Постанова від 18.08.2022 по справі 300/713/22

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2022 рокуЛьвівСправа № 300/713/22 пров. № А/857/8517/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

Головуючого судді - Ніколіна В.В.,

суддів - Гінди О.М., Пліша М.А.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 травня 2022 року (суддя - Скільський І.І., м. Івано-Франківськ) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 у лютому 2022 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - ГУПФУ в Івано-Франківській області), в якому просив: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби), - начальник сектору відділу ОТЗ УСБУ в Івано-Франківській області станом на 05.03.2021, виданою Управлінням Служби безпеки України в Івано-Франківській області від 15.12.2021№341 (далі - Довідка; УСБУ в Івано-Франківській області відповідно); та зобов'язати відповідача здійснити з 01.04.2019 обчислення, перерахунок та виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) основного розміру пенсії позивача на підставі оновленої Довідки. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він отримує пенсію за вислугу років, призначену 24.09.2018, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII). УСБУ в Івано-Франківській області надано позивачу Довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, визначених станом на 05.03.2019 за відповідною посадою, яку позивач займав станом на момент звільнення зі служби. Відтак, на думку позивача із набранням законної сили 05.03.2019 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, у позивача виникло право на перерахунок та виплату пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених станом на 05.03.2019, однак відповідач протиправно відмовив у проведенні такого перерахунку.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 травня 2022 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з ухваленим рішенням, його оскаржив позивач, який із покликанням на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги. В обґрунтування апеляційних вимог зазначає, що із посиланням на правові висновки Верховного Суду у справі №826/3858/18, зазначає, що згідно з набранням законної сили 05.03.2019 року рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року, у позивача виникло право на перерахунок та виплату пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених станом на 05.03.2019, однак відповідач протиправно відмовив у проведенні такого перерахунку. Зазначає, що станом на 05.03.2019 грошове забезпечення за аналогічною посадою змінилося та у позивача виникло право на перерахунок пенсії.

Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити таку без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Враховуючи те, що апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні), апеляційний суд вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження відповідно до положень пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФУ в Івано-Франківській області та з 19.09.2018 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону 2262-XII.

Згідно протоколу за пенсійною справою №0902006250 (СБУ) від 24.09.2018, пенсія позивача обраховувалась в основному розмірі 70% грошового забезпечення, яке включало такі складові: - посадовий оклад 6630,00 грн.; - оклад за військове звання 1410,00 грн.; - процентна надбавка за вислугу років 50% 4020,00 грн.; - середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці 5838,00 грн., в т.ч.: - надбавка за умови режимних обмежень допуск Ф.2 15%; - надбавка за особливо важливі завдання 25%; - доплата за роботу з агентурою на конфіденційній основі 5%; - премія 10% (а.с.7).

У відповідь на звернення ОСОБА_1 , УСБУ в Івано-Франківській області, згідно листа від 15.12.2021 №60/П-553/7/21-5522 (а.с.5), підготовлено та направлено позивачу, а також до ГУПФУ в Івано-Франківській області довідку від 15.12.2021 №341 про розмір грошового забезпечення підполковника ОСОБА_1 ,, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення із служби) начальника сектору відділу ОТЗ УСБУ в Івано-Франківській області станом на 05.03.2019, згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), у якій визначено наступні види грошового забезпечення:- посадовий оклад - 6630,00 грн.;- оклад за військовим званням - 1410,00 грн.;- надбавка за вислугу років (50%) - 4020,00 грн.;- надбавка за особливості проходження служби (39%) - 4703,40 грн.;- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 994,50 грн.;- доплата в/с оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в ОРД на конфіденційній основі (5%) - 331,50 грн.;- преміювання (10%) - 663,00 грн.

У вказаній довідці зазначено, що її складено на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 щодо здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії (а.с.5).

У відповідь на звернення представника позивача, ГУПФУ в Івано-Франківській області, листом від 02.02.2022 №0900-0202-8/4037 роз'яснено про те, що після визнання протиправними і скасування пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103), інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося, у зв'язку із чим, у відповідача немає ні законних підстав, ні відповідних повноважень для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (а.с.6).

