"25" серпня 2022 р.м. Одеса Справа № 916/1529/22
Господарський суд Одеської області у складі судді Демешина О. А. за участю секретаря судового засідання Ващенко О. В., розглянувши матеріали справи № 916/1529/22:
за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця" (03150, м. Київ-150, вул. Єжи Гедройця, 5; код - 40075815) в особі регіональної філії "Одеська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (65012, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19; код - 40081200)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарського підприємства "НІБУЛОН" (вул. Каботажний спуск, 1, м. Миколаїв, 54002, код - 14291113)
про стягнення 38220,48 грн.
з підстав збір за зберігання вантажу
За участю представників:
від позивача: Гамарц О.С.
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ: 12.07.2022 року Акціонерне товариство "Українська залізниця", в особі регіональної філії "Одеська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (далі - Позивач) звернулось до Господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарського підприємства "НІБУЛОН" (далі - Відповідач) про стягнення 31850,40 грн. за зберігання вантажу.
13.07.2022 року суд відкрив провадження по справі, ухвалив справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін, встановив відповідачу строк для надання відзиву на позов із урахуванням вимог ст.165 ГПК України в строк, встановлений ч.1 ст.251 ГПК України - п'ятнадцять днів з дня вручення ухвали суду про відкриття провадження по справі, призначив судове засідання.
22.07.2022 року на офіційну електронну адресу Господарського суду Одеської області надійшло клопотання про зупинення провадження по цій справі. Натомість, вказане клопотання не містило Кваліфікованого електронного підпису, про що складено відповідний Акт (а.с. 118). Тому, суд не прийняв вказане клопотання до розгляду, оскільки воно не має статусу електронного документа, в розумінні Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" та Закону України "Про електронні довірчі послуги".
26.07.2022 року суд отримав заяву Позивача про збільшення розміру позовних вимог: стягнути 38 220 гривень 48 копійок збору за зберігання вантажу.
Сторони вчасно отримували ухвали суду, про що свідчать відповідні поштові повідомлення. Крім того, суд вжив додаткових заходів для належного повідомлення сторін про розгляд справи Господарським судом Одеської області через наявні електронні адреси.
На підставі ч. 9 ст. 165 ГПК України у зв'язку із ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Під час розгляду справи представник позивача позов підтримав, представник відповідача у судові засідання не з'явився.
Суд оголошував перерву у судовому засіданні 02.08.2022 року.
Суд протокольною ухвалою відмовив у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі (вх. №16974/22), оскільки підстави для зупинення (перебування учасника справи на альтернативній (невійськовій службі) не за місцем проживання або на строковій військовій службі (п.1 ч.1 ст.228 ГПК України)), зазначені у клопотанні, стосуються учасників справи, якими у справах позовного провадження - є сторони та треті особи (ч.1 ст.41 ПК України). Адвокат Висоцький В.П., з яким у ТОВ „Нібулон" було укладено договір про надання правової (правничої) допомоги за № NB-65-22 від 06.01.2022р. і якого було призвано на військову службу за мобілізацією - не є учасником справи. Крім того, власне, клопотання про зупинення провадження у справі надано іншим представником відповідача, відповідно до укладеного з ТОВ „Нібулон" договору правової (правничої) допомоги за № NB-69-22 від 06.01.2022р. Також суд зазначає, що відповідачем у встановлені ГПК України строки, не надано відзиву на позов з будь-якими запереченнями проти позовних вимог.
26.06.2020 року Відповідачем - ТОВ СП «Нібулон» в порядку, встановленому ст.634 ЦК України, направлено Позивачу - AT «Українська залізниця» заяву про прийняття в цілому пропозиції (акцепт) укладення договору про надання послуг з організації перевезень вантажів залізничним транспортом № 14291113/2020-001 від 24.03.2020. Заява підписана шляхом накладення електронного цифрового підпису 26.06.2020 року.
Того ж дня Позивачем направлено Відповідачу інформаційне повідомлення про укладення Договору про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом № 40-14291113/2020-001 від 26.06.2020, яким позивач засвідчив прийняття від ТзОВ СП «Нібулон» пропозиції (акцепт) укладення договору та повідомив про присвоєння замовнику кодів відправника/одержувача 8496, платника 8211375 з відкриттям особового рахунку з ідентичним номером. Повідомлено, що код платника використовується для ідентифікації договірних відносин як номер договору.
