Рішення від 18.08.2022 по справі 522/10727/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.08.2022

Справа № 522/10727/22

Провадження № 2-а/522/293/22

Приморський районний суд м. Одеси

у складі: головуючої - судді Яреми Х.С.,

при секретарі судового засідання Кніш Д.А.

представника позивача - Саркісян А.Р.

відповідача ОСОБА_1

розглянув у судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу

за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області

до громадянина Республіки Азербайжан ОСОБА_1

про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України.

ВСТАНОВИВ:

18.08.2022 Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області звернулось до суду з позовом до громадянина Республіки Азербайджану ОСОБА_1 .

Позивач просить затримати громадянина Республіки Азербайджану ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України строком на 6 місяців до 18.02.2023 з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

18.08.2022 відкрито провадження у справі та відповідно до п. 15 ст. 289 КАС України призначено до розгляду в день надходження позову.

Позов мотивовано тим, що 01.07.2022 ГУ ДМС в Одеській області було виявлено особу, який назвався громадянином Республіки Азербайджан ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ). Довідка про особу складена з його слів, документ, що посвідчує особу був відсутній, а інформація про особу за обліками ДМС відсутня. Під час перевірки встановлено, що ОСОБА_3 прибув в Україну легально в 2016 році на підставі паспорту громадянина Азербайжану. На даний час порушив правила перебування іноземців в Україні, а саме проживає без документів на право проживання в Україні, на території України знаходиться незаконно, постійного офіційно зареєстрованого місця проживання та законного джерела існування не має. В день виявлення особи - 01.07.2022 за порушення правил перебування іноземців в Україні, а саме проживання без документів на право проживання в Україні щодо ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення та прийнято рішення про примусове повернення в країну походження з наданням строку до 30.07.2022. Проте у встановлений строк ОСОБА_3 територію України не покинув. Повторно був виявлений 17.08.2022 та затриманий.

Оскільки відомості про перебування ОСОБА_1 на території України на законних підставах відсутні, документів, що посвідчують його особу у нього немає, добровільно у встановлений строк рішення про залишення території України не виконав, є підстави для його затримання з метою ідентифікації там подальшого примусового видворення.

В судовому засіданні ОСОБА_3 пояснив, що дійсно прибув в Україну легально в 2016 році на підставі паспорту громадянина Азербайжану. Має неофіційне джерело доходу в Україні, працює поваром та допомагав своєю працею в приготуванні їжі українським військовим. Пояснив, що добровільно у встановлений строк до 30.07.2022 територію України не покинув, оскільки не мав коштів, сам він хворіє важкою формою цукрового діабету, для лікування також потрібні кошти. Зазначив, що повертатись в Азербайжан не хоче, так як бажає набути громадянство України. Просить його не затримувати, оскільки паспорт знаходиться у нього вдома на території України, проте наразі немає нікого, щоб доставив паспорт. Має кошти та добровільно виїде з території України, оскільки розуміє, що знаходиться тут нелегально.

Судом встановлено такі фактичні обставини справи.

01.07.2022 працівниками ГУ ДМС в Одеській області було виявлено громадянина Азербайджану ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 .

В результаті проведеної перевірки відібраних пояснень було встановлено, що громадянин Азербайджану ОСОБА_3 прибув на територію України в приватних справах легально 29.06.2016 через КПП «Аеропорт-Бориспіль» на підставі паспорта громадянина Азербайджанської Республіки для виїзду за кордон № НОМЕР_1 (виданий 02.01.2016, термін дії до 01.01.2026).

Під час виявлення у ОСОБА_1 був відсутній паспортний документ громадянина Азербайджанської Республіки.

01.07.2022 за порушення ч. 1ст.203 КУпАП, що виразилось в порушенні правил перебування іноземців в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні, стосовно громадянина Азербайджану ОСОБА_1 ,складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 008378, а постановою про накладення адміністративного стягнення від 01.07.2022 ПН МОД № 008449 притягнуто до адміністративної відповідальності у виді накладення штрафу.

01.07.2022 ГУ ДМС України в Одеській області було прийнято рішення №446 про примусове повернення в країну походження громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 зобов'язано його покинути територію України у термін до30.07.2022. Рішення не оскаржувалося.

17.08.2022 ОСОБА_3 повторно виявлений співробітниками ГУ ДМС в Одеській області.