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з позовом.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 , звільнений з військової служби лише 18.09.2018 та з 19.09.2018 отримує пенсію за вислугою років на підставі Закону № 2262-XII, що визнається сторонами. В зв'язку із цим позивач не відноситься до категорії осіб, на яких поширюються вимоги пунктів 1 та 2 Постанови №103, оскільки пенсія за вислугу років призначена ОСОБА_1 , після 01.03.2018, а саме з 19.09.2018.

Відповідно до частини другої статті19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ визначено Законом № 2262-XII статтею 63, якого встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом надасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

За приписами статті 43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, постанова №704 установлює наступні додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).

Кабінет Міністрів України 21.02.2018прийняв постанову № 103, пунктами 1, 2 якої встановлено: перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови № 704.

На виконання пунктів 1, 2 постанови № 103 органи Пенсійного фонду України здійснили військовим пенсіонерам пенсії, яким призначені до 01.03.2018, перерахунок пенсій, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, що є загальновідомою обставиною (частина третя статті 78 КАС України).

Пенсія ОСОБА_1 призначена 19.09.2018 з грошового забезпечення, до складу якого враховано такі складові: посадовий оклад -6630,00 грн; оклад за військове звання - 1410,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 50% - 4020,00 грн; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці в загальному розмірі - 5838,80 грн, а саме - надбавка за умови режимних обмежень допуск Ф.2 15%; надбавка за особливо важливі завдання 25%; доплата за роботу з агентурою на конфіденційній основі; премія 10% (а.с. 7). Зазначене підтверджується протоколом за пенсійною справою №0902006250 (СБУ) від 24.09.2018.

Отже, пенсія позивача обчислена з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, установлених постановою № 704, що відповідає вимогам статті 43 Закону № 2262-ХІІ в частині врахування цих складових у розмірах, установлених законодавством, а тому право позивача на отримання пенсії, обчисленої з урахуванням передбачених вище нормативно-правових актів не порушене.

Щодо посилання апелянта на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 та рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19, колегія суддів зазначає наступне.

05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Зміни, внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Вказаний висновок міститься у рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 у справі № 160/8324/19.

Як свідчить зміст пункту 38 рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у справі № 160/8324/19, військовий пенсіонер має право на отримання пенсії відповідно до статті 43 Закону № 2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704.

Вказане рішення захищає права колишніх військовослужбовців на обчислення пенсійної виплати на підставі статті 43 та 63 Закону № 2262-ХІІ з урахуванням додаткових складових, розрахованих згідно з постановою № 704, які були обмежені положеннями постанови № 103 та в подальшому скасовані в судовому порядку.

З матеріалів справи вбачається врахування визначених постановою № 704 додаткових видів грошового забезпечення до складу грошового забезпечення позивача, з якого обчислений розмір його пенсії.

При цьому, алгоритм дій, який повинні вчинити пенсійний орган у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

В зв'язку із наведеним, на УСБУ в Івано-Франківській області покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.

Враховуючи, що позивачу не перераховувалась пенсія на підставі постанови Кабміну № 103, скасування пунктів цієї постанови не впливає на розмір його пенсії, яка розрахована, з урахуванням усіх складових постанови Кабміну № 704.

Після прийняття Кабінетом міністрів України постанови № 704, на підставі якої позивачу призначена пенсія, згідно протоколу від 19.09.2018, Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій не приймалось.

Відтак, за встановлених судом обставин справи, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність правових підстав у ГУПФУ в Івано-Франківській області для здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі оновленої Довідки.

Отже, за результатами розгляду апеляційної скарги колегія суддів суду апеляційної інстанції дійшла висновку, що суд першої інстанції прийняв правильне рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову.

В підсумку, апеляційний суд переглянув оскаржуване рішення суду і не виявив порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до ухвалення незаконного судового рішення, щоб його скасувати й ухвалити нове.

Міркування і твердження позивача не спростовують правильності правових висновків цього рішення, у зв'язку з чим його апеляційна скарга на рішення суду не підлягає задоволенню.

Згідно із статтею 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції відповідає вимогам статті 242 КАС України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги колегією суддів не встановлено.

Відповідно до статті 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними.

Керуючись ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 травня 2022 року всправі №300/713/22- без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя В. В. Ніколін

судді О. М. Гінда

М. А. Пліш