31 серпня 2022 року Справа № 160/9716/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Ніколайчук С.В., розглянувши в порядку письмового провадження позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до відповідача 1: головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427), відповідача 2: головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (54020, м. Миколаїв, вул. Морехідна, 1) про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинення дій щодо зарахування спеціального стажу та виплати грошової допомоги, -
ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, в якій просить:
- визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївської області, що виразилася у незарахуванні до спеціального стажу періодів роботи ОСОБА_1 : з 15.06.1979 р. по 23.07.1986 р. на посаді бібліотекаря бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 24.07.1986 р. по 05.04.1987 р. на посаді старшого бібліотекаря бібліотеки- філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 06.04.1987 р. по 31.01.1989 р. на посаді завідучої бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 01.02.1989 р. по 15.12.1994 р. на посаді старшого бібліотекаря бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 16.12.1994 р. по 31.11.1996 р. на посаді завідуючої бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи (виконання обов'язків), з 01.12.1996 р. по 20.06.2000 р. на посаді бібліотекаря І категорії бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 21.06.2000 р. по 03.05.2012 р. на посаді завідуючої бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 04.05.2012 р. по 07.05.2017 р. (дати досягнення пенсійного віку) на посаді завідуючої бібліотеки-філіалу № 3 комунального закладу «Централізована бібліотечна система м. Кам'янського» Кам'янської міської ради та відмові призначити грошову допомогу ОСОБА_1 відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
- визнати протиправним та скасувати рішення відділу перерахунків пенсій № 2 Управління пенсійного забезпечення головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 01.02.2022 р. «Про відмову в перерахунку» щодо відмови зарахувати стаж роботи ОСОБА_1 : з 15.06.1979 р. по 23.07.1986 р. на посаді бібліотекаря бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 24.07.1986 р. по 05.04.1987 р. на посаді старшого бібліотекаря бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 06.04.1987 р. по 31.01.1989 р. на посаді завідучої бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 01.02.1989 р. по 15.12.1994 р. на посаді старшого бібліотекаря бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 16.12.1994 р. по 31.11.1996 р. на посаді завідуючої бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи (виконання обов'язків), з 01.12.1996 р. по 20.06.2000 р. на посаді бібліотекаря І категорії бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 21.06.2000 р. по 03.05.2012 р. на посаді завідуючої бібліотеки- філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 04.05.2012 р. по 07.05.2017 р. (дати досягнення пенсійного віку) на посаді завідуючої бібліотеки-філіалу № 3 комунального закладу «Централізована бібліотечна система м. Кам'янського» Кам'янської міської ради та відмові призначити грошову допомогу ОСОБА_1 відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 до спеціального стажу: з 15.06.1979 р. по 23.07.1986 р. на посаді бібліотекаря бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 24.07.1986 р. по 05.04.1987 р. на посаді старшого бібліотекаря бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 06.04.1987 р. по 31.01.1989 р. на посаді завідучої бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 01.02.1989 р. по 15.12.1994 р. на посаді старшого бібліотекаря бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 16.12.1994 р. по 31.11.1996 р. на посаді завідуючої бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи (виконання обов'язків), з 01.12.1996 р. по 20.06.2000 р. на посаді бібліотекаря І категорії бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 21.06.2000 р. по 03.05.2012 р. на посаді завідуючої бібліотеки- філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 04.05.2012 р. по 07.05.2017 р. (датат досягнення пенсійного віку) на посаді завідуючої бібліотеки-філіалу № 3 комунального закладу «Централізована бібліотечна система м. Кам'янського» Кам'янської міської ради.
- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення (яка не підлягає оподаткуванню) відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з тим, що вона має спеціальний (бібліотечний) стаж більш ніж 30 років та вийшла на пенсію за віком.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач звернулася з заявою до підрозділу головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, щодо виплати грошової допомоги лдно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», проте, 14 лютого 2022 року отримала копію рішення відділу перерахунків пенсій № 2 правління пенсійного забезпечення головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 01.02.2022 року про відмову в перерахунку, яким було відмовлено в визнанні спеціального стажу за весь період праці на бібліотечних посадах та було відмовлено в праві на отримання грошової допомоги відповідно до п. 7-1 шкінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з чим позивач не погодилась та звернулась з даним позовом до суду, позовні вимоги просив задоволити в повному обсязі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 липня 2022 року було відкрито провадження в адміністративній справі №160/9716/22 та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами.
