25 серпня 2022 року Справа № 480/2540/22
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2540/22
за позовом ОСОБА_1
до Сумської митниці Держмитслужби України
про визнання наказу протиправним, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку,-
ОСОБА_1 звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сумської митниці Держмитслужби України, в якій просить:
1. Визнати протиправним та скасувати наказ Сумської митниці Держмитслужби України № 10-о від 11.01.2022 р.
2. Поновити на посаді старшого державного інспектора відділу митного оформлення “Вантажний” митного поста “Дружба” Сумської митниці Держмитслужби України.
3. Стягнути з Сумської митниці Держмитслужби України на користь позивача середній заробіток за час вимушеного прогулу з 12.01.2022 р. по час винесення рішення суду про поновлення на роботі.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що наказом Сумської митниці Держмитслужби № 10-0 від 11.01.2022 р. зі нею з 12.01.2022 р. припинено державну службу та звільнено з посади старшого державного інспектора відділу митного оформлення “Вантажний” митного поста “Дружба” Сумської митниці Держмитслужби у зв'язку із встановленням невідповідності державного службовця займаній посаді протягом строку випробування. Підставою для звільнення є невиконання лише одного з багато чисельних завдань, а саме не проходження експериментального тестування з питань кваліфікації та благонадійності.
Позивач також зазначила, що відповідно до звіту про результати виконання завдань позивачкою на період випробування на посаді старшого державного інспектора відділу митного оформлення “Вантажний” Сумської митниці згідно наказу цієї митниці № 48 від 15.07.2021 р. нею було успішно виконано одинадцять із дванадцяти контрольних завдань чим підтверджено кваліфікацію і належну професійну працездатність.
Позивач вважає, що невиконання одного завдання не оцінює об'єктивно рівень знань і не являється підставою для розірвання контракту і крім бездоганної двадцятишестирічної служби в митних органах, професійного, без жодних зауважень і стягнень виконання своїх службових обов'язків, митного оформлення вантажів, звіту керівника митного поста “Дружба” про успішне виконання одинадцяти контрольних завдань в період випробувального терміну, кваліфікація також підтверджується неодноразовим успішним проходженням навчання в Хмельницькому Центрі підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів Держмитслужби України.
Вважає наказ про звільнення неправомірним, а тому звернулась до суду.
Ухвалою суду від 21.02.2022 вказану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Відповідачу встановлено 15-денний строк з моменту отримання копії ухвали для надання відзиву на позовну заяву.
Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що 15.07.2021 року між відповідачем та позивачем укладено контракт № 48-о “Про призначення працівників”, де ОСОБА_1 призначено з 16.07.2021 на посаду старшого державного інспектора відділу митного оформлення “Вантажний” митного поста “Дружба” Сумської митниці з укладанням контракту про проходження державної служби.
У відповідності до умов контракту про проходження державної служби від 15.07.2021 №323 ОСОБА_1 встановлено випробування з метою визначення її відповідності займаній посаді строком до шести місяців.
Відповідно до пункту 2 завдання на період випробування, затвердженого 15.07.2021 в.о. начальника Сумської митниці Олександром Гробовим, старший державний інспектор відділу митного оформлення “Вантажний” митного поста “Дружба” ОСОБА_1 повинна протягом строку випробування успішно пройти повторне тестування, відповідно до Порядку реалізації експериментального проекту щодо тестування посадових осіб митних органів з питань кваліфікації та благонадійності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №916.
Відповідно до частини 4 статті 33 Закону України “Про державну службу” акт про призначення на посаду приймається у вигляді, зокрема, наказу (розпорядження) відповідно до законодавства.
Згідно частини 2 вказаної статті в акті про призначення на посаду зазначається строк випробування (у разі призначення з випробувальним строком).
Відповідно до статті 35 Закону України “Про державну службу” передбачено, що в акті про призначення на посаду суб'єкт призначення може встановити випробування з метою встановлення відповідності державного службовця займаній посаді із зазначенням його строку. На строк випробування державному службовцю визначаються завдання, зміст та обсяг яких має відповідати посадовим обов'язкам. Строки виконання завдань мають бути реальними для досягнення необхідного результату.
