Рішення від 15.08.2022 по справі 300/2353/22

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" серпня 2022 р. справа № 300/2353/22

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Микитюка Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Громадської організації "Громадська сила і контроль" до Комунального підприємства " Надвірнаводоканал" про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій., -

ВСТАНОВИВ:

Громадська організація "Громадська сила і контроль" (надалі також - позивач, ГО "Громадська сила і контроль"), 10.06.2022 звернулася до суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Надвірнаводоканал" (надалі також - відповідач, КП "Надвірнаводоканал") про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно, посилаючись на приписи частини 4 статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації", відповідно до повідомлення від 05.05.2022 №61 продовжив строк розгляду запиту до 19 робочих днів з обґрунтувань, що запитувана інформація потребує пошуку серед значної кількості даних, а також того, що для надання запитуваної позивачем інформації необхідних тривалий час. Щодо тимчасового відстрочення до закінчення строку дії воєнного стану в Україні, згідно повідомлення КП "Надвірнаводоканал" аргументовано, що відповідач протиправно, посилаючись на приписи частини 6 статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації", відніс запитувану інформацію до інформації, що не може бути надана для ознайомлення в передбачені цим Законом строки у разі настання обставин непереборної сили. Крім цього, зазначено, що відповідач безпідставно у відповіді посилався на вимоги частини 2 статті 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації", не врахувавши необхідності дотримання сукупності вимог, передбачених частиною 2 даної статті для обмеження доступу до інформації.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.06.2022 дану позовну заяву залишено без руху у зв'язку з її невідповідністю вимогам статтям 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви (а.с. 48-49).

21.06.2022 позивачем зазначені в ухвалі про залишення позовної заяви без руху недоліки усунуто, відтак ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.06.2022 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.103-104).

Відповідач Комунальне підприємство "Надвірнаводоканал" скористалось своїм правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 18.07.2022. У даному відзиві відповідач проти позову заперечив, зокрема зазначив, що на вказані запити були надані вiдповiдi доданi до позову про відстрочку надання інформації до завершення військового стану. При цьому відповідач виходив з того, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 з 24 лютого 2022 року на території України введено воєнний стан. Пунктом 3 вищезазначеного Указу постановлено, що iз введенням в України воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38. 39, 41 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану". Вiдповiдно до частини 6 статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації", якщо iнформацiя не може бути надана для ознайомлення в передбачені Законом строки, через обставини непереборної сили. допускається відстрочка в задоволенні запиту на інформацію. Враховуючи вищенаведене, позивача було повідомлено про тимчасове відстрочення до закінчення строку воєнного стану в Україні надання відповідей на усі запити про публічну інформацію, які надійшли (а.с.108-109).

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами справи, дослідивши письмові докази, зазначає такі обставини.

Громадська організація "Громадська сила і контроль" звернулася до Комунального підприємства "Надвірнаводоканал" із запитом на отримання публічної інформації від 03.05.2022 №2-05, в якому позивач просив надати інформацію щодо кількості абонентів, з якими укладені iндивiдуальнi договори про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення; надати інформацію щодо кiлькостi iнших договорiв про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення; надати інформацію щодо кількості будівель, в яких на дату запиту встановлені комерцiйнi прилади обліку води, та кількості будівель, в яких необхідно встановити такі прилади згідно діючого законодавства; надати розрахунок плати за абонентське обслуговування для послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на рік, та на місяць на кожного споживача; надати річну фінансову звітність разом з аудиторською звiтнiстю, яка підлягає оприлюдненню вiдповiдно до податкового законодавства України, за 2020 piк, а у разі наявності на день надання вiдповiдi - також за 2021 рік; надати посилання на сайт, де було оприлюднені фінансовий звіт разом з аудиторським звітом за 2020 рік; надати договір, який укладається з абонентами щодо обслуговування внутрішньобудинкових мереж (а.с. 14-15).

Згідно повідомлення від 05.05.2022 №61 відповідач, керуючись частиною 4 статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" продовжив строк розгляду запиту до 19 робочих днів з обґрунтувань, що запитувана інформація потребує пошуку серед значної кількості даних, а також того, що для надання запитуваної позивачем інформації необхідний тривалий час (а.с.16).

Відповідно до повідомлення від 20.05.2022 №71 відповідач, посилаючись на приписи частини 2 статті 6, частини 6 статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації", тимчасового відстрочив надання відповіді на запит на отримання публічної інформації до закінчення строку дії воєнного стану в Україні, зазначивши, що через військову агресію російської федерації проти України публічна інформація щодо діяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, судів та органів системи правосуддя, в т.ч. щодо комунальних підприємств, в даному випадку КП "Надвірнаводоканал", який відноситься до підприємств критичної інфраструктури, в період дії воєнного стану підлягає обмеженню в силу згаданих вимог Закону. Крім того, збір відповідної інформації під час війни, може мати ознаки диверсійної діяльності, спрямованої проти України (а.с.17-18).

