15.08.2022м. СумиСправа № 920/1094/21
Господарський суд Сумської області у складі судді Котельницької В.Л., при секретарі судового засідання Виходцевій О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду матеріали справи №920/1094/21
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Іксора-С" (пр-т. М.Лушпи, буд. 10, кв. 323, м. Суми, 40034, код ЄДРПОУ 43842195),
до відповідача: Сумської міської ради (м-н. Незалежності, 2, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 23823253),
про визнання незаконним та скасування рішення
за участю представників сторін:
від позивача: Панченко М.О. (адвокат, ордер серії ВМ №1022005 від 24.11.2021),
від відповідача: Заїка І. В. (самопредставництво, виписка з ЄДРПОУ)
справа розглядається у порядку загального позовного провадження,
установив:
04.10.2021 позивач звернувся з позовною заявою, відповідно до якої просить визнати незаконним та скасувати рішення Сумської міської ради VIII скликання V сесії від 24.03.2021 №651/МР "Про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю "Іксора-С" у наданні в оренду земельної ділянки за адресою: м. Суми, площа Покровська, Ѕ, площею 0,0280га"; стягнути з відповідача судові витрати.
Ухвалою від 08.10.2021 у справі №920/1094/21 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження; призначено підготовче судове засідання на 25.11.2021; установлено учасникам справи строки для надання заяв по суті справи.
28.10.2021 відповідач подав наступні документи:
1)клопотання (вх №3883/21 від 28.10.2021) про зупинення розгляду справи, в якому відповідач просив зупинити розгляд справи №920/1094/21 до вирішення цивільної справи №591/5293/21 за позовом Сумської міської ради до ТОВ "Іксора-С", ОСОБА_1 , ТОВ "Лазуріт Суми", ОСОБА_2 про скасування рішень державних реєстраторів, визнання недійсним договорів купівлі-продажу та зобов'язання звільнити земельну ділянку комунальної власності (до набрання законної сили рішення суду);
2)відзив на позовну заяву (вх №9089/21 від 28.10.2021), відповідно до якого відповідач вважає позовні вимоги необґрунтовані та просить в задоволенні позову відмовити.
24.11.2021 позивач електронною поштою надіслав документи:
1)відповідь на відзив (вх №9737/21 від 24.11.2021), в якому позовні вимоги підтримав та просить позов задовольнити;
2)заперечення на клопотання про зупинення розгляду справи (вх №9738/21 від 24.11.2021), відповідно до якого позивач зазначив, що сама по собі взаємопов'язаність (у тому числі потенційна) двох справ ще не свідчить про неможливість розгляду цієї справи до прийняття рішення у іншій справі, оскільки, незалежно від результату розгляду справи №591/5293/21, суд має достатньо правових підстав для розгляду та вирішення по суті справи № 920/1094/21, у зв'язку з чим позивач просить відмовити в задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі.
У підготовчому судовому засіданні від 25.11.2021 в порядку ч. 5 ст. 233 ГПК України постановлено протокольні ухвали, якими задоволено усні клопотання учасників справи про поновлення процесуального строку; поновлено позивачу строк для надання відповіді на відзив; поновлено відповідачу строк для надання відзиву; долучено до матеріалів справи відзив на позовну заяву та відповідь на відзив; поновлено до 09.12.2021 відповідачу строк для надання заперечень; продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та оголошено перерву в підготовчому судовому засіданні до 12.01.2022.
09.12.2021 відповідач надіслав заперечення (вх №10114/21), в яких відповідач проти задоволення позову заперечує.
Ухвалою від 12.01.2022 у справі №920/1094/21 відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі №920/1094/21 (вх №3883/21 від 28.10.2021); закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи №920/1094/21 по суті в судове засідання на 07.02.2022. У зв'язку із хворобою судді Котельницької В.Л. розгляд зазначеної справи 07.02.2022 не відбувся.
Ухвалою від 15.02.2022 у справі №920/1094/21 призначено розгляд справи по суті в судове засідання на 10.03.2022.
Водночас, судове засідання, призначене на 10.03.2022, не відбулось у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану з 24.02.2022 та проведенням бойових дій на території Сумської області.
22.03.2022 розпорядженням голови Верховного Суду №12/0/9-22 було змінено територіальну підсудність судових справ Господарського суду Сумської області. Розпорядженням голови Верховного Суду від 22.04.2022 №25/0/9-22 відновлено територіальну підсудність судових справ Господарського суду Сумської області.
Ухвалою від 05.05.2022 у справі №920/1094/21 призначено розгляд справи по суті в судове засідання на 13.06.2022. Копію ухвали надіслано учасникам справи відповідно до вимог частин 6-7 статті 6 ГПК України.
13.06.2022 електронною поштою представник позивача надіслав клопотання про відкладення розгляду справи (вх №2280/22), відповідно до якого, адвокат, як представник позивача зазначив, що на час подання зазначеного клопотання у адвоката відсутній зв'язок з клієнтом ТОВ «Іксора-С» та адвокату не відома актуальна позиція ТОВ «Іксора-С» у даній справі, а сам адвокат, у зв'язку із російською військовою агресією перебуває за межами Сумської області. Таким чином, враховуючи зазначене, представник позивача просить відкласти розгляд справи, з метою надання можливості належним чином прийняти участь у судовому засіданні.
