Рішення від 18.08.2022 по справі 300/7712/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" серпня 2022 р. справа № 300/7712/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Боршовського Т.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства “Карпатнафтопродукт” до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство “Карпатнафтопродукт” (далі - позивач, ПП “Карпатнафтопродукт”) звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (далі - відповідач 1, ГУ ДПС) та Державної податкової служби України (далі - відповідач 2, ДПС України), в якому просить суд: визнати протиправним рішення контролюючого органу про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та зобов'язати Головне управління ДПС в Івано-Франківській області виключити позивача з переліку ризикових платників податку; визнати протиправними та скасувати рішення комісії контролюючого органу регіонального рівня - Головного управління ДПС в Івано-Франківській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних: № 2955543/34085176 від 06.08.2021, № 2955542/34085176 від 06.08.2021; зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 184 від 04.08.2020 та № 186 від 06.08.2020, складені та подані на реєстрацію позивачем, та вважати їх зареєстрованими датою подання такої податкової накладної до контролюючого органу на реєстрацію.

Позовні вимоги мотивовані тим, що рішення про відмову ПП “Карпатнафтопродукт” в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняті безпідставно та всупереч вимогам пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України. Так, представник позивача зазначив, що в квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних № 184 від 04.08.2020 та № 186 від 06.08.2020 вказано, що позивач відповідає критеріям ризикованості платника податку на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, а тому запропоновано платнику податків надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації в податкових накладних. На вказану вимогу контролюючого органу було надано письмові пояснення щодо підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних № 184 від 04.08.2020 та № 186 від 06.08.2020, а також копії документів, які підтверджують проведення господарських операцій щодо придбання в ТОВ «ЛПГ Модуль» паливнозаправного пункту. За вказаних обставин, в рішенні комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних при Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області за № 2955543/34085176 від 06.08.2021, № 2955542/34085176 від 06.08.2021 безпідставно зазначено про ненадання позивачем документів, в підтвердження поданих для реєстрації податкових накладних. Так, наданих позивачем пояснень та первинних документів було достатньо для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію вказаних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Однак комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Івано-Франківській області безпідставно відмовила в реєстрації податкових накладних № 184 від 04.08.2020 та № 186 від 06.08.2020, а комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України залишила без задоволення скаргу на дії регіональної комісії. За вказаних обставин, позивач просить суд визнати протиправними та скасувати вищевказані рішення. Окрім цього, ПП “Карпатнафтопродукт” вважає, що внесення позивача до переліку ризикових платників перешкоджає провадженню господарської діяльності, оскільки вказані обставини є підставою для автоматичного зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.

Ухвалою суду від 01.12.2021 позовну заяву залишено без руху. Позивач у вказаний в ухвалі строк усунув недоліки позовної заяви.

Ухвалою від 17.12.2021 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

25.01.2022 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив представника відповідачів від 24.01.2022 на позовну заяву. У відзиві представник відповідачів зазначив, що ПП “Карпатнафтопродукт” сформувало та подало на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 184 від 04.08.2020 та № 186 від 06.08.2020, реєстрацію яких було зупинено та запропоновано платнику податків подати додаткові пояснення та/або копії документів, достатніх для проведення такої реєстрації. Позивач направив контролюючому органу пояснення та копії документів, які складені з порушенням законодавства. При цьому, ПП “Карпатнафтопродукт” не надало контролюючому органу розрахункових документів та/або банківської виписки, акт взаєморозрахунків та оборотно-сальдові відомості по взаєморозрахунках з ТОВ «Модуль ЛПГ». Окрім цього, представник відповідачів вказав на те, що позивач долучив до позовної заяви копії документів, які не були подані Комісії Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації. Також представник відповідачів зазначив, що внесення позивача до переліку ризикованих суб'єктів господарювання не порушує його прав та безпосередньо не породжує правових наслідків для нього, а є лише результатом проведення аналізу наявної інформації в інформаційних ресурсах та/або за результатами проведення обробки та аналізу податкової інформації і відображення певної інформації бази даних контролюючого органу. Відповідач в підтвердження правильності таких доводів зіслався на правові висновки Верховного Суду, висловлені в постановах від 25.04.2018 в справі № 826/1902/15, від 18.09.2018 в справі № 818/398/15, від 20.11.2019 в справі № 480/4006/18. Представник відповідачів вважає, що оскаржені рішення є правомірними, оскільки прийняті контролюючим органом на підставі закону, в межах повноважень та у спосіб, який передбачений діючим податковим законодавством. Просить в задоволенні позову відмовити (а.с. 65-69).

