Справа № 461/4238/22
Провадження № 1-кс/461/3678/22
26.08.2022 року. м. Львів.
Слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
розглянувши клопотання прокурора Львівської обласної прокуратури ОСОБА_3 про передачу в управління майна на яке накладено арешт у кримінальному провадженні №42022140000000199 від 18.07.2022 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 212, ч. 1 ст. 366 КК України,-
Прокурор Львівської обласної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про передачу в управління майна на яке накладено арешт у кримінальному провадженні №42022140000000199 від 18.07.2022 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 212, ч. 1 ст. 366 КК України.
Клопотання вмотивоване тим, що прокурорами Львівської обласної прокуратури здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 42022140000000199 розпочатому 18.07.2022 за ч. 1 ст. 212, ч. 1 ст. 366 КК України на підставі повідомлень Управління СБ України у Львівській області та ГУ ДПС у Львівській області за фактом умисного ухилення від сплати податків та внесення неправдивих відомостей в офіційні документи службовими особами ТОВ «Львівська ізоляторна компанія» (ЄДРПОУ 30823262, далі - ТОВ «ЛІК»).
19.08.2022 Галицьким районним судом м. Львова за клопотанням прокурора накладено арешт на частку у статутному капіталі ТОВ «ЛІК» в розмірі 11 050 000 грн та відповідні корпоративні права (100%), які належать GIG Holdings OU (reg. number 12274151, Естонія).
Вартість арештованих частки GIG Holdings OU (reg. number 12274151, Естонія) та, відповідно, корпоративних прав на участь в управлінні ТОВ «ЛІК» становить 11 050 000, 00 грн. або 100% статутного капіталу.
З огляду на викладене, на теперішній час існують правові підстави ініціювати перед слідчим суддею в межах даного кримінального провадження вирішення питання про передачу в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів корпоративних прав вартістю 11 050 000, 00 грн, що відповідає 100% статутного капіталу ТОВ «ЛІК», які визнано слідчим речовим доказом та на які слідчим суддею накладено арешт. Тому прокурор просить клопотання задовольнити.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав, надав суду пояснення аналогічні викладеним у мотивах клопотання та просить таке задовольнити.
Представник власника майна в судове засідання не викликався, оскільки слідчий суддя, враховуючи наявність обставин, зазначених у клопотанні (ризики вчинення перешкод, які унеможливлять передачу та забезпечення ефективного управління майном), дійшов висновку, що це є необхідним з метою забезпечення передачі в управління майна.
Заслухавши пояснення прокурора, вивчивши клопотання та докази, якими обґрунтовується клопотання, слідчий суддя прийшов до таких висновків.
Статтею 2 КПК України передбачено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Положеннями ст. 131 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до абз. 7 ч. 6 ст. 100 КПК України речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, а речові докази, зазначені в абзаці першому цієї частини, такої самої вартості - для їх реалізації з урахуванням особливостей, визначених законом.
Згідно з ч. 7 ст. 100 КПК України у випадках, передбачених пунктами 2, 4 та абзацом сьомим частини шостої цієї статті, слідчий за погодженням із прокурором або прокурор звертається з відповідним клопотанням до слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, а в кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - до слідчого судді Вищого антикорупційного суду, або до суду під час судового провадження, яке розглядається згідно із статтями 171-173 цього Кодексу.
Частиною першої статті 2 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» (далі - Закон) передбачено, що Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (далі - Національне агентство), є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необгрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави, та/або з управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необгрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави або які конфісковано у кримінальному провадженні чи стягнено за рішенням суду в дохід держави внаслідок визнання їх необгрунтованими.
Згідно з частинами 1, 2 статті 19 Закону Національне агентство здійснює управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні сума або вартість яких перевищує 200 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня відповідного року. Зазначені активи приймаються в управління на підставі ухвали слідчого судді, суду чи згоди власника активів, копії яких надсилаються Національному агентству не пізніше наступного робочого дня після їх винесення (надання) з відповідним зверненням прокурора. У разі прийняття в управління активів, які чи права на які та їх обтяження підлягають державній реєстрації, Національне агентство надсилає того самого дня інформацію про накладення арешту на активи органам, що ведуть державні реєстри таких активів, прав на них або їх обтяжень. У разі прийняття в управління цінних паперів інформація також надсилається відповідним учасникам депозитарної системи України.