У відповідності до п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа є справою незначної складності та згідно з ст. ст. 257, 263 КАС України розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Згідно з п.3 ч.6 ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України дана справа є справою незначної складності та згідно з ст. ст. 257, 263 Кодексу адміністративного судочинства України розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Частиною другою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи, що справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно з приписами ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювалося.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 липня 2022 року відповідачам запропоновано у разі невизнання позову протягом 15 днів з моменту отримання ухвали суду надати відзив на позовну заяву.
28 липня 2022 року виконання умов ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 липня 2022 року на адресу суду від головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області надійшов відзив на позовну заяву.
В наданому до суду відзиві відповідачем зазначено, що за матеріалами електронної пенсійної справи позивачу з 08.05.2017 призначена пенсія за віком, згідно із заявою від 11.05.2017 року.
За наслідками розгляду заяви позивача від 26.01.2022 року про призначення грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсії відповідно до Закону № 1058 головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області прийнято рішення від 01.02.2022 року про відмову у призначені такої допомоги, оскільки посада завідувача бібліотеки та бібліотекаря входять до Переліку № 909, проте це стосується бібліотек, які мають статус юридичної особи та є закладом освіти.
Законом України "Про освіту" визначено типи закладів освіти. Бібліотека як заклад освіти цим Законом не передбачена.
Переліком типів позашкільних навчальних закладів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 № 433, передбачено дитячу бібліотеку.
Згідно з Переліком № 909 право на пенсію за вислугу років мають директори, їх заступники з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідуючі відділами (лабораторіями, кабінетами, художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи, які працюють у позашкільних навчальних закладах).
Посада бібліотекаря позашкільного навчального закладу Переліком № 909 не передбачена.
У задоволенні позову просить відмовити в повному обсязі.
17.08.2022 року від головного управління пенсійного фонду України в Дніпроптеровській області надійшов відзив на позовну заяву, у якому останній у задоволенні позовних вимог просить відмовити, з підстав того, що розділом І “Освіта” переліку № 909 передбачено, що посади завідувача бібліотеки та бібліотекаря входять до переліку № 909, про те це стосується бібліотек, які мають статус юридичної особи та є закладом освіти.
Законом України “Про освіту” визначено типи закладів освіти. Бібліотека, як заклад освіти, цим Законом не передбачена.
Водночас Переліком № 909, а саме: типи позашкільних навчальних закладів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 № 433, передбачено дитячу бібліотеку.
Також, згідно з Переліком № 909 право на пенсію за вислугу років мають директори, їх заступники з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідуючі відділами, лабораторіями, кабінетами, художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій ті інших форм гуртової роботи, які працюють у позашкільних навчальних закладах. Посада бібліотекаря позашкільного навчального закладу Переліком не передбачена.
Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 08.05.2017 року та отримує пенсію за віком.
26 січня 2022 року позивач звернулася з заявою до підрозділу головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, щодо виплати грошової допомоги відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Заява позивача та додані до неї документи за принципом екстериторіальності розглядалися головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
14 лютого 2022 року позивач отримала копію рішення відділу перерахунків пенсій № 2 правління пенсійного забезпечення головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 01.02.2022 року про відмову в перерахунку грошової допомоги, яким було відмовлено в визнанні спеціального стажу за весь період праці позивача на бібліотечних посадах та відмовлено в праві на отримання грошової допомоги відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач не погодилась з діями відповідача щодо відмови у призначенні на отриманні грошової допомоги відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що і стало предметом даного позову.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, та доводам відповідача, викладеним в відзиві на позов, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин та релевантні їм джерела права.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до п. 6 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Положенням ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (надалі - Закон № 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до п. 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1191 від 23.11.2011 року (далі - Порядок № 1191) до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (1788-12) (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 3, ст. 10), що передбачені, зокрема, переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 р. N 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1191 до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» і «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені, зокрема, Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 р. №909.