02.02.2022 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла відповідь Приватного підприємства “Карпатнафтопродукт” від 31.01.2022 на відзив. Так, представник позивача зазначив, що контролюючим органом не вказано суті та характеру наявної податкової інформації, що стала підставою для прийняття рішень про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку, у них не ідентифіковано конкретних ризикових операцій та/або податкових накладних платника, в яких були зафіксовані такі операції. Таким чином, відповідачами не доведено факту існування підстав для застосування до позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку з відповідним внесенням до переліку ризикових суб'єктів господарювання. Окрім цього, здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу. Так, всі надані позивачем з поясненнями документи відображають дійсність операцій за податковими накладними і складені без порушення вимог чинного законодавства. При цьому, оспорювані рішення податкового органу не містять мотивів відхилення наданих позивачем пояснень та документів. Також пропозиція надання документів для підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних № 184 від 04.08.2020 та № 186 від 06.08.2020, вказана без конкретизації їх переліку. Відсутність у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних № 184 від 04.08.2020 та № 186 від 06.08.2020 чіткого переліку документів, які необхідні контролюючому органу для розгляду питання щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН, свідчить про те, що останній надає право платнику податків надати документи на власний розсуд, які не можуть бути не прийняті, відхилені чи визнані недостатніми (а.с. 75-87).

07.04.2022 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло клопотання ПП “Карпатнафтопродукт” від 07.04.2022 про долучення документів, до якого позивач долучив копію рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 13.07.2020 № 53249. Також до клопотання від 07.04.2022 позивач долучив відомість з “Електронного кабінету”, з інформацією про внесення Приватного підприємства “Карпатнафтопродукт” 13.07.2020 до реєстру ризикових платників згідно пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку (а.с. 91-97).

Ухвалою від 12.04.2022 суд залишив без руху позовну заяву ПП “Карпатнафтопродукт” до ГУ ДПС та ДПС України в частині позовної вимоги про визнання протиправним рішення контролюючого органу про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та зобов'язання виключити позивача з переліку ризикових платників податку.

20.04.2022 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло клопотання ПП “Карпатнафтопродукт” від 20.04.2022 про поновлення строку звернення до суду (а.с. 108-109).

Ухвалою від 18.08.2022 суд залишив без розгляду адміністративний позов ПП “Карпатнафтопродукт” до ГУ ДПС та ДПС України в частині визнання протиправним рішення контролюючого органу про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та зобов'язання виключити позивача з переліку ризикових платників податку.

Обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин:

Приватне підприємство "Карпатнафтопродукт" зареєстроване 29.08.2006 як юридична особа та перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області.

