22 серпня 2022 рокуЛьвівСправа № 380/24184/21 пров. № А/857/7530/22
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Глушка І.В.,
суддів: Довгої О.І., Запотічного І.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2022 року, ухвалене суддею Гулик А.Г. у м. Львові за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у справі № 380/24184/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Львівського державного університету безпеки життєдіяльності ДСНС України про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -
14 грудня 2021 року позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача - Львівського державного університету безпеки життєдіяльності ДСНС України, у якому просив визнати протиправною бездіяльність щодо відмови у видачі довідки про грошове забезпечення позивача із зазначенням таких її складових як доплата за науковий ступінь кандидата наук 15% та премія 33,3%; зобов'язати видати позивачу та направити у Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області для перерахунку пенсії довідку про грошове забезпечення позивача із зазначенням таких його складових як доплата за науковий ступінь кандидата наук 15% та премія 33,3%.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2022 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з вищевказаним рішенням суду, позивач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржуване рішення ухвалене з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав, наведених у апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржуване рішення в частині відмови в задоволенні позовної вимоги про надання довідки про грошове забезпечення із зазначенням такої складової як доплата за науковий ступінь кандидата наук 15% та ухвалити нове, яким позовні вимоги в цій частині задовольнити.
Переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги та відзиву на неї, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, судом першої інстанції достовірно встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 з 2005 року перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України у Львівській області як отримувач пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Відповідно до висновку відповідача про призначення пенсії за вислугу років згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ від 09.12.2005 (а.с.11) грошове забезпечення позивача складається з:
1) посадового окладу 210 грн.;
2) окладу за звання 135 грн.;
3) надбавки за вислугу років 40%;
4) надбавки до грошового утримання 100%;
5) наукова ступінь 15%;
6) надбавка за особливі умови служби 50%;
7) надбавки за безперервну службу 90%;
8) премії 33,3%;
9) пенсійної надбавки 50%.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 10.07.2020 у справі №380/1435/20 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково:
-визнано протиправними дії Львівського державного університету безпеки життєдіяльності Державної служби надзвичайних ситуацій України щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії;
-зобов'язано Львівський державний університет безпеки життєдіяльності Державної служби надзвичайних ситуацій України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії;
-у задоволенні позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності Львівського державного університету безпеки життєдіяльності Державної служби надзвичайних ситуацій України щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_1 відмовлено.
На виконання вказаного рішення Львівський державний університет безпеки життєдіяльності ДСНС України видав оновлену довідку б/н та б/д про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 за посадою «начальник кафедри пожежної та аварійно-рятувальної техніки ЛІПБ».
Відповідно до вказаної довідки грошове забезпечення позивача складається з:
1) посадового окладу 8460 грн.;
2) окладу за військовим(спеціальним) званням 1480 грн.;
3) надбавки за вислугу років 50%;
4) надбавки за особливості проходження служби 50%;
5) надбавки за наукову ступінь 5%;
6) премії 10%.
25.11.2021 позивач звернувся до відповідача із запитом про отримання публічної інформації з приводу зменшення відсоткового значення надбавки за науковий ступінь та премії.
Відповідач листом від 30.11.2021 №9001-3363/90 повідомив позивача про відсутність підстав для зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення, яке враховується для перерахунку пенсії, числових показників доплат у розмірі, визначеному висновком відповідача про призначення пенсії за вислугу років згідно з Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ від 09.12.2005
Позивач, вважаючи такі дії відповідача щодо неналежного зазначення розмірів складових грошового забезпечення у оновленій довідці, а саме доплати за науковий ступінь кандидата наук та премії, звернувся до суду за захистом свого порушеного права.
