Рішення від 15.07.2022 по справі 640/13895/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2022 року м. Київ № 640/13895/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Балась Т.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

до треті особи Конкурсної комісії із добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України Президент України Зеленський Володимир Олександрович Міністерство закордонних справ України

провизнання протиправною відмову, визнання протипраним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач або ОСОБА_1 ) з позовом до Конкурсної комісії із добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини (далі - відповідач, конкурсна комісія із добору кандидатів для обрання суддею ЄСПЛ) за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Президента України Зеленського Володимира Олександровича (далі - третя особа 1) та Міністерства закордонних справ України (далі - третя особа 2, МЗС), у якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Конкурсної комісії із добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України у задоволенні заяв ОСОБА_1 від 12.05.2021 року та від 14.05.2021 року про відкладення конкурсної співбесіди із ним в рамках конкурсу із добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України;

- визнати протиправним та скасувати рішення про відібрання кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України, прийнятого Конкурсною комісією із добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України за результатами конкурсу, проведеного згідно Указу Президента України № 63/2021 від 19.02.2021 та на підставі якого на сайті Офісу Президента України було оприлюднено список відібраних кандидатів за наступним посиланням: https://wwxv.president.gov.ua/administration/spisok-vidibranih-kandidativ-dlya-obrannya-suddeyu-yevropejs-649.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.05.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі № 640/13895/21 без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами; залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерство закордонних справ України.

Ухвалою суду від 20 травня 2021 року відмовлено позивачу у задоволенні заяви про вжиття заходів забезпечення позову.

На обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем пунктів 2, 3 Положення про проведення конкурсу із добору кандидатів для обрання суддею ЄСПЛ, оскільки не було задоволено заяву позивача про відкладення співбесіди. Позивач вважає, що недопущення його до співбесіди є нехтуванням принципу рівності прав конкурсантів і порушує право та інтерес позивача мати належні умови при проходженні випробувань конкурсу. З огляду на зазначені обставини, позивач вважає, що рішення конкурсної комісії про результати конкурсу є неправомірним та підлягає скасуванню.

Відповідач відзив на позовну заяву суду не надав.

Свою позицію стосовно предмету позову висловило у письмових пояснень Міністерство закордонних справ України.

З огляду на завершення терміну для подання заяв по суті справи, суд вважає можливим розглянути та вирішити справу по суті за наявними у ній матеріалами.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

19 лютого 2021 року Указом Президента України № 63/20211 було затверджено Положення про проведення конкурсу із добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України (надалі - конкурс) та утворено конкурсну комісію із добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України (надалі - конкурсна комісія).

ОСОБА_1 подав конкурсній комісії документи, необхідні для участі у конкурсі та був зареєстрований як його учасник.

Згідно з пунктом 5 Положення про проведення конкурсу передостаннім його етапом є проведення співбесіди. Співбесіда для позивача була призначена на 13.05.2021 року о 12.00, про що на офіційному сайті Офісу Президента було розміщене відповідне оголошення. Також, позивач отримав електронний лист від 26 квітня 2021 року, у якому було зазначено дату та час його співбесіди.

Після 07 травня 2021 року позивач відчув істотне погіршення стану здоров'я -регулярні сильні головні болі, запаморочення, безсоння тощо, яке продовжувалось у позивача починаючи з 7 травня 2021 року по 12 травня 2021 року включно.

12 травня 2021 року о 17.40 позивач направив на адресу конкурсної комісії електронного листа, яким повідомив комісію про неможливість взяти участь у співбесіді саме 13 травня 2021 - через різке істотне погіршення стану здоров'я та просив Комісію перенести співбесіду на інший тиждень

14 травня 2021 року у телефонному режимі під час спілкування з керівником Головного управління з питань судоустрою Директорату з питань правової політики Офісу Президента України, Уляною Козуля, з приводу співбесіди на посаду судді Євросуду від України, позивача повідомлено про можливість проведення співбесіди-інтерв'ю з членами комісії в п'ятницю 14 травня о 13.00 в режимі онлайн.

Позивач за станом здоров'я не зміг взяти учать у співбесіді онлайн та просив відкласти інтерв'ю - співбесіду на наступний тиждень.

Зі змісту позовної заяви убачається, що представник Офісу Президента України повідомила, що Комісія не має будь-якої можливості перенести співбесіду з ОСОБА_1 на наступний тиждень, оскільки ввечері, 14 травня 2021 року комісія в будь-якому випадку має опублікувати фінальний список трьох переможців конкурсу (з числа кандидатів) на посаду судді Європейського суду з прав людини від України.

17 травня 2021 року позивач побачив на сайті Офісу Президента України список відібраних кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини, серед яких його не було.

Вважаючи дії відповідача щодо відмови відкласти дату співбесіди протиправними, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з даним позовом до адміністративного суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд застосовує законодавство, яке діяло під час виникнення правовідносин та виходить із наступного.

Процедура добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України визначається Положенням про проведення конкурсу із добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України, затвердженого Указом Президента України від 19.02.2021 № 63 ( у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 2 цього Положення, для проведення конкурсу утворюється конкурсна комісія із добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України (далі - конкурсна комісія).

Склад конкурсної комісії формується з числа фахівців у галузі міжнародного права, які мають високу кваліфікацію і значний досвід роботи у цій галузі, у тому числі провідних вчених, представників міжнародних організацій та всеукраїнських громадських об'єднань, діяльність яких спрямована на захист прав людини і основоположних свобод.

Персональний склад конкурсної комісії затверджує Президент України.

Діяльність конкурсної комісії ґрунтується на засадах незалежності, відкритості та прозорості процедури добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України.

Порядок роботи конкурсної комісії визначається регламентом, який затверджується на її першому засіданні.