До основного виду економічної діяльності ПП "Карпатнафтопродукт" за КВЕД 46.71 віднесено "Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами". Інші види діяльності за КВЕД 42.99: "Будівництво інших споруд, н.в.і.у.", за КВЕД 43.22 "Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування", за КВЕД 43.31 "Штукатурні роботи", за КВЕД 43.33 "Покриття підлоги й облицювання стін", за КВЕД 43.34 "Малярні роботи та скління", за КВЕД 43.39 "Інші роботи із завершення будівництва", за КВЕД 43.99 "Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у.", за КВЕД 46.19 "Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту", за КВЕД 46.21 "Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин", за КВЕД 46.32 "Оптова торгівля м'ясом і м'ясними продуктами", за КВЕД 46.33 "Оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами", за КВЕД 46.39 "Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами", за КВЕД 46.73 "Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням", за КВЕД 46.90 "Неспеціалізована оптова торгівля", за КВЕД 47.11 "Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами", за КВЕД 47.19 "Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах" за КВЕД 47.25 "Роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах", за КВЕД 47.30 "Роздрібна торгівля пальним", за КВЕД 49.41 "Вантажний автомобільний транспорт" за КВЕД 52.24 "Транспортне оброблення вантажів", за КВЕД 55.10 "Діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування", за КВЕД 55.90 "Діяльність інших засобів тимчасового розміщування", за КВЕД 56.21 "Постачання готових страв для подій", за КВЕД 56.29 "Постачання інших готових страв" за КВЕД 68.10 "Купівля та продаж власного нерухомого майна", за КВЕД 68.20 "Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна" за КВЕД 77.11 "Надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів" за КВЕД 41.20 "Будівництво житлових і нежитлових будівель".

Вказана обставина підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 44).

13.07.2020 Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Івано-Франківській області прийняла рішення № 53249 про відповідність платника податку на додану вартість - ПП “Карпатнафтопродукт” критеріям ризиковості платника податку згідно пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку (а.с. 94). Інформація про прийняте рішення № 53249 від 13.07.2020 підтверджується відомістю з “Електронного кабінету” позивача (а.с. 95).

Щодо обставин, покладених в основу спірних рішень:

03.08.2020 Приватне підприємство "Карпатнафтопродукт", як продавець, та Товариство з обмеженою відповідальністю "Карпатнафтопродукт", як покупець, уклали договір купівлі-продажу (далі - Договір), згідно пункту 1.1 умов якого продавець зобов'язувався передати у власність (повне господарське відання), а покупець належним чином прийняти і оплатити один пункт паливозаправний за ціною 300000,00 грн. (а.с. 28-29).

04.08.2020 Товариство з обмеженою відповідальністю "Карпатнафтопродукт" здійснило оплату 200000,00 грн. за рахунком на оплату № 155 від 04.08.2020, що підтверджується копією платіжного доручення № 53 від 04.08.2020 (а.с. 31).

06.08.2020 пункт паливнозаправний на загальну суму 300000,00 грн. передано Товариству з обмеженою відповідальністю "Карпатнафтопродукт" згідно видаткової накладної № 5 від 06.08.2020 (а.с. 30).

06.08.2020 Товариство з обмеженою відповідальністю "Карпатнафтопродукт" здійснило оплату 100000,00 грн. за рахунком на оплату № 155 від 04.08.2020, що підтверджується копією платіжного доручення № 54 від 06.08.2020 (а.с. 31).

На підтвердження операцій по придбанню паливнозаправного пункту, який реалізований Товариству з обмеженою відповідальністю "Карпатнафтопродукт", позивач надав: копію договору купівлі-продажу від 29.11.2018, укладеного між ТОВ «Модуль ЛПГ», як продавцем, та Приватним підприємством "Карпатнафтопродукт", як покупцем, згідно пункту 1.1 умов якого продавець зобов'язувався передати у власність (повне господарське відання), а покупець належним чином прийняти і оплатити один пункт паливозапарвний 20 м. куб у комплекті ПЗП-1-20-1-1, паспорт 0045/15 колонка нова, за ціною 80000,00 грн. (а.с. 32-33); копію рахунку-фактури № СФ-0000079 від 30.11.2018 (а.с. 35); копію видаткової накладної № РН-0000625 від 03.12.2018 (а.с. 34); копію платіжного доручення № 434 від 03.12.2018 на суму 10000,00 грн. (а.с. 37); копію платіжного доручення № 439 від 14.12.2018 на суму 70000,00 грн. (а.с. 36); копію сертифікату відповідності № UA1.182.0083278-15 від 16.10.2015 (а.с. 38); копію паспорта та інструкції по експлуатації паливнозаправного пункту ПЗП-1-20-1 (а.с. 39-41); копію висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 14.06.2013 № 05.03.02-07/52655 (а.с. 42-43).

