Рішення від 05.07.2022 по справі 640/20826/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2022 року м. Київ № 640/20826/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

у липні 2021 року позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо врахування стажу на пільгових умовах загалного страхового стажу для призначення пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 на пільгових умовах - один місяць служби за три періоди проходження служби в зоні проведення антитерористичної операції за період 25.06.2015 року - 14.09.2015 року; 15.09.2015 року - 04.11.2015 року ; 13.11.2015 року - 07.01.2016 року, здійснити перерахунок пенсії з урахуванням положень законодавства щодо загального страхового стажу на пільгових умовах.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в період з 25.06.2015 року - 14.09.2015 року; 15.09.2015 року - 04.11.2015 року ; 13.11.2015 року - 07.01.2016 року, безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітитету та територіальної цілісності україни в районі проведення антитерористичної операції. Вищезазначений період зарахований мені до страхового стажу при при значенні пенсії по інвалідності згідно ст.32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» .тільки в одинарному розмірі.

Вважає, що відмова у зарахуванні часу проходження служби, де він брав участь в антитерористичній операції, на пільгових умовах - один місяць служби за три та призначення пенсії на пільгових умовах, відповідно до статті 32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ., безпідставна.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.08.2021р. відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву позивача, в якому просить залишити таку без задоволення з посиланням на те, що дії управління є правомірними, чинним законодавством .

Розглянувши адміністративний позов та додані до нього матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 13.03.2015 року по 13 травня 2016 року проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 Збройних Сил України, що підтверджується довідкрю №1825 від 21.12.2020 року.

Згідно довідки № 1824 від 21.12.2020 року виданою в/ч НОМЕР_2 , ОСОБА_1 в період з 25.06.2015 року - 14.09.2015 року; 15.09.2015 року - 04.11.2015 року ; 13.11.2015 року - 07.01.2016 року, безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітитету та територіальної цілісності україни в районі проведення антитерористичної операції.

20.01.2021 року позивач звернувся з заявою до відповідача щодо призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Листом №2600-0303-8/15334 від 02.02.2021 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача, що оскільки у нього відсутній необхідний страховий стаж 11 років, у призначенні пенсії по інвалідності йому відмовлено.

Повторно, позивач звернувся до відповідача з заявою11.03.2021р. щодо врахування до страхового стажу періоду його перебування в АТО в кратності при призначенні пенсії.

Листом №2600-0308-8/58489 від 07.04.2021 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача, що чинним законодавством не передбачено зарахування період участі особи в антитерористичній операції у пільговому обчисленні 1 місяць за 3 роки, а тому відсутні підстави для призначення пенсії по інвалідноті.

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.

Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, і зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах.

Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Пунктом 2.3 розділу 2 наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014р. "Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року № 1294/2607, передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до страхового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Відповідний висновок також міститься у постанові Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № №348/347/17.

З матеріалів справи вбачається, що позивач безпосередньо приймав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції в період з 01.04.2015 року по 31.05.2016 року та з що підтверджується довідкою військової частини НОМЕР_1 №1824 від 21.12.2020 року. Отже, в цей період позивач приймав участь у бойових діях у складі діючої армії, тому на нього поширюється дія наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014р. .

Таким чином, відповідно до наведених норм можна дійти висновку, що саме вказаний період підлягає зарахуванню - один місяць служби за три місяці до стажу, що дає право на пільгову пенсію відповідно до ст.30 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування".

Згідно ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судові витрати не підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 1, 2, 9, 72-78, 241-246, 250 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

1.Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не врахування до страхового стажу на пільгових умовах періоду проходження ОСОБА_1 служби в зоні проведення антитерористичної операції для призначення пенсії.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці періоди проходження служби в зоні проведення антитерористичної операції з 25.06.2015 року - 14.09.2015 року; з 15.09.2015 року - 04.11.2015 року ; з 13.11.2015 року - 07.01.2016 року, здійснити перерахунок пенсії з урахуванням положень законодавства щодо загального страхового стажу на пільгових умовах.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295, 296 КАС України.

Суддя Я.І. Добрянська