Ухвалою від 13.06.2022 у справі №920/1094/21 задоволено клопотання представника позивача про відкладення розгляду справи (вх №2280/22 від 13.06.2022); відкладено розгляд справи №920/1094/21 по суті в судове засідання на 15.08.2022.
12.08.2022 представником позивача надіслане клопотання про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
У судовому засіданні 15.08.2022, керуючись ч. 5 ст. 233 ГПК України, судом постановлено протокольну ухвалу про задоволення клопотання представника позивача (вх №1821 від 12.08.2022) про проведення судового засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, про проведення судового засідання 15.08.2022 за участю представника позивача - Панченко М.С. ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням підсистеми відеоконференцзв'язку ЄСІТС за посиланням на офіційному вебпорталі «Судова влада України» https://vkz.court.gov.ua.
Представник позивача у судове засідання в режимі відеоконференції прибув, позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання прибув, просив відмовити в задоволенні позову.
Судовий процес на виконання ч. 1 ст. 222 ГПК України фіксувався за допомогою відео та звукозаписувального технічного засобу.
Відповідно до статті 233 ГПК України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.
В судовому засіданні 15.08.2022 на підставі статті 240 Господарського процесуального кодексу України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив наступне:
06.03.2013 рішенням Сумської міської ради №2180-МР «Про затвердження містобудівної документації «План зонування території міста Суми» з метою визначення умов та обмежень використання території міста Суми для містобудівних потреб у межах визначених зон, на виконання рішення Сумської міської ради від 23.12.2010 №115-МР «Про розроблення документації з корегування генерального плану м. Суми та розроблення зонування території міста», відповідно до статті 12 Закону України «Про основи містобудування», статей 18, 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 № 555 «Про затвердження Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні», ДСТУ-Н Б Б.1.1-12:2011 «Настанова про склад та зміст плану зонування території (зонінгу)», прийнятого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 15.12.2011 № 345, рішення Сумської міської ради від 19.12.2012 № 1943-МР «Про затвердження містобудівної документації «Проект внесення змін до генерального плану міста Суми» та внесення змін до генерального плану міста Суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 16.10.2002 №139-МР», керуючись статтею 25, пунктом 42 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» затверджено містобудівну документацію «План зонування території міста Суми».
25.03.2016 між Сумською міською радою (далі - орендодавець, відповідач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Адамант-Суми» (далі - орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, зареєстрований у приватного нотаріуса Сумського міського нотаріального округу Саумової Н.Ю., про що в державному реєстрі прав вчинено запис 06.04.2016 за №14101146 (далі - договір оренди від 25.03.2016).
Відповідно до п. 1.1. договору оренди від 25.03.2016 орендодавець на підставі рішення Сумської міської ради від 7 жовтня 2015 року №4922-МР «Про поновлення договорів оренди земельних ділянок підприємствам, установам, організаціям, підприємцям і громадянам» та рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 16.03.2016 №103 «Про присвоєння та зміну поштових адрес об'єктам нерухомого майна в місті Суми» надає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку (об'єкт оренди), яка знаходиться за адресою: м. Суми, площа Покровська, 1/2. Земельна ділянка виділена в натурі (на місцевості) у встановленому законом порядку. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0280 га (нуль цілих двадцять вісім тисячних гектара), кадастровий номер - 5910136300:04:001:0001. Земельна ділянка вільна від забудови. Земельна ділянка має частково тверде покриття.
Згідно з п. 2.1. договору оренди від 25.03.2016 земельна ділянка за функціональним призначенням надається в оренду під розміщеним літнім майданчиком, згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель - землі громадської забудови (03.08. для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування).
Пунктом 2.2. договору оренди від 25.03.2016 визначено, що договір укладається строком до тридцятого вересня дві тисячі двадцятого року. По закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору орендуй землі).
Відповідно до п. 2.3. договору оренди від 25.03.2016 земельна ділянка передається в оренду за актом приймання-передачі об'єкта оренди, який підписується разом із договором та є його невід'ємною частиною.
Згідно з підписаним орендарем та орендодавцем актом приймання передачі об'єкта оренди, що є додатком №4 до договору оренди від 25.03.2016, орендодавець передав, а орендар прийняв об'єкт оренди - земельну ділянку загальною площею 0,0280 га за адресою: м. Суми, площа Покровська, 1/2. Земельна ділянка виділена в натурі (на місцевості) у встановленому законом порядку. Земельна ділянка передана в стані придатному для використання за цільовим призначенням. Земельна ділянка щодо її використання не обмежена правами третіх осіб та не обтяжена недоліками.
15.11.2016, у зв'язку з реорганізацією ТОВ «Адамант-Суми» та створення шляхом виділу з нього ТОВ «Лазуріт Суми», Сумська міська рада і Товариство з обмеженою відповідальністю «Адамант-Суми», як сторони договору оренди від 25.03.2016, та Товариство з обмеженою відповідальністю «Лазуріт Суми» за взаємною згодою домовились змінити орендаря за договором оренди земельної ділянки від 25 березня 2016 року, зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 06.04.2016, номер запису 14101146, підписавши договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 25 березня 2016 року, зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 06.04.2016, номер запису 14101146 (далі - договір від 15.11.2016 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки).
