Рішення від 15.08.2022 по справі 300/1976/22

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" серпня 2022 р. справа № 300/1976/22

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Микитюка Р.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Делятинської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області про визнання недійсним у частині розпорядження від 19.11.2021 №198, від 17.01.2022 №07, від 31.03.2022 №37, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі також - позивач, ОСОБА_1 ), 11.05.2022 звернулася до суду з адміністративним позовом до Делятинської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області (надалі також - відповідач) про визнання неправомірними розпоряджень від 19.11.2021 №198, від 17.01.2022 №07, від 31.03.2022 №37, у частині, що стосуються ОСОБА_1 .

Позовні вимоги мотивовані тим, що рiшенням Делятинської селищної ради від 21.10.2021 № 600-13/2021 вирішено затвердити "Положення про проведення атестації посадових осіб місцевого самоврядування" (далі - Положення). На виконання рішення Делятинської селищної ради від 21.10.2021 № 600-13/2021, розпорядженням селищного голови від 19.11.2021 № 198, вирішено провести атестацію посадових осіб місцевого самоврядування Делятинської селищної ради та її виконавчих органів, створити атестаційну комісію (додаток 1), затвердити список посадових осіб місцевого самоврядування та - її виконавчих органів, які підлягають атестації (Додаток 2), а пунктом 4 даного розпорядження Додаток 3) затверджено графік проведення атестації посадових осіб серед яких і ОСОБА_1 , спеціаліст I категорії з правової та кадрової роботи Делятинської селищної ради. Розпорядженням селищного голови Делятинської селищної ради від 17.01.2022 "Про внесення змін до розпорядження селищного голови" від 19.11.2021 №198 "Про проведення атестації посадових осіб місцевого самоврядування Делятинської селищної ради та її виконавчих органів" (в зв'язку з перебуванням ОСОБА_1 у щорічній основній та додатковій відпустці), внесено зміни до Додатку 3 (графік атестації посадових осіб та її виконавчих органів селищного голови про проведення атестації спеціаліста І категорії відділу з правової та кадрової роботи Делятинської селищної ради ОСОБА_1 на 28.02.2022, згодом у зв'язку із відпусткою без збереження заробітної плати внесено зміни до графіку та перенесено проведення атестації на 19.05.2022. Позивач вважає, що розпорядження селищного голови Делятинської селищної ради від 19.11.2021 №19 "Про проведення атестації посадових осіб місцевого самоврядування Делятинської селищної ради та її виконавчих органів", розпорядження селищного голови Делятинської селищної ради від 19.11.2021 № 198, розпорядження селищного голови Делятинської селищної ради від 31.03.2022 №37 "Про внесення змін до розпорядження селишного голови в частині внесення до списку посадових осіб органу місцевого самоврядування, які підлягають атестації та проведення атестації спеціаліста І категорії з правової та кадрової роботи Делятинської селищної ради ОСОБА_1 " є незаконним, оскільки суперечить чинному законодавству.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.05.2022 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами (т.1 а.с.44-45).

На адресу суду надійшла заява позивача про забезпечення позову від 19.05.2022, в якому просить забезпечити адміністративний позов шляхом зупинення дії розпорядження селищного голови Делятинської селищної ради від 19.11.2021 №198, від 17.01.2022 №07, від 31.03.2022 №37 в частині внесення до списку посадових осіб органу місцевого самоврядування, які підлягають атестації та проведення атестації спеціаліста I категорії відділу з правової та кадрової роботи Делятинської селищної ради ОСОБА_1 (т.1 а.с.47-48).

Ухвалою суду від 23.05.2022 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову шляхом зупинення розпорядження селищного голови Делятинської селищної ради від 19.11.2021 №198, від 17.01.2022 №07, від 31.03.2022 №37 в частині внесення до списку посадових осіб органу місцевого самоврядування, які підлягають атестації та проведення атестації спеціаліста I категорії відділу з правової та кадрової роботи Делятинської селищної ради ОСОБА_1 - відмовлено (т.1 а.с. 50-51).

