ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
06 липня 2022 року м. Київ № 640/25530/21
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" починаючи з 30.03.2021 та зобов'язати відповідача зарахувати до її страхового стажу довідки від 12.03.2021 №2.1-8/84, №9, №23;
- зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком, з 30.03.2021.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.09.2021 відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати судовий розгляд справи в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов.
Обґрунтовуючи вимоги, ОСОБА_1 зазначила, що досягнувши 45 років вона звернулась до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі Закону № 1058-IV. Проте відповідач протиправно відмовив їй у призначенні пільгової пенсії у зв'язку з відсутністю пільгового стажу, до якого не зарахував період її роботи відповідно до довідок від 12.03.2021 №2.1-8/84 №9, №23 з посиланням на невідповідність таких вимогам Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок №637), зокрема відсутні дані про атестацію робочих місць та посилання на список. З посиланням на практику Верховного Суду, позивач вказала, що непроведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначення пенсії на пільгових умовах, зважаючи на те, що відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. Крім того, вказані довідки містять інформацію щодо подення атестації, записи щодо якої також наявні в трудовій книжці.
Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву відповідача в якому просить залишити таку без задоволення з посиланням на те, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №1, документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці та наявність відповідного пільгового стажу. Основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. При цьому, у випадках, коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються довідки підприємства, які на переконання відповідача, є основним документом, що визначає право на пенсію на пільгових умовах, а тому до функцій пенсійного органу не входить визначення права на пільгову пенсію, це право належить підприємству, яке видає довідку та визначає чи відноситься професія до пільгового списку, а пенсійний орган вже на підставі наданих документів призначає пенсію. При цьому, до пільгового стажу зараховується стаж роботи на посадах, визначених Списком №1 за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992, а тому саме атестація підтверджує шкідливість умов праці.
Представником позивача подано відповідь на відзив. Оскільки в ухвалі Окружного адміністративного суду міста Києва про відкриття провадження у справі від 16.09.2021 судом відповідно до частини третьої статті 263 КАС України встановлено подання лише відзиву відповідачем, відповідь на відзив подана представником позивача судом до уваги не береться. Разом з тим, відповідно до частини третьої статті 263 КАС України, у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Дослідивши письмові докази, судом встановлено.
Відповідно до трудової книжки від 06.09.1993 серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) у період з 02.04.2001 по 11.08.2003 працювала в ТМО Залізничного району поліклініки №3 на посаді рентгенолаборанта рентгенологічного відділення; у період з 12.08.2003 по 28.02.2007 працювала в ДУ "ННЦ Інститут кардіології імені академіка М.Д. Стражеска" НАМН України на посаді медичної сестри процедурної лабораторії радіозотопічних методів дослідження; з 01.03.2007 по 31.10.2013 працювала в Центральній районній поліклініці Солом'янського району на посаді рентгенолаборанта рентгенологічного відділення; з 01.11.2013 працює в КП "Консультативно-діагностичний центр" Солом'янського району міста Києва на посаді рентгенолаборанта рентгенологічного відділення.
30.03.2021 ОСОБА_1 звернулась до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пільгової пенсії за віком.
За результатами розгляду вказаної заяви відповідач листом від 22.07.2021 № 260-0210-8/118387 відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Також зазначено про те, що страховий стаж позивача складає 27 років 3 місяці. До пільгового стажу не враховано довідки від 12.03.2021:
- № 2.1-8/84 (відсутнє посилання на постанову Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" (далі - Постанова №162) та відсутні дані про атестацію робочого місця;
- №9 (відсутнє посилання на Список);
- №23 (відсутнє посилання на постанову Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Постанова №36) та відсутні дані про атестацію робочого місця за період з 01.11.2013.
Не погоджуючись з відмовою відповідача у призначенні пенсії на пільгових умовах за Списком №1, позивач звернулась до суду з позовом.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
За змістом статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
На пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Відповідно до статті 83 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-ХІІ) пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку.
Відповідно до статті 62 Закону № 1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі Списками №2 деталізоване у Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі - Порядок № 383).
Пунктом 10 Порядку №383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок № 637).
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
За пунктом 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики України та Міністерством фінансів України.
Відповідно до пунктів 1, 2, 4, 6, 9, 10, 11 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначається наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Атестація робочих місць передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідальність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії із шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років.
Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.
Водночас, Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі №520/15025/16-а викладено правовий висновок, відповідно до якого непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Відповідно до трудової книжки від 06.09.1993 серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) у період з 02.04.2001 по 11.08.2003 працювала на посаді рентгенлаборанта рентгенологічного відділення; у період з 12.08.2003 по 28.02.2007 працювала на посаді медичної сестри процедурної лабораторії радіозотопічних методів дослідження; з 01.03.2007 по 31.10.2013 працювала на посаді рентгенлаборанта рентгенологічного відділення; з 01.11.2013 працює на посаді рентгенлаборанта рентгенологічного відділення.