Відповідно до п. 1. договору від 15.11.2016 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки ТОВ «Адамант-Суми» замінено на правонаступника ТОВ «Лазуріт Суми», в зв'язку з чим до ТОВ «Лазуріт Суми» перейшли усі права та обов'язки орендаря за договором оренди земельної ділянки (кадастровий номер 5910136300:04:001:0001) від 25 березня 2016 року, зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 06 квітня 2016 року, номер запису 14101146.
Пунктами 2-4 договору від 15.11.2016 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки визначено, що всі інші умови договору оренди земельної ділянки від 25 березня 2016 року, зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 06.04.2016, номер запису 14101146, залишено без змін; цей договір є невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки; договір набуває чинності з моменту внесення відповідного запису до державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
01.06.2017 Управлінням архітектури та містобудування за реєстраційним номером №07 видано ТОВ «Лазуріт Суми» паспорт прив'язки розміщення тимчасової споруди (літій майданчик з кіоском) площа Покровського, буд. 1/2, м. Суми, з визначеним терміном дійсності - до 30.09.2020.
23.06.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Лазуріт Суми» (далі - продавець) та громадянкою ОСОБА_1 (далі - покупець) укладено договір купівлі-продажу міні-кафе, посвідчений приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу Ануфрієвим А.О. та зареєстрований в реєстрі за №980 (далі - договір купівлі-продажу від 23.06.2020).
Відповідно до п. 1 договору купівлі-продажу від 23.06.2020 продавець продав, а Покупець купив у приватну власність міні - кафе (літній майданчик з кіоском), іменований у подальшому «міні-кафе», який на дату укладення цього договору розташований на земельній ділянці за адресою: м. Суми, площа Покровська, 1/2 (один дріб два), площею 0,0280 га, кадастровий №5910136300:04:001:0001.
Пунктом 2 договору купівлі-продажу від 23.06.2020 встановлено, що міні-кафе, що продається за цим договором, належить продавцеві на підставі паспорту прив'язки, виданого Управлінням архітектури та містобудування Сумської міської раді 01.06.2017.
03.07.2020 (Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчудження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №288805952 від 07.12.2021) державним реєстратором Низівської селищної ради Сумського району Сумської області Недведською Олесею Алєйзівною на підставі договору купівлі-продажу, серія та номер: 980, виданий 23.06.2020, видавник: Приватний нотаріус Сумського міського нотаріального округу А.О. Ануфрієв прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 52938939 щодо реєстрації на праві приватної власності за громадянкою ОСОБА_1 групи нежитлових приміщень, міні кафе, що складається з будівлі - літ. «А-1» та навісу - літ. «Б», реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна 3113731859101, загальною площею 179,7 кв.м., що розміщене на земельній ділянці кадастровий номер 5910136300:04:001:0001.
15.07.2020 відповідно до Інформацї з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчудження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №288805952 від 07.12.2021 вказане майно було перереєстровано за ТОВ «Лазуріт Суми» як внесок учасника ОСОБА_1 до статутного капіталу ТОВ «Лазуріт Суми».
11.09.2020 Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради на лист №06.01-16/1672 про надання інформації щодо відповідності містобудівній документації місця розташування земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , за заявою від ТОВ «Лазуріт Суми» щодо поновлення терміну дії договору оренди земельної ділянки, кадастровий номер 5910136300:04:001:0001, з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування, функціональне призначення - під розміщеним літнім майданчиком, листом №922/08.01-20 повідомило Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, що згідно з Планом зонування території міста Суми, затвердженим рішенням сесії Сумської міської ради від 06.03.2013 №2180-МР, запитувана земельна ділянка знаходиться в функціональній зоні Р-3 рекреаційної зони озеленених територій загального користування та в межах скверу ім. І.Г.Харитоненка, для якого відповідно до рішення Сумської міської ради від 27 грудня 2017 року №2977-МР «Про інвентаризацію земель комунальної власності» розроблена технічна документація, узгоджена управлінням у червні 2019 року. Одним із супутніх видів використання зони P-3 є розміщення пересувних тимчасовий споруд для здійснення підприємницької діяльності (крім споруд із продажу алкогольних (слабоалкогольних) та тютюнових виробів. Також повідомлено, що згідно Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд у місті Суми, затвердженої рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 16.01.2018 №45, запитувана ділянка знаходиться у форматній зоні 0, в якій розміщення тимчасових споруд заборонено.
18.09.2020 Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради звернувся до Міністерства юстиції України зі скаргою № 06.01-16/2203 про скасування рішення від 03.07.2020 №52938939 прийнятого державним реєстратором Низівської селищної ради Сумського району Сумської області Недведською Олесею Алєйзівною.
29.09.2020 відповідно до Інформацї з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчудження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №288805952 від 07.12.2021 на підставі договору купівлі-продажу, укладеного з ТОВ «Лазуріт-Суми» , група нежитлових приміщень, міні кафе, що складається з будівлі - літ. «А-1» та навісу - літ. «Б», реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна 3113731859101, загальною площею 179,7 кв.м., що розміщене на земельній ділянці кадастровий номер 5910136300:04:001:0001, зареєстроване на праві приватної власності за громадянином ОСОБА_2 .
30.09.2020 між громадянином ОСОБА_2 (далі - продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Іксора-С» (далі - покупець) укладено договір купівлі продажу нерухомого майна, посвідчений приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу Канівець Л.О. та зареєстровано в реєстрі за №1434 (далі - договір купівлі продажу нерухомого майна від 30.09.2020).