Відповідач Делятинська селищна ради Надвірнянського району Івано-Франківської області скористалася своїм правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 03.06.2022. У даному відзиві відповідач проти позову заперечив. У відзиві зокрема зазначив, що позивач у даній справі з 27.02.2003 року працює в Делятинській селищній раді на різних посадах. У зв'язку з реорганізацією Делятинської селищної ради на Делятинську селищну раду об'єднаної територіальної громади позивачку 27.03.2018 переведено на посаду спеціаліста відділу з правової та кадрової роботи апарату Делятинської селищної ради об'єднаної територіальної громади. У своїй позовній заяві позивач вказує, що згідно тільки розпорядження селищного голови Делятинської селищної ради від 02.05.2019 № 50 її з 03.05.2020 призначено на посаду спеціаліста 1 категорії відділу з правової та кадрової роботи апарату Делятинської селищної ради об'єднаної територіальної громади. Також зазначає, що вищезазначене твердження є таким що не відповідає дійсності, оскільки згідно зазначеного вище розпорядження голови Делятинської селищної ради об'єднаної територіальної громади на вищевказану посаду позивача призначено з 03.05.2019. Також позивач зазначає, що на посаді спеціаліста I категорії відділу з правової та кадрової роботи вона працює з 14.09.2021, що є абсолютно безпідставним та надуманим, оскільки немає жодного підтверджуючого документу про призначення її на посаду спеціаліста 1 категорії вiддiлу з правової та кадрової роботи з 14.09.2021. Згідно записів трудової книжки позивач працює на посаді спеціаліста 1 категорії відділу з правової та кадрової роботи Делятинської селищної ради з 03.05.2019 по даний час, а тому на думку відповідача вищезазначені розпорядження не порушують прав та обов'язків позивача. Просив відмовити у задоволенні позову (т.1 а.с.55-59, т.1).

На адресу суду 06.06.2022 від позивача надійшло клопотання про долучення документів разом з доданими матеріалами (т.1 а.с. 130-140).

Позивач скористалась своїм правом на подання відповіді на відзив, в якій з використанням наведеної у позовній аргументації заперечує доводи відповідача щодо правомірності оскаржуваних рішень (т.1 а.с. 141-144).

11.07.2022 року на адресу суду надійшло заперечення Делятинської селищної ради. У даному запереченні представник відповідача, з посиланням на наведені у відзиві на позов факти, просить у задоволенні позову відмовити (т.2, а.с. 19-21).

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами справи, дослідивши письмові докази, зазначає такі обставини.

ОСОБА_1 є інвалідом II-ої групи загального захворювання (з частковим парезом правої руки та правої ноги, функції яких після реабілітаційних післяопераційних заходів до кінця не відновилися), що підтверджується копією пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 , копією довідки до акту огляду МСЕК серії 2ААВ №231749, копією програми реабілітації інваліда ОСОБА_1 (т.1, а.с. 8-10).

Як вбачається з трудової книжки ОСОБА_1 від 14.12.2002 серії НОМЕР_2 , позивача на підставі розпорядження голови Делятинської селищної ради від 27.02.2003 №2-5/08 прийнято на посаду спеціаліста-юриста, як переможця конкурсу до Делятинської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області та присвоєно 15 ранг державного службовця. 27.02.2003 позивач прийняла присягу державного службовця (т.1, а.с.67).

28.05.2005 позивачу присвоєно 14 ранг посадової особи органу місцевого самоврядування (т.1, а.с.67).

27.07.2007 ОСОБА_1 присвоєно 13 ранг посадової особи органу місцевого самоврядування (т.1, а.с.68).

Розпорядженням селищного голови Делятинської селищної ради №34 від 27.03.2018 позивача за її згодою переведено на посаду спеціаліста відділу з правової та кадрової роботи в апарат Делятинської селищної ради об'єднаної територіальної громади і збережено 13 ранг посадової особи органу місцевого самоврядування (т.1, а.с.68).

Розпорядженням селищного голови Делятинської селищної ради №50 від 02.05.2019 позивача призначено на посаду спеціаліста I-ї категорії відділу з правової та кадрової роботи апарату Делятинської селищної ради об'єднаної територіальної громади в порядку переведення, як таку, що успішно пройшла стажування і збережено 13 ранг посадової особи органу місцевого самоврядування (т.1, а.с.68).

