про прийняття позовної заяви до розгляду після усунення її недоліків та відкриття провадження у справі
23 серпня 2022 року Справа № 360/1692/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., перевіривши матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонд України в Луганській області (93400, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Шевченка, буд.9) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонд України в Луганській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 12.07.2021, виданої Головним управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області №8/02-21/415;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити ОСОБА_1 , перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.04.2019, з урахуванням довідки від 12.07.2021, виданої Головним управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області №8/02-21/415;
- стягнути на користь позивача судові витрати пов'язані зі сплатою судового збору в розмірі 992,40 грн та витрати на правничу допомогу адвоката в сумі 3900,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 16.08.2022 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху. Встановлено строк для усунення недоліків протягом десяти календарних днів з дня отримання копії даної ухвали шляхом надання суду через підсистему "Електронний суд": доказів, з яких можливо встановити дату отримання позивачем або її адвокатом листа Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 24.01.2022 №354-43/А-02/8-1200/22; обґрунтованої заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з зазначенням обставин, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного звернення до суду та підтверджені належними доказами, у разі пропуску шестимісячного строку з моменту отримання листа відповідача від 24.01.2022 №354-43/А-02/8-1200/22 до моменту подачі позову до суду.
На виконання вищевказаної ухвали суду позивачем до матеріалів справи надано заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
В обґрунтування заяви зазначено, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 12.07.2021 Головним управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області видано довідку №8/02-21/415 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 згідно постанови КМ України від 30 серпня 2017 року № 704. Позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області із заявою, в якій просила провести перерахунок пенсії на підставі нової довідки від 12.07.2021 № 8/02-21/415.
Листом від 24.01.2022 № 354-43/А-02/8-1200/22 відповідач відмовив позивачці у проведенні перерахунку пенсії. Рішення обґрунтував тим, що нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсії за Законом №2262 після набрання рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року по справі №826/3858/18 законної сили, не приймалось, а тому у відповідача відсутні підстави для перерахунку пенсії.
Позивач зазначила, що відповідач, отримавши довідку про розмір грошового забезпечення, не здійснив перерахунок її пенсії. При цьому, право позивача на перерахунок пенсії з 01.04.2019 є беззаперечним, а його передумовою є оформлення довідки Головним управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області №8/02-21/415.
Крім того, зазначила, що відповідно до статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» та з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 р., Постановою КМУ від 11 березня 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», з 12 березня 2020 року на усій території України установлено карантин. Дію карантину, встановленого цією Постановою, продовжено на всій території України згідно з Постановами КМ № 392 від 20.05.2020, № 500 від 17.06.2020, № 641 від 22.07.2020, № 760 від 26.08.2020, № 956 від 13.10.2020, № 1236 від 09.12.2020, № 104 від 17.02.2021, № 405 від 21.04.2021, № 611 від 16.06.2021. Згідно з Постанови КМУ від 20.05.2020 № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», з урахуванням епідемічної ситуації в регіоні з 19 грудня 2020 р. до 31 серпня 2021 р. на території України установлено карантин згідно з Постановами КМУ № 392 від 20.05.2020, № 500 від 17.06.2020, № 641 від 22.07.2020, № 760 від 26.08.2020, № 956 від 13.10.2020, № 1100 від 11.11.2020, № 1236 від 09.12.2020, № 104 від 17.02.2021, № 405 від 21.04.2021, № 611 від 16.06.2021. В зв'язку з чим введено протиепідеміологічні заходи - обмежені транспортні пересування, відвідування підприємств, установ, зокрема судів.
Також, позивач зазначила, що 24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому було неодноразово продовжено. В зв'язку з цим, в Україні запроваджені різні заходи правового режиму воєнного стану, зокрема введені особливі режими роботи об'єктів критичної інфраструктури та об'єктів, що забезпечують життєдіяльність населення, підприємств, установ і організацій усіх форм власності, зокрема транспорту, державних установ, судів. На підставі викладеного, позивач вважає, що нею строк про пущено з поважних причин, у зв'язку з чим просить суд його поновити.
Згідно з частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 КАС України).
Відповідно до частин першої статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Так, з 12.03.2020 (постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 і від 22 квітня 2020 року № 291) на території України установлено карантин. У подальшому постановами КМУ його неодноразово було продовжено.
Суд відзначає, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 18 червня 2020 року №731-IX, з метою удосконалення норм Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України в частині перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), внесено зміни до КАС України, згідно з якими пункт 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України викладено в такій редакції: «3. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином».
Зважаючи на викладене вище, а також те, що позивач відноситься до групи ризику, що впливає на тяжкий перебіг захворювання коронавірусом СОVID-19, та з метою доступу позивача до правосуддя, суд вважає, що вказана підстава є поважною причиною пропуску строку звернення до суду. Крім того, суд також вважає поважними причинами і запроваджений на території України з 24.02.2022 воєнний стан.
Як наслідок, клопотання слід задовольнити, визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду із позовними вимогами та поновити відповідний строк.
Позовна заява відповідає вимогам статей 160,161 КАС України.
Адміністративний позов поданий особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність із додержанням вимог ст. ст. 160, 161, 171 КАС України.
Адміністративний позов підсудний Луганському окружному адміністративному суду, підстав для повернення позовної заяви відповідно до ст. 169 КАС України, а також підстав для відмови у відкритті провадження у справі згідно зі ст. 170 КАС України не встановлено.
З наведених підстав суддя вважає за можливе прийняти даний адміністративний позов до розгляду та відкрити провадження у справі.
Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Частиною третьою статті 257 КАС України встановлено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин (пункт 20 частини першої статті 4 КАС України).
Відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Зазначена справа не є справою у спорах, що відповідно до приписів частини четвертої статті 12 КАС України має розглядатись виключно за правилами загального позовного провадження.
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Таким чином, суд дійшов висновку про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 122, 160, 161, 171, 248, 257-262 КАС України, суддя
Клопотання ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонд України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати поважними підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду з позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонд України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонд України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонд України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.
Справа розглядатиметься суддею Басовою Н.М. одноособово.
Справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У разі заперечень відповідача проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження встановити строк для подання відповідної заяви протягом п'яти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.
Запропонувати відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі надіслати суду на електронну пошту через офіційну електронну адресу та підсистему "Електронний суд" відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Роз'яснити відповідачу, що відзив на позовну заяву повинен повністю відповідати вимогам ст.162 КАС України і до нього повинні бути додані: 1) докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем; 2) документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Зобов'язати відповідача разом з відзивом надати:
- належним чином засвідчену копію пенсійної справи ОСОБА_1 в межах спірних правовідносин.
Документи, що подаються у копіях повинні бути засвідчені належним чином згідно вимог діючого законодавства.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі "Електронний суд" для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:
- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;
- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за адресою https://adm.lg.court.gov.ua/sud1270/gromadyanam/csz/.
Відповідачу разом з ухвалою про відкриття провадження у справі надіслати копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
СуддяН.М. Басова