Позивач вважає, що відповідач, зменшивши розмір вказаних відсотків, порушив його право, оскільки розмір відсотків цих двох складових, які були визначені при призначенні пенсії, змінюватися не може.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що розміри видів грошового забезпечення, які були актуальними при призначенні особі пенсії, за умови їх подальшої міни, не мають правових наслідків для перерахунку пенсії відповідної особи. На переконання суду, відповідач правомірно сформував довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 із урахуванням відсоткового значення доплати за науковий ступінь у розмірі 5% та премії у розмірі 10%, як це передбачено пунктами 5 та 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», що відповідає грошовому забезпеченню за аналогічною посадою. При цьому суд зауважив, що зменшення відсоткового значення премії та доплати за науковий ступінь не зумовлює фактичного зменшення розміру пенсійної виплати та не спричиняє звуження прав позивача.
З огляду на оскарження позивачем судового рішення лише в частині, з врахуванням ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
Враховуючи вимоги частини 2 статті 19 Конституції України та частини 2 статті 2 КАС України, законодавцем визначено критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці європейських країн.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про вищу освіту» (далі - Закон № 1556-VII) законодавство України про вищу освіту базується на Конституції України і складається із законів України «Про освіту», «Про наукову і науково-технічну діяльність», цього Закону та інших нормативно-правових актів, міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.
В розумінні п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону №1556-VII вищий військовий навчальний заклад (заклад вищої освіти із специфічними умовами навчання) - це заклад вищої освіти державної форми власності, який здійснює на певних рівнях вищої освіти підготовку курсантів (слухачів, студентів), ад'юнктів для подальшої служби на посадах офіцерського (сержантського, старшинського) або начальницького складу з метою задоволення потреб Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, центральних органів виконавчої влади із спеціальним статусом, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Відповідно до п. 4 ст. 23 Закону № 1556-VII державні органи, до сфери управління яких належать вищі військові навчальні заклади (заклади вищої освіти із специфічними умовами навчання), військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, мають право своїми актами встановлювати особливі вимоги до: 1) управління відповідним вищим військовим навчальним закладом (закладом вищої освіти із специфічними умовами навчання), військовим навчальним підрозділом закладу вищої освіти; 2) діяльності та повноважень вченої ради; 3) кандидатів на посади керівників відповідних вищих військових навчальних закладів (закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання), їх структурних підрозділів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти та порядку їх призначення; 4) практичної підготовки осіб, які навчаються у відповідних вищих військових навчальних закладах (закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання) чи військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;5) порядку заміщення вакантних посад командування і науково-педагогічних працівників; 6) реалізації прав і обов'язків наукових і науково-педагогічних працівників та осіб, які навчаються у вищих військових навчальних закладах (закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання) чи військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; 7) порядку відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення осіб, які навчаються у вищих військових навчальних закладах (закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання) чи військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; 8) підготовки науково-педагогічних і наукових кадрів у військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти в аспірантурі (ад'юнктурі) та докторантурі відповідних закладів вищої освіти. Акти, передбачені у пунктах 6 і 7 цієї частини, затверджуються за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону № 1556-VII науково-педагогічним, науковим і педагогічним працівникам закладів вищої освіти встановлюються доплати за науковий ступінь доктора філософії та доктора наук у розмірах відповідно 15 та 25 відсотків посадового окладу, а також за вчене звання доцент і старшого дослідника - 25 відсотків посадового окладу, професор - 33 відсотки від посадового окладу. Заклад вищої освіти може встановити більший розмір за рахунок власних надходжень.
Отже, вказаним нормами чітко передбачено встановлення доплат за науковий ступінь безвідносно до того, чи є такий заклад вищим військовим навчальним закладом зі специфічними умовами навчання чи просто вищим навчальним закладом.
Львівський державний університет безпеки життєдіяльності Державної служби надзвичайних ситуацій є вищим військовим навчальним закладом зі специфічними умовами навчання, а тому матеріальне забезпечення працівника такого закладу має здійснюватися з урахуванням вимог, в тому числі, статті 59 Закону № 1556-VII.
В той же час, обґрунтовуючи правомірність встановлення позивачу доплати за науковий ступінь (кандидат наук) відповідач покликається на те, що грошове забезпечення позивача як військовослужбовця визначається відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704).
