Рішення від 15.08.2022 по справі 480/3476/22

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 серпня 2022 року Справа № 480/3476/22

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.,

за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,

представників позивачів - Тимошенко М.В., Кондратенка Ю.М., Вовк С.О., Ємельяненко О.Л.

представника відповідача - Свислоцького О.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/3476/22 за позовом Первинної профспілкової організації Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г. Харитоненка Державної прикордонної служби України, Громадської організації "СУМСЬКЕ КАДЕТСТВО" до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправними та скасування наказів,-

ВСТАНОВИВ:

Первинна профспілкова організація Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г. Харитоненка Державної прикордонної служби України та Громадська організація "СУМСЬКЕ КАДЕТСТВО" звернулися до суду з позовом до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправними та скасування наказів Голови Державної прикордонної служби України від 31.03.2022 №15 "Про внесення зміни до директиви Адміністрації Державної прикордонної служби України від 26.03.2021 №12 дск" (далі по тексту - наказ № 15) та від 01.04.2022 №16-ОД "Про проведення заходів" (далі по тексту - наказ № 16) .

В обгрунтування позовних вимог зазначають, що наказом № 15 внесені зміни до директиви від 26.03.2021 №12 дск "Про переведення на новий штат навчального закладу Державної прикордонної служби України", а саме першим пунктом - місце дислокації Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г. Харитоненка Державної прикордонної служби України (далі по тексту- Ліцей) визначено місто Хмельницький, другим пунктом - до штатів Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького та Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г. Харитоненка введено примітку наступного змісту: "Особовий склад Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г Харитоненка на усіх видах забезпечення, крім кадрового, перебуває в Національній академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького. Наказом №16 зобов'язано начальника Ліцею здійснити переміщення підпорядкованого персоналу з числа військовослужбовців і необхідної для провадження освітнього процесу навчальної матеріально-технічної бази до Національної академії Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького, прибути в оперативне підпорядкування ректора Національної академії до 08.04.2022, організувати освітній процес ліцеїстів, в термін до 01.06.2022 підготувати й вручити під підпис персональні письмові повідомлення працівникам про зміну місця роботи (зміну істотних умов праці), підготувати проекти наказів про звільнення працівників, які не надали згоду на переведення в іншу місцевість, на підставі пункту 6 статті 36 КЗпП із виплатою вихідної допомоги в розмірі середнього місячного заробітку.

Підставою винесення наказу №15 вказана службова необхідність, наказу № 16 - початок повномасштабної збройної агресії з боку Російської Федерації та проведення активних бойових дій і знищенням значної частини інфраструктури Ліцею. Метою винесення наказу № 16 відповідач зазначив ефективне функціонування освітнього процесу. На думку позивачів спірні накази порушують законні права та інтереси ліцеїстів, які є малолітніми чи неповнолітніми, та їх батьків щодо навчання у м. Сумах, у більшості випадків за місцем проживання. Відповідач змінив місце дислокації Ліцею, чим перемістив місце навчання та проживання малолітніх і неповнолітніх без їх згоди та без згоди батьків. При цьому відповідач перевищив свої повноваження, оскільки середній навчальний заклад, яким є Ліцей, де навчаються діти, не є військовим підрозділом, дислокацію якого можливо змінити. Такі повноваження відповідача не передбачені жодним законом чи нормативно-правовим актом. Оскаржуваними наказами також порушені права батьків неповнолітніх ліцеїстів щодо визначення місця проживання та місця навчання їх дітей. Крім того, порушуються права цивільних службовців та працівників, оскільки без проведення у встановленому законом порядку ліквідації чи реорганізації, Ліцей передається у підпорядкування Національної академії Держприкордонслужби, що суперечить Статуту Ліцею. Також відповідно до Постанови КМУ №385 від 27.03.2022 тимчасове переміщення (евакуація) дітей та осіб навчальних закладів здійснюється на підставі наказу керівника закладу, а не відповідача. Керівником Ліцею були видані відповідні накази, які були виконані належним чином.