Пунктом 5 Порядку № 1191 визначено, що грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01.10.2011 призначається пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Відповідно до пункту 6 Порядку № 1191 для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно зі статтями 27 і 28 Закону №1058-IV станом на день її призначення. 6.13. Згідно з пунктом 7 Порядку № 1191 виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.
Суд зазначає, що з огляду на аргументи сторін, ключовим питанням даної справи є те, чи посада бібліотекаря позашкільного навчального закладу входить до переліку посад, передбачених Законом України "Про освіту" та Порядком № 909, та на таку посаду порширюються норми закону про призначення грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій.
Судом встановлено та підтверджується записами у трудовій книжці позивача НОМЕР_2 , що остання працювала, зокрема:
- з 15.06.1979 р. по 23.07.1986 р. перебувала на посаді бібліотекаря бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи (Наказом № 98 по відділу культури від 13.11.1979 р. Міська бібліотека № 6 реорганізована в Бібліотеку- філіал № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи);
- з 24.07.1986 року по 05.04.1987 року перебувала на посаді старшого бібліотекаря бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи:
- з 06.04.1987 р. по 31.01.1989 р. перебувала на посаді завідучої бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи;
- з 01.02.1989 року по 15.12.1994 року перебувала на посаді старшого бібліотекаря бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи;
- з 16.12.1994 року по 31.11.1996 року виконувала обов'язки завідуючої бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи;
- з 01.12.1996 року по 20.06.2000 р. перебувала на посаді бібліотекаря І категорії бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи;
- з 21.06.2000 р. по 03.05.2012 р. перебувала на посаді завідуючої бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи;
- з 04.05.2012 р. і по теперішній час перебуваю на посаді завідуючої бібліотеки-філіалу № 3 комунального закладу «Централізована бібліотечна система м. Кам'янського» Кам'янської міської ради. Рішенням Кам'янської міської ради від 30.09.2016 р. № 485-10/УІІ Комунальний заклад «Централізована бібліотечна система м. Дніпродзержинська» Дніпродзержинської міської ради перейменовано на комунальний заклад «Централізована бібліотечна система м. Кам'янського» Кам'янської міської ради.
В даному випадку трудова книжка позивача НОМЕР_2 містить усі записи на підтвердження роботи позивача за спірній посаді. Всі записи про роботу внесені в трудову книжку належним чином та не мають виправлень.
Відповідачем не заперечуються вищезазначений період роботи позивача відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_2 .
Починаючи з 08.05.2017 року позивачці призначена та виплачується пенсія за віком.
26 січня 2022 року позивач звернулася з заявою про виплату грошової допомоги відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням відповідача від 01.02.2022 року позивачці було повідомлено про відмову у виплаті такої допомоги. Відповідачем зазначено, що посада завідувача бібліотекаря та бібліотекаря входять до Переліку № 909, проте, це стосується бібліотек, які мають статус юридичної особи та є закладом освіти.
Згідно з ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки і старші після досягнення ними, зокрема, такого віку: 58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року.
Пунктом 71 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст.26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Відповідно до п.«е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом з 01.04.2017 року по 31.03.2018 року - не менше 26 років 6 місяців.
Згідно з термінами, наведених в ст.1 Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу», бібліотека - інформаційний, культурний, освітній заклад (установа, організація) або структурний підрозділ, що має упорядкований фонд документів, доступ до інших джерел інформації та головним завданням якого є забезпечення інформаційних, науково-дослідних, освітніх, культурних та інших потреб користувачів бібліотеки.
За призначенням бібліотеки поділяються на: публічні (загальнодоступні); спеціальні академій наук, науково-дослідних інститутів, навчальних закладів, підприємств, установ, організацій); спеціалізовані (для дітей, юнацтва, осіб з фізичними вадами). Публічні, спеціальні та спеціалізовані бібліотеки можуть об'єднуватися у централізовані бібліотечні системи (ст. 6 Закону України «Про бібліотеки та бібліотечну справу» ).
