ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
19 липня 2022 року м. Київ № 826/13614/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Добрівської Н.А.,
розглянувши у спрощеному провадженні адміністративну справу
за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
до Комунального підприємства Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни)
про стягнення заборгованості по перерахуванню сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій
Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України у м. Києві звернулось до суду з позовом до Комунального підприємства Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни) про стягнення заборгованості по перерахуванню сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 16996,53 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.10.2017 відкрито скорочене провадження у адміністративній справі та надано строк відповідачу для надання заперечень, а від позивача витребувані додаткові матеріали по справі.
26.08.2018 ухвалою суду призначено розгляд цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження (письмового провадження) на підставі п.4 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Через канцелярію суду від представника відповідача надійшли письмові заперечення, в яких останній проти позову заперечував, з тих підстав, що особи, яким призначено пільгові пенсії, відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій яким просить стягнути позивач, жодного відношення до відповідача не мають.
Від представника Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві 07.05.2018 через канцелярію суду надійшла заява про заміну позивача у справі на його правонаступника.
При вирішенні цього питання суд враховує таке.
29.03.2017 Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова №203 «Про утворення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві».
Цією постановою затверджено перелік територіальних органів Пенсійного фронду України, які реорганізуються шляхом злиття, а саме: Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві та Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві реорганізовано шляхом злиття та створено нову юридичну особу - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Отже, на момент постановлення цього рішення, вчинення відповідних дій (прийняття відповідних рішень), обов'язок по виконанню (прийняттю) яких було покладено на Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві, відносяться до компетенції саме Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, створеного 27.04.2018 у відповідності до постанови КМУ №203 від 29.03.2017.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку про необхідність заміни первісного позивача - Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві у справі на його правонаступника - Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Ознайомившись із письмово викладеними доводами учасників справи, дослідивши подані документи і матеріали, суд встановив такі обставини справи.
Порядок компенсації витрат Пенсійного фонду України визначено у Прикінцевих положеннях Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який не змінився у зв'язку з набранням чинності Законом України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) (далі по тексту - Закон №1058-ІV).
За змістом п.2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до абзацу п'ятого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Пункт 2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058-ІV передбачає, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали на роботах із шкідливими та тяжкими умовами праці (відповідно до п.п. «а»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. № 1788-ХІІ) здійснюється згідно окремого законодавчого акту через професійні та корпоративні фонди.
До введення пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди цим особам пенсії призначаються згідно норм Закону України «Про пенсійне забезпечення».
При цьому зберігається порядок відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, який діяв до набрання чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій встановлено Інструкцією «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Інструкція), затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за №64/8663.
Ця Інструкція визначає процедуру стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (п.1.2 Інструкції).
Згідно 6.1 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах:
- для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах;
- для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах: 20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році; 30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році; 40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році; 50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році; 60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році; 70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році; 80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році; 90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році; 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.
Згідно 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно 6.5 Інструкції розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Згідно 6.7 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Постановою Кабінету Міністрів України за №937 від 18.07.2007 затверджено Порядок призначення пенсій за рахунок коштів підприємств та організацій окремим категоріям працівників за результатами атестації робочих місць за умовами праці (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) (далі по тексту - Порядок №937).
Відповідно до п.2 Порядку №937 пільгові пенсії можуть призначатися за рахунок коштів підприємств та організацій (крім тих, що фінансуються або дотуються з бюджету) відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» працівникам, що працюють (працювали) на виробництвах, роботах, за професіями і на посадах, не передбачених списками виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №461:
1) чоловікам - при стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, на тому підприємстві, у тій організації, за рахунок яких призначається пенсія.
2) жінкам - при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 10 років стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, на тому підприємстві, у тій організації, за рахунок яких призначається пенсія.
Пунктом 4 Порядку №937 встановлюється, що пільгова пенсія призначається при досягненні віку, передбаченого абзацом першим підпункту 2 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Виходячи зі змісту вказаних норм законодавства, підставою для відшкодування підприємством органам Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період.
Матеріали справи свідчать, що відповідач перебував на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві.
Правобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві направлялись розрахунки згідно з якими визначено розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» на період з серпня по вересень 2017 року за списком №1 в сумі 1387,88 грн та за списком №2 в сумі 16608,65 грн.
При цьому, судом встановлено, що наказом Міністерства транспорту України від 20.10.1993 №377 «Про реорганізацію Київського об'єднаного авіаційного загону», на виконання Кабінету Міністрів України від 17.09.1993 №746 «Про заходи щодо розвитку аеропортового комплексу «Київ» /Жуляни/ - «Васильків», Київський об'єднаний авіазагін реорганізовано шляхом поділу в аеропорт «Київ» (Жуляни) та льотно-технічний комплекс, який включено до складу державної «Авіалінії України».
Наказом Міністра транспорту України «Про питання державного підприємства обслуговування повітряного руху України» №14 від 10.01.1993 Державному підприємству обслуговування повітряного руху України доручено, в установленому порядку, на базі служб руху Українського об'єднання цивільної авіації створити філії по обслуговуванню повітряного руху.
Цим же наказом зобов'язано Українське об'єднання цивільної авіації та авіапідприємства в установленому порядку передати державному підприємству обслуговування повітряного руху майно, чисельність працівників та приміщення станом на 01.01.1993.