Пунктом 1.1. договору купівлі продажу нерухомого майна від 30.09.2020 встановлено, що продавець передає у власність покупця, а покупець, в особі представника, приймає на нижчевикладених умовах нерухоме майно, а саме: групу нежитлових приміщень, міні кафе під ліг. «А-1» - будівля; літ. «Б» - навіс, загальною площею 179,7 кв.м., що знаходяться за адресою: Сумська область, м. Суми, площа ІІокровська, будинок 1/2 (один дріб два), технічна характеристика якого відповідає, технічному паспорту, виготовленому Товариством з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Промінвестбуд» 17.07.2020, яке знаходиться на земельній ділянці, що належить Сумській міській раді, кадастровий номер: 5910136300:04:001:0001, цільове призначення якої: 03.08. для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування.
Згідно з п. 1.2. договору купівлі продажу нерухомого майна від 30.09.2020 нерухоме майно, що є предметом цього договору, належить продавцю на праві особистої приватної власності на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу Канівець Л.О. 29.09.2020 за реєстровим №1428. Реєстрація права власності за продавцем в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно проведена приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу Канівець Л.О. 29.09.2020, номер запису про право власності: 38420232, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, сформованим 29.09.2020 приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу Канівець Л.О., індексний номер 226073911. Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 2113731859101.
30.09.2020, відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, сформованого приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу Канівець Л.О 30.09.2020 за індексним номером 226265062, приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу Канівець Л.О. на підставі договору купівлі-продажу нерухомого майна від 30.09.2020 №1434 прийняте рішення №54342055 від 30.09.2020 про реєстрацію за ТОВ «Іксора-С» права приватної власності на групу нежитлових приміщень, міні кафе, що складається з будівлі - літ. «А-1» та навісу - літ. «Б», реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна 3113731859101, загальною площею 179,7 кв.м., що розміщений на земельній ділянці кадастровий номер 5910136300:04:001:0001.
03.11.2020 позивач подав до Сумської міської ради заяву, відповідно до якої просив надати в оренду земельну ділянку терміном на 10 років, загальною площею 0,028 га з кадастровим номером 5910136300:04:001:0001 для використання під землі житлової та громадської забудови 03.08 Для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування за адресою: м. Суми, площа Покровська 1/2, встановивши відсоток від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в розмірі 8 % відповідно до рішення Сумської міської ради №5298-МР від 19.06.2019.
Зазначена заява отримана Сумською міською радою 03.11.2020 за вх №643421, про що зроблена відповідна відмітка на заяві.
24.12.2020 Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради на лист від 19.11.2020 №06.01-16/2729 про надання інформації щодо відповідності містобудівній документації місця розташування земельної ділянки за адресою: м. Суми, площа Покровська, 1/2, за заявою від ТОВ «Іксора-С» щодо надання в оренду земельної ділянки, кадастровий номер 5910136300:04:001:0001, площею 0,0280 га з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування, листом №1467/08.01-20 повідомило Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, що згідно з Планом зонування території міста Суми, затвердженим рішенням сесії Сумської міської ради від 06.03.2013 №2180-МР, запитувана земельна ділянка розташована в функціональній зоні P-З (рекреаційна зона озеленених територій загального користування) та в межах скверу ім. І.Г. Харитоненка, для якого відповідно до рішення Сумської міської ради від 27 грудня 2017 року №2977-МР «Про інвентаризацію земель комунальної власності» розроблена технічна документація, узгоджена управлінням у червні 2019 року. Одним із супутніх видів використання зони P-З є розміщення пересувних тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності (крім споруд із продажу алкогольних (слабоалкогольних) та тютюнових виробів. Але при цьому необхідно враховувати, що згідно Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд у місті Суми, затвердженої рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 16.01.2018 № 45, запитувана ділянка знаходиться у форматній зоні 0, в якій розміщення тимчасових споруд заборонено. Враховуючи зазначене, управління вважає що надання земельної ділянки для розміщення об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування на запитуваній території є неможливим, як таке, що не відповідає чинній містобудівній документації та Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд.
24.03.2021 Сумська міська рада рішенням №651-МР «Про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю «ІКСОРА-С» у наданні в оренду земельної ділянки за адресою: м. Суми, площа Покровська, 1/2, площею 0,0280 га», розглянувши звернення юридичної особи, надані документи, враховуючи рекомендації постійної комісії з питань архітектури, містобудування, регулювання земельних відносин, природокористування та екології Сумської міської ради (протокол від 19 січня 2021 року №5), враховуючи інформацію управління архітектури та містобудування Сумської міської ради від 24 грудня 2020 року №1467/08.01-20, відповідно до статті 288.5 Податкового кодексу України, статей 12, 39, 123 Земельного кодексу України, частини десятої пункту першого статті 34 Закону України «Про Державний земельний кадастр», абзацу другого частини третьої статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», керуючись пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відмовила Товариству з обмеженою відповідальністю «Іксора-С» (43842195) у наданні в оренду земельної ділянки за адресою: м. Суми, площа Покровська, 1/2, площею 0,0280 га, кадастровий номер 5910136300:04:001:0001, для будівництва об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування (код КВЦПЗ-03.08), номер запису про право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно: 38442420 від 30 вересня 2020 року, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2113731859101, у зв'язку з невідповідністю вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів та місця розташування земельної ділянки містобудівній документації, а саме:
- згідно з Планом зонування території міста Суми, затвердженим рішенням сесії Сумської міської ради від 06 березня 2013 року №2180-МР, земельна ділянка знаходиться в функціональній зоні P-З (рекреаційна зона озеленених територій загального користування), де розміщення об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування не передбачено;
- вимогам частини десятої пункту першого статті 34 Закону України «Про Державний земельний кадастр», відсутністю на кадастровому плані земельної ділянки контуру об'єкту нерухомого майна;
- відсутність у зверненні функціонального призначення земельної ділянки не дає можливості визначити відповідність виду використання земельної ділянки містобудівній документації та визначити розмір орендної плати.