Відповідно до ст.12 Закону України «Про бібліотеки та бібліотечну справу», бібліотеки створюються з урахуванням соціально-економічних, національних, культурно-освітніх і виробничих потреб суспільства згідно з соціальними нормативами, встановленими відповідними органами державної влади. Бібліотеки можуть створюватися на основі усіх форм власності, передбачених законами України, засновниками бібліотек можуть бути органи державної влади, органи місцевого самоврядування, самоврядні організації, фізичні та юридичні особи, у тому числі поземні, в порядку, передбаченому законом. Бібліотека може не мати статусу юридичної особи та перебувати у складі підприємства, установи або організації. Ця стаття спростовує доводи відповідача, що бібліотека обов'язково повинна бути окремою юридичною особою.
Бібліотека може не мати статусу юридичної особи та перебувати у складі підприємства, установи або організації.
Бібліотека діє на основі статуту (положення), що затверджується її засновником (засновниками). У статуті (положенні) бібліотеки визначаються її статус, форма власності, джерела фінансування, вид і профіль діяльності.
Відповідно до ч.1 ст.30 Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» на працівників бібліотек, незалежно від форм власності та статусу бібліотеки, поширюються гарантії, встановлені законодавством про працю, соціальне страхування, пенсійне забезпечення.
Згідно з Законом України «Про бібліотеки та бібліотечну справу», бібліотека не обов'язково повинна бути юридичною особою, а також може бути при установі чи при підприємстві.
Згідно з розділом І «Освіта» Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №909 від 04.11.1993 року, з наступними змінами, до вказаного Переліку включено бібліотеки та посади завідуючого та бібліотекаря.
У прим.2 Постанови №909 вказано, що робота в установах і на засадах, передбачених переліком посад в даній постанові, дає право на пенсію за вислугою років незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ.
Відомостями трудової книжки НОМЕР_2 позивача підтверджується, що остання працювала саме у бібліотеці, яка була в складі бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, бібліотеки-філіалу № 3 комунального закладу «Централізована бібліотечна система м. Кам'янського» Кам'янської міської ради.
Як вже зазначалось вище, у розділі, який має назву «Освіта» у Переліку №909, вказано найменування закладів і установ, серед яких є «бібліотеки» та вказані посади «завідуючі, бібліотекарі».
Пунктом 2.7 Положення про порядок обчислення стажу для призначення пенсії за вислугу років працівникам освіти і хорони здоров'я, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР №1397 від 17.12.1959р., було передбачено, що у бібліотеках право на пенсію за вислугу років мають завідуючі та бібліотекарі. В строк вислуги зараховується час роботи в усіх бібліотеках незалежно від їх відомчої приналежності - у шкільних, масових, дитячих, в бібліотеках підприємств, установ, організацій. Особи, що працюють на посадах, не зазначених в підрозділі 2 розділу I Переліку (директори централізованих бібліотечних систем, завідувачі відділами централізованих бібліотек, завідувачі читальними і абонементними залами бібліотек, головні, старші бібліотекарі, бібліографи і т.д.), право на пенсію не мають.
Згідно з положенням п. 3 приміток до Переліку № 909, відповідно до якого робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах до 1 січня 1992 р., яка давала право на пенсію за вислугу років відповідно до раніше діючого законодавства, зараховується до стажу для призначення пенсії за вислугу років, а робота в установах, органах і організаціях, народної освіти давала право на пенсію за вислугу років відповідно до раніше діючого законодавства.
Відповідно до Закону України «Про освіту» система освіти складається із навчальних закладів, наукових, науково-методичних і методичних установ, науково-виробничих підприємств, державних і місцевих органів управління освітою та самоврядування в галузі освіти, та включає, зокрема, позашкільну освіту.
Статтею 4 Закону України «Про позашкільну освіту» визначено, що позашкільна освіта є складовою системи безперервної освіти, визначеної Конституцією України, Законом України «Про освіту», цим Законом, і спрямована на розвиток здібностей та обдарувань вихованців, учнів і слухачів, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні.
Статтею 12 Закону України «Про позашкільну освіту'та пунктом 6 Переліку типів позашкільних навчальних закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 06 травня 2001 року №433, передбачено, що до позашкільних навчальних закладів відносяться початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші).
Згідно з частиною 1 статті 10 Закону України «Про освіту» невід'ємними складниками системи освіти є: дошкільна освіта; повна загальна середня освіта; позашкільна освіта; спеціалізована освіта; професійна (професійно-технічна) освіта; фахова передвища освіта; вища освіта; освіта дорослих, у тому числі післядипломна освіта. Отже, позашкільна освіта є складовою системи освіти.
У разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування (ч. 6 ст. 7 Кодексу законів про працю).
Аналогія закону та аналогія права допускається для застосування адміністративним судом виключно з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень та лише у випадку взагалі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини.
Дана правова позиція викладена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі № 640/23179/19.
Враховуючи вищенаведене, у даному випадку слід застосувати аналогію закону та віднести бібліотеку до позашкільного навчального закладу, а також, на думку суду, на стаж роботи позивача на посадах завідуючої бібліотеки та бібліотекаря у бібліотеках слід поширювати норми Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Суд вважає хибними твердження відповідача, який не визнає стаж роботи позивача на посадах завідуючої та бібліотекаря у бібліотеках, які належать до комунальної власності.
У вказаний період позивачка працювала на повній ставці на посадах бібліотекаря бібліотек, її стаж на відповідних посадах становить більше 30 років, остання досягла пенсійного віку, визначеного ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п.«е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на останню поширюються гарантії, закріплені ст.30 Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» та вона має право на отримання грошової допомоги, передбаченої п.71 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, суд вважає, що в Переліку № 909 зазначено заклад «бібліотека» і посади «завідуючого» та «бібліотекаря», відповідно до вищенаведених норм законодавства, позивач має право на пенсію за вислугу років, досягнувши пенсійного віку та маючи відповідний страховий стаж, має право на отримання десяти місячних пенсій, станом на день її призначення, тому рішення відділу перерахунків пенсій № 2 Управління пенсійного забезпечення головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 01.02.2022 року щодо відмови зарахувати стаж роботи ОСОБА_1 та відмові призначити грошову допомогу відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
З урахуванням вищенаведеного, вказані норми дають підстави для висновку, що період роботи позивачки з 15.06.1979 р. по 23.07.1986 р. на посаді бібліотекаря бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 24.07.1986 р. по 05.04.1987 р. на посаді старшого бібліотекаря бібліотеки- філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 06.04.1987 р. по 31.01.1989 р. на посаді завідучої бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 01.02.1989 р. по 15.12.1994 р. на посаді старшого бібліотекаря бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 16.12.1994 р. по 31.11.1996 р. на посаді завідуючої бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи (виконання обов'язків), з 01.12.1996 р. по 20.06.2000 р. на посаді бібліотекаря І категорії бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 21.06.2000 р. по 03.05.2012 р. на посаді завідуючої бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 04.05.2012 р. по 07.05.2017 р. (дати досягнення пенсійного віку) на посаді завідуючої бібліотеки-філіалу № 3 комунального закладу «Централізована бібліотечна система м. Кам'янського» Кам'янської міської ради підлягає зарахуванню до стажу роботи на посадах працівників освіти, який дає право на пенсію за вислугу років на підставі п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення"".
Європейський Суд з прав людини у рішенні в справі «Суханов та Ільченко проти України» від 26.09.2014 дійшов висновку, що за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Також, Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі «Суомінен проти Фінлян (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 01 липня 2003 року, вказано, що орган влади, зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документ пояснення осіб, тощо. При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а в конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе рішення особи повинно бути вмотивованим.
Висновки та рішення суб'єкта владних повноважень можуть ґрунтуватися виключно на належних, достатніх, а також тих доказах, які одержані з дотриманням закону. Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Так, за приписами ст.245 вказаного Кодексу, встановлено, що у разі задоволення позову, суд може прийняти постанову про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.