ПП "Карпатнафтопродукт" як постачальником (продавцем) товарів/послуг оформлено для отримувача (покупця) Товариства з обмеженою відповідальністю "Карпатнафтопродукт" податкову накладну № 184 від 04.08.2020 на суму 200000,00 грн., в тому числі податок на додану вартість (далі ПДВ) - 33333,33 грн. (а.с. 12).

Реєстрація зазначеної податкової накладної № 184 від 04.08.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена контролюючим органом відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, оскільки платник податку відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПК/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с 13).

ПП "Карпатнафтопродукт" як постачальником (продавцем) товарів/послуг складено отримувачу (покупцю) - Товариству з обмеженою відповідальністю "Карпатнафтопродукт" податкову накладну № 186 від 06.08.2020 на суму 100000,00 грн., в тому числі податок на додану вартість (далі ПДВ) - 16666,66 грн. (а.с. 14).

Реєстрація зазначеної податкової накладної № 186 від 06.08.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена контролюючим органом відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, оскільки платник податку відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПК/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с 15).

02.08.2021 позивач надіслав контролюючому органу лист № 0208/01, в якому зазначив відомості про себе та обставини формування податкових накладних № 184 від 04.08.2020 та № 186 від 06.08.2020. До вказаного листа від 02.08.2021 № 0208/01 ПП "Карпатнафтопродукт" долучило копії вказаних вище документів про реальність здійснення операцій з реалізації товару контрагенту Товариству з обмеженою відповідальністю "Карпатнафтопродукт" та придбання такого товару в ТОВ «Модуль ЛПГ» (а.с. 16-19).

Комісією Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення № 2955543/34085176 від 06.08.2021 про відмову в реєстрації податкової накладної № 184 від 04.08.2020 (а.с. 20).

Також Комісією Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення № 2955542/34085176 від 06.08.2021 про відмову в реєстрації податкової накладної № 186 від 06.08.2020 (а.с. 21).

Підставами для прийняття вищевказаних рішень про відмову в реєстрації податкових накладних контролюючим органом визначено ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймайння-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Не надано копій документів, а саме: розрахункових документів та/або банківської виписки, акту взаєморозрахунків та/або оборотно-сальдові відомості по взаєморозрахунках з ТОВ «Модуль ЛПГ».

Позивачем подано скаргу № 1808/01 від 18.08.2021 до комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України на рішення комісії Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, за № 2955543/34085176 від 06.08.2021 (а.с. 24-25).

За результатом розгляду скарги № 1808/01 від 18.08.2021 комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України прийняла рішення № 38902/34085176/2 від 27.08.2021 про залишення скарги без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня без змін. Підстава для прийняття такого рішення контролюючим органом визначено ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження, продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (а.с. 26).

Позивачем подано скаргу № 1808/02 від 18.08.2021 до комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України на рішення комісії Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, за № 2955542/34085176 від 06.08.2021 (а.с. 22-23).

За результатом розгляду скарги № 1808/02 від 18.08.2021 комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України прийняла рішення № 38916/34085176/2 від 27.08.2021 про залишення скарги без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня без змін. Підстава для прийняття такого рішення контролюючим органом визначено ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження, продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, актів приймайння-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (а.с. 27).

Не погоджуючись з вищевказаними рішеннями комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних при Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області за № 2955543/34085176 від 06.08.2021, № 2955542/34085176 від 06.08.2021, ПП "Карпатнафтопродукт" звернулося до суду з адміністративним позовом про скасування таких рішень та зобов'язання відповідачів зареєструвати податкові накладні № 184 від 04.08.2020 та № 186 від 06.08.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Норми права, якими керувався суд, та мотиви їх застосування:

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (надалі - ПК України).

Статтею 185 ПК України визначено об'єкти оподаткування податком на додану вартість.

Так, відповідно до пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування, серед іншого, є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю (підпункт “а”); постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу (підпункт “б”).

Згідно пункту 187.1 статті 187 ПК України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку (підпункт “а”); дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку (підпункт “б”).

