Рішення від 30.06.2022 по справі 640/23533/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2022 року м. Київ №640/23533/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення основного (відсоткового) розміру пенсії;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок і виплату пенсії у розмірі 90%, але не менше 88% суми заробітної плати, без обмеження максимальним розміром з моменту звернення позивача із заявою і довідкою Офісу Генерального прокурора від 13.08.2020 №21-1576зп, а також додатково виплатити різницю у розмірі пенсії за минулий час, починаючи з дати підвищення розміру пенсії - з 01.04.2020;

- зобов'язати відповідача провести донарахування стажу (вислуги років) за кожен повний рік роботи на посадах прокурора перерахунок, починаючи з грудня 2008р., збільшивши розмір пенсії 2% з 88% до 90% суми заробітної плати, до якої включаються усі види оплати праці відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру".

Підстави позову: - у грудні 2008р. позивачу призначено пенсію відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 88% від суми заробітної плати; - на підставі заяви позивача від 17.08.2020 і довідки Офісу Генерального прокурора від 13.08.2020 №21-1576зп відповідач провів перерахунок пенсії позивачу з 01.04.2020 у розмірі 60% заробітної плати, чим порушив право позивача на отримання пенсії у раніше визначеному розмірі; - відповідач не врахував збільшення стажу роботи позивача на посадах прокурора після призначення йому пенсії і не збільшив згідно із ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" розмір пенсії до 90%; - застосування обмеження пенсії максимальним розміром є неправомірним, оскільки Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" не поширюється на позивача, якому пенсію призначено до набрання ним чинності.

Відповідач подав відзив, в якому заперечив проти позову з тих підстав, що перерахунок пенсії у розмірі 60% сум заробітної плати із застосуванням максимального розміру пенсії проведено згідно із ст. 86 чинного Закону України "Про прокуратуру", а ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", що втратила чинність, не належить застосовувати, тому відсутні підстави для збільшення пенсії до 90%, перерахунку і виплати пенсії у такому розмірі.

Позивач подав відповідь на відзив, в якій повторив наведені у позовній заяві доводи.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.

У грудні 2008р. позивачу призначено пенсію за вислугу років у розмірі 88% заробітку згідно із ст. 50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-ХІІ "Про прокуратуру" (далі - Закон №1789).

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 17.08.2020 про перерахунок пенсії, до якої додав довідку Офісу Генерального прокурора від 13.08.2020 №21-1576зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, за нормами чинними на 26.03.2020 за відповідною (прирівняною) посадою у сумі 62166,66 грн.

Відповідач провів перерахунок пенсії позивача з 01.04.2020. Згідно з копією розпоря-дження про перерахунок пенсії від 28.09.2020 основний розмір пенсії обчислено у розмірі 60% суми заробітної плати, зазначеної у довідці, що склав 37300 грн.; максимальний розмір пенсії позивача: з 01.04.2020 - 16380 грн., з 01.07.2020 - 17120 грн., з 01.12.2020 - 17690 грн.

Спірні правовідносини виникли у сфері пенсійного забезпечення і стосуються правомір-ності перерахунку пенсії позивача у меншому розмірі та застосування обмеження пенсії позивача максимальним розміром.

При вирішенні справи необхідно застосовувати рішення Верховного Суду від 14.09.2020 у зразковій справі №560/2120/20 (набрало законної сили 20.01.2021), в якому цей суд висловив наступні висновки:

- з 13.12.2019 особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону №1789 або Закону України від 14.10.2014 №1697-УІІ "Про прокуратуру" (далі - Закон №1697) мають право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам (зокрема на підставі постанови КМ України від 30.08.2017 №657); такі пенсії перераховуються з 13.12.2019 (п.п. 54, 68);

- безпідставними є вимоги позивачів про перерахунок розміру пенсії на підставі поло-жень ст. 50-1 Закону №1789 (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії та визначала умовою перерахунку пенсії за вислугу років працівника прокуратури збільшення заробітної плати за посадою, з якої ця особа звільнялася на пенсію), оскільки зазначена норма ще з 01.01.2015 є нечинною. У таких випадках судам слід керуватись діючим законодавством, зокрема ст. 86 Закону №1697 (п. 67).