Адміністрація Державної прикордонної служби України подала до суду відзив на позов, у якому, заперечуючи проти позову, зазначає, що згідно з "Положенням про Адміністрацію Державної прикордонної служби України", затвердженого Постановою КМУ від 16 жовтня 2014 р. № 533, Адміністрація Державної прикордонної служби України (Адміністрація Держприкордонслужби) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні. В пункті 3 Положення зазначено, що основними завданнями Адміністрації Держприкордонслужби є, зокрема, здійснення управління територіальними органами - регіональними управліннями, Морською охороною, органами охорони державного кордону, органами забезпечення, навчальними закладами та науково-дослідними установами.

Відповідно до ст. 23 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" центральний орган виконавчої влади у межах своїх повноважень, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України та наказів міністерств видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання.

Відповідач дійсно своїм рішенням вніс зміни до директиви Адміністрації державної прикордонної служби України від 26.03.2021 №12 дск "Про переведення на новий штат навчального закладу Державної прикордонної служби України", чим змінив місце дислокації (розташування) навчального закладу з міста Суми на місто Хмельницький. Використання терміну "дислокація" є типовим для документів розпорядчого характеру (наказів) військового командування.

Згідно з ч. 6 ст. 25 Закону України "Про освіту" засновник закладу освіти зобов'язаний: забезпечити утримання та розвиток матеріально-технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов; у разі реорганізації чи ліквідації закладу освіти забезпечити здобувачам освіти можливість продовжити навчання на відповідному рівні освіти; забезпечити відповідно до законодавства створення в закладі освіт безперешкодного середовища для учасників освітнього процесу, зокрема для осіб з особливими освітніми потребами.

Таким чином, законодавець захищає права дітей на освіту, а не адміністрацій навчальних закладів.

Щодо безпекової складової, відповідач зазначає, що відповідно до п. 4.6 Статуту Ліцею, відповідальність за збереження життя та здоров'я ліцеїстів під час перебування їх у Ліцеї покладається на начальника Ліцею. Сумська область знаходиться в зоні вищого ризику, ніж Хмельницька. На час видання наказу матеріально-технічна база Ліцею була пошкоджена, про що зазначає представник позивача в позовній заяві. У той же час навчальна та матеріально-технічна база Національної академії Державної прикордонної служби України перебуває в непошкодженому стані, та дозволяє з комфортом розмістити як ліцеїстів, так і посадових осіб Ліцею, що будуть переміщені.

Крім того, оскаржувані накази були видані на виконання Постанови Кабінету Міністрів України №385 від 27.03.2022. Відповідно до Протоколу засідання Кабінету Міністрів України № 51 від 23 березня 2022 року (пункт 1 розділу 4 "Рішення з окремих питань" цього протоколу) для Волинської, Донецької, Житомирської, Київської, Луганської, Миколаївської, Сумської, Рівненської, Харківської, Херсонської, Чернігівської обласних військових адміністрацій було визначено завдання невідкладно вжити заходів щодо забезпечення переміщення (евакуації) дітей, які проживають або зараховані на цілодобове перебування у закладах, на безпечну територію.

Отже, Адміністрація Держприкордонслужби мала всі законні підстави для видання оскаржуваного наказу та контролю його виконання.

Ухвалою суду від 23.05.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розглд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засіданні.

Згідно з ухвалою суду від 06.06.2022 по справі № 480/3752/22 об'єднано в одне провадження адміністративну справу № 480/3752/22 за позовом Громадської організації "СУМСЬКЕ КАДЕТСТВО" до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправним та скасування наказу з адміністративною справою № 480/3476/22 за позовом Первинної профспілкової організації Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г. Харитоненка Державної прикордонної служби України до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправними та скасування наказів.

Протокольною ухвалою суду від 21.07.2022 закрито підготовче провадження та призначено судовий розгляд справи.

Представники позивачів Тимошенко М.В., Кондратенка Ю.М., Вовк С.О., Ємельяненко О.Л. в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі.

Представник відповідача Свислоцький О.Г. позовів не визнав з підстав, викладених у відзивах.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, встановив такі обставини.

