Рішення від 17.08.2022 по справі 460/18959/22

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 серпня 2022 року м. Рівне №460/18959/22

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Недашківської К.М., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Західного територіального управління Національної гвардії України МВС України (Військова частина НОМЕР_1 ), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Військову частину НОМЕР_2 Національної гвардії України, про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії.

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Західного територіального управління Національної гвардії України МВС України (Військова частина НОМЕР_1 ) (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Західного територіального управління Національної гвардії України МВС України (Військова частина НОМЕР_1 ), оформлене листом "Про виплату одноразової грошової допомоги" від 04.04.2022 №50/11-372 про повернення на доопрацювання документів стосовно виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, що пов'язане із захистом Батьківщини; зобов'язати відповідача повторно розглянути документи щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, що пов'язане із захистом Батьківщини та прийняти рішення з урахуванням висновків суду; зобов'язати відповідача призначити позивачу одноразову грошову допомогу, передбачену статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у відповідності з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013, у зв'язку з встановленням йому третьої групи інвалідності під час проходження військової служби внаслідок захворювання, що пов'язане із захистом Батьківщини в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 01 січня 2022 року та здійснити відповідні виплати.

Заяви по суті справи.

Позивач в позовній заяві зазначив, що відмова йому в нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку зі встановленням ІІІ групи, після первинного встановлення втрати працездатності, внаслідок захворювання, пов'язаного з захистом Батьківщини, є протиправною. Тому просить суд задовольнити позовні вимоги.

Відповідач подав до суду відзив на позов. Свої заперечення обґрунтовує тим, що у разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у зв'язку із змінами, що відбулися не здійснюється. Покликається на п. 4 ст. 16-3 Закону №2011 - ХІІ, яким передбачено обмеження такої виплати строком у два роки з часу попереднього встановлення факту ушкодження здоров'я. Зазначають, що дворічний строк обчислюється з дня первинного встановлення інвалідності або ступеня працездатності без встановлення інвалідності, а наслідок, який спричинило ушкодження здоров'я після дворічного строку, відповідно до рішення МСЕК для обчислення строку самостійного правого значення не має. Вказує на те, що дворічний строк для виплати одноразової грошової допомоги в більшому розмірі застосовуються з моменту рішення компетентного органу (МСЕК), яким вперше встановлено ступінь ушкодження здоров'я особи (незалежно від його виду: інвалідність або ступінь втрати працездатності без встановлення інвалідності), внаслідок травми або захворювання.

Третьою особою надані пояснення по справі, де зазначено, що у правовідносинах, з приводу яких подано позов, позивач 16.02.2022 року звернувся у військову частину НОМЕР_2 НГУ з заявою про виплату одноразової грошової допомоги, у зв'язку зі встановленням ІІІ групи інвалідності, до вищевказаної заяви надав завірені копії усіх необхідних підтверджуючих документів, серед яких була наявна копія довідки до акту огляду МСЕК про встановлення ІІІ групи інвалідності серії 12 ВВБ №813961 від 28.01.2022 року. Третя особа передала заяву та документи у Західне територіальне управління Національної гвардії України. 21 квітня 2022 року у Військову частину НОМЕР_2 НГУ надійшов лист про повернення заяви ОСОБА_1 на доопрацювання.

Ухвалою суду від 27.06.2022 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Згідно з вимогами частини четвертої статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

З 05 серпня 1983 року ОСОБА_1 проходив військову службу в ЗСУ, а з 2017 року у Національній гвардії України.

06 жовтня 2005 року Військово-лікарською госпітальною комісією в/ч НОМЕР_3 ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби в мирний час та обмежено здатним у воєнний час, що підтверджується свідоцтвом про хворобу №28. Крім того комісією встановлено, що захворювання, так, пов'язане з проходженням військової служби.

Згідно довідки МСЕК серії ЖИА №001335 від 22.03.2006, за результатами визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках застрахованого позивачу було визначено страту професійної працездатності 25 % без встановлення інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходження військової служби.

04 вересня 2017 року Військово-лікарською комісією ОСОБА_1 визнано придатним до військової служби за контрактом на посаді заступника командира в/ч.

Наказом командира Військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України від 22.12.2021 №294 (по стройовій частині) припинено контракт на проходження військової служби ОСОБА_1 , за станом здоров'я та виключено зі списків особового складу військової частини та всіх видів грошового забезпечення. В подальшому, до вказаного наказу було внесено зміни наказом від 31.01.2022 №22, щодо вислуги років.

Перед звільненням з військової служби позивач проходив медичний огляд та згідно висновку медичної (військово-лікарської) комісії ДУ «ТМО МВС України по Рівненській області» його визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Військово-лікарською комісією встановлено, що захворювання пов'язане із захистом Батьківщини.

З 06 січня 2022 року під час первинного огляду органами МСЕК ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №813961 від 28.01.2022.