Позивач, вважаючи дії відповідача протиправними, звернувся до суду з метою захисту своїх прав.

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.

Частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з пунктом 7 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації.

Закон України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 №2939-VI визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

Усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом (частина 4 статті 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації").

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Відповідно до частин 1, 4 статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Як встановлено, Громадська організація "Громадська сила і контроль" звернулася до КП "Надвірнаводоканал" із запитом на отримання публічної інформації від 03.05.2022 №2-05, в якому позивач просив надати інформацію щодо кількості абонентів, з якими укладені iндивiдуальнi договори про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення; надати інформацію щодо кiлькостi iнших договорiв про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення; надати інформацію щодо кількості будівель, в яких на дату запиту встановлені комерцiйнi прилади обліку води, та кількості будівель, в яких необхідно встановити такі прилади згідно діючого законодавства; надати розрахунок плати за абонентське обслуговування для послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на рік, та на місяць на кожного споживача; надати річну фінансову звітність разом з аудиторською звiтнiстю, яка підлягає оприлюдненню вiдповiдно до податкового законодавства України, за 2020 piк, а у разі наявності на день надання вiдповiдi - також за 2021 рік; надати посилання на сайт, де було оприлюднені фінансовий звіт разом з аудиторським звітом за 2020 рік; надати договір, який укладається з абонентами щодо обслуговування внутрішньобудинкових мереж (а.с.14-15).

Згідно повідомлення від 05.05.2022 №61 відповідач, керуючись частиною 4 статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" продовжив строк розгляду запиту до 19 робочих днів з обґрунтувань, що запитувана інформація потребує пошуку серед значної кількості даних, а також того, що для надання запитуваної позивачем інформації необхідних тривалий час (а.с.16).

Аргументи позивача про те, що запитувані документи є пакетом документів, а вся інформація, яка в них міститься, знаходиться в одному місці, пошук цієї інформації не повинен займати багато часу, спростовуються великим обсягом запитуваної інформації, що є випадком для продовження строку розгляду запиту до 20 робочих днів, передбаченим частиною 4 статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Враховуючи наведене, відповідач згідно повідомлення від 05.05.2022 № 61 обґрунтовано, керуючись вимогами частини 4 статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" продовжив строк розгляду вказаного запиту позивача до 19 робочих днів.

За таких обставин, відсутні підстави для визнання протиправними дій відповідача щодо продовження строку розгляду запиту від 03.05.2022 №2-05 до 19 робочих днів, згідно повідомлення від 05.05.2022 №71.

Щодо вимоги про визнання протиправними дій про відстрочку задоволення запиту від 03.05.2022 №2-05, №6-05 від 16.05.2022, № 10-05 від 16.05.2022, №8-05 від 17.05.2022, №9-05 від 17.05.2022 згідно відповіді від 20.05.2022 № 71, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.

Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №64/2022 від 24.02.2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №2102-IX від 24.02.2022, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 14.03.2022 № 133/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 18.04.2022 № 259/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 17.05.2022 № 341/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Відповідно до частини 6 статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" відстрочка в задоволенні запиту на інформацію допускається в разі, якщо запитувана інформація не може бути надана для ознайомлення в передбачені цим Законом строки у разі настання обставин непереборної сили. Рішення про відстрочку доводиться до відома запитувача у письмовій формі з роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Отже, можливість застосування відстрочки в задоволенні запиту на інформацію, передбаченої частиною 6 статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" залежить від неможливості надання інформації в передбачені цим Законом строки в сукупності з настанням обставин непереборної сили.

Як встановлено, відповідно до повідомлення від 20.05.2022 №71 відповідач, посилаючись на приписи частини 2 статті 6, частини 6 статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації", тимчасового відстрочив надання відповіді на запит про доступ до публічної інформації до закінчення строку дії воєнного стану в Україні, зазначивши, що через військову агресію російської федерації проти України публічна інформація щодо діяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, судів та органів системи правосуддя, в т.ч. щодо комунальних підприємств, в даному випадку КП "Надвірнаводоканал", який відноситься до підприємств критичної інфраструктури, в період дії воєнного стану підлягає обмеженню в силу згаданих вимог Закону. Крім того, збір відповідної інформації під час війни, може мати ознаки диверсійної діяльності, спрямованої проти України.

Однак, у спірних правовідносинах відповідачем не доведено наявності обставини з неможливості надання інформації в передбачені цим Законом строки в сукупності з настанням обставин непереборної сили.

Щодо посилання у повідомленні від 20.05.2022 № 71 на приписи частини 2 статті 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації", суд зазначає таке.

Положеннями статті 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" встановлено види інформації, до якої може бути застосовано обмеження в доступі: 1) конфіденційна інформація; 2) таємна інформація; 3) службова інформація, та сукупність вимог, дотримання яких є обов'язковим для такого обмеження.