Відповідно до пункту 188.1 статті 188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

Пунктом 198.1 статті 198 ПК України передбачено, що до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: придбання або виготовлення товарів та послуг; придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу; ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Згідно пункту 201.1 статті 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

В свою чергу, механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України за № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок № 1246).

Так, відповідно до пункту 2 Порядку № 1246, податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Пунктом 13 Порядку № 1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Відповідно до пункту 14 Порядку № 1246 квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття (пункт 13 Порядку № 1246).

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів, визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок № 1165).

Відповідно до пункту 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно з пунктом 7 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

При цьому, Критерії ризикованості платника податку на додану вартість визначені в додатку 1 до Порядку № 1165.

Так, пунктом 8 Критерії ризикованості платника податку на додану вартість передбачено, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Згідно з пунктом 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 № 520, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216 (далі - Порядок № 520).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Згідно пункту 3 Порядку № 520 комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Пунктом 4 Порядку № 520 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно з пунктом 6 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Пунктом 11 Порядку № 520 встановлено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Пунктом 13 Порядку № 520 визначено, що рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

В даному випадку Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за № 1165 (далі - Порядок № 1165).

Пунктами 5, 10-12 Порядку № 1165 передбачено, що:

5. Скарга подається платником податку в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг”, “Про електронні довірчі послуги” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном (додаток 1).

Скарга повинна містити дані про:

найменування або прізвище, ім'я та по батькові платника податку, який подає скаргу;

індивідуальний податковий номер платника податку;

податковий номер або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта);

номер та дату оскаржуваного рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі;

інформацію про причини незгоди платника податку з рішенням комісії регіонального рівня;

відомості про оскарження рішення комісії регіонального рівня в судовому порядку;

вимоги платника податку, який подає скаргу.

11. Платник податку має право додавати до скарги пояснення та копії документів, які підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена.

12. За результатами розгляду скарги комісія центрального рівня у строк, визначений пунктом 56.23 статті 56 Кодексу, приймає одне з таких рішень:

задовольняє скаргу та скасовує рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі;

залишає скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі без змін.

17. Рішення комісії центрального рівня не підлягає адміністративному оскарженню та може бути оскаржено в судовому порядку у строки, визначені статтею 56 Кодексу.

Оцінка аргументів сторін. Висновки суду:

Як встановлено судом зі змісту рішень комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних при Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області за № 2955543/34085176 від 06.08.2021, № 2955542/34085176 від 06.08.2021, в реєстрації податкових накладних № 184 від 04.08.2020 та № 186 від 06.08.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних відмовлено з підстав ненадання платником податку копії документів, а саме: розрахункових документів та/або банківської виписки, акту взаєморозрахунків та/або оборотно-сальдових відомостей по взаєморозрахунках з ТОВ «Модуль ЛПГ».

Як встановлено вище судом, ПП "Карпатнафтопродукт" зареєстроване 29.08.2006 як суб'єкт підприємницької діяльності, серед видів господарської діяльності якого є: 46.71 «Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами»; 42.99 "Будівництво інших споруд, н.в.і.у."; 43.22 "Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування".

Отже, операції за номенклатурою товарів/послуг в податкових накладних № 184 від 04.08.2020 та № 186 від 06.08.2020 є в межах зазначених видів діяльності.

Доводи представника відповідачів у відзиві на позов про те, що позивачем не подано вичерпного пакету документів до податкових накладних, що зумовило прийняття спірних рішень, відхиляються судом.

Суд звертає увагу відповідачів на те, що загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його оформлення (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретних обставин за відповідним критерієм оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загальних посилань на певний критерій ризиковості платника податків, без наведення конкретних обставин за яких його застосовано, які документи необхідно надати, призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків на участь в прийнятті рішення, оскільки такий платник не знає, які саме конкретно зауваження є в фіскального органу до операції такого платника, і які документи йому необхідно подати.