ОСОБА_1 звернувся до командира в/ч НОМЕР_2 ЗОТО Національної гвардії України з заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, захворювання, так пов'язано із захистом Батьківщини, до якої додав, передбачені Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги, затвердженим Постановою КМУ від 25 грудня 2013 року №975 документи.

14.02.2022 в/ч НОМЕР_2 повідомила позивача листом за №50/55/32-102 про те, що його звернення щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, що пов'язано із захистом Батьківщини розглянуто та потребує додаткових документів для встановлення остаточного рішення, а саме: необхідно додати довідку до акту огляду медико-соціальної експертної комісії про встановлення відсотку непрацездатності за яким позивач отримував страхову виплату від ПАТ «НАСК «Оранта».

16.02.2022 позивач повторно звернувся до Командира в/ч НОМЕР_2 Західного оперативно-територіального об'єднання Національної гвардії України з заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, захворювання, так пов'язано із захистом Батьківщини, до якої додав, передбачені Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги, затвердженим Постановою КМУ від 25 грудня 2013 року №975 документи, в тому числі позивачем долучено завірену копію довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках застрахованого серія ЖИА №001335 від 06.10.2005 року, що стверджується копією заяви від 16.02.2022 року, зареєстроване 16.02.2022 року за №В-10.

Відповідач 04.04.2022 листом №50/11-372 «Про виплату одноразової грошової допомоги» повідомив Військову частину НОМЕР_2 Західного оперативно-територіального об'єднання про повернення, поданих ОСОБА_1 документів, стосовно виплати одноразової грошової допомоги, у зв'язку з тим, що в поданих ним документах відсутня первинна довідка про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках.

Командир в/ч НОМЕР_2 листом від 26.04.2022 за №50/55/32-274 повідомив ОСОБА_1 про те, що його звернення щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, що пов'язано із захистом Батьківщини розглянуто Західним оперативно-територіальним об'єднанням та відправлено на доопрацювання, згідно з вимогами Методичних рекомендацій щодо порядку оформлення, фінансування та виплати одноразової грошової допомоги відповідно до Постанови КМУ №975.

Не погоджуючись з зазначеним рішенням, позивач звернувся до адміністративного суду.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу своїх дій, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» ( надалі - Закон), соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Згідно зі статтями 1-2 Закону, військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 3 Закону, дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.

Згідно з частиною першою статті 16 Закону, одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Пунктом 4 частини другої статті 16 Закону встановлено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі по тексту - Порядок).

Даний Порядок визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст).

Пунктом 11 Порядку передбачено, що військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності. До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

Пунктом 12 Порядку визначено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Пунктами 13, 14 Порядку визначено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання. Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати.

Судом встановлено, що після встановлення ІІІ групи інвалідності, ОСОБА_1 звернувся до командира в/ч НОМЕР_2 ЗОТО Національної гвардії України з заявою про виплату одноразової грошової допомоги, до якої додав передбачені Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги, затвердженим Постановою КМУ від 25 грудня 2013 року №975 документи.

14.02.2022 року в/ч НОМЕР_2 повідомили ОСОБА_1 , листом за №50/55/32-102 про те, що його звернення щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, що пов'язано із захистом Батьківщини розглянуто та потребує додаткових документів для встановлення остаточного рішення, а саме необхідно додати довідку до акту огляду медико-соціальної експертної комісії про встановлення відсотку непрацездатності за яким позивач отримував страхову виплату від ПАТ «НАСК «Оранта».

16.02.2022 року ОСОБА_1 повторно звернувся до Командира в/ч НОМЕР_2 Західного оперативно-територіального об'єднання Національної гвардії України з заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, захворювання, так пов'язано із захистом Батьківщини, до якої додав, передбачені Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги, затвердженим Постановою КМУ від 25 грудня 2013 року №975 документи, в тому числі позивачем було долучено завірену копію довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках застрахованого серія ЖИА №001335 від 06.10.2005 року, що стверджується копією заяви від 16.02.2022 року, зареєстроване 16.02.2022 року за №В-10.

Матеріалами справи підтверджено, що 21 лютого 2022 року військова частина НОМЕР_2 НГУ за вих. №116 заяву ОСОБА_1 від 16.02.2022 та додані до неї документу скерувала до Західного територіального управління Національної гвардії України.

04 квітня 2022 року листом №50/11-372 «Про виплату одноразової грошової допомоги» Західне територіальне управління Національної гвардії України повідомило Військову частину НОМЕР_2 Західного оперативно-територіального об'єднання про повернення поданих ОСОБА_1 документів стосовно виплати одноразової грошової допомоги на доопрацювання, у зв'язку з тим, що в поданих ним документах відсутня первинна довідка про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках.

