Рішення від 23.08.2022 по справі 280/4160/22

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

23 серпня 2022 року о/об 09 год. 45 хв.Справа № 280/4160/22 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Шевченко С.О., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до 1.Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012); 2.Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул.Герцена, буд.10, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29013; код ЄДРПОУ 21318350)

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач-1, ГУ ПФУ в Запорізькій області), Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (надалі - відповідач-2, ГУ ПФУ в Хмельницькій області), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 22.06.2022 за №084050011523 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах за Списком №2 з 16.06.2022; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 01.03.2001 по 31.07.2002 у Відкритому акціонерному товаристві «Запорізький завод феросплавів» до пільгового стажу за Списком №2; 3) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити ОСОБА_1 з 16.06.2022 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2.

У позовній заяві зазначено наступне. ОСОБА_1 , відповідно до Паспорта громадянина України НОМЕР_2 народилась 03.01.1971. При цьому, Рішенням ГУ ПФУ в Хмельницькій області від 22.06.2022 за №084050011523 про відмову у призначенні пенсії встановлено, що на момент подання заяви на призначення пенсії за віком на пільгових умовах: вік позивача становить 51 рік; страховий стаж 31 рік 10 місяців 6 днів (до страхового стажу зараховано всі періоди), у тому числі - пільговий стаж за Списком №2 - 8 років 6 місяців 17 днів, пільговий стаж за Списком №1 становить 4 роки 9 місяців 23 дні. Відповідно до записів у Трудовій книжці НОМЕР_3 , зокрема, у період з 01.03.2001 по 31.07.2002 позивач працював у Відкритому акціонерному товаристві «Запорізький завод феросплавів» шихтувальником по 3 розряду (Список №2) у плавильному цеху. Пільговий стаж за Списком №2 становить 9 років 11 місяців 17 днів, у тому числі: 8 років 6 місяців 17 днів - визнані відповідачем; 1 рік 5 місяців - не визнані відповідачем. За наявності не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці (5 років), вік 55 років (передбачений ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення») для позивача зменшується на 4 роки (8 років пільгового стажу : 2 роки = 4 роки) відповідно до приписів п.«б» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (з урахуванням Рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020) та становить 51 рік. Враховуючи наведене, на день звернення до ГУ ПФУ в Запорізькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 позивач мав необхідний вік (51 рік), страховий стаж (31 рік 10 місяців 6 днів) та пільговий стаж (9 років 11 місяців 17 днів, у тому числі: 8 років 6 місяців 17 днів - визнані відповідачем; 1 рік 5 місяців - не визнані відповідачем). Тобто, якщо навіть враховувати позицію ГУ ПФУ в Хмельницькій області по неврахуванню до пільгового стажу за Списком №2 періоду з 01.03.2001 по 31.07.2002 (1 рік 5 місяців), позивач все одно мав право на призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до приписів п.«б» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (з урахуванням Рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020), так як мав необхідний вік (51 рік), страховий стаж (31 рік 10 місяців 6 днів) та пільговий стаж (8 років 6 місяців 17 днів). Позивачем були надані до ГУ ПФУ в Запорізькій області Довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 21.02.2022 за №68 та від 15.06.2022 за №152, з яких вбачається про проведення Акціонерним товариством «Запорізький завод феросплавів», атестації робочого місця позивача. ГУ ПФУ в Запорізькій області та ГУ ПФУ в Хмельницькій області всупереч приписів ч.5 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не зверталось до Акціонерного товариства «Запорізький завод феросплавів» для отримання документів зазначених у Довідках про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 21.02.2022 за №68 та від 15.06.2022 за №152 - «... наказу №73А від 20.03.1995р., зареєстрованого в Держекспертизі охорони праці Запорізької області №3-00040-3 від 10.06.1996р., письма про продовження сроку дії попередньої атестації від 09.06.2000р., №02-347, наказу №2 від 04.01.2001р. зареєстрованого в Держекспертизі охорони праці Запорізької області №11-3-00040-3 від 04.01.2001р. ...». Позивач вважає, що його право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 порушено як ГУ ПФУ в Хмельницькій області, так і ГУ ПФУ в Запорізькій області. Непроведения або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні мені пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведения або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем-1 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. В рішенні про відмову у призначенні пенсії від 22.06.2022 за №084050011523 зазначається, що рішення приймалось на основі ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а якщо брати конкретний даний випадок то це має бути п.1 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Однак згідно наданої позовної заяви позивач не погоджується з таким підходом та вимагає проведення розрахунку на основі п.“а” ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”. З даного приводу відповідач-1 зазначає, що правове регулювання пенсійної системи України та пенсійного забезпечення громадян України здійснюється на основі Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Згідно ст.5 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” вбачається, що саме зазначеним законом здійснюється регулювання відносин, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватись на ці відносини лише у випадках, передбачених Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, або в частині, що не суперечать згаданому Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Разом з тим виключно Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначаються: умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком. Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” було доповнено Розділом XIV-1 “Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян” (статті 114 та 115) Законом України від 03.10.2017 за №2148-VII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо підвищення пенсій”. На основі цього, правовим підґрунтям, яке визначає принципи, засади, механізми призначення пенсії за віком на пільгових умовах, є саме Розділ XIV-1 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. До того ж, Рішенням Конституційного Суду України від 23.01.2020 за №1-р/2020 у справі №1-5/2018(746/15) було визнано неконституційною статтю 13, частину другу статті 14, пункти “б”-”г” статті 54 Закону України “Про пенсійне забезпечення” від 05.11.1991 за №1788-XII зі змінами, внесеними Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” від 02.03.2015 за №213-VII. Тобто, конституційність положень Розділу XIV-1 не була предметом даної конституційної справи, а тому законних підстав у посадових осіб пенсійного фонду не застосовувати положення зазначеного розділу - відсутні. З цього випливає, що посадовими особами Пенсійного фонду України було застосовано належний законодавчий акт та їх дії не суперечать нормам чинного законодавства, а отже відсутні підстави для визнання їх дій неправомірними. Законодавство України передбачає дотримання обов'язкової форми ведення трудових книжок працівників, яка передбачена в “Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників” від 29.07.1993 за №58 (Інструкція №58). В розрізі питання про встановлення права на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 має бути взято до уваги приписи абз.4 п.2.14 в якому зазначається, що якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення. Так, з аналізу поданої позивачем трудової книжки НОМЕР_4 вбачається, що відсутні необхідні в абз.4 п.2.14 Інструкції №58 записи. Навіть беручи до уваги, що відповідний період буде зараховано позивачу до його пільгового стажу за Списком №2, який наразі становить 8 років 6 місяців 17 днів, а оспорюваний період складає 1 рік 5 місяців, тобто загальний період роботи позивача на посадах, що дають право на призначенні пільгової пенсії за віком за Списком №2 буде становити 9 років 11 місяців 17 днів. Відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” працівникам зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Тобто, у позивача навіть з урахуванням зарахування відповідного оспорюваного періоду з 01.03.2001 по 31.07.2002 загальний пільговий стаж за Списком №2 не буде складати 10 років, як того вимагає п.2 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Разом з тим, у Рішенні про відмову у призначенні пенсії від 27.06.2022 за №084050011523 зазначено, що датою, з якої позивач матиме право на пенсійну виплату згідно п.1 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” є - 04.09.2025. Це пояснюється тим, що відповідно до абз.4 п.2 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим пункту 2, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту 2 відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановлено абзацом першим частини першої статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”: жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи. З цього випливає, що пільговий стаж позивача за Списком №2 складає 8 повних років, тобто зменшення б становило 4 роки. Відповідно до абз.1 ч.1 ст.26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Таким чином, беручи за основу пільговий стаж позивача за Списком №2, він би набув права на призначення пенсії за віком тільки після досягнення 56 років. Однак, згідно абз.4 п.1 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”: жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік роботи. Після зарахування всіх поданих позивачем документів його загальний пільговий стаж за Списком №1 склав 4 роки 9 місяців 23 дні. Тобто, зменшення віку відповідно до вищенаведеного склало б 5 років 4 місяці, таким чином дане зменшення було б більш вигідне позивачу при набутті ним права на призначення пенсії відповідно до абз.1 ч.1 ст.26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. З наведеного відповідач-1 робить висновок, що в Рішенні про відмову у призначенні пенсії від 22.06.2022 за №084050011523 зазначена правильна дата з якої в позивача виникне право на пенсійну виплату згідно п.1 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а саме - 04.09.2025.

Відповідач-1 проти позовної заяви заперечував.

Відповідачем-2 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. Виключно Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком. 16.06.2022 ОСОБА_1 звернулась до ГУ ПФУ в Запорізькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно Списку №2. Згідно наявних документів з пенсійної справи страховий стаж позивача становить 31 рік 10 місяців 6 днів, пільговий стаж за Списком №2 становить 8 років 6 місяців 17 днів. Пільговий стаж за Списком №1 становить 4 роки 9 місяців 23 дні. Станом на дату звернення про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно Списку №2 позивач досяг віку 51 рік, враховуючи п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» необхідний вік для призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно Списку №2 становить 55 років. Рішенням ГУ ПФУ в Хмельницькій області від 22.06.2022 за №084050011523 відмовлено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у призначенні пенсії за віком за Списком №2 згідно заяви від 16.06.2022 у зв'язку з недосягненням особою віку передбаченого п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При зверненні за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах позивач надав: - довідку №152 від 15.06.2022 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за періоди роботи з 01.10.1997 по 28.02.2001 та з 01.08.2002 по 23.12.2003 за професією шихтувальник, зайнятий обслуговуванням печей з виплавки марганцевих сплавів, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1 та за періоди роботи з 15.03.1989 по 30.09.1997 та з 01.03.2001 по 31.07.2002 за професією шихтувальник, як шихтувальники, старші шихтувальники, бригадири шихтового двора, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №2; - наказ про результати атестації робочих місць та перелік до нього від 20.03.1995 за №73а, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №2; - наказ про результати атестації робочих місць та перелік до нього від 04.01.2001 за №2, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1. До пільгового стажу позивача зараховано періоди роботи згідно довідки №152 від 15.06.2022 виданої Акціонерним товариством «Запорізький завод феросплавів» з урахуванням Наказу №2 від 04.01.2001 про результати атестації робочих місць з 01.10.1997 по 28.02.2001 та з 01.08.2002 по 23.12.2003 за професією шихтувальник, зайнятий обслуговуванням печей з виплавки марганцевих сплавів, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1 та Наказу №73а від 20.03.1995 про результати атестації робочих місць з 15.03.1989 по 30.09.1997 за професією шихтувальник, як шихтувальники, бригадири шихтового двора, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №2. Оскільки згідно п.4.3 «Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 за №383, дія Наказу про результати атестації робочих місць №73а від 20.03.1995 за Списком №2 закінчується 20.03.2000, відтак відсутні підстави для зарахування періоду роботи з 01.03.2001 по до пільгового стажу за Списком №2. Жодних рішень щодо неконституційності ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Конституційним Судом України не приймалось. Таким чином право на пенсію за віком на пільгових умовах, згідно чинної ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивач набуде при досягненні віку 55 років.

Відповідач-2 проти позовної заяви заперечував.

Ухвалою судді від 25.07.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

ОСОБА_1 відповідно до Паспорта громадянина України НОМЕР_2 народилась 03.01.1971.

16.06.2022 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Запорізькій області із Заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 22.06.2022 за №084050011523 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах через не зарахування до пільгового стажу періоду з 01.03.2001 по 31.07.2002, «оскільки є перерва між наказами про результати чергової атестації робочих місць за умовами праці для визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення».

При цьому, Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 22.06.2022 за №084050011523 про відмову у призначенні пенсії встановлено, що на момент подання заяви на призначення пенсії за віком на пільгових умовах: вік позивача становить 51 рік; страховий стаж 31 рік 10 місяців 6 днів (до страхового стажу зараховано всі періоди), у тому числі - пільговий стаж за Списком №2 - 8 років 6 місяців 17 днів, пільговий стаж за Списком №1 становить 4 роки 9 місяців 23 дні.

Відповідно до записів у Трудовій книжці НОМЕР_3 , зокрема, у період з 01.03.2001 по 31.07.2002 ОСОБА_1 працювала у Відкритому акціонерному товаристві «Запорізький завод феросплавів» шихтувальником по 3 розряду (Список №2) у плавильному цеху.

До ГУ ПФУ в Запорізькій області позивачем були надані Довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 21.02.2022 за №68 та від 15.06.2022 за №152, видані Акціонерним товариством «Запорізький завод феросплавів», в яких було зазначено: «… Підстава для видачі: особа справа, штатний розклад, ЄТКД, технологічний процес, відомості на заробітну плату, результати атестації робочих місць - наказ №73А від 20.03.1995р., зареєстрований в Держекспертизі охорони праці Запорізької області №3-00040-3 від 10.06.1996р., письмо про продовження сроку дії попередньої атестації від 09.06.2000р., №02-347, наказ №2 від 04.01.2001р. зареєстрований в Держекспертизі охорони праці Запорізької області №ІІ-3-00040-3 від 04.01.2001р. …».

Судом досліджено всі документи, наявні у матеріалах даної адміністративної справи.

При вирішенні спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.

Відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 50 років - по 31 березня 1965 року включно; 50 років 6 місяців - з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року; 51 рік - з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року; 51 рік 6 місяців - з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року; 52 роки - з 1 жовтня 1966 року по 31 березня 1967 року; 52 роки 6 місяців - з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року; 53 роки - з 1 жовтня 1967 року по 31 березня 1968 року; 53 роки 6 місяців - з 1 квітня 1968 року по 30 вересня 1968 року; 54 роки - з 1 жовтня 1968 року по 31 березня 1969 року; 54 роки 6 місяців - з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року; 55 років - з 1 жовтня 1969 року по 31 грудня 1970 року. За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок. Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку для жінок застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.

Водночас, Конституційний Суд України у Рішенні №1-р/2020 від 23.01.2020, зокрема, вирішив: «1. Визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину другу статті 14, пункти „б“-„г“ статті 54 Закону України „Про пенсійне забезпечення“ від 5 листопада 1991 року №1788-XII зі змінами, внесеними Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення“ від 2 березня 2015 року №213-VIII. 2. Стаття 13, частина друга статті 14, пункти „б“-„г“ статті 54 Закону України „Про пенсійне забезпечення“ від 5 листопада 1991 року №1788-XII зі змінами, внесеними Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення“ від 2 березня 2015 року №213-VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. 3. Застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти „б“-„г“ статті 54 Закону України „Про пенсійне забезпечення“ від 5 листопада 1991 року №1788-XII в редакції до внесення змін Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення“ від 2 березня 2015 року №213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме: „На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: … б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам; …»».

Як зазначено у ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Згідно з ч.1 ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 03.11.2021 за результатами розгляду зразкової справи №360/3611/20 (провадження №11-209заі21) зазначила: «… Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19 лютого 2020 року у справі №520/15025/16-а (провадження №11-1207апп19, пункт 56) сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи. Отже, у цій справі застосуванню підлягають саме норми Закону №1788-ХІІ з урахуванням Рішення №1-р/2020, а не Закону №1058-ІV. …».

За матеріалами справи, пільговий стаж позивача за Списком №2 становить 9 років 11 місяців 17 днів, у тому числі: 8 років 6 місяців 17 днів - визнані відповідачем; 1 рік 5 місяців - не визнані відповідачем.

За наявності не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці (5 років), вік 55 років (передбачений ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення») для позивача зменшується на 4 роки (8 років пільгового стажу : 2 роки = 4 роки) відповідно до приписів п.«б» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (з урахуванням Рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020) та становить 51 рік.

Враховуючи наведене, станом на 16.06.2022 - день звернення до ГУ ПФУ в Запорізькій області із Заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 ОСОБА_1 мала необхідний вік (51 рік), страховий стаж (31 рік 10 місяців 6 днів) та пільговий стаж (9 років 11 місяців 17 днів, у тому числі: 8 років 6 місяців 17 днів - визнані відповідачем; 1 рік 5 місяців - не визнані відповідачем).

Тобто, якщо навіть враховувати позицію ГУ ПФУ в Хмельницькій області по неврахуванню до пільгового стажу за Списком №2 періоду з 01.03.2001 по 31.07.2002 (1 рік 5 місяців), то ОСОБА_1 все одно мала право на призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до приписів п.«б» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (з урахуванням Рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020), так як мала необхідний вік (51 рік), страховий стаж (31 рік 10 місяців 6 днів) та пільговий стаж (8 років 6 місяців 17 днів).

Згідно з п.3 «Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженого 18.11.2005 наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731 (надалі - «Порядок застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах»), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Відповідно до п.1 «Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці», затвердженого 01.08.1992 постановою Кабінету Міністрів України №442 (надалі - «Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці») (набрав чинності з 21.08.1992), атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах (п.2 «Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці»).

Згідно з абз.1 п.4 «Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці» атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п'ять років. До складу комісії включається уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а в разі відсутності профспілкової організації - уповноважена найманими працівниками особа.

Як зазначено в абз.2 п.4 «Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці», відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

У «Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» зазначено: «… 4.2.Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника. 4.3.У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. 4.4.Якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. 4.5.Якщо ж атестація з 21.08.92 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.97, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.92 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось. …».

