17 серпня 2022 року м. Дніпросправа № 160/1304/22
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Шальєвої В.А., Олефіренко Н.А., за участі секретар судового засідання Соловей Л.О., позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Кришталевич В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання позивача про призначення судової експертизи в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді та стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу,-
В проваджені Третього апеляційного адміністративного суду перебуває адміністративна справа №160/1304/22 з апеляційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.05.2022 року в адміністративній справі №160/1304/22.
До суду від позивача надійшло клопотання позивача про призначення почеркознавчої експертизи на розгляд якої поставити наступні питання:
- чи виконано підпис від імені ОСОБА_1 про звільнення з військової служби у запас за підпунктом «Г» п.2 ч.5 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», тією особою, від імені якої він зазначений, чи іншою?
Проведення судово-економічної експертизи позивач просить доручити Дніпропетровському науково-дослідному інституту судових експертиз.
В обґрунтування клопотання про призначення експертизи заявник зазначає, що предметом спору у цій справі є протиправне звільнення позивача зі Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону. При цьому, підставою для звільнення позивача став рапорт, проте останній жодних рапортів щодо звільнення з військової служби не підписував та не подавав. З огляду на наведене є необхідним призначення почеркознавчої експертизи стосовно встановлення чи дійсно позивач підписав рапорт про звільнення з військової служби.
Позивач в судовому засіданні просив задовольнити подане клопотання.
Представник відповідача проти задоволення клопотання про призначення судової експертизи заперечував.
Заслухавши пояснення учасників справи та розглянувши клопотання позивача щодо призначення судової експертизи по справі, суд апеляційної інстанції дійшов таких висновків.
Відповідно до ч.3 ст.166 КАС України заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно з пунктом 4 частини третьої статті 2 КАС України одним з принципів здійснення правосуддя в адміністративних судах є принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі.
Відповідно до частини четвертої статті 9 КАС України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до ч. 3 ст. 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно зі ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Статтею 1 Закону України “Про судову експертизу” визначено, що судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів досудового розслідування чи суду.
Згідно ст. 102 КАС України встановлено, що суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
У разі необхідності суд може призначити декілька експертиз, додаткову чи повторну експертизу.
При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Питання, які ставляться експерту, і його висновок з них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта.
Згідно з ч.ч. 1-3 ст.101 КАС України висновком експерта є докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені в результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені перед експертом, складений у порядку, визначеному законодавством.
Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань.
Предметом висновку експерта не можуть бути питання права.
Із аналізу вищенаведеного слідує те, що судова експертиза може бути призначена ухвалою суду для з'ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо, водночас як питання права не можуть бути предметом висновку експерта.
З огляду на те, що предметом спору у цій справі є протиправне звільнення позивача зі Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону у зв'язку із поданням позивачем рапорту про звільнення з військової служби, в той час як позивач вважає що відповідного рапорту не подавав, суд апеляційної інстанції вважає за можливе доручити проведення судово-економічної експертизи Дніпропетровському науково-дослідному інституту судових експертиз.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 236 КАС України, суд зупиняє провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
З урахуванням зазначеного, провадження у справі підлягає зупиненню на час проведення експертизи.
Керуючись ст.ст. 102, 103, 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Клопотання ОСОБА_1 про призначення судової експертизи задовольнити.
Призначити у справі №160/1304/22 за позовом ОСОБА_1 до Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді та стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу почеркознавчу експертизу на вирішення якої поставити питання:
- чи виконано підпис від імені ОСОБА_1 від імені якого зазначено підпис у рапорті про звільнення з військової служби у запас за підпунктом «Г» п.2 ч.5 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», тією особою, від імені якої він зазначений, чи іншою особою?
Проведення експертизи доручити Дніпропетровському науково-дослідному інституту судових експертиз.
Зупинити провадження у справі №160/1304/22 на час проведення експертизи до одержання її результатів.
В повному обсязі ухвала складена 22.08.2022 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий - суддя С.В. Білак
суддя В.А. Шальєва
суддя Н.А. Олефіренко