Згідно з наказом Голови Державної прикордонної служби України № 15 від 31.03.2022 внесені зміни до директиви Адміністрації Державної прикордонної служби України від 26.03.2021 №12 дск "Про переведення на новий штат навчального закладу Державної прикордонної служби України", а саме: пунктом першим - місце дислокації Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г. Харитоненка Державної прикордонної служби України визначено місто Хмельницький; пунктом другим - до штатів Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького та Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г. Харитоненка введено примітку наступного змісту: "Особовий склад Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г Харитоненка на усіх видах забезпечення, крім кадрового, перебуває в Національній академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького.

Наказом Голови Державної прикордонної служби України №16 від 01.04.2022 зобов'язано начальника Ліцею здійснити переміщення підпорядкованого персоналу з числа військовослужбовців і необхідної для провадження освітнього процесу навчальної матеріально-технічної бази до Національної академії Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького; прибути в оперативне підпорядкування ректора Національної академії до 08.04.2022; організувати освітній процес ліцеїстів; в термін до 01.06.2022 підготувати й вручити під підпис персональні письмові повідомлення працівникам про зміну місця роботи (зміну істотних умов праці); підготувати проекти наказів про звільнення працівників, які не надали згоду на переведення в іншу місцевість, на підставі пункту 6 статті 36 КЗпП із виплатою вихідної допомоги в розмірі середнього місячного заробітку.

Вважаючи накази протиправними, первинна профспілкова організація Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г. Харитоненка Державної прикордонної служби України та Громадська організація "СУМСЬКЕ КАДЕТСТВО" звернулися до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Вирішуючи спір по суті, суду необхідно відповісти на такі питання:

Чи мають право профспілка Ліцею та громадська організація "СУМСЬКЕ КАДЕТСТВО" звертатися до суду з даним позовом ?

Чи відноситься до повноважень Голови Державної прикордонної служби України змінювати "дислокацію" навчального закладу - Ліцею та вносити зміни до його штатного розпису?

Чи порушуються спірними наказами права та законні інтереси малолітніх та неповнолітніх ліцеїстів, їх батьків, інших осіб - членів профспілки Ліцею?

Відповідаючи на перше питання, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" профспілка - це громадська організація, що об'єднує громадян, пов'язаних спільними інтересами за родом їхньої професійної діяльності.

Статтею 2 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" визначено, що професійні спілки створюються з метою здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки.

Право профспілок, їх об'єднань представляти і захищати права та інтереси членів профспілок передбачено ст. 19 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", згідно якої профспілки, їх об'єднання здійснюють представництво і захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілок в державних органах та органах місцевого самоврядування, у відносинах з роботодавцями, а також з іншими об'єднаннями громадян.

У питаннях колективних інтересів працівників профспілки, їх об'єднання здійснюють представництво та захист інтересів працівників незалежно від їх членства у профспілках.

У питаннях індивідуальних прав та інтересів своїх членів профспілки здійснюють представництво та захист у порядку, передбаченому законодавством та їх статутами.

Профспілки, їх об'єднання мають право представляти інтереси своїх членів при реалізації ними конституційного права на звернення за захистом своїх прав до судових органів, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а також міжнародних судових установ.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 31.03.2021 у справі №640/21611/19 дійшов висновку, що при вирішенні питання стосовно права громадських організацій на звернення до суду в інтересах інших осіб, суди повинні з'ясувати:

1. статус громадської організації та її засновників, їхню безпосередню заінтересованість у вирішенні питання, що є предметом позову;

2. мету громадської організації та її безпосередній зв'язок із предметом позову;

3. інтереси яких саме осіб є предметом судового захисту;

4. чи зверталися ці особи за захистом своїх прав до громадської організації;

5. добросовісність дій громадської організації, що звертається до суду.

З матеріалів справи вбачається, що оскаржуваними наказами вирішуються трудові права членів первинної профспілкової організації Ліцею, поза як цими наказами працівники переміщуються в іншу місцевість, змінюється підпорядкування Ліцею, вносяться зміни до штатного розкладу.

Профспілкова організація, не погоджуючись з наказами, неодноразово зверталася до відповідних суб'єктів владних повноважень та органів місцевого самоврядування з метою захисту прав 138 членів профспілки, положення спірних наказів були предметом розгляду на профспілковому комітеті (т.1 а.с.77-78, 180-184).