Відповідно до п. 1.1 Договору про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом від 25.02.2020 (в редакції від 27.08.2021 та який вводиться в дію 01.09.2021, предметом Договору є організація та здійснення перевезення вантажів, надання вантажного вагону для перевезення, інших послуг, пов'язаних з організацією перевезення вантажів у внутрішньому та міжнародному сполученнях (експорт, імпорт) у власних вагонах Перевізника, вагонах залізниць інших держав та / або вагонах Замовника, пов'язаних з цим супутніх послуг (далі - послуги) і проведення розрахунків за ці послуги. У розумінні Договору користування вагоном не є орендою майна, а плата за користування власним вагоном Перевізника не є орендною платою.
Відповідно до п.1.4 договору надання послуг за Договором може підтверджуватись накладною, накопичувальною карткою, зведеною відомістю, відомістю плати за користування вагонами, відомістю плати за подавання забирання вагонів та маневрову роботу, зведеними відомостями та іншими документами.
Відповідно до п. 2.1 договору замовник зобов'язаний, зокрема: сплачувати послуги Перевізника та інші платежі, належні Перевізнику за Договором з сум внесеної передоплати за кодом платника (п. 2.1.4); відшкодовувати Перевізнику витрати, пов'язані із затримками вагонів, контейнерів і вантажів з причин, що не залежать від Перевізника, які виникли на станціях залізниць України, зокрема з наступних причин: неправильне оформлення відправниками перевізних документів; недодання до накладної документів, необхідних для виконання митних, санітарних та інших правил чи невірне їх оформлення; перевірка вантажів (маси вантажу) митними та іншими державними органами контролю; недотримання технічних умов розміщення та кріплення вантажів; недостатність грошових коштів та закриття коду платника; інші причини. Оплата вказаних послуг здійснюється шляхом списання з сум внесеної передоплати за кодом платника (п. 2.1.5); у строки, встановлені розд.4 Договору, підписувати акти звіряння розрахунків, зведені відомості. Підписувати не пізніше двох робочих днів від дня надання послуг накопичувальні картки зборів за роботи (послуги) та штрафів, пов'язаних з перевезенням вантажів (вантажобагажу) форми ФДУ-92, відомості плати за користування вагонами форми ГУ46, відомості плати за користування контейнерами форми ГУ-46к, відомості плати за подавання, забирання вагонів та маневрову роботу фор-ми ГУ-46а. А у випадку оформлення вказаних вище документів в паперовій формі на вимогу Замовника - підписувати та надавати Перевізнику не пізніше двох робочих днів від дня надання такої його вимоги (п 2.1.7);
Відповідно до п.2.3 Договору перевізник зобов'язаний, зокрема: приймати до перевезення вантажі у вагонах (контейнерах) Замовника або у власних вагонах (контейнерах) Перевізника, надавати власні вагони (контейнери) Перевізника для навантаження вантажів згідно із затвердженими планами і заявками Замовника згідно інформації, розміщеної у Системі планування перевезень, надавати додаткові послуги, пов'язані з перевезенням вантажів, перелік яких зазначається в додатках до Договору та Збірнику тарифів (п. 2.3.2); складати документи, передбачені п. 1.3., 1.4. та розд.4 Договору, щодо нарахування сум платежів (п. 2.3.5).
Відповідно до п.3.1 Договору розмір провізних платежів за перевезення вантажу у вагонах Замовника та вагонах залізниць інших держав, додаткових зборів, пов'язаних з перевезенням, розраховується за ставками і тарифами які визначаються у відповідності до умов Збірника Тарифів.
Крім того, згідно п. 13 Договору невід'ємною частиною договору є додатки, зокрема: додаток 1-1 «Ставки плати за додаткові послуги, пов'язані з перевезенням вантажів, що надаються за вільними тарифами» та додаток 1-4 «Умови накопичення вагонів».
Відповідно до п.1 Додатку №1-4 до Договору, умови накопичення вагонів» (надалі - Додаток) на окреме замовлення перевізник надає послуги замовнику з накопичення порожніх та / або з вантажем власних вагонів перевізника та / або вагонів замовника на коліях загального користування станцій накопичення для відправлення їх групами (маршрутами) на станції призначення (далі - накопичення вагонів).
Відповідно до п.2 Додатку №1-4 до Договору, станціями накопичення можуть бути станції відправлення та /або станції на шляху прямування вагонів до станції призначення.
