Справа № 750/2972/22
Провадження № 2-а/750/52/22
30 серпня 2022 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова у складі судді Коверзнева В. О.,
з участю секретаря судового засідання - Салтан К. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до інспектора Ніжинського районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області Заковряжина Ігоря Вікторовича, Ніжинського районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області про визнання протиправною і скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
16.06.2022 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до інспектора Ніжинського районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області Заковряжина Ігоря Вікторовича та Ніжинського районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області (далі - відповідачі) про визнання протиправною і скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, від 09.06.2022 (серія БАБ № 946268), якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною другою статті 126 КУпАП і накладено штраф у розмірі 3400 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що в інспектора поліції Заковряжина І. В. не було законних підстав для винесення постанови - через відсутність події адміністративного правопорушення.
Сторони в судове засідання не з'явилися вдруге поспіль, про час і місце розгляду справи сповіщалися належним чином.
У відзиві на позовну заяву відповідач ОСОБА_2 просив відмовити в задоволенні позову, вказуючи на те, що він діяв у чіткий відповідності до вимог чинного законодавства України.
Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.
09.06.2022 інспектором поліції Заковряжиним І. В. винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі (серія БАБ № 946268), якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною другою статті 126 КУпАП і накладено штраф в розмірі 3400 грн (а.с. 6).
Як убачається з тексту постанови, 09.06.2022 о 16 год. 50 хв., на автодорозі Р-67 Чернігів-Прилуки-Пирятин, позивач керував транспортним засобом марки «MAN», реєстраційний номер НОМЕР_1 ; під час перевірки посвідчення водія було встановлено, що позивач має категорію «В», при цьому не має категорії «С», а тому не допущений до керування вантажними автомобілями. Під час розмови з інспектором поліції позивач повідомив, що керувався пунктом 11 постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2022 № 184, якою в період воєнного стану дозволено особам, які мають категорію «В», до керування вантажними транспортними засобами категорії «С», «С1».
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 246 КУпАП передбачено, що порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в органах (посадовими особами), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначається цим Кодексом та іншими законами України.
Стаття 280 КУпАП закріплює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.
Таким чином, притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Пунктом 2.1.(а) Правил дорожнього руху України (далі - ПДР України) зобов'язано водіїв мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії; частиною другою статті 126 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким засобом, у вигляді штрафу в розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, вимоги до осіб, які керують транспортними засобами, визначаються безпосередньо ПДР України, які затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306.
Пунктом 11 постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2022 № 184 (далі - Постанова № 184), що прийнята на виконання вимог статей 121, 20 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», установлено, що у період воєнного стану до керування вантажними транспортними засобами категорії «С», «С1» на території України допускаються особи, які мають посвідчення водія категорії «В».
Суд констатує, що Постанова № 184 є спеціальним підзаконним актом, ухваленим Урядом Україні, що діє виключно у період воєнного стану, яка має пріоритет у застосуванні перед нормами ПДР України.
За таких обставин, у інспектора поліції Заковряжина І. В. не було законних підстав для притягнення позивача до адміністративної відповідальності за частиною другою статті 126 КУпАП, що є підставою для задоволення позову.
Керуючись статтями 241-244, 246, 286 КАС України, суд
позов задовольнити. Визнати протиправною і скасувати постанову інспектора Ніжинського районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області Заковряжина І. В. по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, від 09.06.2022 (серія БАБ № 946268), якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною другою статті 126 КУпАП і накладено штраф у розмірі 3400 грн.
Закрити справу про адміністративне правопорушення за частиною другою статті 126 КУпАП, відкриту у відношенні ОСОБА_1 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Ніжинського районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) 1496 грн 20 коп. у відшкодування понесених судових витрат.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів від дня її складання.
Суддя В. О. Коверзнев