Суд вважає належним і ефективним способом захисту порушеного права позивача, враховуючи ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст.245 КАС України, є саме зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії направлені на усунення порушеного права позивача виходячи із наданих повноважень адміністративного суду, встановлених ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим позовні вимоги в частині позовних вимог підлягають задоволенню, зокрема:
- визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївської області у незарахуванні до спеціального стажу періодів роботи ОСОБА_1 : з 15.06.1979 р. по 23.07.1986 р. на посаді бібліотекаря бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 24.07.1986 р. по 05.04.1987 р. на посаді старшого бібліотекаря бібліотеки- філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 06.04.1987 р. по 31.01.1989 р. на посаді завідучої бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 01.02.1989 р. по 15.12.1994 р. на посаді старшого бібліотекаря бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 16.12.1994 р. по 31.11.1996 р. на посаді завідуючої бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи (виконання обов'язків), з 01.12.1996 р. по 20.06.2000 р. на посаді бібліотекаря І категорії бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 21.06.2000 р. по 03.05.2012 р. на посаді завідуючої бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 04.05.2012 р. по 07.05.2017 р. (дати досягнення пенсійного віку) на посаді завідуючої бібліотеки-філіалу № 3 Комунального закладу «Централізована бібліотечна система м. Кам'янського» Кам'янської міської ради та відмові призначити грошову допомогу ОСОБА_1 відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- визнати протиправним та скасувати рішення відділу перерахунків пенсій № 2 Управління пенсійного забезпечення головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 01.02.2022 року щодо відмови зарахувати стаж роботи ОСОБА_1 : з 15.06.1979 р. по 23.07.1986 р. на посаді бібліотекаря бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 24.07.1986 р. по 05.04.1987 р. на посаді старшого бібліотекаря бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 06.04.1987 р. по 31.01.1989 р. на посаді завідучої бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 01.02.1989 р. по 15.12.1994 р. на посаді старшого бібліотекаря бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 16.12.1994 р. по 31.11.1996 р. на посаді завідуючої бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи (виконання обов'язків), з 01.12.1996 р. по 20.06.2000 р. на посаді бібліотекаря І категорії бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 21.06.2000 р. по 03.05.2012 р. на посаді завідуючої бібліотеки- філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 04.05.2012 р. по 07.05.2017 р. (дати досягнення пенсійного віку) на посаді завідуючої бібліотеки-філіалу № 3 Комунального закладу «Централізована бібліотечна система м. Кам'янського» Кам'янської міської ради та відмові призначити грошову допомогу ОСОБА_1 відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 до спеціального стажу: з 15.06.1979 р. по 23.07.1986 р. на посаді бібліотекаря бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 24.07.1986 р. по 05.04.1987 р. на посаді старшого бібліотекаря бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 06.04.1987 р. по 31.01.1989 р. на посаді завідучої бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 01.02.1989 р. по 15.12.1994 р. на посаді старшого бібліотекаря бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 16.12.1994 р. по 31.11.1996 р. на посаді завідуючої бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи (виконання обов'язків), з 01.12.1996 р. по 20.06.2000 р. на посаді бібліотекаря І категорії бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 21.06.2000 р. по 03.05.2012 р. на посаді завідуючої бібліотеки- філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 04.05.2012 р. по 07.05.2017 р. (дату досягнення пенсійного віку) на посаді завідуючої бібліотеки-філіалу № 3 Комунального закладу «Централізована бібліотечна система м. Кам'янського» Кам'янської міської ради.
Стосовно позовної вимоги позивача про зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення (яка не підлягає оподаткуванню) відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з тим, що вона має спеціальний (бібліотечний) стаж більш ніж 30 років та вийшла на пенсію за віком, суд зазначає наступне.
Виключно до компетенції Пенсійного фонду відноситься призначення пенсії, позаяк суд не може своїм рішенням втручатись в дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень щодо прийняття ним рішень.
Відповідно до ч.2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, з урахуванням положень ч.2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 стосовно виплати грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з врахуванням оскаржуваних періодів роботи позивача до спеціального страхового стажу, який дає право на отримання пенсії за вислугу років, з урахуванням зарахованих періодів роботи позивача цим судовим рішенням та висновків, викладених в даному судовому рішенні.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно з п. п. 1, 3 ч. 2ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відтак, даний адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в загальному розмірі 992,40 грн., що документально підтверджується квитанцією № 0.0.2597694118.1 від 04.07.2022 року.