Відповідно до частин 1 та 3 статті 21 Закону управління рухомим та нерухомим майном, цінними паперами, майновими та іншими правами здійснюється Національним агентством шляхом реалізації відповідних активів або передачі їх в управління. Управління активами, зазначеними у частині першій цієї статті, здійснюється на умовах ефективності, а також збереження (за можливості - збільшення) їх економічної вартості. Управитель має право на плату (винагороду), а також на відшкодування необхідних витрат, зроблених ним у зв'язку з управлінням активами, що відраховуються безпосередньо з доходів від використання прийнятих в управління активів. Управитель не має права відчужувати активи, прийняті ним в управління. Дія договору про управління активами припиняється у разі скасування арешту прийнятих в управління активів або їх конфіскації, спеціальної конфіскації, іншого судового рішення про їх стягнення в дохід держави. Ці та інші умови управління активами зазначаються в договорі між Національним агентством та управителем.
У пункті 4 частини 1 статті 9 Закону зазначається, що на Національне агентство покладено функцію організації здійснення заходів, пов'язаних з проведенням оцінки, веденням обліку та управлінням активами.
За абзацом 4 частини 1 статті 1 Закону управління активами - діяльність із володіння, користування та розпорядження активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необгрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави і вирішено питання про їх передачу Національному агентству, тобто забезпечення збереження активів, збереження (за можливості - збільшення) їх економічної вартості, передача їх в управління або реалізація активів у випадках та порядку, передбачених цим Законом, а також реалізація активів, конфіскованих у кримінальному провадженні чи стягнених за рішенням суду в дохід держави внаслідок визнання їх необґрунтованими.
Слідчим суддею встановлено, що прокурорами Львівської обласної прокуратури здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 42022140000000199 розпочатому 18.07.2022 за ч. 1 ст. 212, ч. 1 ст. 366 КК України на підставі повідомлень Управління СБ України у Львівській області та ГУ ДПС у Львівській області за фактом умисного ухилення від сплати податків та внесення неправдивих відомостей в офіційні документи службовими особами ТОВ «Львівська ізоляторна компанія» (ЄДРПОУ 30823262, далі - ТОВ «ЛІК»).
У відповідності до матеріалів, що стали приводами та підставами для початку досудового розслідування, підприємством ТОВ «ЛІК» за податкові звітні періоди 2021 року відображено в додатках до податкової звітності з податку на прибуток неправдиві відомості про сплату доходів низці компаній-нерезидентів без фактичного підтвердження реальності господарських взаємовідносин, а також здійснено продажі скляних ізоляторів пов'язаній особі - AT «Південноуральський арматурно-ізоляторний завод» по цінах на 20-30% нижчих, ніж ціни реалізації аналогічної продукції іншим контрагентам, що ймовірно не відповідає правилам «витягнутої руки» застосовуваним при трансфертному ціноутворенні згідно з приписами ст. 39 Податкового кодексу України.
За попередніми висновками ГУ ДПС у Львівській області, за умови відсутності документального підтвердження та безтоварності взаємовідносин з компаніями-нерезидентами, а також порушення правил трансфертного ціноутворення при продажі скляних ізоляторів в російську федерацію на адресу пов'язаної особи, втрати державного бюджету з податку на прибуток можуть становити 4 053 185, 00 грн.
Згідно з інформацією з відкритих джерел мережі Інтернет засновником ТОВ «ЛІК» є компанія GIG Holdings OU (reg. number 12274151, Естонія), яка зареєстрована за однією адресою з EU GIG OU (reg. number 11309278, Естонія), При цьому, GIG Holdings OU є також засновником з часткою 75% вирішального впливу в АТ «Південноуральский аоматурно-ізоляторний завод». Слід зазначити, що TOB «ЛІК» входить до російської фінансово-промислової групи «ЮНАКО» (www.unako.com).