Випробування встановлюється строком від одного до шести місяців.
Таким чином, законодавець уповноважив суб'єкта призначення приймати рішення щодо випробування з метою встановлення відповідності державного службовця займаній посаді із зазначенням його строку.
Щодо підстав звільнення позивача із займаної посади старшого державного інспектора відділу митного оформлення “Вантажний” митного поста “Дружба” Сумської митниці відповідач зазначив наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 916 затверджено Порядок реалізації експериментального проекту щодо тестування посадових осіб митних органів з питань кваліфікації та благонадійності (далі - Порядок № 916).
Відповідно до пункту 23 Порядку № 916 про результати тестування комісія інформує суб'єкта призначення, який в установленому законом порядку приймає рішення щодо переведення посадової особи до територіального органу Держмитслужби, утвореного відповідно до статті 21-1 Закону України “Про центральні органи виконавчої влади”.
Таким чином, відповідно до вищевказаного Порядку № 916 успішне проходження тестування з питань кваліфікації та благонадійності посадовими особами митних органів є необхідною умовою для подальшого проходження державної служби в органах державної митної служби, в умовах її становлення та реформування.
Відповідно до наказу Державної митної служби України від 13.04.2021 № 248 “Про проведення тестування з питань кваліфікації та благонадійності” з 20.04.2021 було розпочато тестування посадових осіб митних органів з питань кваліфікації та благонадійності.
22.09.2021 позивачем повторно було пройдено тестування на рівень знань митого та антикорупційного законодавства та тестування на загальні здібності, за результатами якого позивач незадовільно здала (15 балів) тестування на загальні здібності, що проводилось відповідно до Порядку реалізації експериментального проекту щодо тестування посадових осіб митних органів з питань кваліфікації та благонадійності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №916.
Відповідно до абз. 2 пункту 20 Порядку № 916 посадова особа, яка за результатами проходження тестування № 1 та/або тестування № 2 набрала меншу кількість балів, ніж мінімально допустима, не допускається до проходження тестування, а комісія приймає рішення про неуспішне проходження тестування.
Таким чином, позивач двічі неуспішно пройшов тестування.
Наказом Сумської митниці від 11.01.2022 № 10-о “Про припинення державної служби ОСОБА_1 ” було припинено дію контракту № 323 від 15.07.2021 про проходження державної служби, у зв'язку із встановленням невідповідності його займаній посаді протягом строку випробування.
З урахуванням зазначеного, Сумська митниця Державної митної служби вважає оскаржуваний наказ від 11.01.2022 № 10-о “Про припинення державної служби ОСОБА_1 ” таким, що повністю відповідає нормам чинного законодавства, прийнятим в межах повноважень суб'єкта признання за наявності відповідних підстав, а вимоги позивача щодо поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку вважає безпідставними та необґрунтованими, а тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 50-53).
Дослідивши матеріали адміністративної справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що Наказом Сумської митниці від 15.07.2021 № 48-о ОСОБА_1 призначено з 16.07.2021 у порядку переведення з Північної митниці Держмитслужби на посаду старшого державного інспектора відділу митного оформлення “Вантажний” митного поста “Дружба” Сумської митниці, з укладенням контракту про проходження державної служби та встановлено випробування строком на шість місяців з 16.07.2021 по 15.01.2022 (а.с. 98).
15.07.2021 між Сумською митницею та ОСОБА_1 укладено контракт №323 про проходження державної служби (а. с. 94-97).
Наказом Сумської митниці Державної митної служби України № 10-о від 11.01.2022 припинено 12 січня 2022 державну службу ОСОБА_1 та звільнено її з посади старшого державного інспектора відділу митного оформлення "Вантажний" митного посту "Дружба" Сумської митниці у зв'язку із встановленням невідповідності державного службовця займаній посаді протягом строку випробування
Підстава: доповідна записка в.о. начальника відділу внутрішньої безпеки Сумської митниці Савченка В. А. від 29.12.2021 №7.24-25/65, звіт про результати виконання завдань на період випробування на посаді старшого державного інспектора відділу митного оформлення “Вантажний” митного поста “Дружба” Сумської митниці від 23.12.2021(а.с.5)..