За таких обставин первинна профспілкова організація Ліцею мала право звернутися до суду з даним позовом.

Щодо правомірності звернення до суду громадської організації "СУМСЬКЕ КАДЕТСТВО" необхідно зазначити, що вказана організація є юридичною особою та зареєстрована відповідно до вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Засновниками ГО "Сумське кадетство" є фізичні особи, батьки ліцеїсті що навчаються в Ліцеї, і безпосередньо зацікавлені у вирішенні питання, бо їхні діти є малолітніми або неповнолітніми, і відповідальність за їх життя несуть батьки.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про громадські об'єднання" громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.

Пунктом 2 частини 1 статті 11 цього Закону передбачено, що статут громадського об'єднання має містити відомості про мету (цілі) та напрями його діяльності.

За приписами п. 2 ч. 1 ст. 21 Закону України "Про громадські об'єднання" для здійснення своєї мети (цілей) громадське об'єднання має право звертатися у порядку, визначеному законом, до органів державної влад органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування їх посадових і службових осіб з пропозиціями (зауваженнями), заявами (клопотаннями), скаргами.

Відповідно до п. 1.1 Статуту ГО "Сумське кадетство" вказана організація є добровільним об'єднанням фізичних осіб, створеним для здійснення та захисту прав і свобод ліцеїстів Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою «Кадетський корпус» імені І.Г. Харитоненка, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, освітніх та інших інтересів своїх членів та інших осіб.

Для досягнення своєї мети та виконання статутних завдань Організація у встановленому чинним законодавством порядку має право представляти і захищати свої законні інтереси та законні інтереси своїх членів у державних органах та неурядових організаціях (п.2.4.1 Статуту); бути позивачем, відповідачем або третьою особою у будь-якому суді України та міжнародних судах ( п. 2.5. Статуту).

Згідно з п. 3.1. Статуту метою Організації, серед іншого, є здійснення та захист прав ліцеїстів Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г. Харитоненка, а одним із основних напрямів діяльності є захист законних політичних, громадських, соціальних, правових, економічних, освітніх, культурних та інших прав, інтересів та свобод фізичних та юридичних осіб (п.3.2.10.).

Предметом позову є визнання протиправними та скасування наказів № 15 від 31.03.2022 та № 16 від 01.04.2022, згідно яких змінюється місце дислокації Ліцею з міста Суми на місто Хмельницький, у зв'язку з чим змінюється місце навчання та проживання ліцеїстів, учнів віком 13 - 17 років. Тому ГО "Сумське кадетство" звернулося до суду для захисту законних прав та інтересів малолітніх і неповнолітніх учнів Ліцею та їх батьків.

Стосовно повноважень Голови Державної прикордонної служби України змінювати "дислокацію" навчального закладу - Ліцею та вносити зміни до його штатного розпису суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з "Положенням про Адміністрацію Державної прикордонної служби України", затвердженого Постановою КМУ від 16 жовтня 2014 р. № 533, Адміністрація Державної прикордонної служби України (Адміністрація Держприкордонслужби) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні.

В пункті 3 Положення зазначено, що основними завданнями Адміністрації Держприкордонслужби є, зокрема, здійснення управління територіальними органами - регіональними управліннями, Морською охороною, органами охорони державного кордону, органами забезпечення, навчальними закладами та науково-дослідними установами.

Відповідно до ст. 23 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" центральний орган виконавчої влади у межах своїх повноважень, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України та наказів міністерств видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання.

За приписами ст. 23 Закону України "Про освіту" держава гарантує академічну, організаційну, фінансову і кадрову автономію закладів освіти.

Обсяг автономії закладів освіти визначається цим Законом, спеціальними законами та установчими документами закладу освіти.

Частиною третьою ст. 25 Закону України "Про освіту" передбачено, що засновник або уповноважений ним орган (особа) не має права втручатися в діяльність закладу освіти, що здійснюється ним у межах його автономних прав, визначених законом та установчими документами.