Відповідно до довідки ДУ "ННЦ Інститут кардіології імені академіка М.Д. Стражеска" НАМН України від 12.03.2021 №2.1-08/84 ОСОБА_1 працювала на посаді медичної сестри процедурної лабораторії радіоізотопних методів досліджень з 12.08.2003 по 28.02.2007. За цей період по роду роботи ОСОБА_1 працювала повний робочий день в сфері дії іонізуючого випромінювання. В центрі проводилась атестація робочих місць за умовами праці, які мали потенційні джерела шкідливих та небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих. Підтвердили пільгове забезпечення професій та посад накази від 03.12.2003 №86/1, від 05.11.2004 №88, від 15.11.2005 №61, від 25.01.2007 №12. Робота на посаді медичної сестри процедурної лабораторії радіоізотопних методів досліджень дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Постанови №36, розділ ХІХ позиція 9-1. За шкідливі умови праці користувалась додатковою відпусткою, отримувала надбавку до заробітної плати, мала скорочений робочий день.
Відповідно до наявних у матеріалах справи наказів Інститут кардіології імені академіка М.Д. Стражеска АМН України від 03.12.2003 №86/1, від 05.11.2004 №88, від 15.11.2005 №61, від 25.01.2007 №12 проведено атестацію робочих місць з шкідливими умовами праці та підтверджено право на пільгову пенсію за віком, зокрема за посадою медична сестра процедурна відділу радіоізотопних методів досліджень та лабораторії.
КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги №2" Солом'янського району міста Києва видано довідку від 12.03.2021 №9 про те, що ОСОБА_1 працювала в ТМО Залізничного району поліклініки №3 на посаді рентгенолаборанта рентгенологічного відділення у період з 12.08.2003 по 28.02.2007 та з 01.03.2007 по 31.10.2013 працювала в Центральній районній поліклініці Солом'янського району на посаді рентгенолаборанта рентгенологічного відділення. За цей період по роду роботи ОСОБА_1 повний робочий день знаходилась в сфері дії іонізуючого випромінювання. В поліклініці проводилась атестація робочих місць за умовами праці, які мали потенційні джерела шкідливих та небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих. Підтвердили пільгове забезпечення професій та посад накази від 20.04.1999 №40, від 19.02.2003 №11, від 06.08.2007 №36, від 03.04.2012 №33. Робота на посаді рентгенолаборанта рентгенологічного відділення дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, передбачених Списком №1, відповідно до Постанови №36, розділ ХІХ позиція 19, код 12300000-245577. Довідка видана на підставі наказу про зарахування на роботу, особової картки, відомостей про нарахування заробітної плати та спецхарчування, атестації робочого місця.
Як свідчать матеріали справи, у трудовій книжці наявні записи щодо проходження атестації робочого місця, зокрема 03.12.2003 атестація робочого місця (наказ від 03.12.2003 №86/1), 05.11.2004 проведена атестація робочого місця (наказ від 05.11.2004 №88), 15.11.2005 проведено атестацію робочого місця (наказ від 15.11.2005 №67), 25.01.2007 проведено атестацію робочого місця (наказ від 25.01.2007 №12).
КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги №2" Солом'янського району міста Києва видано довідку від 12.03.2021 №23 про те, що ОСОБА_1 прийнята по переводу з ЦРП Солом'янського району міста Києва на посаду рентген-лаборанта рентгенологічного відділення Філії №4 Комунального некомерційного підприємства "Консультативно-діагностичний центр" Солом'янського району міста Києва з 01.11.2013 і працює по теперішній час. По роду занять працює в шкідливих і небезпечних для здоров'я умовах безпосередньо у сфері іонізуючого випромінювання постійно, повний робочий день. Зазначена робота передбачена Списком №1 (постанова Кабінету Міністрів України від 24.6.216 №461) розділ ХІХ. Атестація робочих місць 2015 року (наказ від 14.05.215 №174), 2020 (від 31.07.2020 №106).
Відповідно до наказу Комунального некомерційного підприємства "Консультативно-діагностичний центр" Солом'янського району міста Києва від 31.07.2020 №106 затверджено результати чергової атестації робочих місць за умовами праці для визначення права працівників на пільги та компенсації, передбачені законодавством, зокрема посада рентгенолаборанта (Список №1).
Таким чином, твердження відповідача щодо відсутності відомостей про проходження позивачем атестації робочого місця з посиланням на відсутність посилання на такі у підтверджуючих довідках є безпідставними, оскільки вказані відомості містяться відповідних довідках та підтверджуються відповідними наказами про проведення атестації робочих місць. Крім того, такі записи також містяться у трудовій книжці, а тому не потребують додатково доказування. Більш того, надання додаткових відомостей, у разі наявності записів в трудовій книжці чинним законодавством не передбачено.
Згідно пункту 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затв. Міністерством праці та соціальної політики України 18.11.2005 №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.
