ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
місто Київ
25 липня 2022 року справа №640/13200/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 )
доГромадської організації «Всеукраїнська організація інвалідів «Українське товариство сліпих» (далі по тексту - відповідач, УТОС)
про1) визнання протиправною бездіяльності відповідача, що проявилась у ненаданні відповіді на запит про одержання публічної інформації, направлений позивачем засобами електронного зв'язку 30 квітня 2021 року; 2) визнання протиправною бездіяльності відповідача, що проявилась у ненаданні інформації згідно направленого позивачем засобами електронного зв'язку 30 квітня 2021 року запиту про одержання публічної інформації; 3) стягнення з відповідача на користь позивача моральної шкоди за ненадання відповіді на запит про одержання публічної інформації від 30 квітня 2021 року у розмірі 1 037,00грн.; 4) стягнення з відповідача на користь позивача моральної шкоди за ненадання інформації відповідно до змісту запиту про надання публічної інформації від 30 квітня 2021 року - у розмірі 2 270,00грн.; 5) стягнення з відповідача на користь позивача моральної шкоди за прийняття та оприлюднення видання президією Центрального правління УТОС постанови президії Центрального правління УТОС від 29 січня 2021 року №01-11-3р у розмірі 38 590,00 грн.; 6) стягнення з відповідача на користь позивача моральної шкоди за затвердження ХІІ-м пленумом Центрального правління УТОС 29 квітня 2021 року постанови президії Центрального правління УТОС від 29 січня 2021 року №01-11-3р в розмірі 77 180, 00 грн.; 7) зобов'язання відповідача надати позивачу запитувану інформацію згідно направленого ним запиту про надання публічної інформації від 30 квітня 2021 року у спосіб, зазначений в запиті
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва зазначаючи, що відповідач протиправно не надав відповідь на направлений ним запит про одержання публічної інформації та не надав запитувану позивачем інформацію, чим порушив права позивача безперешкодно і безкоштовно отримувати від розпорядника інформації інформацію щодо нього.
Крім того, на думку позивача, Положення про конфіденційність інформації та комерційну таємницю в Громадській організації «Всеукраїнська організація інвалідів «Українське товариство сліпих, затверджене постановою Президії ЦП УТОС від 29 січня 2021 року №01-11-3р, не відповідає нормам статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та нормам інших законодавчих актів України.
Ухвалою від 21 травня 2021 року Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження в адміністративній справі №640/13200/21 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Ухвалою від 25 липня 2022 року Окружний адміністративний суд міста Києва закрив провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправною та нечинною з дня прийняття, постанови президії Центрального правління Українського товариства сліпих №01-11-3р від 29 січня 2021 року «Про затвердження «Положення про конфіденційність інформації та комерційну таємницю в Громадській організації «Всеукраїнська організація інвалідів «Українське товариство сліпих».
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що не є розпорядником публічної інформації, запитуваної позивачем; на інформацію, запитувану позивачем, не поширюється дія Закону України «Про доступ до публічної інформації», а також повідомив, що для розгляду електронного звернення, відповідно до законодавства про звернення громадян, УТОС не визначено електронної адреси для отримання електронних звернень та порядку розгляду таких звернень.
Крім того, відповідач зазначив, що постанова Президії ЦП УТОС від 29 січня 2021 року №01-11-3р є локальним нормативним актом відповідача, який розроблений у відповідності з нормами чинного законодавства та вказав, що позивач звертався з аналогічною позовною вимогою до Окружного адміністративного суд міста Києва (справа №640/10448/21).
Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.
ОСОБА_1 відповідно до пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 є особою з інвалідністю ІІ групи.
Позивач працює на ПОГ «Вінницьке учбово-виробниче підприємство УТОС», що підтверджується довідкою від 07 травня 2021 року №99, виданою підприємством об'єднання громадян «Вінницьке учбово-виробниче підприємство УТОС».
Позивач 30 квітня 2021 року засобами електронного зв'язку направив на електронні адреси: ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому просив відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» надати йому копію стінограми або аудіозапису 12-го пленуму Центрального правління УТОС від 29 квітня 2021 року, де особи, що не є членами ЦП УТОС, а саме, ОСОБА_2 та ОСОБА_3, свідомо поплюжили ділову репутацію позивача та вказав адресу електронної пошти, на яку потрібно надати відповідь.