Згідно з ч.1 ст.26 Закону України "Про освіту" керівник закладу освіти здійснює безпосереднє управління закладом і несе відповідальність за освітню, фінансово-господарську та іншу діяльність закладу освіти.

Відповідно до ч.2 ст.55 Закону України "Про освіту" батьки здобувачів освіти мають право, зокрема захищати відповідно до законодавства права та законні інтереси здобувачів освіти; отримувати інформацію про діяльність закладу освіти.

Згідно із ст.57-1 Закону України "Про освіту" здобувачам освіти, працівникам закладів освіти, установ освіти, наукових установ, у тому числі тим, які в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану в Україні чи окремих її місцевостях, оголошених у встановленому порядку (особливий період) були вимушені змінити місце проживання (перебування), залишити робоче місце, місце навчання, незалежно від місця їх проживання (перебування) на час особливого періоду гарантується:

організація освітнього процесу в дистанційній формі або в будь-якій іншій формі, що є найбільш безпечною для його учасників;

збереження місця роботи, середнього заробітку, здійснення виплати стипендії та інших виплат, передбачених законом;

місце проживання (пансіон, гуртожиток тощо) та забезпечення харчуванням (у разі потреби).

Забезпечення державних гарантій, визначених частиною першою цієї статті, створення безпечного освітнього середовища, організацію здобуття освіти, освітнього процесу в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду) у межах своєї компетенції здійснюють:

органи виконавчої влади, органи військового командування, військові, військово-цивільні адміністрації та органи місцевого самоврядування, їх представники, посадові особи (керівники, голови, начальники), органи управління (структурні підрозділи) у сфері освіти;

заклади освіти, установи освіти, наукові установи, їх засновники;

громадські об'єднання, благодійні організації та фізичні особи, які здійснюють благодійну (волонтерську) діяльність.

Органи, зазначені в абзаці другому частини другої цієї статті, приймають у межах своєї компетенції рішення, обов'язкові до виконання на відповідній території, для реалізації державних гарантій, визначених частиною першою цієї статті, в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду).

Центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки здійснює нормативно-правове забезпечення функціонування системи освіти і науки та видає накази з питань створення безпечного освітнього середовища, організації здобуття освіти, освітнього процесу та з інших питань у сфері освіти і науки, не врегульованих законом в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду). Строк дії таких наказів не може перевищувати строк особливого періоду. Такі накази не є регуляторними актами та підлягають державній реєстрації лише у разі, якщо стосуються прав, свобод, законних інтересів та обов'язків громадян і юридичних осіб.

Також, забезпечення територіальної доступності до освіти визначено статтею 8 Закону України "Про загальну середню освіту", згідно частини другої якої, кожна дитина має право на здобуття початкової та базової середньої освіти у найбільш доступному та наближеному до місця її проживання закладі освіти (його структурному підрозділі).

Згідно з п.1.1 Статуту Державний ліцей - інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г. Харитоненка Державної прикордонної служби України (далі - Ліцей) є державним закладом спеціалізованої освіти II - III ступенів військового профілю для дітей з 13 років, починаючи з 8 класу, що забезпечує військово-професійну спрямованість навчання, проведення поглибленої допризовної та посиленої фізичної підготовки і виховання у осіб готовності до військової служби.

Пунктом 1.3. Статуту визначено, що Ліцей є юридичною особою, що заснована на державній власності та належить до сфери управління Адміністрації Державної прикордонної служби України, має свій прапор, самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органі Державної казначейської служби України, штампи, печатки із своїм найменуванням, в тому числі печатки із зображенням Державного Герба України, а також може від свого імені набувати майнових прав і обов'язків, бути позивачем і відповідачем у суді.

Відповідно до статті 6 Закону Україну "Про Державну прикордонну службу України" Ліцей входить до системи Державної прикордонної служби України як навчальний заклад.

Юридична адреса Ліцею: 40021, місто Суми, вулиця Герасима Кондратьєва, 165.

Повноваження Адміністрації Державної прикордонної служби України визначені п.1.4 Статуту, серед яких, зокрема затвердження установчих документів Ліцею, їх нову редакцію та зміни до них, затвердження штату Ліцею.