06.07.2021 Центральна Колегія Міністерства юстиції України з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції (далі - Колегія) у складі В. Бондаренко (головуючої на засіданні), О. Лук'янчикова, А. Баклан, О. Романчук, В. Черниша (секретаря Колегії), повторно розглянувши скаргу Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради (далі - Департамент забезпечення ресурсних платежів, скаржник) від 18.09.2020 № 06.01-16/2203, зареєстровану в Міністерстві юстиції України 21.09.2020 за №20397-26-20 (далі - скарга) на підставі доручення Міністра юстиції України Дениса Млюськи від 03.06.2021 №240/1/48-21, на рішення від 03.07.2020 №52938939 (далі - оскаржуване рішення), прийняте державним реєстратором Низівської селищної ради Сумського району Сумської області Недведською Олесею Алєйзівною (далі - державний реєстратор Недведська О.А.), щодо державної реєстрації права власності на групу нежитлових приміщень (міні кафе), розташованих за адресою: Сумська обл., м. Суми, пл. Покровська, буд. 1/2 (далі - нежитлове приміщення) у своєму висновку рекомендувала:
1)скаргу Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради від 13.09.2020 № 06.01-16/2203 задовольнити в повному обсязі;
2)скасувати рішення від 03.07.2020 №52938939, прийняте державним реєстратором Низівської селищної ради Сумського району Сумської області Недведською Олесею Алєйзівною;
3)тимчасово блокувати доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державному реєстратору Низівської селищної ради Сумського району Сумської області Недведській Олесі Алєнзівні строком на 3 (три) місяці.
Серед мотивів рішення Колегії зазначено наступне:
1)скаржником у скарзі зазначено, що нежитлове приміщення розташоване на земельній ділянці, власником якої є Сумська міська рада. Скаргу подано Департаментом забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, оскільки він є уповноваженим органом Сумської міської ради з питань управління та розпорядження земельними ресурсами;
2)скаржник зазначає, що на підставі оскаржуваного рішення державним реєстратором Недведською О.А. зареєстровано право власності за ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) на об'єкт, який не підлягає державній реєстрації відповідно до законодавства;
3)законодавство зобов'язує державного реєстратора перевірити документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації прав та прийняти відповідне рішення;
4)не підлягають державній реєстрації речові права та їх обтяження на корисні копалини, рослини, а також на малі архітектурні форми, тимчасові, некапітальні споруди, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких можливе без їх знецінення та зміни призначення, а також окремо на споруди, що є приналежністю головної речі, або складовою частиною речі, зокрема на магістральні та промислові трубопроводи (у тому числі газорозподільні мережі), автомобільні дороги, електричні мережі, магістральні теплові мережі, мережі зв'язку, залізничні колії;
5)Колегією встановлено, шо державний реєстратор Недведська О.А. під час прийняття оскаржуваного рішення не встановила, що заявлене речове право не підлягало державній реєстрації, а отже, належним чином не перевірила документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації прав, здійснила державну реєстрацію прав на об'єкт, який не мав ознак нерухомого майна, та речове право щодо якого не підлягало державній реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр речових прав). Крім того, для проведення реєстраційних дій було подано до державного реєстратора договір купівлі-продажу, а не до нотаріуса, яким було посвідчено договір купівлі-продажу;
6)зважаючи на порушення вимог законодавства у сфері державної реєстрації прав, допущені державним реєстратором Недведською О.А., Колегією вбачаються достатні підстави для блокування їй доступу до Державного реєстру прав строком на 3 (три) місяці;
7)таким чином, оскаржуване рішення є незаконним та підлягає скасуванню, а скарга задоволенню у повному обсязі.
04.08.2021 на запит позивача сформовано Витяг №НВ-9901158362021 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку кадастровий номер 5910136300:04:001:000, відповідно до якого 17.06.2011 Управлінням Держкомзему у м. Суми здійснено державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 5910136300:04:001:0001, що розташована в Сумській області, м. Суми, площа Покровська (сквер); цільове призначення - 03.08 Для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування; категорія земель - землі житлової та громадської забудови; вид використання земельної ділянки - 03.08.; форма власності - комунальна; площа земельної ділянки - 0,028 га.