Не погоджуючись із зазначеним наказом про звільнення позивач звернувся до суду за захистом порушених, на його думку, прав та інтересів.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 569 Митного кодексу України від 13.03.2012 № 4495-VI (далі МК України) правове становище посадових осіб митних органів визначається цим Кодексом, а в частині, не врегульованій ним, - законодавством про державну службу та іншими актами законодавства України.
Згідно ч. 5 ст. 570 МК України з особами, які призначаються на службу до митних органів на посади державної служби, можуть укладатися контракти про проходження державної служби відповідно до законодавства про державну службу з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Рішення про віднесення посади державної служби до посад, призначення на які здійснюється з укладанням контракту про проходження державної служби, приймається до проведення конкурсу керівником центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, або керівником митниці у разі делегування йому відповідних повноважень.
Контракт про проходження державної служби укладається з особами у разі необхідності забезпечення організації та виконання завдань, що мають як тимчасовий, так і постійний характер.
Контракт про проходження державної служби укладається на строк до трьох років.
Дія контракту про проходження державної служби за умови належного його виконання державним службовцем може бути продовжена за угодою сторін на той самий або більший строк, але не більше ніж на три роки шляхом підписання сторонами відповідних змін до контракту.
Законом, який визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, є Закон України “Про державну службу” від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон №889-VIII).
Згідно ч.ч.1-3, 5, 7-13 ст.31-1 Закону №889 з особою, яка призначається на посаду державної служби, може бути укладено контракт про проходження державної служби відповідно до пункту 3 частини другої статті 34 цього Закону в порядку, що затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.
Порядок призначення на посади державної служби з укладанням контракту про проходження державної служби, зокрема, визначає:
1) умови, за яких призначення на посаду державної служби може здійснюватися на умовах, передбачених контрактом;
2) обчислення строку проходження державної служби за контрактом та порядок набрання контрактом чинності;
3) види і порядок узгодження додаткових умов контракту;
4) порядок укладання контрактів;
5) відповідальність сторін та порядок вирішення спорів;
6) порядок продовження строку, зміни умов, припинення дії та розірвання контракту;
7) особливості укладання окремих контрактів.
Рішення про віднесення посади державної служби до посад, призначення на які здійснюється з укладанням контракту про проходження державної служби, приймається суб'єктом призначення або керівником державної служби до проведення конкурсу.
При укладанні контракту про проходження державної служби з особою, яка призначається на посаду державної служби, державному органу заборонено змінювати істотні умови контракту, оприлюднені в оголошенні про проведення конкурсу.
До істотних умов контракту належать:
1) місце роботи і посада державної служби;
2) спеціальні вимоги до осіб, які претендують на посаду державної служби;
3) дата набрання чинності та строк дії контракту;
4) права та обов'язки сторін;
5) завдання і ключові показники результативності, ефективності та якості їх виконання, строки їх виконання;
6) режим праці та відпочинку;
7) умови оплати праці;
8) відповідальність сторін та вирішення спорів;
9) підстави зміни умов, припинення дії та розірвання контракту.
За взаємною домовленістю сторони можуть визначити додаткові умови контракту про проходження державної служби.
При укладанні контракту про проходження державної служби не допускається звуження обсягу прав державного службовця, визначених цим Законом.
Контракт про проходження державної служби укладається на строк до трьох років.
Контракт про проходження державної служби підписується державним службовцем та суб'єктом призначення або керівником державної служби і є невід'ємною частиною акта про призначення на посаду.
Контракт про проходження державної служби набирає чинності з дати, визначеної в акті про призначення на посаду як дата початку виконання посадових обов'язків.
Контракт про проходження державної служби укладається в письмовій формі у двох примірниках, які мають однакову юридичну силу. Один примірник контракту про проходження державної служби передається державному службовцю разом із копією акта про призначення на посаду, другий зберігається в особовій справі державного службовця.
