Справа №442/2244/22
Провадження №2/442/729/2022
02 серпня 2022 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
у складі :
головуючого - судді Медведика Л.О.,
за участю секретаря Далявської Л.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дрогобичі цивільну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Будинок Комфорту» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
встановив :
Позивач звернувся до суду з вищезгаданим позовом. На підтвердження своїх позовних вимог посилається на те, що 11.10.2020 року між сторонами було укладено договір №1144201011036 оренди майна з правом викупу шляхом обміну електронними повідомленнями та приймання (акцепту) умов, підписаний у порядку, визначеному статтею 12 Законом України «Про електронну комерцію».
Відповідно до умов Договору, Орендодавець зобов'язується передати Орендареві у строкове платне володіння та користування майно, що визначене п.2 Договору, а саме: майно із групи Смартфони, Smart/tel Huawei Р Smart Z 4/64Gb Black, з наступним переходом права власності на такий Об'єкт оренди від Орендодавця до Орендаря на умовах, передбачених Правилами надання майна у оренду, які є невід'ємною частиною цього Договору, а Орендар зобов'язується прийняти Об'єкт оренди у строкове володіння та користування, а згодом і у власність, на визначених умовах, а також сплачувати Орендодавцеві орендну плату.
В п.2 Договору визначено, дані щодо Об'єкту оренди, його вартості, строк оренди, розмір щомісячного платежу погодженого сторонами, а саме:
- строк оренди майна за Договором складає 12 місяців; щомісячний платіж за Договором складає 1349,00грн.; вартість Об'єкта оренди при його викупі за 12 місяці складає 16188,00 грн.; сплата орендної плати у розмірі 1349,00 грн. здійснюється Орендарем до 27-го числа (включно) кожного наступного календарного місяця, що слідує за місяцем укладення Договору протягом усього строку оренди.
Свої зобов'язання за Договором ТОВ «БУДИНОК КОМФОРТУ» виконав в повному обсязі, відповідно до умов договору надав Орендареві у строкове платне володіння та користування майно Об'єкт оренди, шляхом направлення Орендарю Об'єкта оренди оператором поштового зв'язку «Нова пошта», про що свідчить Експрес-накладна (транспортна накладна) № 20450289859509 від 11.10.2020 року.
Орендар перевірив та підтвердив справність Об'єкту оренди, його зовнішній вигляд, технічний стан, комплектність та інші характеристики для можливості належного використання Об'єкта оренди за цим Договором, про що свідчить відсутність повідомлень визначених в даному випадку 6.3.2 Правил.
Згідно із п.п. 6.3.1. Правил у відповідності до положень статті 9 Закону України «Про захист прав споживачів» Орендар має право повернути Об'єкт оренди протягом 14 (чотирнадцяти) днів з дня отримання Об'єкту оренди згідно з Документом про передачу у користування, проте таким правом Орендар не скористався, що також свідчить про відповідність Об'єкту оренди заявленим кількісним та якісним характеристикам.
Орендар свої зобов'язання за кредитним договором належним чином не виконує, та не вносить Орендні платежі визначені п. З Договору та розділу 5 Правил, в наслідок чого у Орендаря утворилась заборгованість по сплаті Орендних платежів, що складає: 16188,00 гривень.
Відповідно до п. З Договору та п. 8.4 Правил за прострочення Орендних платежів Орендар має право нараховувати Орендарю пеню в розмірі 3% від суми простроченого платежу за кожний день такого прострочення, починаючи з другого дня прострочення, але не більше 50% від загальної суми оренди за цим договором.
Згідно п. 8.5 Правил у разі не здійснення оплати Орендарем орендної плати протягом 60 календарних днів з моменту останнього платежу або укладення Договору. Орендодавець має
право в односторонньому порядку розірвати цей Договір, повідомивши Орендаря за 15 календарних днів до факту дати такого розірвання.
У такому разі Орендар зобов'язується сплатити вже нараховану Орендну плату, та додатково сплатити штраф у розмірі 50% від вартості Об'єкта оренди, визначеної відповідно до п. 1.3. Договору, та викупити Об'єкт оренди за ціною, визначеною відповідно до п.1.3. Договору, або повернути Об'єкт оренди.
Слід відзначити, що відповідно п. 5 Договору та п.5.7 Правил Дострокове повернення Об'єкта оренди можливе лише після спливу мінімального строку оренди котрий відповідно до Договору складає 5-ть місяців, та за умови сплати всієї вартості мінімального строку оренди (5- ть місяців) розраховану відповідно до умов договору.
Повернення Об'єкта оренди після мінімального строку оренди можливе у випадку сплати Орендарем всіх платежів за час користування Об'єктом оренди.
Зважаючи на неналежне виконання Орендарем умов Договору, ТОВ «БУДИНОК КОМФОРТУ» 17.01.2022 року направлено адресату ОСОБА_1 ПОВІДОМЛЕННЯ - ВИМОГУ щодо одностороннього розірвання договору та стягнення заборгованості в судовому порядку, відповідно до котрої ТОВ «БУДИНОК КОМФОРТУ» повідомило Орендареві про розірвання Договору та зобов'язання Орендаря здійснити викуп Об'єкта оренди, за ціною визначеною в Договорі.