04.08.2021 позивач повторно звернувся до Сумської міської ради із заявою, в якій просив надати в оренду земельну ділянку терміном на 10 років, загальною площею 0,028 га з кадастровим номером 5910136300:04:001:0001 для використання під землі житлової та громадської забудови 03.08 для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів харчування за адресою: м. Суми, площа Покровська, 1/2. У поданій заяві позивач зазначив, що на даній земельній ділянці розташоване нерухоме майно, яке належить на праві власності ТОВ «Іксора-С», а саме група нежитлових приміщень, міні кафе під літ. «А-1» - будівля, літ. «Б» - навіс, загальною площею 179,7 кв.м., які позивач має на меті використовувати згідно з цільовим призначенням. Водночас, заявник просив встановити відсоток від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в розмірі 8% відповідно до додатку 3 рішення Сумської міської ради №7000-МР від 24.06.2020. При цьому, заявник зауважив, на той факт, що відповідно до ч.10 ст. 20 ЗК України включення земельної ділянки із визначеним видом цільового призначення до меж функціональної зони не тягне за собою обов'язковості зміни виду її цільового призначення незалежно від того, чи належить цей вид до переліку видів цільового призначення, визначення яких є можливим у межах такої зони. Тобто, земельна ділянка, функціональне призначення якої було змінено на таке, що не співвідноситься з її цільовим призначенням, цілком законно може використовувати її за встановленим раніше цільовим призначенням.
Дана заява отримана Сумською міською радою 04.08.2021 за вх №906788, про що зроблена відповідна відмітка на заяві.
25.08.2021 Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради на звернення ТОВ «Іксора-С» від 04.08.2021 №906788 про надання в оренду земельної ділянки за адресою: м. Суми, площа Покровська, 1/2, кадастровий номер 5910136300:04:001:0001 листом №06.01-18/7275 «Про інформування заявника» повідомив позивача, що Сумською міською радою 24 березня 2021 року прийняте рішення №651-МР «Про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю «Іксора-С» у наданні в оренду земельної ділянки за адресою: м. Суми, площа Покровська, 1/2, площею 0,0280 га». Зазначене рішення не було оскаржене та є діючим на даний час. На підставі наведеного, повідомлено заявника, що подальший розгляд звернення позивача не вбачається можливим.
03.11.2021 наказом Міністерства Юстиції України №3927/5 скаргу Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради від 18.09.2020 №06.01-16/2203 задоволено повністю (п. 1); скасовано рішення від 03.07.2020 №52938939, прийняте державним реєстратором Низівської селищної ради Сумського району Сумської області Недведською Олесего Алєйзівною (п. 2.); тимчасово заблоковано доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державному реєстратору Низівської селищної ради Сумського району Сумської області Недведській Олесі Алєйзівні строком на 3 (три) місяці (п. 3.).
Свою позовну заяву ТОВ «ІКСОРА-С» обґрунтовувало тим, що Товариство є власником нерухомого майна -групи нежитлових приміщень, міні-кафе під літ. «А-1» - будівля, літ. «Б» - навіс, загальною площею 179,7 кв.м, за адресою: м. Суми, площа Покровська, 1/2 (реєстраційний номер -2113731859101), а тому прийняте Сумською міською радою за наслідками розгляду заяви рішення від 24.03.2021 №651-МР «Про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю «ІКСОРА-С» у наданні в оренду земельної ділянки за адресою: м. Суми, площа Покровська, 1/2, площею 0,028 га», на думку позивача, порушує вимоги ст. 377 Цивільного кодексу України, ст. 120 Земельного кодексу України, оскільки власник нерухомого майна має безумовне право на отримання в оренду земельної ділянки комунальної власності під таким нерухомим майном.
Судом було встановлено, що згідно оскаржуваного рішення Сумської міської ради №651-МР від 24.03.2021 Товариству з обмеженою відповідальністю «ІКСОРА-С» (43842195) відмовлено у наданні в оренду земельної ділянки за адресою: м. Суми, площа Покровська, 1/2, площею 0,0280 га, кадастровий номер 5910136300:04:001:0001, для будівництва об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування (код КВЦПЗ-03.08), номер запису про право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно: 38442420 від 30.09.2020, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2113731859101, у зв'язку з невідповідністю вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів та місця розташування земельної ділянки містобудівній документації.
З урахуванням рішення Сумської міської ради від 06.03.2013 № 2180-МР «Про затвердження містобудівної документації «План зонування території міста Суми», яким затверджено містобудівну документацію «План зонування території міста Суми» Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради зробило висновок про те, що надання земельної ділянки для розміщення об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування на спірній земельній ділянці неможливо, оскільки не відповідає чинній містобудівній документації та Комплексній схемі розміщення тимчасових споруд.
Відповідно до ст. 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються, зокрема, на землі рекреаційного призначення.
До земель рекреаційного призначення належать, зокрема, земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст (стаття 51 Земельного кодексу України).
На землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель. На таких землях (крім земельних ділянок зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельних ділянок, зайнятих об'єктами фізичної культури і спорту, інших аналогічних об'єктів) допускається будівництво відповідно до чинної містобудівної документації об'єктів житлового та громадського призначення, що не порушують режим використання земель рекреаційного призначення, (ч. 2 ст. 52 Земельного кодексу України).
Отже, Земельним кодексом України заборонено передання земельної ділянки, віднесеної до територій зелених насаджень загального користування (земельної ділянки зелених зон і зелених насаджень міст), для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування.