Дія контракту про проходження державної служби припиняється:
1) у разі закінчення строку, на який укладено контракт;
2) за ініціативою державного службовця або за угодою сторін;
3) за ініціативою суб'єкта призначення або керівника державної служби - у разі невиконання або неналежного виконання державним службовцем умов контракту;
4) у разі припинення державної служби з підстав, визначених частиною першою статті 83 цього Закону.
Дія контракту про проходження державної служби, за умови належного його виконання державним службовцем, може бути один раз продовжена за угодою сторін на той самий строк шляхом підписання сторонами відповідних змін до контракту.
Суд зазначає, що пунктами 1-3 Розділу “Загальні положення” контракту, укладеного з позивачем, передбачено, що на відносини сторін за цим контрактом поширюється дія Митного кодексу України, а в частині не врегульованій ним, Закону України "Про державну службу", інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини щодо проходження державної служби, Кодексу законів про працю України. Цей контракт є особливою формою строкового трудового договору та підставою для призначення особи на посаду державної служби.
За змістом п. 26 зазначеного контракту, строк його дії: з 16.07.2021 по 15.07.2024.
Згідно пункту 17.1 укладеного контракту передбачено додаткову умову контракту, а саме, особі може бути встановлено випробування з метою визначення її відповідності займаній посаді строком від одного до шести місяців.
Наказом Сумської митниці від 15.07.2021 № 48-о ОСОБА_1 призначено з 16.07.2021 у порядку переведення з Північної митниці Держмитслужби на посаду старшого державного інспектора відділу митного оформлення “Вантажний” митного поста “Дружба” Сумської митниці, з укладенням контракту про проходження державної служби та встановлено випробування строком на шість місяців з 16.07.2021 по 15.01.2022 (а.с. 98).
16.07.2021 в.о. начальника Сумської митниці було затверджено завдання на період випробування позивача на посаді старшого державного інспектора відділу митного оформлення “Вантажний” митного поста “Дружба” Сумської митниці відповідно до наказу Сумської митниці від 15.07.2021 № 48-о (а.с. 100).
Згідно п. 2 вказаних завдань позивач протягом строку випробування мав успішно пройти повторне тестування, передбачене постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 916, відповідно до пункту 20 Порядку реалізації експериментального проекту щодо тестування посадових осіб митних органів з питань кваліфікації та благонадійності, затвердженого цією постановою.
Суд вважає за необхідне звернути увагу, що при укладанні контракту позивачем не висловлено зауважень до умов контракту, його змісту, а саме предмету та обов'язків, до додаткових умов, відповідальності та підстав припинення.
Як вбачається з наказу № 48-о від 15.07.2021 позивача було звільнено з посади старшого державного інспектора відділу митного оформлення “Вантажний” митного поста “Дружба” Північної митниці Держмитслужби та призначено на цю ж посаду Сумської митниці у порядку переведення на підставі заяви ОСОБА_2 . Зазначений наказ позивачем не оскаржувався та позивач приступив до виконання свої обов'язків згідно умов контракту.
Процедуру реалізації експериментального проекту щодо тестування з питань кваліфікації та благонадійності посадових осіб територіальних органів Держмитслужби, які відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 р. № 895 “Деякі питання територіальних органів Державної митної служби” реорганізуються шляхом приєднання до Держмитслужби (далі - посадові особи), а також тестування на благонадійність посадових осіб митних органів, що включаються до складу комісій з проведення тестування з питань кваліфікації та благонадійності, визначено Порядком реалізації експериментального проекту щодо тестування посадових осіб митних органів з питань кваліфікації та благонадійності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 916 (далі - Порядок).
Пунктом 2 Порядку передбачено, що тестування посадових осіб з питань кваліфікації та благонадійності (далі - тестування) проводиться з метою підвищення ефективності діяльності митних органів, запровадження моніторингу та контролю кваліфікації та благонадійності та відповідного інформування суб'єкта призначення.
Згідно вимог Порядку тестування включає:
1) тестування рівня знань митного та антикорупційного законодавства (далі - тестування № 1);
2) тестування на загальні здібності (зокрема, абстрактне мислення, числове мислення, вербальне мислення) (далі - тестування № 2);
3) тестування на благонадійність (далі - тестування № 3), яке є психологічним тестом, призначеним оцінити особистісні фактори благонадійності та лояльності посадових осіб для виявлення посадових осіб із ризиками схильності до порушення встановлених правил та непродуктивної поведінки на робочому місці.