Також, при вирішенні справи необхідно враховувати постанову Верховного Суду від 21.12.2021 у справі №580/5962/20, в якій цей суду висловив наступні висновки:

- щодо визначення відсоткового значення розміру пенсії, право на перерахунок якої виникло після набрання чинності Законом №1697, то повинні застосовуватись виключно норми цього Закону, зокрема ч. 2 ст. 86, якими встановлено, що пенсія призначається в розмірі 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати працівників прокуратури, а не норма, що визначає розмір місячного (чинного) заробітку у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії;

- щодо застосування при перерахунку пенсії, призначеної працівнику прокуратури відпо-відно до Закону №1789, обмеження 10 прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, то з моменту набрання чинності Законом №1697 питання призначення та перерахунку пенсій працівникам прокуратури врегульовувалися нормами цього Закону, зокрема ст. 86, ч. 15 якої були встановлені обмеження пенсії максимальним розміром;

- п. 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 08.07.2011 №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон №3668) не скасовує обмеження максимального розміру пенсії, призначеної працівнику прокуратури до набрання чинності цим Законом, а встановлює особливе регулю-вання щодо застосування такого обмеження до осіб, яким пенсія призначена до набрання чинності Законом №3668, і в яких розмір пенсії на момент набрання чинності цим Законом перевищував максимальний розмір. Зокрема, шляхом надання права на отримання пенсії у розмірі, який перевищує максимальний, без можливості її перерахунку до моменту, коли такий розмір відповідатиме максимальному розміру пенсії. Водночас з моменту відповідності розміру пенсії максимальному розміру пенсії, - поширення на її розмір загальних правил щодо обме-жень, установлених ст. 50-1 Закону №1789, а з 14.10.2014 - абз. 6 ч. 15 ст. 86 Закону №1697.

Крім того, висновки про правомірність застосування обмеження пенсії максимальним розміром підтримані Верховним Судом у постановах від 05.11.2020 №440/2423/19, від 10.12.2020 №580/492/19, від 27.01.2021 №344/1326/17, від 21.05.2021 №347/2083/16 та ін.

На час розгляду цієї справи Верховний Суд чи Велика Палата Верховного Суду не відступали від цих висновків, тому такі висновки відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України є обов'язкові для врахування судом при розгляді цієї справи.

Враховуючи висновки Верховного Суду, суд зазначає, що при розгляді заяви позивача відповідач правомірно застосував положення чинної ст. 86 Закону №1697, а не ст. 50-1 Закону №1789, яка діяла на час призначення пенсії та втратила чинність, а також правильно визначив основний (відсотковий) розмір пенсії позивача на рівні 60% від заробітної плати, зазначеної у поданій довідці. Доводи позивача у цій частині є помилковими і відхиляються судом.

Оскільки розмір пенсії після її перерахунку перевищив максимальний (з 01.04.2020 - 16380 грн., з 01.07.2020 - 17120 грн.), то застосування відповідачем обмеження розміру пенсії 10 прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, є правомірним і відповідає правильному застосуванню положень законів №1697 і №3668 згідно з актуальними висновками Верховного Суду.

Оспорюваний перерахунок пенсії згідно з висновком Верховного Суду у п. 43 постанови від 24.06.2020 №580/234/19 не призвів до звуження обсягу вже набутих позивачем прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.

Враховуючи правомірність спірного перерахунку пенсії з 01.04.2020 і те, що судом не встановлено порушення відповідачем права позивача, на захист якого подано цей позов, то відсутні підстави для задоволення вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення основного (відсоткового) розміру пенсії.

Зважаючи на відмову у задоволенні основної вимоги, то не належить задовольняти й похідні вимоги про зобов'язання відповідача вчинити дії.

Отже, у задоволенні позову належить відмовити у повному обсязі.

Позивач звільнений від сплати судового збору згідно з п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", що підтверджується копією довідки МСЕК серії АВ №0423582. Інших судових витрат сторонами не заявлено, тому їх розподіл судом не проводиться.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 90, 241-246, 257-263 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову повністю.

Позивач: ОСОБА_1 ;

АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві;

04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16; код ЄДРПОУ 42098368.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Дата рішення є днем складення у повному обсязі.

Суддя Д.А. Костенко