За приписами п. 1.8 Статуту головною метою Ліцею є забезпечення реалізації права громадян на здобуття повної загальної середньої освіти.

Пунктом 1.18 Статуту передбачено, що Ліцей має право, зокрема, опрацьовувати пропозиції щодо внесення змін до штату Ліцею, подавати їх встановленим порядком на розгляд Голові Держприкордонслужби.

До учасників освітнього процесу в Ліцеї належать офіцери, ліцеїсти, керівництво Ліцею, педагогічні працівники, психолог, бібліотекарі, інші спеціалісти, батьки або законні представники ліцеїстів (п.4.1 Статуту).

Безпосереднім організатором освітнього процесу в Ліцеї є начальник Ліцею (п.4.2 Статуту).

Відповідно до п.4.3 Статуту права та обов'язки учасників освітнього процесу визначаються Законами України "Про освіту", "Про загальну середню освіту", іншими нормативно-правовими актами, Положенням про ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою, цим Статутом, правилами внутрішнього розпорядку Ліцею.

Згідно з п. 5.2. безпосереднє управління Ліцеєм здійснює начальник Ліцею відповідно до функцій, покладених на нього Адміністрацією Державної прикордонної служби України.

Аналіз вказаних норм законодавства дає підстави для висновку, що учні Ліцею та їх батьки, обираючи навчальний заклад у м. Суми, мали обгрунтовані очікування, що діти будуть навчатися в цьому Ліцеї і саме на території міста Суми.

Права учнів, їх батьків та інших учасників навчального процесу, зокрема щодо навчання в м. Суми гарантовані державою як в мирний так і воєнний стан (ст.57-1 Закону України "Про освіту").

Проте, відповідач, всупереч вказаним вимогам закону, протиправно змінив "місце дислокації", тобто перемістив Ліцей до міста Хмельницький, змінивши місце проживання малолітніх та неповнолітніх учнів без їх згоди та без згоди їх батьків.

Крім того, Адміністраця Держприкордонслужби, порушуючи вимоги Статуту, змінила підпорядкування Ліцею, передавши його в оперативне підпорядкування ректору Національної академії Державної прикордонної служби України.

Такі положення спірних наказів безумовно порушують законні права малолітніх та неповнолітніх ліцеїстів, їх батьків, педадогічних працівників та інших спеціалістів Ліцею.

Адміністрація Держприкордонслужби, приймаючи спірні накази, протиправно застосувала до навчального закладу, малолітніх та неповнолітніх ліцеїстів, їх батьків, педагогічних працівників та інших спеціалістів Ліцею методи та принципи, які є прийнятними до військових частин та до військових.

Суд звертає увагу відповідача на те, що в оскаржуваних наказах взагалі відсутнє правове обгрунтування їх прийняття. Посилання в наказі №15 лише на службову необхідність призводить до правової невизначеності осіб, причетних до виконання вказаного наказу, та свідчить про протиправність цього наказу.

Щодо посилання відповідача у наказі № 16 на введення в Україні воєнного стану та початком збройної агресії з боку Російської Федерації, знищенням значної частини інфраструктури Ліцею, забезпечення ефективного освітнього процесу, суд зазначає, що вказані формулювання не мають жодного відношення до обгрунтування законності цього наказу.

У той же час, суд зауважує, що 27.03.2022 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №385, якою затвердив Порядок тимчасового переміщення (евакуації) та забезпечення умов для перебування на території України, де не ведуться бойові дії, або за межами України дітей та осіб, які проживають або зараховані до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування на цілодобове перебування (далі по тексту - Порядок №385).

