16 серпня 2022 року м. Київ Справа № 320/3721/21
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Харченко С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
до третя особа:1) Управління соціального захисту населення Фастівської районної державної адміністрації Київської області, 2) Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради, Департамент цивільного захисту, оборони та взаємодії з правоохоронними органами Київської обласної державної адміністрації,
провизнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Фастівської районної державної адміністрації Київської області (далі - відповідач), третя особа: Департамент цивільного захисту, оборони та взаємодії з правоохоронними органами Київської обласної державної адміністрації, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача, що виявились у відмові визнати за позивачем статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення;
- зобов'язати відповідача визнати за позивачем статус інваліда війни та видати посвідчення встановленого зразка.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що є потерпілою внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та стала інвалідом внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильський АЕС, а відтак має право на отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та посвідчення встановленого зразка відповідно до положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII та Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.04.2021 відкрито провадження у даній справі та вирішено питання про її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
14.06.2021 до суду надійшла заява про заміну неналежної сторони в адміністративній справі № 320/3721/21, яка ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.06.2021 повернута Управлінню соціального захисту населення Фастівської районної державної адміністрації Київської області без розгляду.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.06.2021 Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради залучено до участі у даній справі в якості другого відповідача.
Представник відповідача-2 позов не визнав, надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив про відсутність підстав для визнання за позивачем статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та, як наслідок, видачі посвідчення встановленого зразка, оскільки нею не підтверджено первинними документами факт її участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань Цивільної оборони.
З огляду на викладене представник відповідача-2 вважає, що Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, у зв'язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.
У свою чергу відповідач-1 та третя особа, які були належним чином повідомлені про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, правом на подання, відповідно, відзиву на позовну заяву та письмових пояснень щодо позову або відзиву не скористались.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 у період з 10.04.1987 по 10.05.1987 приймала участь у роботах по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Вказані обставини підтверджуються даними, що містяться у довідці Київського ОБУ (а.с. 15) та трудовій книжці позивача (а.с. 18).
26.11.2020 ОСОБА_1 встановлено інвалідність другої групи, причини інвалідності - захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 30.09.2020 № 1754 (а.с. 17) та довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ № 1072138 від 26.11.2020 (а.с. 20).
За наведених обставин Київською обласною державною адміністрацією 21.12.2020 позивачу видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році категорії 1 серії НОМЕР_1 (а.с. 13).
З огляду на викладене позивач, посилаючись на положення пункту 9 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII, звернулась до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради із заявою про визнання за нею статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.
Листом від 25.03.2021 № 420 Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради повідомило позивача про відсутність підстав для визнання за нею статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі їй посвідчення встановленого зразка у зв'язку з ненаданням документів, що підтверджують факт її залучення до ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань Цивільної оборони. Відповідач-2 також наголосив, що такими документами є: розпорядчі документи по лінії Цивільної оборони щодо залучення підприємств, установ (наказ чи розпорядження) до вказаного формування; розпорядчі документи по підприємству, установі про залучення особи до складу вказаного формування, а також усі відомості про роботу, яку виконувала ця особа під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 9-10).
Не погоджуючись з діями відповідача, що виявились у відмові визнати за нею статус особи з інвалідністю внаслідок війни та видати посвідчення встановленого зразка, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Правовий статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту визначаються Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII (далі - Закон № 3551-XII).
Відповідно до приписів статті 4 Закону № 3551-XII ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав.
До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
У свою чергу в силу положень пункту 9 частини другої статті 7 зазначеного Закону до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Згідно з приписами частини першої статті 18 Закону № 3551-XII ветеранам війни (до яких в силу положень статті 4 цього Закону належать особи з інвалідністю внаслідок війни) вручаються посвідчення та нагрудні знаки. Порядок виготовлення та видачі посвідчень і знаків встановлюється Кабінетом Міністрів України та міжнародними договорами, в яких бере участь Україна.
Так, відповідно до пункту 2 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302 на виконання вимог статті 18 зазначеного Закону (далі - Положення № 302) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на основі котрого надаються відповідні пільги і компенсації, є посвідчення.
«Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни», «Посвідчення учасника війни» і відповідні нагрудні знаки, «Посвідчення члена сім'ї загиблого» видаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем реєстрації громадянина (пункт 7 Положення № 302).
«Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни» видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності (пункт 10 Положення № 302).
Таким чином, видача посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни є виключною компетенцією Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради за наслідками визнання за позивачем статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.
При цьому обов'язковими умовами, за наявності яких у особи виникає право на набуття статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, є: 1) настання інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; 2) участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формувань Цивільної оборони.
Аналогічна правова позиція висловлена судом касаційної інстанції, зокрема, у постановах Верховного Суду від 10.05.2018 в адміністративній справі № 279/12162/15-а та 07.06.2018 в адміністративній справі № 377/797/17.
Під час розгляду даної адміністративної справи судом встановлено, що участь позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та настання інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, підтверджується документально, що у свою чергу є підставою для надання пільг та компенсацій, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII.
Водночас, як вже зазначалось судом вище, для набуття статусу особи з інвалідністю внаслідок війни з підстав, визначених пунктом 9 частини другої статті 7 Закону № 3551-XII, крім факту участі особи в роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, та настання інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з їх ліквідацією, необхідною умовою є участь такої особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань Цивільної оборони.
Разом з тим жодних доказів, які б підтверджували участь позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань Цивільної оборони, що є обов'язковою умовою для встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі відповідного посвідчення для даної категорії осіб, позивачем суду не надано.
При цьому посилання позивача на те, що громадяни, які виконували роботи по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, залучались до виконання цих робіт саме у складі формувань Цивільної оборони не приймаються судом до уваги, оскільки крім формувань Цивільної оборони у ліквідації таких наслідків брали участь формування, які створювались в іншому, ніж невоєнізовані формування Цивільної оборони, порядку.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що задоволенню не підлягають.
Разом з тим, суд наголошує, що підставою для відмови у задоволенні даного адміністративного позову є відсутність в матеріалах справи доказів на підтвердження факту залучення позивача до складу формувань Цивільної оборони.
Відтак у разі зібрання додаткових доказів ОСОБА_1 не позбавлена права повторно звернутись до органу праці та соціального захисту населення із заявою про визнання за нею статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.
При цьому суд звертає увагу відповідача на те, що Законом № 3551-XII не встановлено перелік доказів, на підставі яких може бути встановлений факт залучення особи до складу формувань Цивільної оборони, а отже факт залучення ОСОБА_1 до складу формувань Цивільної оборони може бути підтверджено будь-якими фактичними даними, що містять інформацію про вказані обставини.
Відповідно до частини п'ятої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а доказів понесення ним судових витрат суду не надано, судові витрати стягненню з позивача не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 139, 143, 205, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано в установлені строки.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Харченко С.В.