Відповідно до частини 2 статті 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог:

1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;

2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;

3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Отже, публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом. Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності вимог, визначених пунктами 1-3 частини 2 статті 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Оскільки, обмеження доступу до конкретної інформації допускається за умови застосування її розпорядником у сукупності вимог пунктів 1-3 частини 2 статті 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації", то відсутність висновку розпорядника інформації щодо наявності хоча б однієї з наведених вище трьох підстав означає, що обмеження доступу до публічної інформації є необґрунтованим.

При цьому, таке обмеження доступу до інформації здійснюється шляхом відмови в задоволенні запиту відповідно до пункту 2 частини 1 статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації", однак не при відстрочці в задоволенні запиту.

За таких обставин, відповідач безпідставно, посилаючись на приписи частини 2 статті 6, частини 6 статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" відстрочив задоволення запиту на інформацію від 03.05.2022 №2-05, №6-05 від 16.05.2022, № 10-05 від 16.05.2022, №8-05 від 17.05.2022, №9-05 від 17.05.2022 до закінчення строку дії воєнного стану в Україні, згідно повідомлення від 20.05.2022 № 71.

Щодо вимоги про зобов'язання повторно розглянути запит на інформацію та надати інформацію суд зазначає таке.

31.05.2022 позивач подав запит №15/05.2022, в якому просив вказати причини відстрочення надання відповідей на запити про отримання публічної інформації (а.с. 110).

08.06.2022 відповідачем надано вiдповiдь, проте, що здійснивши системний аналіз нормативно-правових актів, підприємство вважало, що лист від ГО "Громадська сила і контроль" від 31.05.2022 № 15/05/2022 (отримане 01.06.2022) за змістом є зверненням. У зв'язку з вищенаведеним, повідомлено, що розгляд звернення буде здійснено в термін, встановлений статтею 20 Закону України "Про звернення громадян". Також ГО "Громадська сила і контроль" проінформовано, що найближчим часом підприємством будуть надані затребувані матеріали та надані відповіді на попередні запити. На звернення позивача № 15/05.2022 вiд 31.05.2022 вiдповiдач на подані запити про отримання публічної iнформацiп №2-05 від 3 травня 2022, №6-05 вiд 16 травня 2022, № 10-05 вiд 16 травня 2022, № 8-05 вiд 17 травня 2022, №9-05 від 17 травня 2022 надав вiдповiдi з прикріпленням вiдповiдних додатків на 199 арк (а.с. 111-113).

Отже, відповідач надав інформацію на запит про доступ до публічної інформації від №2-05 від 3 травня 2022, №6-05 вiд 16 травня 2022, № 10-05 вiд 16 травня 2022, № 8-05 вiд 17 травня 2022, №9-05 від 17 травня 2022.

Оскільки відповідач надав позивачу інформацію на запит №2-05 від 3 травня 2022, №6-05 вiд 16 травня 2022, № 10-05 вiд 16 травня 2022, № 8-05 вiд 17 травня 2022, №9-05 від 17 травня 2022, то відсутні підстави для зобов'язання повторно розглянути запит на інформацію та надати інформацію.

Таким чином, позовні вимоги підлягають до часткового задоволення, слід визнати протиправними дії відповідача щодо відстрочки задоволення запиту на інформацію від №2-05 від 3 травня 2022, №6-05 вiд 16 травня 2022, № 10-05 вiд 16 травня 2022, № 8-05 вiд 17 травня 2022, №9-05 від 17 травня 2022, згідно повідомлення від 20.05.2022 № 71. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.

Відповідно до частини 1, 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, слід стягнути з відповідача, за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь позивача частину судових витрат зі сплати судового збору пропорційно до розміру задоволених позовних вимог в розмірі 1240,50 гривень.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов Громадської організації "Громадська сила і контроль" (код ЄДРПОУ 44474205, вул. М. Підгірянки, 1, кв. 2, м. Івано-Франківськ, 76018) до Комунального підприємства "Надвірнаводоканал" (код ЄДРПОУ 34231999, вул. Комунальна, 3, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78405) про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Комунального підприємства "Надвірнаводоканал" щодо відстрочки задоволення запиту Громадської організації "Громадська сила і контроль" на отримання публічної інформації від №2-05 від 3 травня 2022, №6-05 вiд 16 травня 2022, № 10-05 вiд 16 травня 2022, № 8-05 вiд 17 травня 2022, №9-05 від 17 травня 2022, згідно повідомлення від 20.05.2022 № 71.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Комунального підприємства "Надвірнаводоканал" (код ЄДРПОУ 34231999, вул. Комунальна, 3, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78405) на користь Громадської організації "Громадська сила і контроль" (код ЄДРПОУ 44474205, вул. М. Підгірянки, 1, кв. 2, м. Івано-Франківськ, 76018) частину сплаченого судового збору в розмірі 1240 (одну тисячу сорок) гривень 50 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя /підпис/ Микитюк Р.В.