Відповідно до пункту 10 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затв. Міністерством праці та соціальної політики України 18.11.2005 №383, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року №36 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" (яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) затверджено Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до розділу XIX "Охорона здоров'я" встановлено, що особи, які мають професії і працювали на посадах: п. 19 - молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів), а також молодші спеціалісти з медичною освітою, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок); п. 19-1 - працівники закладів охорони здоров'я, які безпосередньо працюють з радіоактивними речовинами з активністю на робочому місці понад 10 мілікюрірадію-226 або еквівалентною за радіотоксичністю кількістю радіоактивних речовин, а також на гамма-терапевтичних апаратах; п. 19 - рентгенолаборанти, у тому числі у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок) і флюорографічних кабінетах відносяться до категорії працівників, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці і мають право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Розділом XIX "Установи охорони здоров'я" Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року №162, встановлено, що особи, які мають професії і працювали на посадах: п. 12300000-24577 - рентгенолаборанти, у тому числі у рентгеноопераційних, ангіографічних і флюорографічних кабінетах; п. 12300000-24713 - середній медичний персонал рентгенівських відділень (кабінетів), а також середній медичний персонал, постійно зайнятий у рентгеноопераційних, ангіографічних кабінетах.
Зазначена постанова втратила чинність 03.08.2016.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461, яка набрала чинності з 03.08.2016, затверджено Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Зокрема, були внесені зміни до Розділу ХІХ Списку № 1, зокрема, щодо рентгенолаборанта та передбачена позиція ренгенотлаборанти зайняті відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок), а також у даний розділ включені посади молодших спеціалістів з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів), а також молодших спеціалістів з медичною освітою, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок).
Варто зазначити, що на підставі пункту 4.14 наказу Міністерства охорони здоров'я України від 23.11.2007 №742 "Про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою" посаду "рентгенолаборант" віднесено до молодших спеціалістів з медичною освітою.
Отже, ця позиція Списку №1 поширена і на рентгенолаборантів, у т. ч. рентгенівських відділень, за умови зайнятості повний робочий день на роботах і в умовах, передбачених Списком № 1, що має бути підтверджено результатами атестації робочих місць за умовами праці.
Так, судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, що позивачем разом з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах були надані, у тому числі, трудову книжку, довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, копії відповідних наказів, що підтверджують роботу позивача на посаді рентгенлаборанта, проте, як вказує відповідач, інформації з даних документів недостатньо для обчислення пільгового стажу позивачу.
Частиною третьою статті 44 Закону №1058-IV передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
У відповідності до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
При цьому, пунктом 4.7. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позивачем вчинено усі дії та подано усі наявні в неї документи, необхідні для призначення пенсії на пільгових умовах.
Суд звертає увагу на те, що в матеріалах справи відсутні відомості щодо того, що відповідачем вчинялись будь-які дії щодо витребування необхідних додаткових документів, а не вчинення органами Пенсійного фонду України таких дій, на думку суду, не покладає надмірного тягаря та обов'язку на позивача, оскільки надані останнім документи містять усі необхідні реквізити та відомості, які дають право позивачу для зарахування спірних періодів до пільгового стажу, у тому числі, за Списком №1.
Водночас, з матеріалів справи не вбачається, що відповідачем у порядку, встановленому законом, було прийнято обґрунтоване рішення про відмову у призначенні пенсії, а лист, яким позивача повідомлено про відсутність правових підстав для її призначення не може свідчити про правомірність дій відповідача в цій частині та дотримання останнім вимог чинного законодавства.
Аналізуючи вищевикладене та надані докази у їх сукупності, з урахуванням того, що судом не встановлено, а відповідачем не доведено правомірності відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за нормами статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача в цій частині.
Окрім того, в ході розгляду справи судом встановлено, що у спірний період позивач працювала на посаді, робота на якій дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1, надала до пенсійного органу всі необхідні документи, які підтверджують роботу за професією (посадою) яка віднесена до Списку №1, тоді як відповідач протиправно відмовився зарахувати такий період до пільгового стажу, про що зазначив у своєму листі.
Оскільки в ході розгляду справи судом було встановлено, що позивач, починаючи з 02.04.2001 працювала на посаді, що передбачена Списком №1, тоді як пенсійний орган відмовився зарахувати пільговий стаж до стажу, який дає право на пільгову пенсію у зв'язку з відсутністю необхідних документів, суд вважає за можливе для повного захисту інтересів позивача вийти за межі заявлених позовних вимог відповідно до частини другої статті 9 КАС України та прийняти рішення, яким зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи за Списком № 1 періоди роботи з 02.04.2001 по 11.08.2003, 12.08.2003 по 28.02.2007, з 01.03.2007 по 31.10.2013, з 01.11.2013 по день звернення за призначенням пенсії та, враховуючи те, що ОСОБА_1 досягла відповідного віку 45 років, з урахуванням положень статті 114 Закону № 1058-IV), має достатні загальний стаж роботи (27 років 3 місяці) та пільговий (понад 7 років 6 місяців), зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 30.03.2021.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також письмові доводи сторін, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн (квитанція від 06.09.2021 № 35677).
Оскільки позов задоволено повністю, на користь позивача підлягають присудженню судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 30.03.2021.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи за Списком № 1 періоди роботи з 02.04.2001 по 11.08.2003, 12.08.2003 по 28.02.2007, з 01.03.2007 по 31.10.2013, з 01.11.2013 по 30.03.2021 та призначити ОСОБА_1 з 30.03.2021 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368, місцезнаходження: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя В.А. Донець