Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 935/1805/22
Провадження № 3/935/1217/22
Іменем України
18 серпня 2022 року м.Коростишів
Суддя Коростишівського районного суду Житомирської області Рибнікова М.М. розглянувши матеріали, які надійшли з відділу поліції №1 Житомирського РУП ГУНП у Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення ,
встановив:
До Коростишівського районного суду Житомирської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №250207 від 09.07.2022 стосовно ОСОБА_1 за ч.1 ст.184 КУпАП, згідно якого остання не належним чином виконує свої батьківські обов'язки по вихованню малолітньої ОСОБА_2 , 2007 року народження, яка 09.07.2022 об 11.00 год за адресою: вул.Київська,11 с.Студениця Житомирського р-ну самоусунулась від виконання батьківських обов'язків.
У відповідності до положень ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, у тому числі, такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.
Згідно положень ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначається, дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
На стадії підготовки до розгляду вищевказаних матеріалів про адміністративні правопорушення за ч.1 ст.184 КУпАП було виявлено обставини, за наявності яких розгляд даного протоколу є неможливим.
Диспозицією ч.1 ст.184 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей .
Підставою залучення суб'єкта правопорушення до юридичної відповідальності є наявність в його діях складу правопорушення.
Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення (об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт і суб'єктивна сторона).
Об'єктивна сторона правопорушення - це сукупність ознак, що характеризують зовнішню сторону складу правопорушення, тобто об'єктивні ознаки зовнішнього прояву правопорушення й об'єктивних умов його здійснення. Обов'язковими ознаками об'єктивної сторони правопорушення є наявність діяння (суспільно небезпечного або шкідливого), причинний зв'язок, наслідки (суспільно небезпечні або шкідливі) діяння. Крім того, серед ознак об'єктивної сторони порушення є місце та час його вчинення.
Суб'єктивна сторона правопорушення - це внутрішня сторона правопорушення, що характеризує психічну діяльність особи в момент здійснення правопорушення. Обов'язковою ознакою суб'єктивної сторони є провина (у формі умислу або необережності), тобто певне психічне відношення особи до свого протиправного діяння і його суспільно небезпечним або шкідливим наслідкам (результату).
Даний протокол про адміністративне правопорушення не містить об'єктивну сторону адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, оскільки посадовою особою ВП №1 Житомирського РУП ДОПСП л-том полції Досенко В.Д. не зазначено у чому саме полягає невиконання ОСОБА_1 її батьківських обов'язків, адже формулювання «самоусунення від виконання батьківських обов'язків» є некоректним, незрозумілим та таким, що не розкриває у достатній мірі об'єктивну сторону правопорушення.
Крім того, диспозиція даної норми закону є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів, які передбачають конкретні обов'язки батьків або осіб, які їх замінюють щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Таким чином, ухиленням від виконання батьківських обов'язків не повинна вважатися будь-яка дія, а вважатиметься невиконання обов'язків, чітко передбачених законодавством і лише тих, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей.
Згідно Рішення Конституційного Суду України від 09.07.1998 р. у справі про тлумачення терміну «законодавство» визначено, що під законодавством слід розуміти (охоплюється) закони України, чинні міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також постанови Верховної Ради України, укази Президента України, декрети і постанови Кабінету Міністрів України, прийняті в межах їх повноважень та відповідно до Конституції України і законів України.
Тобто, якщо вказані акти передбачають обов'язки батьків відносно дітей, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання останніх, то за порушення таких батьків мають притягувати до відповідальності згідно диспозицій норм ст.184 КУпАП.
Так, згідно ст.12 Закону України «Про охорону дитинства», батьки або особи, які їх замінюють зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до закону.
Крім того, ст.150 СК України встановлює обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини, зокрема: батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; батьки зобов'язані поважати дитину; передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї; забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини; забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Однак, фабула протоколу про адміністративне правопорушення не містить посилання на конкретні норми закону, які були порушені ОСОБА_1 .
Крім того, матеріали протоколу про адміністративне правопорушення не містять доказів, які б підтвердили, що ОСОБА_1 є суб'єктом правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, оскільки відсутні відомості щодо наявності родинних відносин, зокрема, мати-дочка чи опікун-підопічна, між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (свідоцтво про народження дитини, рішення органу опіки та піклування тощо).
А разом з тим, до матеріалів протоколу про адміністративне правопорушення долучено фототаблиці, на яких зображенні, якійсь не ідентифіковані органом поліції особи жіночої статі, відношення яких до данних адміністративних матеріалів не зрозуміле.
Отже, у такому вигляді матеріали про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 не можуть бути предметом судового розгляду, оскільки містять суттєві недоліки та викликають обґрунтовані сумніви.
На підставі наведеного, у зв'язку з тим, що процедура оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення проведена з порушенням вимог КпАП України, зазначене унеможливлює повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи у судовому засіданні, тому матеріали про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 підлягають поверненню для належного оформлення.
Крім того, суддя звертає увагу, що усунути зазначені недоліки необхідно із врахуванням ст.38 КУпАП щодо строків накладення адміністративного стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 256,278 КУпАП, суддя,-
постановив:
Матеріали протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №250207, складеного стосовно ОСОБА_1 за ч.1 ст.184 КУпАП, повернути до відділу поліції №1 Житомирського РУП ГУНП у Житомирській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя М.М.Рибнікова