Після реорганізації, відповідно до акту передачі будівель, споруд і льотно-технічному комплексах від 09.02.1994 до відповідача не перейшов жодний працівник та не створено жодної посади по обслуговуванню повітряного руху, що виключає обов'язок Відповідача на перерахування сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
До відповідача відійшли деякі будівлі, в тому числі господарський склад (лазня-санпропускник), де до цього часу зберігаються архівні документи Київського об'єднаного авіазагону використання їх в службових, виробничих, наукових та інших цілях, а також для захисту законних прав та інтересів громадян.
Оскільки, всі архівні документи, а саме, накази по особовому складу стосувалися як працівників, яких було звільнено з Київського об'єднаного авіазагону та переведено до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України «Украерорух» так і працівників, яких переведено на інші підприємства, в тому числі і КП МА «Київ» (Жуляни), вони зберігаються в вищезазначеній будівлі, яка знаходиться на балансі відповідача.
Відповідно до «Перелік типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів» затверджений» Наказом Міністерства юстиції України № 578/5 від 12.04.2012 передбачено, що строк зберігання документації з кадрових питань (особового складу) (про прийняття на роботу, переміщення за посадою, переведення на іншу роботу, сумісництво, звільнення і т. д. 75р.
З таких документів, які знаходяться на зберіганні у відповідача відомо, що ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 були звільнено з Київського об'єднаного авіазагону у зв'язку з переведенням до Центру ЕРТОС, Бази ЕРТОС про що свідчать копії наказів № 82/л від 01.07.1993, №13/л від 31.01.1994 наявні в матеріалах справи.
Пенсіонери ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 набули пільговий стаж роботи в Київському об'єднаному авіазагоні, який у 1993 році було припинено шляхом реорганізації.
Державне підприємство обслуговування повітряного руху України «Украерорух» для оформлення пенсій за віком на пільгових умовах, згідно ст.13 п. «а» Закону України «Про пенсійне забезпечення», письмово зверталося до відповідача з проханням надати архівну довідку про роботу у Київському об'єднаному авіазагоні Українського Управління цивільної з підтвердженням виконання робіт, які були постійно пов'язані з джерелами УКХ, УВЧ випромінювань ОСОБА_3 , що підтверджується копією запиту від 19.06.2015 №3.3-40-442.
Відповідачем було надано таку уточнюючу довідку №67 від 24.06.2015 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пільгової пенсії, оскільки вирішальною обставиною є обов'язок відповідача як підприємства, яке зберігає документи, надати таку інформацію (відомості), які знаходяться на зберіганні.
При цьому, суд зазначає, що факт видачі довідки не може свідчити про наявність правонаступництва відповідача за Київським об'єднаним авіазагоном Українського Управління цивільної авіації.
У постанові Окружного адміністративного суду від 18.12.2014 у справі №826/16349/14 встановлено, що Комунальне підприємство «Міжнародний аеропорт «Київ» (Жуляни) не є правонаступником Київського об'єднаного авіазагону Українського Управління цивільної авіації, довідки про пільговий стаж роботи ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 видані на підставі звернення Державного підприємства обслуговування повітряного руху України «Украерорух». Вказана постанова залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.02.2015.
Таким чином, судом вже було встановлено, що Комунальне підприємство міжнародний аеропорт «Київ» (Жуляни) не є правонаступником Київського об'єднаного авіазагону Українського Управління цивільної авіації.
Окрім того, суд звертає увагу, що питання стягнення з відповідача фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» із ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , було предметом розгляду в адміністративних справах №826/10116/15, №826/3554/15 та №826/16349/14, а саме:
- постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.12.2014 №826/16349/14, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.02.2015, відмовлено в задоволені позову Управлінню Пенсійного фонду України в Солом'янському районі міста Києва;
- постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.04.2015 у справі №826/3554/15 у задоволені адміністративного позову Позивача до Відповідача про стягнення заборгованості по відшкодуванню сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відмовлено повністю;
- постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.10.2015 №826/10116/15, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.02.2016, відмовлено в задоволені позову Управлінню Пенсійного фонду України в Солом'янському районі міста Києва.
Згідно з ч.5 ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції на час винесення вищевказаних судових рішень) постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Відповідно до ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно із приписами ч.1 ст.370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Отже, суд зазначає, що пенсіонери ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 набули пільговий стаж роботи в Київському об'єднаному авіазагоні, який у 1993 році було припинено шляхом реорганізації. При цьому, відповідач не є правонаступником зазначеного підприємства, а сам лише факт видачі довідок про наявність у вказаних осіб пільгового стажу, набутого в Київському об'єднаному авіазагоні, не є належним і допустимим, у розумінні ст.73-74 Кодексу адміністративного судочинства України, доказом правового зв'язку між такими пенсіонерами і відповідачем.
Більш того, суд звертає увагу на те, що ці обставини були встановлені судовими рішеннями, які набрали законної сили, та відповідно до ч.4 ст.78, ст.73-74 Кодексу адміністративного судочинства України, мають преюдиційний характер.
При цьому, позивач, діючи всупереч ч.1 ст. 77 ст.78, ст.73-74 Кодексу адміністративного судочинства України, не довів перед судом ані наявність правового зв'язку між суб'єктом господарювання, на якому зазначені пенсіонери ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 набули пільговий трудовий стаж, та відповідачем, ані наявності в Комунального підприємства «Міжнародний аеропорт «Київ» (Жуляни) зобов'язання відшкодовувати витрати на виплату і доставку пенсій таким особам.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність достатніх та необхідних правових підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 2, 5-11, 73-77, 90, 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили у порядку, встановленому в статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції в порядку, визначеному статтями 293, 296, 297 Кодексу адміністративного судочинства України протягом 30 днів з моменту складення повного тексту
Суддя: Н.А. Добрівська