Відповідно до п.3 Додатку №1-4 до Договору, для організації накопичення вагонів замовник направляє для погодження перевізником звернення із зазначенням бажаних станцій накопичення та максимальної кількості вагонів, що може бути накопичено на кожній з них. Строк розгляду перевізником такого звернення становить не більше ніж 15 робочих днів. За результатом розгляду звернення замовника, перевізник інформує про можливість накопичення вагонів із зазначенням станцій накопичення та кількості вагонів, що може бути накопичено на них, або надає обґрунтовану відмову.
Відповідно до п.4 Додатку №1-4 до Договору, в межах узгоджених станцій накопичення та кількості вагонів, що може бути накопичено, Замовник щомісячно надає Перевізнику на такі станції накопичення заявки на накопичення вагонів із зазначенням: станції накопичення; граничної кількості вагонів для накопичення; розподілу для накопичення вагонів за їх видами, різновидом вантажу, станції призначення; періоду дії такої заявки.
Відповідно до п.5 Додатку №1-4 до Договору, на станціях накопичення на шляху прямування Перевізник контролює накопичення вагонів відповідно до заявки Замовника для подальшого формування поїзду та відправлення на станцію призначення.
Відповідно до п.6 Додатку №1-4 до Договору, початком накопичення вагонів є: на шляху прямування порожніх та/або з вантажем - прибуття вагонів на станцію накопичення; на станції відправлення - момент фактичної передачі Замовником вагонів перевізнику.
Відповідно до п.7 Додатку №1-4 до Договору, часом закінчення накопичення вагонів є: на шляху прямування порожніх та/або з вантажем - формування поїзду з таких вагонів; на станції відправлення - оформлення перевізного документу.
Відповідно до п.8 Додатку №1-4 до Договору, час перебування вагонів на коліях загального користування станції накопичення відображається в акті загальної форми ГУ-23.
Відповідно до п.9 Додатку №1-4 до Договору, за послугу з накопичення вагонів Замовник сплачує: плату за вільним тарифом «Організація перевезень і накопичення власного рухомого складу» відповідно до Додатку 1-1 до Договору. При нарахуванні такої плати 1 вагоно-доба розраховується з округленням неповної доби (24 години від початку накопичення) до повної (24 години до закінчення накопичення) (п.9.1); за затримку вагонів Замовника: платежі пов'язані з затримкою вантажу на шляху прямування з вини Замовника згідно з Збірником тарифів та Правилами перевезення вантажів (п.9.3); за затримку власних вагонів Перевізника: платежі пов'язані з затримкою вантажу на шляху прямування з вини Замовника згідно з Збірником тарифів та Правилами перевезення вантажів та п. 3.4. Договору (9.2).
Плата за маневрову роботу під час надання послуг з накопичення Замовнику не нараховується.
Відповідно до п.10 Додатку №1-4 до Договору, нарахування платежів відбувається на станції накопичення за накопичувальною карткою ФДУ-92, відомістю плати за користування вагонами ГУ-46 з коду платника Замовника, яким замовлено надання такої послуги.
Також, 21.05.2018 року між Сторонами справи було укладено договір №7990 "Про подачу та забирання вагонів" (Договір №7990).
Відповідно до умов п. 1 Договору №7990 згідно зі Статутом залізниць України, Правилами перевезення вантажів і на умовах цього договору здійснюється подача, розставлення на місця навантаження і забирання вагонів з під'їзної колії, яка належить користувачу, та примикає стрілочним переводом №107 до колії №10 станції Пальміра Філії і обслуговується локомотивом залізниці.
Відповідно до умов п.6 Договору №7990 вагони на під'їзну колію подаються локомотивом залізниці із розставленням вагонів на місцях навантаження. Здача вагонів проводиться: на під'їзній колії - фронт навантаження. Загальна кількість вагонів, які передаються на під'їзну колію однією групою, не більша 12 одиниць (48 осей) 1140 тон.
Відповідно до п.9 Договору №7990, максимальна переробна спроможність вантажних пунктів, зернові вантажі - фронт подачі 12 вагонів, термін виконання технологічних операцій з вагонами навантаження зерна 2 вагона за 20 хв.
Відповідно до умов п.10 Договору №7990, час перебування вагонів на під'їзній колії обчислюється з моменту подачі вагонів на під'їзну колію до моменту отримання залізницею повідомлення користувача про готовність вагонів до забирання.