Суд переконаний в тому, що платник податків самостійно не повинен догадуватися чи часом не їх мав на увазі контролюючий орган, коли зупиняв реєстрацію податкових накладних та пропонував надати пояснення та первинні документи в підтвердження відповідних операцій, що є об'єктами оподаткування.

Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

В квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних контролюючий орган не вказав конкретних обставин, які стали підставою для прийняття таких рішень, та переліку документів, які необхідно подати для реєстрації податкових накладних. Тому є незрозумілим твердження відповідачів про неподання платником податків вичерпного пакету документів для реєстрації податкових накладних.

В спірному випадку позивачем надано контролюючому органу копії документів, які передбачені пунктом 5 Порядку № 520.

Так, в письмових поясненнях від 02.08.2021 № 0208/01, надісланих контролюючому органу, ПП "Карпатнафтопродукт" зазначило відомості про себе та обставини формування податкових накладних № 184 від 04.08.2020 та № 186 від 06.08.2020. Зокрема позивач пояснив походження товару, а саме про його придбання в ТОВ «Модуль ЛПГ» (а.с. 18-19).

Також позивач надав контролюючому органу первинні документи в підтвердження факту операцій, відображених в податкових накладних № 184 від 04.08.2020 та № 186 від 06.08.2020: копію договору купівлі-продажу від 03.08.2020, укладеного між ПП "Карпатнафтопродукт" та ТОВ "Карпатнафтопродукт" (а.с. 28-29); копію платіжного доручення № 53 від 04.08.2020 (а.с. 31); копію видаткової накладної № 5 від 06.08.2020 (а.с. 30); копію платіжного доручення № 54 від 06.08.2020 (а.с. 31).

З огляду на зміст вказаних первинних документів, такі дані співпадають з господарською операцією за результатами якої такі документи складені, та чітко відображають її суть та факт вчинення. Наданих позивачем доказів (договору, первинних документів бухгалтерського обліку та звітності, фінансових документів) достатньо для висновку про підставність складення податкових накладних № 184 від 04.08.2020 та № 186 від 06.08.2020 за фактом операції ПП "Карпатнафтопродукт" з продажу ТОВ "Карпатнафтопродукт" пункта паливозаправного за ціною 300000,00 грн.

Таким чином, відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України податкові зобов'язання з постачання товарів виникли з першої події, а саме: з дати зарахування коштів від покупця.

Факт віднесення платника податків згідно рішення контролюючого органу до переліку ризикових платників податків автоматично не є підставою для відмови в реєстрації податкових накладних, якщо в кожному конкретному випадку на вимогу контролюючого органу такий платник надасть первинні документи, які підтверджують операції, за наслідками якої складено податкові накладні по факту першої події, що мали місце, для їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Що стосується підстав прийняття рішень комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних при Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області за № 2955543/34085176 від 06.08.2021, № 2955542/34085176 від 06.08.2021, про відмову в реєстрації податкових накладних № 184 від 04.08.2020 та № 186 від 06.08.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: ненадання платником податку копії документів: розрахункових документів та/або банківської виписки, акт взаєморозрахунків та/або оборотно-сальдові відомості по взаєморозрахунках з ТОВ «Модуль ЛПГ», то суд вказує на таке.

На підтвердження придбання паливнозаправного пункту, який реалізований ТОВ "Карпатнафтопродукт", позивач надав: копію договору купівлі-продажу від 29.11.2018, укладеного між ТОВ «Модуль ЛПГ», як продавцем, та ПП "Карпатнафтопродукт", як покупцем, згідно пункту 1.1 умов якого продавець зобов'язувався передати у власність (повне господарське відання), а покупець належним чином прийняти і оплатити один пункт паливозапарвний 20 м.куб у комплекті ПЗП-1-20-1-1, паспорт 0045/15 колонка нова (а.с. 32-33); копію рахунку-фактури № СФ-0000079 від 30.11.2018 (а.с. 35); копію видаткової накладної № РН-0000625 від 03.12.2018 (а.с. 34); копію платіжного доручення № 434 від 03.12.2018 (а.с. 37); копію платіжного доручення № 439 від 14.12.2018. (а.с. 36); копію сертифікату відповідності № UA1.182.0083278-15 від 16.10.2015 (а.с. 38); копію паспорта та інструкції по експлуатації паливнозаправного пункту ПЗП-1-20-1 (а.с. 39-41); копію висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 14.06.2013 № 05.03.02-07/52655 (а.с. 42-43).