Згідно з п.4 Порядку №385 обласні військові адміністрації у взаємодії з відповідними районними військовими адміністраціями, виконавчими органами міських, сільських, селищних рад за місцем розташування закладів забезпечують:

1) проведення постійної оцінки стану безпеки перебування дітей та осіб у закладах, розташованих на території відповідних областей, з урахуванням інформації Збройних Сил, Міноборони, територіальних органів ДСНС, Національної поліції про території, де ведуться бойові дії, а також території, куди можуть бути тимчасово переміщені (евакуйовані) діти та особи;

2) збір і оновлення інформації щодо закладів, зокрема про:

фактичну кількість дітей та осіб, які проживають або перебувають у кожному закладі;

вік, стан здоров'я, мобільність, дієздатність, статус дітей та осіб, які проживають або перебувають у закладі, можливість контактування із законними представниками (у разі їх наявності);

фактичну кількість персоналу для забезпечення догляду, виховання дітей та осіб;

кількість вільних ліжко-місць у закладах та можливість розгортання додаткових ліжко-місць;

наявність ресурсів у закладах (опалення, водопостачання, електроенергія, кількість продуктів харчування, води, лікарських засобів, засобів гігієни, одягу, взуття тощо) та їх дефіцит для задоволення потреб дітей та осіб, а також працівників у закладах;

особливості будівель кожного закладу (кількість, наявність захисних споруд цивільного захисту, підвалів або інших приміщень, придатних для укриття дітей та осіб, у тому числі дітей та осіб з інвалідністю, та персоналу, віддаленість від магістралей, транспортного сполучення, стратегічних об'єктів, по яких можуть здійснюватися обстріли);

можливості щодо прийому з інших закладів дітей та осіб;

контактні номери телефонів керівників та інших працівників закладів;

адреси місцезнаходження закладів;

3) постійний обмін інформацією про заклади, визначеною підпунктами 1 і 2 цього пункту, із:

структурними підрозділами з питань цивільного захисту місцевих органів виконавчої влади (органів місцевого самоврядування) - для оперативного корегування відповідних планів цивільного захисту на особливий період;

Нацсоцслужбою, МОН, МОЗ, МВС, Міноборони, Мінмолодьспортом, МКІП - для визначення організацій, закладів і установ, до яких можуть бути розміщені діти та особи з урахуванням їх потреб;

4) узгодження з Мінреінтеграції, МВС, Збройними Силами за участю АТ "Укрзалізниця" маршрутів тимчасового переміщення (евакуації) дітей та осіб, у тому числі за можливості у супроводі службового автомобіля Національної поліції, ДСНС та бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги.

Відповідно до п.6 Порядку №385 заходи з підготовки до тимчасового переміщення (евакуації) дітей та осіб в межах України та за її межами здійснюються на підставі наказу керівника закладу.

З матеріалів справи вбачається, що наказом начальника Ліцею від 24.02.2022 №43 у зв'язку з початком збройної агресії Російської Федерації з 24.02.2022 до особового розпорядження призупинено освітній процес в Ліцеї. Ліцеїстів направлено до місць проживання батьків (законних представників) в їх супроводі, або в супроводі осіб, які визначені батьками (законними представниками) (т.2 а.с.45-46).

Наказом начальника Ліцею від 18.03.2022 №48 в Ліцеї з 21.03.2022 запроваджений освітній процес із використанням технологій дистанційного навчання на період воєнного стану (т.2 а.с.47-49).

Враховуючи викладене, накази №15 від 31.03.2022 та № 16-ОД від 01.04.2022 суперечать вимогам Порядку №385.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіривши оскаржувані накази, суд дійшов висновку, що вони прийняті відповідачем всупереч вимог чинного законодавства України, поза межами повноважень, необгрунтовано та непропорційно.

Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати накази Голови Державної прикордонної служби України від 31.03.2022 №15 "Про внесення зміни до директиви Адміністрації Державної прикордонної служби України від 26.03.2021 №12 дск" та від 01.04.2022 №16-ОД "Про проведення заходів".

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Первинної профспілкової організації Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г. Харитоненка Державної прикордонної служби України, Громадської організації "СУМСЬКЕ КАДЕТСТВО" до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправними та скасування наказів - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати накази Голови Державної прикордонної служби України від 31.03.2022 №15 "Про внесення зміни до директиви Адміністрації Державної прикордонної служби України від 26.03.2021 №12 дск" та від 01.04.2022 №16-ОД "Про проведення заходів".

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 23.08.2022

Суддя С.О. Бондар