Згідно п.15 Договору №7990, власник несе відповідальність за схоронність рухомого складу і контейнерів згідно зі ст.124 Статуту залізниць України.
За приписами пункту 1.1. Правил оформлення перевізних документів, затверджених наказом Мінтрансу України від 21.11,2000 № 644 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000р. за № 863/5084, на кожне відправлення вантажу відправник повинен надати станції навантаження накладну (комплект перевізних документів).
Водночас, у пункті 1.2. Правил оформлення перевізних документів зазначено, що накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої особи - одержувача.
У статті 6 Статуту залізниць України, зокрема, визначено, що накладна - основини перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача. Накладна одночасно є договором на заставу вантажу для забезпечення гарантії внесення належної провізної плати та інших платежів за перевезення. Накладна супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення.
Окрім того, пунктом 14 Договору №7990 визначено, що Користувач сплачує Залізниці плату: за подачу, забирання вагонів - згідно збірника Тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги (далі - Тарифне керівництво №1); за користування вагонами (контейнерами) - згідно Тарифного керівництва № 1 та Правил користування вагонами і контейнерами; за утриманнями ділянок землі у смузі відведення Залізниці - згідно Тарифного керівництва № 1; за маневрову роботу - згідно Тарифного керівництва № 1;інші збори і плати - згідно Тарифного керівництва № 1.
Позов ґрунтується на тому, що затримка вагонів на станційних коліях станції Пальміра відбулась саме з вини Відповідача, який не надав з першою партією вагонів основний для перевезення документ - накладну, а продовжував формувати маршрут на коліях загального користування, а тому простій вагонів відбувся в очікуванні оформлення документів перевезення Відправником.
Так, 06.09.2021 року по станції Пальміра Одеської залізниці Відповідач проводив навантаження залізничних вагонів, які надалі слідували по маршрутній відправці №41434564 Пальміра - Миколаїв-Вантажний. Накопичення вагонів проводилось на коліях станції Пальміра (коліях загального користування), що засвідчено актами загальної форми ГУ-23 (а.с. 45-55), які підписано представником відповідача без зауважень.
Першу партію вагонів № 95692885, 59597732, 95418349, 95537809, 95528303, 95752176, 95800355, 95447009, 95831111, 95376745, 95631800, 95751665 Відповідач подав на станційні колії станції Пальміра 06.09.2021 о 09 год. 15 хв., що засвідчено актом загальної форми ГУ-23 № 48 від 06.09.2021. Однак, накладної на перевезення вантажу Позивачу (Перевізнику) не було надано.
Надалі 06.09.2021 о 14 год. 10 хв. Відповідач подав на станційні колії станції Пальміра іншу партію вагонів № 95312617, 59598771, 95618930, 58562778, 95646717, 95643946, 95389276, 95634143, 95395737, 95697553, 59763490, 95540738, що засвідчено актом загальної форми ГУ-23 № 49 від 06.09.2021. Однак, знову ж таки, накладної на перевезення вантажу Позивачу (Перевізнику) не було надано.
Надалі 06.09.2021 о 21 год. 10 хв. Відповідачем на станційні колії станції Пальміра було подано наступну партію вагонів № 53200648, 53202867, 58563560, 58567033, 59764191, 95320420, 95347352, 95635256, 95678249, 95695136, 95760922, 95833471, що засвідчено актом загальної форми ГУ-23 № 50 від 06.09.2021. Однак, накладної на перевезення вантажу Позивачу (Перевізнику), знову ж таки, не надано.
Надалі 06.09.2021 о 23 год. 15 хв. Відповідачем на станційні колії станції Пальміра було подано останню партію вагонів №№95448213, 95366241, що засвідчено актом загальної форми ГУ-23 № 51 від 06.09.2021. Однак, накладної на перевезення вантажу Позивачу (Перевізнику), знову ж таки, не надано.
О 06 год. 07 хв. 07.09.2021 Перевізнику надано накладну № 41434564, про що свідчить електронний підпис (ЕЦП) у графі № 55 фахівця по відвантаженню ОСОБА_1 , проставлений 07.09.2021 о 06 год. 07 хв. і що дало змогу Позивачу відправити вагони згідно маршрутної відправки, (накладна «перевізний документ» прийнятий залізницею 07.09.2021 о 06 год. 53 хв., що підтверджується підписом «ЕЦП» касира товарного в графі №38).