За таких обставин, у зв'язку з тим, що Відповідач належним чином не виконує умови Договір № 1144201011036 оренди майна з правом викупу від 11.10.2020 року, у Орендаря станом на 28.01.2022 року утворилась заборгованість в розмірі 48564,00 гри. та складається з:
Сума прострочених Орендних платежів-16188,00грн;
Сума пені за прострочені Орендні платежі - 8094,00грн;
Суми штрафу за розірвання Договору (50% вартості Об'єкта оренди) - 8094,00грн;
Суми вартості Об'єкта оренди-16188,00 грн.
Ухвалою суду від 13.05.2022 року було відкрито провадження в справі та призначено її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Від сторін клопотання про проведення розгляду справи з їх викликом в судове засідання не надійшло, тому суд провів розгляд справи за наявними у ній матеріалами.
Відзиву відповідачем суду не подано.
Зважаючи на те, що справа розглядалась за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, відповідно до ч. 2 статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши надані суду докази, оцінивши їх в сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Згідно з вимогами статті 264 ЦПК під час ухвалення рішення суд вирішує, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи; та докази на їх підтвердження..
Згідно з ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим кодексом.
Судом встановлено, що 11.10.2022 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Будинок Комфорту» та ОСОБА_1 укладено Договір №1144201011036 оренди майна з правом викупу.
Згідно повідомлення-вимоги б/н від 13.01.2022 року, у зв'язку з невиконанням ОСОБА_2 своїх зобов'язань за Договором Товариство з обмеженою відповідальністю «Будинок Комфорту» повідомляє про одностороннє розірвання договору, а також про майбутнє звернення до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів з метою стягнення заборгованості.
Згідно розрахунку заборгованості від 28.01.2022, загальна заборгованість відповідача складає 48564,00 грн.
Відповідно до п.1 ч.2 cт. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
У статті 3 Закону України «Про електрону комерцію» зазначено, що електронний договір - це домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних праві обов'язків та оформлена в електронній формі.
Частиною п'ятою статті 11 Закону України «Про електронну комерцію» встановлено, що пропозиція укласти електронний договір (оферта) може включати умови, що містяться в іншому електронному документі, шляхом перенаправлення (відсилання) до нього. Особі, якій адресована пропозиція укласти електронний договір (оферта), має надаватися безперешкодний доступ до електронних документів, що включають умови договору, шляхом перенаправлення (відсилання) до них. Включення до електронного договору умов, що містяться в іншому електронному документі, шляхом перенаправлення (відсилання) до такого документа, якщо сторони електронного договору мали змогу ознайомитися з ним, не може бути підставою для визнання правочину нікчемним.
Згідно статті 12 Закону України «Про електронну комерцію», якщо відповідно до акта цивільного законодавства або за домовленістю сторін електронний правочин має бути підписаний сторонами, моментом його підписання є використання: електронного підпису або електронного цифрового підпису відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис», за умови використання засобу електронного цифрового підпису усіма сторонами електронного правочину; електронного підпису одноразовим ідентифікатором визначеним цим Законом; аналога власноручного підпису (факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного або іншого копіювання, іншого аналога власноручного підпису) за письмовою згодою сторін, у якій мають міститися зразки відповідних аналогів власноручних підписів.
Відповідно до ч. 1 cт. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в яких одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші, тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно з ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до вимог cт. 629 ЦК України, договір є обов 'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до cт. 705 ЦК України, за договором найму-продажу до переходу до покупця права власності на переданий йому продавцем товар покупець є наймачем (орендарем) цього товару.
За таких обставин, договір оренди майна з правом викупу є комбінованим договором, та до набуття права власності на майно Орендарем, до спірних правовідносин застосовуються норми, що регулюють правовідносини за договором оренди.
Згідно із cт. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк.
Згідно ч.2 cт. 782 ЦК України у разі відмови наймодавця від договору найму договір є розірваним з моменту одержання наймачем повідомлення наймодавця про відмову від договору.
З врахуванням наведеного та враховуючи, що відповідачем порушувались умови договору оренди з правом викупу, а тому позов підлягає до задоволення у пред'явленому обсязі.
Відповідно до п. 6 ст. 214 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує питання як слід розподілити між сторонами судові витрати, а тому згідно з вимогами ст. 88 ЦПК України з відповідача в користь позивача слід стягнути понесені ним судові витрати в розмірі 2481,00 грн.
Керуючись ст.ст. 10,12,13,76-80,259,263,264,273,354,355 ЦПК України, ст. ст. 509, 625, 629, 705, 759, 782 ЦК України, суд-
Позов задоволити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Будинок Комфорту» заборгованість за Договором №1144201011036 оренди майна з правом викупу від 11.10.2020 року в розмірі 48 564,00 грн. (сорок вісім тисяч п'ятсот шістдесят чотири гривні 00 копійок) та 2481,00 грн. (дві тисячі чотириста вісімдесят одну гривню) судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони :
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Будинок Комфорту» код ЄДРПОУ:43170476, юридична адреса: 01133, м.Київ, вул.Алмазова Генерала, 13-А, кімната 200.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
Суддя Медведик Л.О.