Таким чином, позивач надав контролюючому органу, зокрема й розрахункові документи щодо придбання в ТОВ «Модуль ЛПГ» товару.

До вказаних документів відповідачі не висловили жодних зауважень, такі документи містять обов'язкові реквізитів первинних документів.

Що стосується відсутності акта взаєморозрахунків позивача з ТОВ «Модуль ЛПГ», то суд звертає увагу на те, що такий акт не є первинним документом. Так, пункт 2.5 договору купівлі-продажу від 29.11.2018 передбачає складання актів звірки лише у разі необхідності, що свідчить про необов'язковість таких документів. При цьому, всі необхідні первинні документи щодо придбання в ТОВ «Модуль ЛПГ» товару позивач надав разом із поясненнями від 02.08.2021 № 0208/01.

Щодо доводів представника відповідачів про те, що позивач долучив до позовної заяви копії документів, які не були подані Комісії Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, то суд зазначає, що такі доводи не відповідають дійсності, оскільки до позовної заяви ПП "Карпатнафтопродукт" долучив копії тих самих документів, які зазначені в додатках до пояснень від 02.08.2021 № 0208/01, наданих Комісії Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (а.с. 18-19).

Отже, всі вищевказані доводи представника відповідачів не спростовують фактів відпуску товару, його отримання згідно вказаної видаткової накладної. Інформації про те, що покупець не підтверджує дійсності таких обставин, контролюючим органом суду не подано.

Також суд звертає увагу на те, що представник відповідачів не надав суду будь-якої податкової інформації як щодо позивача, так і його контрагента - Товариства з обмеженою відповідальністю “Карпатнафтопродукт ”, про те, що господарські операції, за результатами яких видано податкові накладні № 184 від 04.08.2020 та № 186 від 06.08.2020, не відбулися.

Додатково, в розрізі всіх вище вказаних зауважень, а також решти зауважень представника відповідачів щодо поданих позивачем первинних документів, як таких, що не підтверджують факт набуття позивачем товару та подальшого його реалізації (наявності об'єкту оподаткування ПДВ), то суд не може їх взяти до уваги, оскільки такі виходять за межі дискреції контролюючого органу в межах процедури реєстрації податкової накладної. Суд зазначає про те, що коли контролюючий орган ставить під сумнів дійсність операцій з постачання товарів/послуг, то такі обставини можуть бути встановлені за результатами проведення документальної перевірки, а не під час реєстрації податкової накладної, за умови, коли платником податків подано первині документи, що підтверджують підстави її складення.

Як встановлено судом такі первинні документи подано платником податків контролюючому органу на його вимогу в об'ємі, який був розумним та достатнім для реєстрації податкової накладної.

Отже, підсумовуючи, суд вважає, що контролюючим органом не доведено наявності в нього правових підстав для відмови в реєстрації податкових накладних № 184 від 04.08.2020 та № 186 від 06.08.2020.

Комісії Державної податкової служби при розгляді скарг позивача від 18.08.2021 № 1808/01 та № 1808/02 на рішення комісії регіонального рівня від 06.08.2021 за № 2955543/34085176 та № 2955542/34085176 вказані порушення не виправила, залишивши без змін оскаржувані рішення.

На переконання суду в спірному випадку податкові накладні № 184 від 04.08.2020 та № 186 від 06.08.2020 відповідають вимогам пункту 201.10 статті 201 ПК України, а, отже, підлягають державній реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

При цьому, згідно статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі “Компанія “Вестберґа таксі Актіеболаґ” та Вуліч проти Швеції” Суд визначив, що “…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління”.

Головне управління ДПС в Івано-Франківській області не довело суду правомірність рішень про відмову в реєстрації податкових накладних № 184 від 04.08.2020 та № 186 від 06.08.2020.

