Справа № 759/6671/22
№ апеляційного провадження: 33/824/2192/2022
Головуючий у суді першої інстанції: Поплавської О.В.
Доповідач у суді апеляційної інстанції: Крижанівська Г.В.
22 серпня 2022 року суддя Київського апеляційного суду Крижанівська Г.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Святошинського районного суду м. Києва від 21 липня 2022 року, винесену за результатами розгляду матеріалів про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
Постановою Святошинського районного суду м. Києва від 21 липня 2022 року визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 496,20 грн.
Не погоджуючись із вказаною постановою, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, просив, скасувати оскаржувану постанову та закрити провадження у справі в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП. Посилається на те, що при розгляді справи судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права. Він не був належним чином повідомлений про розгляд справи. Зазначає, що він не керував транспортним засобом марки Mercedes-Benz Sprinter, д.н.з. НОМЕР_1 , а спав у кузові автомобіля, де облаштував спальне місце. Таким чином, у суду були відсутні підстави для притягнення його до відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 та його захисник Бєлашко О.О. апеляційну скаргу підтримали, просили задовольнити з наведених у ній підстав.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення та доводи, наведені в апеляційній скарзі, вислухавши пояснення осіб, які з'явилися в судове засідання, вважаю, що апеляційна скарга ОСОБА_1 підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Приймаючи постанову про накладення адміністративного стягнення, суд першої інстанції виходив з того, що матеріали справи про адміністративне правопорушення містять достатньо фактичних даних, які свідчать про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме у відмові на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку огляд з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння.
Апеляційний суд не може погодитися з такими висновками суду першої інстанції.
Так, до суду першої інстанції був наданий протокол про адміністративне правопорушення серії ААД від 20 січня 2022 року, в якому вказано, що ОСОБА_1 20 січня 2022 року приблизно о 00:40 в м. Києві по вулиці Пшенична,16 керував транспортним засобом марки Mercedes-Benz Sprinter, д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, поведінка, що не відповідає обстановці, виражене тремтіння пальців рук, від проходження медичного огляду для визначення стану алкогольного сп'яніння, у встановленому законом порядку відмовився, чим порушив п.2.5 ПДР.Також, до протоколу було долучено довідку про надання інформації про відсутність відео до протоколу про адміністративне правопорушення.
Разом з тим, надані суду документи не могли бути достатньою підставою для висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до положень КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі, тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі, тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
У відповідності до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 1 ст. 130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
При цьому ч. 2 ст. 266 КУпАП визначено, що огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Як зазначено вище, до суду першої інстанції було фактично надано лише протокол про адміністративне правопорушення серії ААД від 20 січня 2022 року відносно ОСОБА_1 .
При цьому в протоколі вказано, що відмова від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння зафіксована на відео без присутності свідків, а також зазначено, що до нього додається відео з бодікамери №473582.
Разом з тим, до матеріалів справи не було долучено вказаного відеозапису.
Натомість було долучено довідку від 16 травня 2022 року про надання інформації про відсутність відео до протоколу про адміністративне правопорушення, в якій зазначено, що внаслідок оголошення воєнного стану відео до протоколу було втрачене.
Разом з тим, обставин, вказані у зазначеній довідці не виключають обов'язку долучення такого відеозапису до протоколу про адміністративне правопорушення, оскільки вказане прямо передбачено ч. 2 ст. 266 КУпАП. Надана довідка про втрату відеозапису з нагрудної камери поліцейського не замінює такого відеозапису.
При цьому, як було зазначено, заперечуючи проти притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП, ОСОБА_1 посилався на те, що він не керував транспортним засобом марки Mercedes-Benz Sprinter, д.н.з. НОМЕР_1 , а спав у кузові автомобіля, де облаштував спальне місце. Такі ж пояснення він надав і в протоколі про адміністративне правопорушення.
Суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 спав не в кузові автомобіля, а в кабіні та з увімкненою пічкою.
Водночас, ОСОБА_1 в апеляційній скарзі заперечував вказані обставини та вказав що автомобіль був обладнаний автономним обігрівачем, що використовується без двигуна внутрішнього згорання.
В матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б підтверджували факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом марки Mercedes-Benz Sprinter д.н.з. НОМЕР_1 , або ж спростовували його доводи.
Відтак, суд дійшов помилкового висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до положень ст. 294 КУпАП за наслідками розгляду апеляційної скарги суд апеляційної інстанції має право: 1) залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін; 2) скасувати постанову та закрити провадження у справі; 3) скасувати постанову та прийняти нову постанову; 4) змінити постанову.
Враховуючи викладене, постанова Святошинського районного суду м. Києва від 21 липня 2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення ч. 1 ст. 130 КУпАП підлягає скасуванню із закриттям провадження у справі на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Керуючись ст. 294 КУпАП, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Скасувати постанову Святошинського районного суду м. Києва від 21 липня 2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення ч. 1 ст. 130 КУпАП та закрити провадження у справі на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Г.В. Крижанівська