Конкурс проводиться з додержанням принципу рівності прав конкурсантів незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання або інших ознак та з урахуванням вимог резолюцій і рекомендацій Парламентської Асамблеї Ради Європи (пункт 3 Положення).

Згідно з пунктом 5 Положення конкурс проводиться за такими етапами:

1) оголошення про проведення конкурсу, розміщення відповідної інформації у засобах масової інформації;

2) подання документів особами, які мають намір взяти участь у конкурсі;

3) розгляд поданих документів на відповідність вимогам, установленим цим Положенням, та допуск осіб до участі у конкурсі;

4) тестування осіб, допущених до участі у конкурсі, для визначення рівня володіння ними офіційними мовами Ради Європи;

5) проведення співбесіди;

6) відбір кандидатів.

Пунктом 10 Положення передбачено, що співбесіда проводиться конкурсною комісією з метою перевірки відповідності учасників конкурсу вимогам, установленим в абзацах другому, п'ятому та шостому пункту 4 цього Положення, та критеріям, визначеним частиною першою статті 21 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Співбесіда проводиться не раніше ніж через п'ятнадцять календарних днів із дня проведення Міністерством закордонних справ України тестування учасників конкурсу щодо визначення рівня володіння ними офіційними мовами Ради Європи.

Інформація про дату, час і місце проведення співбесіди розміщується конкурсною комісією на вебсайті Офіційного інтернет-представництва Президента України.

Відповідно до пункту 11 Положення за результатами співбесіди та з урахуванням результатів тестування учасників конкурсу щодо визначення рівня володіння ними офіційними мовами Ради Європи конкурсна комісія шляхом відкритого голосування простою більшістю голосів від її складу відбирає трьох кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України.

У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови конкурсної комісії.

Конкурсна комісія не пізніше наступного робочого дня після прийняття рішення за результатами проведеного конкурсу оприлюднює список відібраних кандидатів на вебсайті Офіційного інтернет-представництва Президента України.

Голова конкурсної комісії подає список відібраних кандидатів до Міністерства закордонних справ України для його подальшого внесення в установленому порядку до Ради Європи.

Про результати конкурсу голова конкурсної комісії інформує Президента України.

Організаційно-технічне забезпечення діяльності конкурсної комісії здійснюється Офісом Президента України та Державним управлінням справами (у межах компетенції).

Таким чином, умови проведення конкурсу із добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України не передбачають відкладення визначеної дати співбесіди з кандидатом за будь-яких обставин, а відтак порушень з боку конкурсної комісії прав позивача під час проведення конкурсу у 2021 році суд не вбачає.

Загальновідомим є факт, що 22 вересня 2021 року Комітет з відбору суддів Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) відхилив визначений Україною список з трьох кандидатів на посаду судді Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), а 27 вересня 2021 року ПАРЄ більшістю голосів остаточно відхилила українські кандидатури.

26 жовтня 2021 Указом Президента України внесено зміни до Положення про проведення конкурсу із добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України, фактично розпочато новий конкурс із добору кандидатів на посаду судді Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) від України.

18 січня 2022 року конкурсна комісія за результатами проведення співбесід та з урахуванням результатів тестування учасників конкурсу щодо визначення рівня володіння ними офіційними мовами Ради Європи сформувала рейтинг учасників конкурсу, який було оприлюднено на сайті Офісу Президента. Як установлено судом, позивач не приймав участі у цьому конкурсі.

Частиною 1 статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Спір у цій справі виник у зв'язку із реалізацією права позивачем на рівний доступ до процедури визначення кандидата на посаду судді ЄСПЛ від України за конкурсом.

Разом з тим, наслідком задоволення в адміністративному судочинстві позовних вимог є відновлення фактично порушених прав, свобод та інтересів особи у сфері публічно-правових відносин. Суд при прийнятті рішення про задоволення позовних вимог, має не лише вирішити позовні вимоги відповідно до принципів верховенства права, а й обрати найбільш ефективний спосіб захисту порушеного права. Тобто такий, що виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду та здійснювалося примусове виконання рішення.

Належні способи захисту - це способи, які прямо передбачені законом або спеціальною нормою, аналіз якої дає змогу обрати такий спосіб захисту, який дає змогу забезпечити виконання її приписів.

Європейський Суд з прав людини у своїй усталеній практиці пов'язує визначення ефективного судового захисту саме з відповідним змістом заявлених позовних вимог, тобто з визначенням належного способу захисту порушених прав, свобод та інтересів особи.

Натомість, судом встановлено, що позивача було допущено до всіх етапів конкурсу із добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України та жодні обставини та підстави, на які посилається позивач, не приймаються судом до уваги, оскільки вони не дають змоги встановити наявність порушеного права позивача на момент вирішення даної справи, та окрім цього, у який спосіб права позивача, які на його думку порушені, можуть бути поновлені.

Суд наголошує, що для ефективного судового захисту права або інтересу важливим також є обраний позивачем спосіб захисту, який має відповідати природі такого права або охоронюваного законом інтересу, та бути ефективним. Таким чином, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тому ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті і є підставами для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані докази, суд дійшов до висновку про відповідність оскаржуваних дій критеріям, які встановлені частиною 2 статті 2 КАС України, що, в свою чергу, зумовлює наявність підстав для відмови в задоволенні адміністративного позову.

Оскільки адміністративний позов не підлягає задоволенню, відсутні підстави для стягнення з відповідача на користь позивача сплаченого судового збору.

Керуючись статтями 2-5, 72-77, 90, 139, 143, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) до Конкурсної комісії із добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України (01220, м. Київ, вул. Банкова, 11) про визнання протиправними дій - відмовити.

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України.

Суддя Т.П. Балась