Рішення від 30.08.2022 по справі 750/3905/22

Справа № 750/3905/22

Провадження № 2/750/1106/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2022 року м. Чернігів

Деснянський районний суд м. Чернігова у складі судді Логвіної Т.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів,

встановив:

у липні 2022 року Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення суми надміру перерахованої житлової субсидії у розмірі 2148 грн. 86 коп. та судового збору в розмірі 2481 грн.

Ухвалою суду від 26.07.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідачу було запропоновано протягом п'ятнадцяти днів із дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив на позовну заяву.

У встановлений судом строк відповідач відзив на позовну заяву та клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не подала, у зв'язку з чим згідно ч. 5 ст. 279 ЦПК України, справа розглядається у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до рішення Чернігівської міської ради від 25 червня 2020 року 54/УІІ-13 «Про припинення управлінь праці та соціального захисту населення шляхом реорганізації» управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради 18 грудня 2020 року припинено шляхом реорганізації через приєднання до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради, який є правонаступником усіх прав та обов'язків Управління, про що 18 грудня 2020 року внесено відповідний запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи за № 1000641120010002574 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та про підставу для його внесення - рішення щодо реорганізації.

Згідно п. 3.2 та п. 4.2 Положення про Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради, затвердженого рішенням Чернігівської міської ради 28.01.2021 р. № 4/VIII-4 управління соціального захисту населення Деснянського району є одним із структурних підрозділів Департаменту. Департамент представляє свої інтереси у відносинах з органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та в судах загальної юрисдикції.

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово- комунальних послуг регулює Закон України від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон № 2189-VІІІ).

Приписами пункту 7 частини 1 статті 4 Закону № 2189-VІІІ встановлено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.

З аналізу наведених норм спеціального Закону, яким врегульовано правові відносини у сфері надання житлово-комунальних послуг, слідує, що єдиним органом який може визначати на законодавчому рівні умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій є Кабінет Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848 затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій у відповідній редакції у відповідності до якого 19.11.2015 управлінням була прийнята заява про призначення житлової субсидії ОСОБА_1 .

На підставі поданих відповідачем документів йому була призначена житлова субсидія починаючи з жовтня 2015 року.

При подачі документів для оформлення житлової субсидії, в заяві та декларації, заявник зазначав дані та доходи про себе - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Пунктом 14 Положення № 848, було передбачено, що після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива), а тому перерахунки житлової субсидії на наступні періоди управлінням здійснювалися автоматично з розрахунку на одну особу.

27.04.2018 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1022», якою Положення про порядок призначення житлових субсидій №848 викладено у новій редакції.

Пунктом 2 Постанови КМУ № 329 установлено, що з 1 травня 2018 року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства, зокрема є особи, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.

Пунктом 5 цієї Постанови КМУ № 329 передбачено, що ця постанова набирає чинності з 1 травня 2018 року.

З 01.05.2018 Положення про порядок призначення житлових субсидій № 848 викладено в новій редакції згідно постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1022».

Згідно з пунктом 8 Положення № 848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку).

При цьому, за приписами пункту 9 Положення № 848, під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому, соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.

Частиною 2 статті 3 Сімейного кодексу України встановлено, що сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.

27.05.2019 на адресу управління надійшла заява ОСОБА_1 разом із копією паспорта з якого було виявлено, що відповідач з 18.02.1995 перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 1974 року народження.

Інформації щодо дружини відповідача управління станом на 01.05.2018 не мало, розрахунок житлової субсидії проводився з урахуванням доходів тільки тих осіб, які були задекларовані, а саме тільки ОСОБА_1 .

Держава гарантує кожному громадянину право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг на умовах та в порядку, визначеному Положенням № 848 та в свою чергу покладає на громадян, яким призначено субсидію обов'язки, визначені Положенням № 848, зокрема, громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру (п. 13 Положення № 848). Наслідком не виконання цього обов'язку, є припинення надання раніше призначеної субсидії.

Отже, ОСОБА_1 з травня 2018 року повинен був повідомити управління, що він одружений та звернутись до управління з новою заявою та декларацією, задекларувати відповідно до II та III розділів декларації дані дружини.

ОСОБА_1 було здійснено перерахунок призначеної субсидії за період з 01.05.2018 по 31.03.2019, відповідно до якого сума надміру виплачених коштів складає 7037 грн. 21 коп.: травень 2018 р. - 199,73 грн.; з червня 2018 р. по вересень 2018 р. по 214,55 грн.; жовтень 2018 р.- 607,13 грн.; з листопада 2018 р. по грудень 018 р. по 1074,43 грн.; з січня 2019 р. по лютий 2019 р. по 1074. 43 грн.; березень 2019 р. - 1074. 43 грн.

Абзацом 2 пунктом 1 «Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями», затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики від 29 грудня 1997 року №39/283/90/5 передбачено, що повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадку приховання заробітку чи іншого доходу громадянами.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Таким чином, сума надміру виплаченої субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива має бути повернута відповідачем, як така, що одержана без належної правової підстави.

Відповідно до п. 22 Положення № 848 (в редакції чинній на момент виявлення обставин) на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином до державного бюджету, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг до державного бюджету шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.

У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.

Відповідно до п. 22 Положення № 848, сума житлової субсидії 4888,35 грн. за період з 01.05.2018 року по 31.01.2019 року, яка надавалась не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг до державного бюджету шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.

Відповідача було ознайомлено про припинення надання житлової субсидії, повідомленням № 310-0-19 від 23.09.2019, яким запропоновано повернути надміру виплачені бюджетні кошти в сумі 2148 грн. 86 коп.

Особова справа ОСОБА_1 була передана до юридичної служби управління, про що листом № 11-08/3500 від 05.03.2020 відповідача було повідомлено та повторно запропоновано повернути надміру виплачені кошти у розмірі 2148 грн. 86 коп. до 19 березня 2020 року, у разі несплати кошти буде стягнуто в судовому порядку.

Проте, сума надміру виплачених бюджетних коштів у розмірі 2148 грн. 86 коп. в добровільному порядку відповідачем не сплачена.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів та судового збору підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 141, 258, 259, 265, 279, 354 ЦПК України, ст.1212 ЦК України, суд

вирішив:

Позов Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради (м. Чернігів, вул. Івана Мазепи, 19, код ЄДРПОУ 43649464) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради суму надміру перерахованої житлової субсидії у розмірі 2148 грн. 86 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради судовий збір у розмірі 2481 грн.

Рішення суду може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя: