Ухвала від 23.08.2022 по справі 120/19438/21-а

УХВАЛА

м. Вінниця

23 серпня 2022 р. Справа № 120/19438/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Чернюк Алли Юріївни

за участю:

секретаря судового засідання: Чабан Яни Сергіївни

представника відповідача: Деркач Ольги Володимирівни

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву представника Бершадської міської ради про відстрочення виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Бершадської міської ради про визнання бездіяльності протиправною,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Бершадської міської ради про визнання бездіяльності протиправною.

Рішенням суду від 27.06.2022 року адміністративний позов задоволено, зокрема, зобов'язано Бершадську міську раду на черговій сесії повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтованою площею 0,12 га для ведення садівництва із земель сільськогосподарського призначення (землі запасу) комунальної власності (кадастровий номер земельної ділянки земель запасу 0520480600:01:002:0823), яка межує із земельною ділянкою кадастровий номер 0520480600:01:002:0543 та земельною ділянкою кадастровий номер 0520480600:01:002:0554, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

26.07.2022 року від Бершадської міської ради на адресу суду надійшла заява про відстрочення виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 27.06.2022 року до закінчення воєнного стану, запровадженого Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" зі змінами.

Заява обґрунтовується тим, що Законом України від 24 березня 2022 року № 2145-XI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану", який набрав чинності 07 квітня 2022 року, внесені зміни до деяких законодавчих актів України, зокрема до Земельного кодексу України.

Заявник зазначає, що норми Закону від 24 березня 2022 року № 2145-XI унеможливлюють розгляд клопотання позивача під час дії воєнного стану, а тому просить відстрочити виконання рішення суду до його завершення.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 15.08.2022 року заяву Бершадської міської ради про відстрочення виконання рішення призначено до судового розгляду.

У судове засідання позивач не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином та своєчасно, що підтверджується матеріалами справи.

Представник Бершадської міської ради просила відстрочити виконання судового рішення з підстав, зазначених у заяві.

Заслухавши пояснення представника заявника, надавши юридичну оцінку аргументам заяви та доказам пов'язаним із її розглядом, суд дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення із наступних мотивів.

Рішенням суду від 27.06.2022 року, відстрочити виконання якого просить відповідач, зобов'язано Бершадську міську раду на черговій сесії повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтованою площею 0,12 га для ведення садівництва із земель сільськогосподарського призначення (землі запасу) комунальної власності (кадастровий номер земельної ділянки земель запасу 0520480600:01:002:0823), яка межує із земельною ділянкою кадастровий номер 0520480600:01:002:0543 та земельною ділянкою кадастровий номер 0520480600:01:002:0554, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Відповідач обґрунтовує заяву про відстрочення виконання рішення суду, дією Закону від 24 березня 2022 року № 2145-XI «Про внесення змін деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану», який набрав чинності 07 квітня 2022 року, внесені зміни до деяких законодавчих актів України, зокрема до Земельного кодексу України. Відповідач звертає увагу на те, що цей Закон перешкоджає добровільному виконанню судового рішення, а у випадку якщо розпочнеться процедура його примусового виконання до Ради можуть бути застосовані санкції у виконавчому провадженні.

Відтак, ключовим при розгляді заяви є питання про те, чи можна кваліфікувати норми Закону від 24 березня 2022 року № 2145-XI як такі, що в умовах воєнного стану істотно ускладнюють виконання рішення суду або роблять його неможливим.

Визначаючись щодо вказаного питання суд враховує, що згідно ч. 1 ст. 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення.

Підставою для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (ч. 3 ст. 378 КАС України).

Як було встановлено Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який було затверджено Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

В подальшому, Указом Президента України від 14.03.2022 № 133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 № 2119-IX, Указом Президента України від 18.04.2022 № 259/2022 затвердженим Законом України від 21.04.2022 № 2212-IX, Указом Президента України від 17.05.2022 № 341/2022 затвердженим Законом України від 22.05.2022 № 2263-IX та Указом Президента України від 12.08.2022 № 573/2022 затвердженим Законом України від 15.08.2022 № 2500-IX строк дії воєнного стану продовжено.

У свою чергу Законом України від 24 березня 2022 року № 2145-XI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану», який набрав чинності 07 квітня 2022 року, внесені зміни до Земельного кодексу України.

Цим законом розділ X «Перехідні положення» Земельного кодексу України доповнено пунктом 27, згідно з яким під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей:

5) безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.

Аналізуючи процитовану норму Закону від 24 березня 2022 року № 2145-XI суд не вбачає підстав для її тлумачення як такої, що відтерміновує чи в інший спосіб унеможливлює розгляд земельних питань до завершення воєнного стану. Приймаючи цей закон законодавець з метою недопущення зловживань переслідував ціль заборонити прийняття рішення про безоплатну передачу земель та надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, а не відтермінувати розгляд заяв зацікавлених осіб.

Суд зазначає, що Закон від 24 березня 2022 року № 2145-XI встановлює абсолютно визначене імперативне правило, зміст якого полягає у забороні органам місцевого самоврядування під час дії воєнного стану приймати рішення про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою. Фактично нормами закону не встановлено заборону чи відтермінування розгляду клопотань зацікавлених осіб, а передбачено заборону їх задоволення. У такий спосіб законодавцем встановлено самостійну підставу для відмови у наданні дозволу на виготовлення документації із землеустрою у випадку, якщо відповідне клопотання розглядається після 07 квітня 2022 року (день набрання чинності законом) в період дії воєнного стану не залежно від дати його надходження до органу місцевого самоврядування.

Така заборона узгоджується із частиною 2 ст. 64 Конституції України у якій передбачено, що в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 Конституції.

При цьому, право власності на землю гарантується частиною 2 ст. 14 Конституції України, а тому не належить до переліку прав, що не можуть бути обмежені в умовах воєнного стану.

Статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» теж встановлено, що воєнний стан може передбачати також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина із зазначенням строку дії цих обмежень.

Повертаючись до обставин цієї справи суд зазначає, що рішенням суду від 27.06.2022 року зобов'язано Бершадську міську раду на черговій сесії повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтованою площею 0,12 га для ведення садівництва із земель сільськогосподарського призначення (землі запасу) комунальної власності (кадастровий номер земельної ділянки земель запасу 0520480600:01:002:0823), яка межує із земельною ділянкою кадастровий номер 0520480600:01:002:0543 та земельною ділянкою кадастровий номер 0520480600:01:002:0554, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Межі покладеного судом обов'язку не охоплюють зобов'язання Ради всупереч Закону № 2145-XI безальтернативно прийняти позитивне для позивачів рішення про надання відповідного дозволу на виготовлення документації із землеустрою. Обсяг обов'язків які виникли у відповідача на виконання судового акту включає: 1) повторний розгляд клопотання позивачів; 2) врахування висновків суду при його розгляді; 3) прийняття рішення за результатом розгляду клопотання.

Той факт, що позитивне для позивача рішення про надання дозволу не може бути ухвалено Радою з огляду на заборону встановлену Законом від 24 березня 2022 року № 2145-XI, не є перешкодою для повторного розгляду клопотання на виконання покладеного судом обов'язку, оскільки навіть у випадку відмови в наданні відповідного дозволу позиваі не буде позбавлений права повторно звернутися до органу місцевого самоврядування із клопотанням з метою отримання дозволу на виготовлення документації із землеустрою для реалізації права на безоплатну приватизацію земельної ділянки.

При цьому, суд звертає увагу, що надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо земельної ділянки не може слугувати рішенням про передачу її у власність, а є лише одним з першочергових етапів отримання права власності на відповідну ділянку.

З урахуванням вищевикладеного, суд доходить висновку, що запроваджений в Україні воєнний стан та заборона встановлена Законом від 24 березня 2022 року № 2145-XI не є обставинами, що істотно ускладнюють виконання рішення суду або роблять його неможливим. Тому, у задоволенні заяви відповідача про відстрочення виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 27.06.2022 року слід відмовити.

Керуючись ст. 248, 256, 378 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Бершадської міської ради про відстрочення виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 27.06.2022 року в адміністративній справі № 120/19438/21-а відмовити.

Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя Чернюк Алла Юріївна