Відповідь на електронний лист позивача від 30 квітня 2021 року в матеріалах справи відсутня.
Окружний адміністративний суд міста Києва, вирішуючи спір по суті позовних вимог, керується такими мотивами.
Статтею 40 Конституції України визначено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Спеціальним законом, який визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації та інформації, що становить суспільний інтерес, є Закон України «Про доступ до публічної інформації».
Метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.
Положеннями статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно із статтею 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» право на доступ до публічної інформації гарантується: обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
Пунктом 1 частини третьої статті 10 Закону України «Про доступ до публічної інформації встановлено, що розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов'язані надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом.
Перелік суб'єктів відносин у сфері доступу до публічної інформації визначений в статті 12 Закону України «Про доступ до публічної інформації», ними є:
1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень;
2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону;
3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Пунктом 2 частини першої статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів.
Згідно із частиною четвертою цієї статті усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.
Відповідно до інформації, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідач Громадська організація «Всеукраїнська організація інвалідів» Українське Товариство сліпих» (УТОС) - є юридичною особою та заснована фізичними особами, а саме членами громадської організації.
Відповідач отримує фінансову підтримку за рахунок коштів державного бюджету, тобто фінансується з державного бюджету.
Отже, відповідно до положень Закону України «Про доступ до публічної інформації» відповідач є розпорядником інформації щодо використання бюджетних коштів, яка поширюється лише в частині надання відповідної інформації за запитами.
Крім того, відповідно до пункту 2 частини першої статті 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Частиною першою статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Згідно із частинами третьою, четвертою та п'ятою статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.
Письмовий запит подається в довільній формі.
Запит на інформацію має містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
Як встановив суд, позивач 30 квітня 2021 року направив лист електронною поштою на адреси: ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2.
З інформації, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що відповідач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , телефона НОМЕР_2 , факс НОМЕР_3 ; інформація щодо будь-яких електронних адрес відповідача відсутня.
На веб-сайті Громадської організації «Всеукраїнська організація інвалідів» Українське Товариство сліпих» зазначені контакти Центрального правління Українського товариства сліпих, а саме електронні адреси: ІНФОРМАЦІЯ_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5.
Електронна адреса для направлення запитів на отримання публічної інформації на веб-сайті відповідача відсутня, також в переліку електронних адрес УТОС відсутні електронні адреси, на які направлений електронний лист позивача ( ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 ).
Отже, докази направлення відповідачу запита позивача про надання публічної інформації та отримання відповідачем електронного листа позивача від 30 квітня 2021 року в матеріалах справи відсутні.
Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Частиною першою статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Таким чином, суд під час розгляду справи повинен встановити факт або обставини, які б свідчили про порушення прав, свобод чи інтересів позивача з боку відповідача - суб'єкта владних повноважень, створення перешкод для їх реалізації або мають місце інші притиснення прав та свобод позивача.
Позивач не надав доказів звернення до відповідача із запитом про про надання публічної інформації, а тому, на думку суду, докази порушення прав позивача в частині не надання відповідачем відповіді на запит про отримання публічної інформації, направлений позивачем засобами електронного зв'язку 30 квітня 2021 року та не надання інформації згідно направленого позивачем запиту відсутні, а отже, відсутні правові підстави щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка полягає у ненаданні відповіді на запит про одержання публічної інформації, направлений позивачем засобами електронного зв'язку 30 квітня 2021 року та у ненаданні інформації згідно направленого позивачем засобами електронного зв'язку 30 квітня 2021 року запиту про одержання публічної інформації та зобов'язання відповідача надати позивачу запитувану інформацію згідно направленого ним запиту про надання публічної інформації від 30 квітня 2021 року у спосіб, зазначений в запиті.
Суд також відмовляє в задоволенні позовних вимог щодо стягнення з відповідача на користь позивача моральної шкоди, оскільки права позивача відповідачем не порушені.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем доведено правомірність своєї поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
Оскільки позивачу у задоволенні позову відмовлено та враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати зі сплати судового збору відшкодуванню не підлягають.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 повністю.
Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 );
Громадська організація «Всеукраїнська організація інвалідів «Українське товариство сліпих» (01601, м. Київ, узвіз Печерський, буд. 3; ідентифікаційний код 00021195).
Суддя В.А. Кузьменко