За поданням робочої групи Держмитслужба приймає рішення, в якому визначає:
1) перелік питань для тестування № 1 та тестування № 2;
2) тривалість кожного виду тестування та перерв між ними;
3) кількість питань для кожного виду тестування, які обираються для кожної посадової особи автоматично із загального переліку питань для відповідного виду тестування;
4) мінімально допустиму кількість балів, які повинні бути набрані для успішного проходження тестування № 1 та тестування № 2;
5) кількість варіантів відповіді та спосіб оцінювання правильної відповіді для тестування № 1 та тестування № 2;
6) рекомендації щодо тлумачення протоколів про проходження тестування № 3;
7) порядок надання комісії результатів тестування посадових осіб.
Перелік питань для тестування № 1 оприлюднюється на офіційних веб-сайтах Мінфіну та Держмитслужби. Питання тестування № 2 та тестування № 3 є закритими та не підлягають оприлюдненню.
Тестування однієї посадової особи здійснюються в один день, а їх результати визначаються із застосуванням інформаційно-телекомунікаційних технологій.
Посадова особа може завершити будь-який вид тестування достроково.
Тестування проходить із використанням комп'ютерної техніки у присутності членів комісії.
Держмитслужба забезпечує організацію фіксації процесу проходження тестування за допомогою технічних засобів відео- та звукозапису, а також відеотрансляцію процесу проходження тестування в Держмитслужбу, про що попереджаються посадові особи та члени комісії.
Під час проходження тестування посадовим особам забороняється спілкуватися між собою, користуватися будь-якими джерелами інформації, засобами зв'язку, власними технічними пристроями, фотографувати тестові завдання (крім випадків, коли використання додаткових електронних приладів становить розумне пристосування). Посадові особи, які порушують зазначені вимоги, відсторонюються від подальшого проходження тестування.
Після закінчення часу, відведеного на проходження тестування № 1 або тестування № 2, або після надання посадовою особою відповіді на останнє питання відповідного виду тестування таке тестування припиняється автоматично, а на екран виводиться результат тестування, що є автоматичним інформуванням посадової особи про результат проходження тестування.
У разі набрання посадовою особою за результатами проходження тестування № 1 та тестування № 2 кількості балів, яка дорівнює або є більшою мінімально допустимої кількості балів для відповідного виду тестування, посадова особа допускається до тестування № 3.
Посадова особа, яка за результатами проходження тестування № 1 та/або тестування № 2 набрала меншу кількість балів, ніж мінімально допустима, або була відсторонена від подальшого проходження тестування відповідно до пункту 18 цього Порядку, не допускається до проходження тестування № 3, а комісія приймає рішення про неуспішне проходження тестування. За бажанням такої посадової особи допускається ще один раз пройти тестування № 1 та/або тестування № 2, але не раніше ніж протягом одного місяця від дати проходження відповідного виду тестування, про що під підпис такої посадової особи робиться відмітка у протоколі засідання комісії.
Після закінчення часу, відведеного на проходження тестування № 3, або після надання посадовою особою відповіді на останнє питання тестування таке тестування припиняється автоматично, а результат тестування № 3 надається комісії.
Результати тестування фіксуються у протоколі засідання комісії, який підписують усі присутні члени комісії.
Про результати тестування комісія інформує суб'єкта призначення, який в установленому законом порядку приймає рішення щодо переведення посадової особи до територіального органу Держмитслужби, утвореного відповідно до статті 21-1 Закону України “Про центральні органи виконавчої влади”.
На виконання вимог Порядку наказом Держмитслужби України № 192 від 22.03.2021 було затверджено перелік питань для тестування рівня знань митного та антикорупційного законодавства (тестування № 1), параметри тестування в частині: тривалості кожного виду тестування та перерв між ними; кількості питань для кожного виду тестування, які обираються для кожної посадової особи автоматично із загального переліку питань для відповідного виду тестування; мінімально допустимої кількість балів, які повинні бути набрані для успішного проходження тестування № 1 та тестування на загальні здібності (тестування № 2); кількості варіантів відповіді та способу оцінювання правильної відповіді для тестування № 1 та тестування № 2, а також рекомендації щодо тлумачення протоколів про проходження тестування на благонадійність та порядок надання комісії з проведення тестування результатів тестування посадових осіб митних органів.
