначенні пенсії, а тому за захистом своїх прав та інтересів звертається до суду.

Ухвалою суду від 26.07.2022 відкрито провадження у цій справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

04.08.2022 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову.

Як зазначає відповідач, позивачка отримувала пенсію по інвалідності ІІ групи відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ "Про державну службу". З 01.05.2020 позивачку переведено на пенсію за віком згідно з Законом України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідач вказує на те, що за змістом частини третьої статті 45 Закону № 1058-ІV якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Відповідач вважає, що оскільки позивачка не набула 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії по інвалідності, тому у неї відсутнє право на застосування середньої заробітної плати (доходу), визначеної частиною другою статті 40 Закону № 1058-ІV.

Крім того, пенсійний орган звернув увагу на правові висновки Верховного Суду України у справі № 21-463а15 від 27.10.2015, де суд зазначив, що при переведенні з одного виду пенсії на інший обрахунок нової пенсії здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, а за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-ІV, тобто показник середньої заробітної плати є незмінною величиною.

Відтак відповідач вважає, що позивачці здійснено перерахунок пенсії з чітким дотриманням чинного законодавства.

10.08.2022 від Відділу обслуговування громадян № 13 (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області надійшли матеріали пенсійної справи позивачки (на виконання вимог ухвали суду).

Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Вивчивши матеріали справи в їх сукупності та оцінивши наведені сторонами доводи, суд встановив таке.

З 31.08.2010 позивачці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ "Про державну службу".

01.05.2020, у зв'язку з досягненням пенсійного віку, позивачку переведено на пенсію за віком згідно з Законом України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та при її обчисленні застосовано показник середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 рр.

23.06.2022 позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком на підставі ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2017-2019 рр. відповідно до положень ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"

Листом від 14.07.2022 за № 5648-5144/Ш-02/8-0200/22 відповідач повідомив, що відповідно до ст. 45 Закону № 1058 при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 Закону № 1058 застосовується виключно при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Інше чинним законодавством не передбачено. Відтак відповідач зауважив, що середня заробітна плата по Україні, з урахуванням якої проводилось обчислення пенсії при проведенні перерахунку, складає 4888,82 грн, підстави для застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2018-2020 рр., відсутні.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо обчислення з 01.05.2020 пенсії за віком із урахуванням показника середньої заробітної плати по України за 2014-2016 рр., позивачка звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

За змістом ст. 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (ст. 44 Конституції України).

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.

Отже, відповідач має діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавчими нормами.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Разом з тим відповідно до ч. 1 ст. 10 цього ж Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

За приписами ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідно до п. 47. Прикінцевих положень Закону № 1058-IV особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.

Особи, пенсію яким переведено на пенсію на умовах цього Закону, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію/щомісячне довічне грошове утримання за нормами законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів" Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява.

Згідно з положеннями частини першої ст. 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

При відстрочці часу призначення пенсії за віком пенсія з урахуванням положень статті 29 цього Закону призначається за заявою пенсіонера з дня, що настає за останнім днем місяця, в якому набуто повний місяць страхового стажу (у тому числі сумарно) для відстрочки часу виходу на пенсію, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з такого дня.

Водночас частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Тобто правила, які регулюють переведення з одного виду пенсії на інший поширюються виключно на ті три види пенсій, які призначаються за правилами Закону № 1058-IV, тобто пенсії за віком, пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку з втратою годувальника.

Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.

Однак судом встановлено, що позивачці ОСОБА_1 з 31.08.2010 було призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 3723-ХІІ.

Натомість пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІV позивачці вперше призначено 01.05.2020.

Верховний Суд у постановах від 10.07.2018 у справі № 520/6808/17 та від 10.04.2019 у справі № 211/1898/17 зауважив, що частиною третьою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Тому зі змісту наведених норм слідує, що призначення та виплата пенсії позивачці за нормами Закону № 3723-ХІІ не входила до правового регулювання Закону № 1058-ІV, а є спеціальною пенсією для конкретно визначеного кола осіб.

Таким чином, отримуючи до 01.05.2020 пенсію за Законом № 3723-ХІІ, позивачка не користувалась жодним із видів передбачених пенсій, встановлених Законом № 1058-ІV. Відтак призначення позивачці пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV з 01.05.2020 відбулось вперше.

За наведених обставин фактично йдеться про призначення позивачці іншого виду пенсії, а саме пенсії за віком обрахованої відповідно до Закону № 1058-ІV, замість раніше призначеної пенсії, обчисленої відповідно до вимог Закону № 3723-ХІІ. Переведенням ж з одного виду пенсії на інший є зміна виду пенсії, що визначені законодавством.

Аналогічна правова позиція неодноразово викладалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 23.10.2018 у справі № 334/2653/17 та від 13.12.2018 у справі № 185/860/17).

Отже, у випадку, коли особі було призначено пенсію згідно Законом № 3723-ХІІ, у подальшому, при розрахунку пенсії за віком за Законом № 1058-ІV, такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом.

Тому при призначенні позивачці з 01.05.2020 пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV підлягає застосуванню середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки (три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії), згідно частини 2 статті 40 цього Закону.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 22.01.2019 у справі № 577/2457/17.

Такої ж правової позиції дотримується Сьомий апеляційний адміністративний суд, що підтверджується постановою від 18.03.2021 у справі № 560/4328/20.

З огляду на те, що Закон № 3723-ХІІ передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а призначення позивачці пенсії з 01.05.2020 відповідно до Закону № 1058-ІV відбулося вперше (переведення з одного на інший вид пенсії в межах одного Закону відсутнє), суд приходить висновку, що позивачка має право на перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2017, 2018, 2019 роки.

Тому відповідач, відмовляючи позивачці у перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2017-2019 рр., діяв протиправно.

Враховуючи наведене та з метою ефективного захисту і відновлення порушених прав позивачки, суд вважає необхідним зобов'язати відповідача здійснити з 01.05.2020 перерахунок та виплату пенсії позивачки за віком із урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2017-2019 рр., з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

За змістом пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд приходить до переконання, що заявлений позов по суті належить задовольнити, водночас обравши при цьому правильний і найбільш ефективний спосіб захисту прав позивача, незалежно від того формулювання позовних вимог, що наведене у позовній заяві.

Оскільки позивачка звільнена від сплати судового збору, а інших судових витрат не встановлено, питання про їх розподіл не вирішується.

Керуючись ст.ст. 72, 77, 90, 139, 159, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови у застосуванні при обчисленні розміру пенсії за віком ОСОБА_1 показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2017-2019 роки.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України з 01 травня 2020 року перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком із урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2017-2019 роки відповідно до положень ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", враховуючи попередньо виплачені суми пенсії.

Оригінал пенсійної справи ОСОБА_1 за № 125906 - повернути Відділу обслуговування громадян № 13 (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Соборна, 135, смт. Муровані Курилівці, Могилів-Подільський район, Вінницька область, 23400).

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.

Відповідно до статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Інформація про учасників справи:

1) позивачка: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 );

2) відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403, місцезнаходження: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100).

Повне рішення суду складено 31.08.2022.

Суддя Сало Павло Ігорович