Тому, Позивач просить суд стягнути з Відповідача на свою користь 38 220 гривень 48 копійок збору за зберігання вантажу.
Однією із загальних засад цивільного законодавства України є свобода договору, відповідно ст. 3 ЦК України.
Згідно п. 1, ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно ч. 1 ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами, відповідно до ст. 629 ЦК України.
Аналогічні положення містить і ГК України.
Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 903 ЦК України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
За статтями 6, 627 Цивільного кодексу України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до пункту 1 статті 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Це положення кореспондується зі статтею 193 Господарського кодексу України, згідно якої об'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (стаття 629 Цивільного кодексу України). Згідно зі статтею 610 Цивільного кодексу України, порушення зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежним виконанням).
Умови перевезення вантажів залізничним транспортом регулюються Законом України «Про транспорт». Законом України «Про залізничний транспорт». Статутом залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 за № 457 (далі - Статут залізниць України), та іншими актами законодавства України, зокрема, Правилами оформлення перевізних документів, затвердженими наказом Міністерства транспорту України № 644 від 21.11.2000, та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2000 р. за № 863/5084, Правилами складання актів, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 28.05.2002 за № 334, та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 8 липня 2002 р. за № 567/6855, Правилами зберігання вантажів, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 за № 644 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2000 р. за № 866/5087, Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги та Коефіцієнтів, що застосовуються до Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги затверджених наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.03.2009 за № 317 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 15 квітня 2009 р. за № 340/16356.
За змістом ч. 2 ст. 307 Господарського кодексу України, ч. 2 ст. 909 Цивільного кодексу України договір перевезення вантажу укладається в письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням перевізного документа (транспортної накладної, коносамента тощо) відповідно до вимог законодавства. Перевізники зобов'язані забезпечувати вантажовідправників бланками перевізних документів згідно з правилами здійснення відповідних перевезень.
Згідно частини 5 ст. 307 Господарського кодексу України умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями встановлюються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно - правовими актами.
Стаття 2 Статуту залізниць України, визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, організацій, установ і громадян, які користуються залізничним транспортом.
Згідно зі статтею 3 Закону України "Про залізничний транспорт", законодавство про залізничний транспорт загального користування складається з Закону України "Про транспорт", цього Закону, Статуту залізниць України, та інших актів законодавства України. А відповідно до статті 5 Статуту залізниць України, до компетенції Міністерства інфраструктури України віднесено затвердження нормативних документів на підставі Статуту залізниць України, які є обов'язковими для всіх юридичних і фізичних осіб на території України.
Так, збори і плати вносяться через філію «Єдиний розрахунковий центр залізничних перевезень» АТ «Укрзалізниця» згідно окремо укладеного договору про надання послуг, з урахуванням діючих коефіцієнтів.
Отже, умовами Договору №7990 передбачено сплату інших зборів згідно збірника Тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги, згідно окремих укладених договорів.
У даному випадку, окремо укладеним договором є Договір про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом № 40-14291113/2020-001 від 26.06.2020. Як було зазначено вище, умовами даного Договору було чітко визначено обов'язок Відправника сплачувати збір за затримку вагонів. Розмір даного збору визначається пунктом 2.1 розділу ІІІ збірника Тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги - збір за зберігання нараховується за кожну добу в розмірі 4,0 грн. за одну тону - при зберіганні вантажу у вагоні.
При виконанні Договору, пунктом 1.1. якого передбачено надання всіх необхідних для Замовника послуг, пов'язаних з організацією перевезення вантажів, сторони використовують Правила перевезення вантажів, затверджені наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644. а звідси слідує, що використовує в тому числі Правила Зберігання вантажів, затвердженні цим же наказом Міністерства транспорту України № 644 від 21.11.2000.
Таким чином, надання послуг і виконання вимог Договору має відбуватись із додержанням Правил перевезення вантажів, які затверджені наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644 і які об'єднують в собі всі Правила по наданню послуг з організації перевезення вантажів, в тому числі Правила Зберігання вантажів.