Наказом Держмитслужби України №248 від 13.04.2021 було прийнято рішення з 20.04.2021 розпочати тестування посадових осіб митних органів з питань кваліфікації та благонадійності, утворено комісії з проведення тестування та затверджено перелік посадових осіб, які підлягають тестуванню, орієнтовний план-графік проведення тестування та Інструкцію з проведення тестування.
Згідно параметрів тестування кількість питань для тестування № 1 була встановлена 30, мінімально допустима кількість балів, яка повинна бути набрана для успішного проходження тестування - 18, кількість питань для тестування № 2 була встановлена 30, мінімально допустима кількість балів, яка повинна бути набрана для успішного проходження тестування - 16 .
Так, зі змісту доповідної записки в.о. начальника управління по роботі з персоналом Сумської митниці Вікторії Геліх судом встановлено, що ОСОБА_1 в період з 20.04.2021 по 20.05.2021 незадовільно склала (15 балів) тестування рівня знань митного та антикорупційного законодавства та незадовільно здала (14 балів) тестування на загальні здібності (а.с.14)
Відповідно до вищевказаних нормативно-правових актів, тестування №1 та №2 передбачає за особою право на проходження повторного тестування в разі якщо така набрала меншу кількість балів, ніж мінімально допустима, або була відсторонена вiд подальшого проходження тестування. Та, для реалізації такого права, посадова особа має право попередити про свій намір, бажання комісію пройти ще один раз, тобто повторно відповідне тестування.
Так, позивач виявила бажання повторно пройти тестування у зв'язку із чим 22.09.2021 прибула до Сумської митниці для повторного складання тестів.
Наказом Держмитслужби України від 05.04.2021 № 227 було наказано керівникам митниць як відокремлених підрозділів Держмитслужби в акті про призначення на посади осіб, у тому числі при призначенні на такі посади у порядку переведення та за результатами конкурсу, встановлювати випробування строком шість місяців та затверджено перелік завдань, які крім інших (профільних), обов'язково визначаються на строк випробування.
Пунктом 3 переліку завдань, які крім інших (профільних), на строк випробування, для осіб, які призначаються на посаду та вже проходили тестування, але стосовно них було прийняте рішення про неуспішне проходження тестування, обов'язково визначається на строк випробування завдання з успішного проходження повторного тестування, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 916, відповідно до пункту 20 Порядку реалізації експериментального проекту щодо тестування посадових осіб митних органів з питань кваліфікації та благонадійності, затвердженого цією постановою.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 проходила у Сумській митниці повторне тестування, яке не склала у Північній митниці.
Згідно відомості № 1 від 22.09.2021 проведення тестування рівня знань митного та антикорупційного законодавства, з цього тестування позивач отримала 17 балів та відповідно оцінку незадовільно (а. с. 108). Згідно відомості від 22.09.2021 № 2 проведення тестування на загальні здібності, з цього тестування ОСОБА_1 отримав 15 балів та відповідно оцінку незадовільно (а.с. 109).
У подальшому наказом Держмитслужби України від 11.10.2021 № 760 було внесено зміни до форми Переліку завдань, які обов'язково визначаються на строк випробування (наказ Держмитслужби від 05.04.2021 № 227), а саме: пункт 1 Переліку завдань викладено у новій редакції.
Відповідно до пункту 2 вказаного наказу Держмитслужби України від 11.10.2021 № 760 керівників митниць зобов'язано внести відповідні зміни до завдань, визначених на строк випробування підлеглих посадових осіб.
Сумською митницею завданнями в редакції від 12.10.2021 було внесено відповідні зміни до завдань ОСОБА_1 від 15.07.2021. Відповідно до внесених змін, з урахуванням редакції наказу Державної митної служби від 11.10.2021 № 760, про що зазначено в заголовку самої форми завдань після внесення змін, у новій редакції було викладено лише пункт 1 завдань на період випробування від 15.07.2021 (а.с.110).