Оскаржуване рішення Сумської міської ради обумовлено недодержанням вимог ч. 1 ст. 34 Закону України «Про Державний земельний кадастр», оскільки на кадастровому плані земельної ділянки, кадастровий номер 5910136300:04:001:0001, наданому позивачем, відсутній контур об'єкту нерухомого майна, в той час як позивач стверджує про наявність на вказаній земельній ділянці належного йому нерухомого майна.
Статтею 15 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування, у тому числі дані Державного адресного реєстру (за наявності); опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; нормативна грошова оцінка; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку.
Згідно з ч. 1 ст. 34 Закону України «Про Державний земельний кадастр» на кадастровому плані земельної ділянки відображаються: площа земельної ділянки; зовнішні межі земельної ділянки (із зазначенням суміжних земельних ділянок, їх власників, користувачів суміжних земельних ділянок державної чи комунальної власності); координати поворотних точок земельної ділянки; лінійні проміри між поворотними точками меж земельної ділянки; кадастровий номер земельної ділянки; кадастрові номери суміжних земельних ділянок (за наявності); межі земельних угідь; межі частин земельних ділянок, на які поширюється дія обмежень у використанні земельних ділянок, права суборенди, сервітуту; контури об'єктів нерухомого майна, розташованих на земельній ділянці: відомості про перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, прибережних захисних смуг і пляжних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель (за наявності) та меж земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); відомості про встановлені межові знаки (у разі формування земельної ділянки).
У разі зміни відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, власнику (користувачу) земельної ділянки за його заявою Державний кадастровий реєстратор видає Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, складовою частиною якого є кадастровий план, що містить внесені відомості (ч. 4 ст. 34 Закону України «Про Державний земельний кадастр»).
ТОВ «Іксора-С» надало разом із заявою про передачу земельної ділянки в оренду від 04.08.2021 витяг з Державного земельного кадастру від 04.08.2021 №НВ-9901158362021 про земельну ділянку кадастровий номер 5910136300:04:01:0001, з якого чітко вбачається, що на кадастровому плані земельної ділянки відсутні контури нерухомого майна, тобто вона є вільною від забудови.
Ст. 2 Закону України «Про Державний земельний кадастр» визначає, що Державний земельний кадастр ведеться з метою інформаційного забезпечення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб при: регулюванні земельних відносин; управлінні земельними ресурсами; організації раціонального використання та охорони земель; здійсненні землеустрою; проведенні оцінки землі; формуванні та веденні містобудівного кадастру, кадастрів інших природних ресурсів; справлянні плати за землю.
Згідно зі ст. 3 цього Закону Державний земельний кадастр базується на таких основних принципах: обов'язковості внесення до Державного земельного кадастру відомостей про всі його об'єкти; єдності методології ведення Державного земельного кадастру; об'єктивності, достовірності та повноти відомостей у Державному земельному кадастрі; внесення відомостей до Державного земельного кадастру виключно на підставі та відповідно до цього Закону; відкритості та доступності відомостей Державного земельного кадастру, законності їх одержання, поширення і зберігання; безперервності внесення до Державного земельного кадастру відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру, що змінюються; документування всіх відомостей Державного земельного кадастру.
Відповідно до ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Частиною 3 цієї статті визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
З огляду на вищевикладене, за відсутності належних доказів знаходження на спірній земельній ділянці нерухомого майна, яке належить заявнику, не може бути застосована процедура передачі земельної ділянки комунальної власності в оренду поза конкурсом, визначена ст. 123 Земельного кодексу України.
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, а також висновки Міністерства Юстиції України за результатом розгляду скарги Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради від 18.09.2020 №06.01-16/2203, суд дійшов висновку, що відсутні підстави для передачі ТОВ «ІКСОРА-С» в оренду земельної ділянки кадастровий номер 5910136300:04:001:0001 у позаконкурентний спосіб, оскільки матеріалами справи підтверджено факт того, що позивач є власником тимчасової споруди, а не нерухомого майна. Сам факт державної реєстрації, проведеної з істотними порушеннями вимог законодавства та прав власника земельної ділянки - Сумської міської територіальної громади, не перетворює тимчасову споруду - міні-кафе в об'єкт нерухомого майна.
З інформації, що міститься у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, вбачається, що міні-кафе (літ. «А-1» - будівля, літ. «Б» - навіс), загальною площею 179,7 м2, адреса розташування: м. Суми, площа Покровська, будинок 1/2, земельна ділянка місця розташування: кадастровий номер 5910136300:04:001:0001, було зареєстровано за Пономаренко Л.В. 02.07.2020 державним реєстратором Низівської селищної ради Сумського районну Сумської області Недведською О.А. на підставі договору купівлі-продажу від 23.06.2020, укладеного між ТОВ «ЛАЗУРІТ СУМИ» і Пономаренко Л.В., посвідченого приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу А.О.Ануфрієвим.
Предметом договору купівлі-продажу від 23.06.2020 є рухоме майно - літній майданчик з кіоском, який належить Продавцеві (ТОВ «ЛАЗУРІТ СУМИ») на підставі паспорту прив'язки, виданого Управлінням архітектури та містобудування Сумської міської ради від 01.06.2017.