Командир в/ч НОМЕР_2 листом від 26.04.2022 року за №50/55/32-274 повідомив ОСОБА_1 про те, що його звернення щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, що пов'язано із захистом Батьківщини розглянуто Західним оперативно-територіальним об'єднанням та відправлено на доопрацювання, згідно з вимогами Методичних рекомендацій щодо порядку оформлення, фінансування та виплати одноразової грошової допомоги відповідно до Постанови КМУ №975.

Таким чином, відповідач на підставі пунктів 13, 14 Порядку прийняв рішення про повернення документів на доопрацювання з підстави відсутності первинної довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках.

Однак, судом встановлено, що при поданні заяви про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, захворювання, так пов'язано із захистом Батьківщини, 16.02.2022 ОСОБА_1 додав, передбачені Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги, затвердженим Постановою КМУ від 25 грудня 2013 року №975 документи, в тому числі завірену копію довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках застрахованого серія ЖИА №001335 від 06.10.2005 року, що стверджується копією заяви від 16.02.2022 року, зареєстроване 16.02.2022 року за №В-10, наявною в матеріалах справи.

Даний факт підтверджується поясненнями Військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України, поданими до суду.

Таким чином, прийняте рішення Західного територіального управління Національної гвардії України МВС України (ВІЙСЬКОВА ЧАСТИНА НОМЕР_1 ), оформлене листом «Про виплату одноразової грошової допомоги» від 04.04.2022 року №50/11-372 про повернення на доопрацювання документів стосовно виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, що пов'язане із захистом Батьківщини, безпідставне та необгрунтоване.

Відповідач не надав інших доказів того, що ОСОБА_1 подав одночасно з заявою про виплату одноразової допомоги документи не в повному обсязі, або які потребують уточнення, або документи подано не за належністю, що могло б стати підставою для прийняття рішення про повернення документів на доопрацювання.

Тому, враховуючи обставини справи та наявні докази, суд дійшов висновку про протиправність такого рішення, яке підлягає скасуванню.

При цьому, суд зазначає, що належним способом захисту порушених прав позивача буде зобов'язання Західного територіального управління Національної гвардії України МВС України (ВІЙСЬКОВА ЧАСТИНА НОМЕР_1 ) повторно розглянути документи щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, що пов'язане із захистом Батьківщини.

Суд критично оцінює посилання позивача на той факт, що відповідачем відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, оскільки за результатом розгляду заяви позивача розпорядник бюджетних коштів прийняв рішення не про відмову в її призначенні, а рішення про повернення документів на доопрацювання.

Тому, в межах предмету спору у даній справі суд не може давати оцінку дотримання двохрічного строку між первинним встановленням ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності та вставленням інвалідності відповідно до абзацу 1 частини четвертої статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», чи можливістю застосування взагалі до даних правовідносин вказаної норми, на що зсилається позивач, оскільки відмови у призначенні одноразової грошової допомоги за результатом поданої ОСОБА_1 заяви фактично не було.

Тому, до задоволення не підлягають позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача призначити позивачу, за його заявою від 16.02.2022 року одноразову грошову допомогу, передбачену ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» у відповідності з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим Постановою Кабінету міністрів України № 975 від 25.12.2013 р., у зв'язку з встановленням йому третьої групи інвалідності внаслідок захворювання, що пов'язане із захистом Батьківщини в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня 2022 року.

Згідно з частиною другою статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем, всупереч вимогам КАС України, не доведено правомірності своїх дій в повнмоу обсязі, в той час як позивачем позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами, а тому адміністративний позов підлягає до задоволення частково.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, то підстави для застосування положень статті 139 КАС України у суду відсутні.

Враховуючи наведене та керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Західного територіального управління Національної гвардії України МВС України (Військова частина НОМЕР_1 ), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Військову частину НОМЕР_2 Національної гвардії України, про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Західного територіального управління Національної гвардії України МВС України (ВІЙСЬКОВА ЧАСТИНА НОМЕР_1 ), оформлене листом «Про виплату одноразової грошової допомоги» від 04.04.2022 року №50/11-372 про повернення на доопрацювання документів стосовно виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, що пов'язане із захистом Батьківщини.

Зобов'язати Західне територіальне управління Національної гвардії України МВС України (Військова частина НОМЕР_1 ) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, що пов'язане із захистом Батьківщини, з урахуванням висновків суду.

Позовні вимоги ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» у відповідності з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим Постановою Кабінету міністрів України № 975 від 25.12.2013 р., у зв'язку з встановленням третьої групи інвалідності під час проходження військової служби внаслідок захворювання, що пов'язане із захистом Батьківщини в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня 2022 року - залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_4 )

Відповідач - Західне територіальне управління Національної гвардії України МВС України (Військова частина НОМЕР_1 ) (АДРЕСА_3, ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_6)

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Військова частина НОМЕР_2 Національної гвардії України Адреса: АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_5 .

Повний текст рішення складений 16 серпня 2022 року

Суддя К.М. Недашківська