Отже, оскільки позовну заяву задоволено, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 992,40 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. Аст. 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до відповідача 1: головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427), відповідача 2: головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (54020, м. Миколаїв, вул. Морехідна, 1) про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинення дій щодо зарахування спеціального стажу та виплати грошової допомоги - задоволити частково.
Визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївської області у незарахуванні до спеціального стажу періодів роботи ОСОБА_1 : з 15.06.1979 р. по 23.07.1986 р. на посаді бібліотекаря бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 24.07.1986 р. по 05.04.1987 р. на посаді старшого бібліотекаря бібліотеки- філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 06.04.1987 р. по 31.01.1989 р. на посаді завідучої бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 01.02.1989 р. по 15.12.1994 р. на посаді старшого бібліотекаря бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 16.12.1994 р. по 31.11.1996 р. на посаді завідуючої бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи (виконання обов'язків), з 01.12.1996 р. по 20.06.2000 р. на посаді бібліотекаря І категорії бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 21.06.2000 р. по 03.05.2012 р. на посаді завідуючої бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 04.05.2012 р. по 07.05.2017 р. (дати досягнення пенсійного віку) на посаді завідуючої бібліотеки-філіалу № 3 Комунального закладу «Централізована бібліотечна система м. Кам'янського» Кам'янської міської ради та відмові призначити грошову допомогу ОСОБА_1 відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Визнати протиправним та скасувати рішення відділу перерахунків пенсій № 2 Управління пенсійного забезпечення головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 01.02.2022 року щодо відмови зарахувати стаж роботи ОСОБА_1 : з 15.06.1979 р. по 23.07.1986 р. на посаді бібліотекаря бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 24.07.1986 р. по 05.04.1987 р. на посаді старшого бібліотекаря бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 06.04.1987 р. по 31.01.1989 р. на посаді завідучої бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 01.02.1989 р. по 15.12.1994 р. на посаді старшого бібліотекаря бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 16.12.1994 р. по 31.11.1996 р. на посаді завідуючої бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи (виконання обов'язків), з 01.12.1996 р. по 20.06.2000 р. на посаді бібліотекаря І категорії бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 21.06.2000 р. по 03.05.2012 р. на посаді завідуючої бібліотеки- філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 04.05.2012 р. по 07.05.2017 р. (дати досягнення пенсійного віку) на посаді завідуючої бібліотеки-філіалу № 3 Комунального закладу «Централізована бібліотечна система м. Кам'янського» Кам'янської міської ради та відмові призначити грошову допомогу ОСОБА_1 відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 до спеціального стажу: з 15.06.1979 р. по 23.07.1986 р. на посаді бібліотекаря бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 24.07.1986 р. по 05.04.1987 р. на посаді старшого бібліотекаря бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 06.04.1987 р. по 31.01.1989 р. на посаді завідучої бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 01.02.1989 р. по 15.12.1994 р. на посаді старшого бібліотекаря бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 16.12.1994 р. по 31.11.1996 р. на посаді завідуючої бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи (виконання обов'язків), з 01.12.1996 р. по 20.06.2000 р. на посаді бібліотекаря І категорії бібліотеки-філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 21.06.2000 р. по 03.05.2012 р. на посаді завідуючої бібліотеки- філіалу № 12 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи, з 04.05.2012 р. по 07.05.2017 р. (дату досягнення пенсійного віку) на посаді завідуючої бібліотеки-філіалу № 3 Комунального закладу «Централізована бібліотечна система м. Кам'янського» Кам'янської міської ради.
Зобов'язати головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 стосовно виплати грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з врахуванням оскаржуваних періодів роботи позивача до спеціального страхового стажу, який дає право на отримання пенсії за вислугу років, з урахуванням зарахованих періодів роботи позивача цим судовим рішенням та висновків, викладених в даному судовому рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) судові витрати у розмірі 992,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
У зв'язку з введенням воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 року «Про введення воєнного стану в Україні» (зі змінами, внесеними Указами від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX, та від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб, перебування судді Ніколайчук С.В. у щорічній відпустці з 22.07.2022 року по 18.08.2022 року, повний текст рішення суду складено 31.08.2022 року.
Суддя С.В. Ніколайчук