Отже, Комісія Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийняла рішення від 06.08.2021 за № 2955543/34085176 та № 2955542/34085176 про відмову в реєстрації податкових накладних № 184 від 04.08.2020 та № 186 від 06.08.2020 безпідставно та необґрунтовано, а тому такі рішення необхідно скасувати.

Щодо позову в частині зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складені позивачем податкові накладні № 184 від 04.08.2020 та № 186 від 06.08.2020, то суд зазначає таке.

Суд пам'ятає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Відповідно до положень статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Судом враховано при обранні ефективного способу відновлення порушених відповідачем прав позивача такі норми та практику Європейського суду з прав людини.

Так, відповідно до пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010, якими передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до Державної фіскальної служби відповідного рішення суду). У разі надходження до Державної фіскальної служби рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому, датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду. У першому випадку податкова накладна, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, яке ухвалюється саме Комісією Державної фіскальної служби. У другому випадку податкова накладна, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день набрання законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної, при цьому датою реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні або день набрання законної сили рішенням суду.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011 (остаточне) у справі "Чуйкіна проти України" (Case of Chuykina v. Ukraine) (Заява N28924/04) констатував: "Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. the United Kingdom), пп. 28 - 36, Series A N18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі - провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia), заява N58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява N48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)".

Отже, суд дійшов висновку, що зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складені позивачем податкові накладні № 184 від 04.08.2020 та № 186 від 06.08.2020, буде ефективним способом відновлення порушених відповідачем прав позивача, оскільки забезпечить достатні гарантії того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов Приватного підприємства “Карпатнафтопродукт” до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області та Державної податкової служби України належить задовольнити.

Щодо розподілу судових витрат у справі:

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

В підтвердження судових витрат у справі позивачем подано квитанцію № ПН2341 від 10.12.2021 про сплату судового збору в розмірі 6810,00 грн. (а.с. 53).

З огляду на залишення судом без розгляду позову в частині позовних вимог (ухвала суду від 18.08.2022) та про задоволення позову в решті позовних вимог згідно вказаного рішення, а також враховуючи, що спір виник внаслідок неправильних дій обох відповідачів, позивачу належить присудити за рахунок бюджетних асигнувань кожного з відповідачів судові витрати по сплаті судового збору по 2270 грн.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Івано-Франківській області за № 2955543/34085176 від 06.08.2021 про відмову в реєстрації податкової накладної № 184 від 04.08.2020.

Зобов'язати Державну податкову службу України (ідентифікаційний код - 43005393, Львівська площа, 8, місто Київ, 04053) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену Приватним підприємством “Карпатнафтопродукт” (ідентифікаційний код - 34085176, вулиця Кисілевської, 41, місто Івано-Франківськ, 76002) податкову накладну № 184 від 04.08.2020.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Івано-Франківській області за № 2955542/34085176 від 06.08.2021 про відмову в реєстрації податкової накладної № 186 від 06.08.2020.

Зобов'язати Державну податкову службу України (ідентифікаційний код - 43005393, Львівська площа, 8, місто Київ, 04053) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену Приватним підприємством “Карпатнафтопродукт” (ідентифікаційний код - 34085176, вулиця Кисілевської, 41, місто Івано-Франківськ, 76002) податкову накладну № 186 від 06.08.2020.

Cтягнути на користь Приватного підприємства “Карпатнафтопродукт” (ідентифікаційний код - 34085176, вулиця Кисілевської, 41, місто Івано-Франківськ, 76002) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код - 43968084, вулиця Незалежності, 20, місто Івано-Франківськ, 76018) 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень судових витрат по сплаті судового збору.

Cтягнути на користь Приватного підприємства “Карпатнафтопродукт” (ідентифікаційний код - 34085176, вулиця Кисілевської, 41, місто Івано-Франківськ, 76002) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (ідентифікаційний код - 43005393, Львівська площа, 8, місто Київ, 04053) 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень судових витрат по сплаті судового збору.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.