Суд зауважує, що п. 2 завдань, яким було передбачено успішне проходження повторного тестування, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 916, відповідно до пункту 20 Порядку реалізації експериментального проекту щодо тестування посадових осіб митних органів з питань кваліфікації та благонадійності, затвердженого цією постановою, будь-яких змін не зазнав.
Заступником Начальника відділу митного оформлення “Вантажний” митного поста “Дружба” 23.12.2021 був складений звіт про результати виконання завдань на період випробування ОСОБА_1 (а. с. 110). У вказаному звіті зазначено, що при повторному тестуванні 22.09.2021 ОСОБА_1 незадовільно здала (17 балів) тестування рівня знань митного та антикорупційного законодавства та незадовільно здала (15 балів) тестування на загальні здібності, що проводилось відповідно до Порядку, чим не виконала вимоги пункту 2 завдання на період випробування. А тому, заступник начальника відділу митного оформлення “Вантажний” митного поста “Дружба” Сумської митниці вважає, що ОСОБА_1 завдання на період випробування виконано не у повному обсязі.
Листом Сумської митниці від 29.12.2021 № 7.24-08-2/12/10/3536 “Про припинення державної служби та звільнення з посади” було повідомлено позивача про припинення державної служби та звільнення з посади, у зв'язку із встановленням невідповідності його займаній посаді протягом строку випробування (а. с. 111 зв. бік).
Суд звертає увагу, що пунктом 21 Контракту № 323 від 15.07.2021 передбачено, що дія цього Контракту припиняється:
- у разі закінчення строку, на який укладено цей контракт;
- за ініціативою особи або за угодою сторін;
- за ініціативою державного органу - у разі невиконання або неналежного виконання особою умов цього Контракту;
- у разі припинення державної служби з підстав, визначених частиною першою статті 83 Закону України "Про державну службу", та з інших підстав, визначених законодавством.
У разі невиконання або неналежного виконання особою умов цього Контракту державний орган повідомляє особі про припинення цього Контракту не пізніше ніж за сім календарних днів до такого припинення.
Відповідно у спірному наказі № 10-о від 11.01.2021 зазначено, що дію контракту та державну службу позивача припинено згідно пункту 21 цього контракту у зв'язку із встановленням невідповідності займаній посаді протягом строку випробування.
Суд зазначає, що процедура проведення та правильність визначення результатів тестування позивачем не оспорюється.
Відповідно, позивачу було відомо про порядок та умови проходження ним державної служби на спірній посаді та йому було відомо про експериментальний проект щодо тестування посадових осіб митних органів з питань кваліфікації та благонадійності, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 916, умови та порядок проходження тестування та коли і за яких підстав виникає право на проходження повторного тестування.
За п. 17 контракту передбачено додаткові умови, в яких зазначено про те, що особі може бути встановлено випробування з метою визначення її відповідності займаній посаді строком від одного до шести місяців.
Суд зауважує, що контракт підписаний позивачем, відповідно останній погодився на умови проходження державної служби та наслідки невиконання покладених контрактом обов'язків та завдань.
Згідно вимог п. 3 ч. 1 ст. 83 Закону України "Про державну службу" державна служба припиняється за ініціативою суб'єкта призначення (стаття 87 цього Закону).
На підставі п. 2 ч. 1 ст. 87 підставою для припинення державної служби за ініціативою суб'єкта призначення є встановлення невідповідності державного службовця займаній посаді протягом строку випробування.
З огляду на викладене, зважаючи на вказане позивачем обґрунтування позовних вимог, суд дійшов висновку, що оскаржуваний наказ про припинення державної служби ОСОБА_1 та звільнення з посади прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (ч.2 ст.77 КАС України).
Оцінивши докази, які є у справі, враховуючи те, що відповідачем належними та допустимими доказами доведено правомірність звільнення позивача, та з урахуванням вказаних вище висновків, суд відмовляє в задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Сумської митниці Держмитслужби України про визнання наказу протиправним, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.А. Прилипчук