Так, відповідно до підпункту 2 пункту 6 Постанови № 704 передбачено доплату за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу.
З огляду на матеріали справи, позивачу встановлено відповідно до пункту 2 пункту 6 Постанови № 704 доплату за науковий ступінь кандидата наук в розмірі 5 %.
Відтак, до спірних правовідносин за участю позивача, як до науково-педагогічного працівника вищого військового закладу зі специфічними умовами навчання мають застосовуватися приписи Закону № 1556-VII та, зокрема, встановлюватися доплата за науковий ступінь у розмірах не менше ніж 15 відсотків посадового окладу.
Аналогічні правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 28.04.2021 у справі № 520/14665/2020, 29.07.2021 у справі № 520/14950/2020, 16.06.2021 у справі №520/14951/2020.
Те, що позивач є особою, звільненою з військової служби, та на нього поширюються правові гарантії, передбачені Законом № 2262-ХІІ, не нівелює його право на розрахунок пенсійних виплат з урахуванням у складі грошового забезпечення розміру надбавки за науковий ступінь, встановленого статтею 59 Закону №1556-VII.
Крім цього суд зазначає, що правила визначення доплат за науковий ступінь, що встановлені пунктом 6 Постанови № 704 поширюються на всіх військовослужбовців, які мають такі наукові ступені, в той же час для тих військовослужбовців, які проходять службу в вищих військових навчальних закладах, така доплата має встановлюватися з урахуванням мінімальних гарантій, що передбачені статтею 59 Закону № 1556-VII.
До того ж встановлення науково-педагогічним працівникам в залежності від виду навчального закладу різних розмірів наукових доплат за науковий ступінь та вчене звання розглядається судом як дискримінаційне ставлення до окремої категорії осіб, які маючи відповідні наукові ступені та звання, та працюючи в закладах освіти зі специфічними умовами навчання, сфера діяльності яких врегульована Законом № 1556-VII, отримують доплати в менших розмірах ніж працівники освіти, які працюють в вищих навчальних закладах освіти.
Враховуючи наведене, суд апеляційної інстстації приходить до висновку, що при зазначенні відсоткового розміру надбавки за науковий ступінь у оновленій довідці для перерахунку пенсії про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, сформованій на виконання рішення суду, відповідачу необхідно було застосовувати передбачену ч. 2 ст. 59 Закону №1556-VII доплату за науковий ступінь (кандидат наук) 15% від посадового окладу.
Наведені обставини залишились поза увагою суду першої інстанції, що має наслідком скасування рішення суду в цій частині.
Відповідно до частини першої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Суд першої інстанції не виконав вказані вимоги процесуального закону, оскільки до спірних правовідносин не вірно застосував норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного рішення, яке підлягає скасуванню у відповідній частині.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційну скаргу розглянуто судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) в строки, встановлені статтею 309 КАС України.
Керуючись статтями 242, 308, 309, 311, 315, 317, 321, 322, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2022 року у справі №380/24184/21 в частині відмови в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання бездіяльності Львівського державного університету безпеки життєдіяльності ДСНС України щодо видачі довідки про грошове забезпечення позивача із зазначенням складової «доплата за науковий ступінь кандидата наук 15%» протиправною та про зобов'язання сформувати довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням складової «доплата за науковий ступінь кандидата наук 15%» - скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в цій частині.
Визнати протиправною відмову Львівського державного університету безпеки життєдіяльності ДСНС України у видачі ОСОБА_1 довідки про грошове забезпечення позивача із зазначенням складової «доплата за науковий ступінь кандидата наук 15%».
Зобов'язати Львівський державний університет безпеки життєдіяльності ДСНС України видати ОСОБА_1 та направити у Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії із зазначенням складової «доплата за науковий ступінь кандидата наук 15%».
В решті рішення суду залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І. В. Глушко
судді О. І. Довга
І. І. Запотічний