17.08.2022 за порушення ч.1 ст. 203 КУпАП, яке виразилося в порушенні правил перебування іноземців в Україні, тобто ухилення від виїзду після закінчення відповідного терміну перебування в Україні, стосовно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 008657, а постановою про накладення адміністративного стягнення від 17.08.2022 ПН МОД № 008737 накладено штраф.

Крім того, 17.08.2022 ОСОБА_3 затриманий про що складено протокол №МОД000162.

02.08.2022 ГУ ДМС в Одеській області прийнято рішення № 245 про заборону в'їзду в Україну терміном на три роки.

Вирішуючи спір суд виходив з наступного.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.

Згідно з ч. 3 ст. 9 Закону строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.

На підставі частини 4 статті 30 цього ж Закону іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Тобто, процедурі видворення іноземця або особи без громадянства передує прийняття компетентним органом рішення про його примусове повернення, яке може бути оскаржено до суду, а також ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.

Також особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу затримання іноземців та осіб без громадянства визначені статтею 289 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч.1 ст.289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, на підставі заяви поданої органом охорони державного кордону до іноземця або особи без громадянства суд може застосувати такий захід як затримання з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України.

Згідно з приписами ч.11-13 ст.289 КАС України передбачено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця чи особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є:

1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації;

2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.

Зі змісту наведених приписів слідує, що під час вирішення питання про затримання іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, обов'язковому дослідженню судом підлягає, зокрема, неможливість ідентифікації іноземця або особи без громадянства та/або неможливість забезпечення примусового видворення особи.

У разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, до нього може бути застосовано судом такий захід, як затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України.

Згідно з п. 2.7 Інструкції, у разі відсутності в іноземця документів, що посвідчують особу, територіальний орган, територіальний підрозділ ДМС, орган СБУ або орган охорони державного кордону України вживають заходів щодо їх ідентифікації та документування (запити до дипломатичних представництв або консульських установ із долученням двох кольорових фотокарток на кожну особу).

Відповідно до вимог пункту 1 Типового положення, пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, є державною установою, що призначена для тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства: стосовно яких судом прийнято рішення про примусове видворення за межі України; стосовно яких судом прийнято рішення про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі України, у тому числі прийнятих відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; затриманих ДМС, її територіальними органами та підрозділами на строки та в порядку, передбачені законодавством; затриманих за рішенням суду до завершення розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.

За змістом пункту 5 Типового положення, іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців з дня фактичного затримання особи.

Таким чином, підставою для затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації є відсутність документів, які його ідентифікують.

Судом встановлено, що громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , національного паспорту, що посвідчує його особу немає. Закордонного паспорта немає. Таким чином, документи, які його ідентифікують відсутні.

Отже, неможливість ідентифікації іноземця є перешкодою для початку процедури його примусового видворення, оскільки питання країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства залишається не з'ясованим.

Разом з тим, судом встановлено та підтверджується наявними у матеріалах справи доказами, що ОСОБА_3 з 2016 року перебуває на території України незаконно, постійного місця проживання, законного джерела існування та власності в Україні немає, будь-яких дій для легалізації факту свого перебування на території України не вчиняв. Також відповідач ухилився від виконання рішення компетентного органу про його примусове повернення.

Указане свідчить, що відповідач на момент його затримання перебував на території України нелегально, без документів, які б надавали йому законне право перебування в Україні, що, у сукупності з встановленими вище обставинами щодо здійснення попередньої процедури його примусового повернення, породжує обґрунтовані сумніви щодо наявності у відповідача наміру добровільно залишити територію України та дає підстави вважати, що останній перешкоджатиме проведенню процедури видворення, яку розпочато органами Державної міграційної служби України.

Таким чином, суд погоджується з доводами позивача щодо необхідності затримання іноземного громадянина з метою його ідентифікації.

Водночас у частині вимог щодо негайного виконання рішення суду, суд враховує, що ст. 371 КАС України передбачено перелік судових рішень, які виконуються негайно. Положеннями даної статті не передбачено негайне виконання рішення суду про затримання іноземця.

Керуючись ст. ст. 72-79, 255, 289 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області - задовольнити.

Затримати громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 на 6 (шість) місяців - до 18 лютого 2023 року з метою його ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом. Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя Х.С. Ярема