Згідно з п. 1.3 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244 (далі - Порядок №244) тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС (п. 2.1 Порядку №244). Для підготовки паспорта прив'язки ТС містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не надаються (п. 2.9 Порядку №244). Встановлення ТС здійснюється відповідно до паспорта прив'язки ТС (п. 2.20. Порядку №244). Відхилення від паспорта прив'язки ТС не допускається (п.2.21 Порядку №244). У разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки ТС, самовільного встановлення ТС така ТС підлягає демонтажу (п. 2.29. Порядку №244).
Згідно з ч. 4 ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» не підлягають державній реєстрації речові права та їх обтяження на корисні копалини, рослини, а також на малі архітектурні форми, тимчасові, некапітальні споруди, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких можливе без їх знецінення та зміни призначення, а також окремо на споруди, що є приналежністю головної речі, або складовою частиною речі,, зокрема на магістральні та промислові трубопроводи (у тому числі газорозподільні мережі), автомобільні дороги, електричні мережі, магістральні теплові мережі, мережі зв'язку, залізничні колії.
В порушення п. 41 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (у редакції чинній на дату проведення реєстраційних дій), яким передбачено, що для державної реєстрації права власності на новозбудований об'єкт нерухомого майна подаються: 1) документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта; 2) технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна; 3) документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси; 4) письмова заява або договір співвласників про розподіл часток у спільній власності на новозбудований об'єкт нерухомого майна (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, що набувається у спільну часткову власність); 5) договір про спільну діяльність або договір простого товариства (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, будівництво якого здійснювалось у результаті спільної діяльності), державним реєстратором Недведською О.А. державна реєстрація права власності на об'єкт нерухомого майна - міні-кафе здійснена лише на підставі договору купівлі-продажу рухомого майна, предметом якого є тимчасова споруда, а також за відсутності технічного паспорту об'єкта, документу про присвоєння адреси об'єкту нерухомого майна та документу, що засвідчує прийняття об'єкта в експлуатацію, оскільки зареєстрована тимчасова споруда ніколи не вводилась в експлуатацію як нерухоме майно у визначеному законодавством порядку.
Отже, первісну державну реєстрацію міні-кафе як об'єкта нерухомого майна проведено на підставі договору купівлі-продажу тимчасової споруди - літнього майданчика з кіоском.
Також матеріалами справи підтверджується, що земельна ділянка з кадастровим номером 5910136300:04:001:0001 передавалась Сумською міською радою в оренду ТОВ «ЛАЗУРІТ-СУМИ» як вільна від забудови для розміщення тимчасової споруди на строк до 30.09.2020 згідно з договором оренди земельної ділянки від 25.03.2016 та договором про внесення змін від 15.11.2016.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Згідно з ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
З огляду на вищевказані обставини суд дійшов висновку, що оскаржуване ТОВ «ІКСОРА-С» рішення Сумської міської ради від 24.03.2021 №651-МР прийняте у відповідності до вимог законодавства України.
Частиною третьою статті 2 ГПК України визначено, що основними засадами (принципами) господарського судочинства, зокрема є: верховенство права; рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; змагальність сторін; диспозитивність; пропорційність; обов'язковість судового рішення; розумність строків розгляду справи судом; відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.
Згідно з частинами першою, третьою статті 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до частини п'ятої статті 236 ГПК України обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів сторін та їх відображення у судовому рішенні, суд спирається на висновки, яких дійшов Європейський суд з прав людини у рішенні від 18.07.2006 у справі "Проніна проти України", в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
Поряд з цим, за змістом пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень та висновків Європейського суду з прав людини, викладених у рішеннях у справах "Трофимчук проти України", "Серявін та інші проти України" обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент на підтримку кожної підстави. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Судом були досліджені всі документи, які надані сторонами у справі, аргументи сторін та надана їм правова оцінка. Стосовно інших доводів сторін, які детально не зазначені в рішенні, то вони не підлягають врахуванню, оскільки суперечать встановленим судом фактичним обставинам справи та не стосуються предмета доказування у даній справі.
На підставі досліджених матеріалів справи, суд дійшов до висновку, що наведені у позовній заяві обставини не спростовують законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення Сумської міської ради, оскільки державна реєстрація права власності на тимчасову споруду як на об'єкт нерухомого майна на земельній ділянці комунальної власності, та укладення в подальшому договорів купівлі-продажу відносно такої тимчасової споруди як нерухомого майна з проведенням державної реєстрації права власності за ТОВ «Іксора-С» не перетворюють тимчасову споруду в об'єкт нерухомого майна, що відповідно не створює підстави для отримання земельної ділянки комунальної власності у позаконкурентний спосіб. Таким чином, суд відмовляє в задоволені позову за його необґрунтованістю та недоведеністю.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 237 ГПК України при ухваленні рішення суд вирішує питання розподілу між сторонами судових витрат.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Нормою статті 129 ГПК України встановлено, що судовий збір покладається: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в дохід бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору. Якщо інше не передбачено законом, у разі залишення позову без задоволення, закриття провадження у справі або залишення без розгляду позову позивача, звільненого від сплати судового збору, судовий збір, сплачений відповідачем, компенсується за рахунок держави в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судові витрати з розгляду справи покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 2, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Відмовити у задоволенні позову.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч.1 ст. 256, ст. 257 ГПК України).
Суд звертає увагу учасників справи, що відповідно до частини 7 статті 6 ГПК України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Повний текст рішення складено та підписано 25.08.2022.
Суддя В.Л. Котельницька