При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 (Лист Міністерства соціальної політики України №22862/0/2-7/28 від 24.11.2017 щодо застосування списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №461).

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.02.2020 по справі №520/15025/16-а (провадження №11-1207апп19) зазначила: «… 58.Отже, можна зробити висновок, що особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком №2, відповідно до пункту «б» статті 13 Закону № 1788-XII. Цей висновок є також застосовним і щодо осіб, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №1. 59.При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці. 60.Отже, Велика Палата Верховного Суду вважає, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник. …».

Відповідно до ч.5 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

У п.5 розділу І «Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 за №13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.08.2015 за №991/27436, під час здійснення прийому та обслуговування особи користуються правами, передбаченими Законами України “Про звернення громадян”, “Про захист персональних даних”, “Про доступ до публічної інформації”, законодавством про пенсійне забезпечення, законодавчими та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють відповідні відносини. Особи, що звертаються до органів Пенсійного фонду, мають право: звертатися до органів Пенсійного фонду особисто або через представника, повноваження якого оформлено у встановленому законом порядку; одержати відповідь про результати розгляду звернення в обраний ними спосіб (усно, в письмовій та/або електронній формі, шляхом СМС-повідомлення); ознайомлюватись з матеріалами пенсійної справи, отримувати виписку з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії, про періоди страхового стажу та заробітної плати, яка врахована при розрахунку пенсії, копії документів, які знаходяться в пенсійній справі; безоплатно отримувати інформацію про особу, що обробляється Пенсійним фондом; отримувати консультації та роз'яснення щодо застосування законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, пенсійне забезпечення, у тому числі щодо прав та обов'язків платника єдиного внеску та застрахованої особи; інші права, визначені чинним законодавством.

У п.4.2 розділу IV «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 за №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 за №13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, при прийманні документів працівник сервісного центру: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр. Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

За матеріалами справи, ОСОБА_1 були надані до ГУ ПФУ в Запорізькій області Довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 21.02.2022 за №68 та від 15.06.2022 за №152, з яких вбачається про проведення Акціонерним товариством «Запорізький завод феросплавів», атестації її робочого місця.

Суд погоджується з твердженням позивача наведеним у позовній заяві, що - «Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області всупереч приписів ч.5 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не зверталось до Акціонерного товариства «Запорізький завод феросплавів» для отримання документів зазначених у Довідках про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 21.02.2022 за №68 та від 15.06.2022 за №152 - «… наказу №73А від 20.03.1995р., зареєстрованого в Держекспертизі охорони праці Запорізької області №3-00040-3 від 10.06.1996р., письма про продовження сроку дії попередньої атестації від 09.06.2000р., №02-347, наказу №2 від 04.01.2001р. зареєстрованого в Держекспертизі охорони праці Запорізької області №ІІ-3-00040-3 від 04.01.2001р. …»».

З огляду на наведені приписи норм права та обставини справи, на думку суду, право позивача на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 порушено як ГУ ПФУ в Хмельницькій області, так і ГУ ПФУ в Запорізькій області.

Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.

Таким чином, ГУ ПФУ в Запорізькій області, ГУ ПФУ в Хмельницькій області протиправно не зараховано до пільгового стажу за Списком №2 період роботи позивача з 01.03.2001 по 31.07.2002 (1 рік 5 місяців).

Пенсія позивачу за віком на пільгових умовах за Списком №2 не призначена через протиправні діяння ГУ ПФУ в Запорізькій області, ГУ ПФУ в Хмельницькій області.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача-1,2 не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Оскільки відповідачами у справі були ГУ ПФУ в Запорізькій області, ГУ ПФУ в Хмельницькій області, то за рахунок їх бюджетних асигнувань у рівних частинах мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 992 грн. 40 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до 1.Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012); 2.Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул.Герцена, буд.10, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29013; код ЄДРПОУ 21318350) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 22.06.2022 за №084050011523 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах за Списком №2 з 16.06.2022.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 01.03.2001 по 31.07.2002 у Відкритому акціонерному товаристві «Запорізький завод феросплавів» до пільгового стажу за Списком №2.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити ОСОБА_1 з 16.06.2022 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012) судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору у сумі 496 грн. 20 коп.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул.Герцена, буд.10, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29013; код ЄДРПОУ 21318350) судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору у сумі 496 грн. 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення складено 23.08.2022.

Суддя О.О. Прасов