Водночас, згідно вимог п. 9 Правил зберігання вантажів, за зберігання на місцях загального користування та на коліях станції відправлення вантажів завантажених у вагони (контейнери), які простоюють в очікуванні оформлення перевезення (у тому числі під митним оформленням та з інших причин, не залежних від залізниці), збір сплачується з моменту ввезення вантажу на станцію до моменту закінчення затримки. Факт затримки вантажу засвідчується актом загальної форми.
За приписами пункту 8 Правил користування вагонами і контейнерами, затвердженими наказом Мінтрансу України № 113 від 25.02.1999 та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 15.03.1999 за № 165/3458, у разі затримки вагонів на станції з причин, які залежать від вантажовласника, складається акт загальної форми, який підписується представниками станції і вантажовласника. В акті вказується час (у годинах та хвилинах) початку та закінчення затримки вагонів і їх номери.
У пункті 3 Правил складання актів, затверджених наказом Міністерства транспорту України № 334 від 28.05.2002, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.07.2002 за № 567/6855 зазначається, що акти загальної форми складаються для засвідчення обставин, що виникли в процесі перевезення вантажу, багажу та вантажобагажу і можуть бути підставою для матеріальної відповідальності, зокрема, у разі затримки вагонів на станції призначення в очікуванні подачі під вивантаження (перевантаження) з причин, що залежать від одержувача, власника залізничної під'їзної колії, порту, підприємства.
Відповідно пункту 2 Розділу 17 Правил перевезень вантажів частина І, маршрутом відправника (далі - маршрут) вважається поїзд установленої маси або довжини, сформований відправником відповідно до Правил технічної експлуатації залізниць України, затверджених наказом Мінтрансу України від 20.12.96 N 411 та зареєстрованих у Мін'юсті України 25.02.97 за N 50/1854, та плану формування поїздів на залізничній під'їзній колії підприємства або за договором із залізницею - на коліях залізничної станції призначенням на одну станцію або з розпиленням на кількох станціях з обов'язковим зменшенням кількості його переробок на попутних технічних станціях.
Згідно Додатку 1-4 Договору Перевізник надає послугу Замовнику з накопичення порожніх та/або з вантажем власних вагонів Перевізника та/або вагонів Замовника на коліях загально користування станцій накопичення для відправлення їх групами (маршрутами) на станції призначення (далі - накопичення вагонів). Початком накопичення вагонів на станції відправлення є момент фактичної передачі Замовником вагонів Перевізнику. Часом закінчення накопичення вагонів на станції відправлення є оформлення перевізного документу. Час перебування вагонів на коліях загального користування станції накопичення відображається в акті загальної форми ГУ-23.
За послуги з накопичення вагонів Замовник сплачує:
1.плату за вільним тарифом «Організація перевезень і накопичення власного рухомого складу» відповідно до Додатку 1-1 до Договору (119,62 грн. - 1 вагоно-доба). При нарахуванні такої плати 1 вагоно-доба розраховується округленням неповної доби (24 години від початку накопичення) до повної (24 години до закінчення накопичення);
2.за затримку власних вагонів Перевізника: платежі пов'язані з затримкою вантажу на шляху прямування з вини Замовника згідно з Збірником тарифів та Правил перевезень вантажів та п. 3.4 Договору.
Згідно пункту 3.4 Договору, замовник зобов'язаний сплачувати у визначеному Договором розмірі плату за користування власними вагонами Перевізника: під час виконання вантажних операцій на місцях загального користування; переданих Замовнику на місцях незагального користування; затриманих на станціях в очікуванні подавання під вантажні або інші операції, що не залежать від Перевізника (далі - плата за користування власними вагонами Перевізника).
Розмір плати за користування власними вагонами Перевізника встановлюється відповідно п. 3.4.2, Договору.
Вищевикладене свідчить, що при перевезенні вантажу маршрутними відправками та відсутності можливості формувати маршрут на під'їзній колії, що належить Відповідачу, навантажені вагони затримуються на коліях станції, факт затримки оформлюється актами загальної форми.
Як було зазначено вище, у даному випадку були складені відповідні акти загальної форми.
Згідно з Збірником тарифів та Правил перевезень вантажів:
Відповідно пункту 8 розділу 7 Правил перевезень вантажів і пункту 8 Правил зберігання вантажів: «Збір за зберігання вантажів у вагонах (контейнерах) у разі затримки їх з вини одержувача (відправника) після закінчення терміну безоплатного зберігання сплачується незалежно від місця затримки (на станції призначення та на підходах до неї, на прикордонних, припортових станціях тощо).