Реальними власниками ТОВ «ЛІК» є коло фізичних та юридичних осіб, які виступають засновниками естонської GIG Holdings OU: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , російська федерація - 4,5%; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , російська федерація-9,5%; ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , російська федерація - 9,5% ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , російська федерація - 4,5%; ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , російська федерація-9,5% ; ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , російська федерація-4,5%: ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , російська федерація-14%; ОСОБА_17, ІНФОРМАЦІЯ_8 Республіка Естонія - 2%; EU Lex Management OU ( ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_9, російська федерація 24,71%; ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_10, російська федерація - 50,58%; ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_11, Естонія - ІНФОРМАЦІЯ_11) -14%; Volma Unvestments OU ( ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_12, російська федерація) - 14%; Charming Investments OU ( ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_13, російська федерація; ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_14, російська федерація) -14%.
На думку органу досудового розслідування, така складна структура власності ТОВ «ЛІК» створена з метою приховати кінцевих бенефіціарів, які є громадянами російської федерації з якою Україна перебуває у стані війни.
Вивченням документів щодо проходження митних формальностей ТОВ «ЛІК» при експорті скляних ізоляторів органом досудового розслідування встановлено, що за окремими контрактами використовується фінансовий посередник EU GIG OU (reg. number 11309278, Естонія), який фактично отримує грошові кошти за ізолятори від крупних компаній-покупців з інших країн світу (Австрія, Туреччина, Канада, Того), перераховуючи ТОВ «ЛІК» тільки частину грошових коштів від загальної виручки, лишаючи у такий спосіб поза оподаткуванням в Україні реальні прибутки. При цьому, враховуючи пов'язаність ТОВ «ЛІК» та EU GIG OU, надприбуток від продажів скляних ізоляторів при таких контрольованих операціях та фактичному приховуванні реального доходу на рахунках в банківських установах Естонії залишається у розпорядженні компанії EU GIG OU та її кінцевих бенефіціарів - громадян російської федерації.
18.08.2022 на підставі ст.ст. 2, 9, 40, 84, 93, 94, 98-100, 110 КПК України прийнято процесуальне рішення про визнання речовим доказом 100% корпоративних прав у статутному капіталі ТОВ «ЛІК», що належать GIG Holdings OU (reg. number 12274151, Естонія).
Ухвалю Галицького районного суду м. Львова від 19.08.2022 року накладено арешт на частку у статутному капіталі ТОВ «ЛІК» в розмірі 11 050 000, 00 грн. та відповідні корпоративні права (100%), які належать GIG Holdings OU (reg. number 12274151, Естонія).
Вартість арештованих частки GIG Holdings OU (reg. number 12274151, Естонія) та, відповідно, корпоративних прав на участь в управлінні ТОВ «ЛІК» становить 11 050 000, 00 грн. або 100% статутного капіталу.
Враховуючи наведене, оскільки вказане у клопотанні майно є речовим доказом у кримінальному провадженні, на яке ухвалою слідчого судді накладено арешт, його вартість становить понад 200 розмірів прожиткового мінімумів для працездатних осіб, передача такого в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, не завдасть шкоди кримінальному провадженню, а тому слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 100, 131, 170-173, 309 КПК України, ст.ст. 1,9, 19, 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», слідчий суддя, -
Клопотання задовольнити.
Передати в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів корпоративні права належні GIG Holdings OU (reg. number 12274151, Естонія) вартістю внеску 11 050 000 грн., що становить 100% статутного капіталу ТОВ «Львівська ізоляторна компанія» (ЄДРПОУ 30823262), на які ухвалою Галицького районного суду м. Львова від 19.08.2022 накладено арешт, для управління за договором на підставах, у порядку та умовах, визначених ст.ст. 19, 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів».
Зобов'язати Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, прийняти та забезпечити управління переліченим майном.
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора Львівської обласної прокуратури ОСОБА_3 .
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає та виконується негайно.
Слідчий суддя ОСОБА_1 .