Термін безоплатного зберігання обчислюється: якщо на станції призначення вивантаження здійснюється засобами: залізниці - з 24-ої години дати вивантаження вантажів; одержувача - з 24-ої години дати подавання вагонів під вивантаження; при переадресуванні - після двох годин з моменту повідомлення про прибуття вантажу; при затримці - з моменту затримки.
Відповідно пункту 9 цього ж розділу: «За зберігання на місцях загального користування та на коліях станції відправлення вантажів, завантажених у вагони (контейнери), які простоюють в очікуванні оформлення перевезення (у тому числі під митним оформленням та з інших причин, не залежних від залізниці), збір сплачується з моменту ввезення вантажу на станцію до моменту закінчення затримки.
Факт затримки вантажу засвідчується актом загальної форми.
Відповідно пункту 2.1 розділу III Збірника тарифів - збір за зберігання нараховується за кожну добу в розмірі 4,0 грн. за одну тону - при зберіганні вантажу у вагоні.
Відповідачем було сплачено збір за накопичення вищевказаних вагонів на коліях загального користування по накопичувальній картці форми ФДУ-92 №07090040 у сумі 7201,61 грн.
В той же час, відповідач не сплатив збір за зберігання вантажу на коліях загального користування по накопичувальній картці форми ФДУ-92 №07090039 від 07.09.2021, на загальну суму 31850 грн. 40 коп. в зв'язку із внесенням Відповідачем у накопичувальну картку заперечень.
Представник відповідача у накопичувальній картці зазначив, що «Вагони накопичувались за заявкою згідно додатка 1.4 до договору про надання послуг. Збір за накопичення маршруту стягнуто по накопичуваній картці 07090040».
Отже, накопичувальна картка форми ФДУ-92 від 07.09.2021 №07090039 підписана представником Відповідача із запереченням та відмовлено в оплаті про що працівниками залізниці було складено акт загальної форми ГУ-23 від 07.09.2021 №14.
Однак, як зазначалось вище послуги з накопичення вагонів (формування маршрутного поїзду на станційних коліях, тобто коліях загального користування, на підставі укладеного із Перевізником договору), та послуги зі зберігання вантажів (матеріальна відповідальність за зберігання на місцях загального користування та на коліях станції відправлення вантажів, завантажених в вагони (контейнери), які простоюють в очікуванні оформлення перевезення відповідно до Правил № 644), не є тотожними, тому, на думку суду, Позивач правомірно нарахував відповідачу збір за зберігання вантажу на коліях загального користування по накопичувальній картці форми ФДУ-92 №07090039 від 07.09.2021, на загальну суму 31850 грн. 40 коп.
Крім того, слід враховувати вимоги п.10 Розділу І Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги ТАРИФНЕ КЕРІВНИЦТВО № 1, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.03.2009 №317 яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 квітня 2009 р. за № 340/16356, в якому зазначено, що ставки тарифів, плати і зборів, що містяться у цьому Збірнику, є базовими та визначені без урахування податку на додану вартість.
Стандартна ставка ПДВ в Україні становить 20 відсотків. Відповідно до п.п. а), п. 193.1, статті 193 Податкового кодексу України. Ставки податку встановлюються від бази оподаткування в таких розмірах: а) 20 відсотків, відповідно загальна сума, що підгялає стягненню з Відповідача становить 38 220 грн. 48 коп. з ПДВ.
Таким чином, за відсутності в матеріалах справи доказів погашення заявленої суми з боку Відповідача, або обґрунтованих заперечень щодо підстав її нарахування, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що відповідають вимогами чинного законодавства України.
На підставі викладеного позов підлягає задоволенню у повному обсязі, з покладенням на відповідача витрат по сплаті судового збору в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 129, 233, 238, 240 ГПК України, суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарського підприємства "НІБУЛОН" (вул. Каботажний спуск, 1, м. Миколаїв, 54002, код - 14291113) на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" (03150, м. Київ-150, вул. Єжи Гедройця, 5; код - 40075815) в особі регіональної філії "Одеська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (65012, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19; код - 40081200): 38220 гривень 48 коп. збору за зберігання вантажу та 2481 гривню судового збору.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.241 ГПК України
та може бути оскаржено в порядку ст.ст.253-259 ГПК України
Повний текст рішення складено 29 серпня 2022 р.
Суддя О.А. Демешин