Рішенням Делятинської селищної ради №13-1/2020 від 26.11.2020 Делятинську селищну раду об'єднаної територіальної громади перейменовано на Делятинську селищну раду (т.1, а.с.68).

Розпорядженням селищного голови Делятинської селищної ради №83 від 02.04.2021 позивача звільнено із займаної посади спеціаліста I-ї категорії відділу з правової та кадрової роботи апарату Делятинської селищної ради, у зв'язку з прогулом без поважних причин згідно ч. п.4 ч.1 ст. 40 КЗпП України (т.1, а.с.69).

Розпорядженням селищного голови Делятинської селищної ради від 23.09.2021 №166 позивача поновлено на посаді спеціаліста I-ї категорії відділу з правової та кадрової роботи апарату Делятинської селищної ради (т.1, а.с.69).

Рішенням Делятинської селищної ради №600-13/2021 від 21.10.2021 вирішено затвердити "Положення про проведення атестації посадових осіб місцевого самоврядування Делятинської селищної ради" (т.1 а.с.40).

На виконання рішення Делятинської селищної ради від 21.10.2021 № 600-13/2021, розпорядженням селищного голови від 19.11.2021 № 198 (т.1, а.с. 12), вирішено провести атестацію посадових осіб місцевого самоврядування Делятинської селищної ради та її виконавчих органів, створити атестаційну комісію (Додаток 1) (т.1 а.с. 13), затвердити список посадових осіб місцевого самоврядування та її виконавчих органів, які підлягають атестації (Додаток 2) (т.1, а.с. 14), а пунктом 4 даного розпорядження (Додаток 3) затверджено графік проведення атестації посадових осіб серед яких і ОСОБА_1 , спеціаліст I категорії з правової та кадрової роботи Делятинської селищної ради (т.1, а.с.16).

Розпорядженням селищного голови Делятинської селищної ради від 17.01.2022 року "Про внесення змін до розпорядження селищного голови від 19.11.2021 №198 "Про проведення атестації посадових осіб місцевого самоврядування Делятинської селищної ради та її виконавчих органів" (т.1. а.с. 18) (в зв'язку з перебуванням ОСОБА_1 у щорічній основній та додатковій відпустці, внесено зміни до Додатку 3 (графік атестації посадових осіб та її виконавчих органів селищного голови про проведення атестації спеціаліста І категорії відділу з правової та кадрової роботи Делятинської селищної ради ОСОБА_1 на 28.02.2022, згодом у зв'язку із відпусткою без збереження заробітної плати внесено зміни до графіку та перенесено проведення атестації на 19.05.2022 (т.1, а.с. 19).

Позивач, вважаючи дії відповідача протиправними та такими, звернулася до суду з метою захисту своїх прав.

Надаючи правову оцінку даним правовідносинам, суд виходив з такого.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Згідно із ст. 2 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" передбачено, що посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету. Відповідно до абз. 4 ст. 3 цього ж закону передбачено, що посадами в органах місцевого самоврядування є: посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласні ради на конкурсній основі чи іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Статтею 8 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" визначено основні обов'язками посадових осіб місцевого самоврядування є: додержання Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування; забезпечення відповідно до їх повноважень ефективної діяльності органів місцевого самоврядування; додержання прав та свобод людини і громадянина; збереження державної таємниці, інформації про громадян, що стала їм відома у зв'язку з виконанням службових обов'язків, а також іншої інформації, яка згідно із законом не підлягає розголошенню; постійне вдосконалення організації своєї роботи, підвищення професійної кваліфікації; сумлінне ставлення до виконання службових обов'язків, ініціативність і творчість у роботі; шанобливе ставлення до громадян та їх звернень до органів місцевого самоврядування, турбота про високий рівень культури, спілкування і поведінки, авторитет органів та посадових осіб місцевого самоврядування; недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави.

Статтею 17 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" визначено, що з метою оцінки ділових та професійних якостей, а також кваліфікації посадових осіб місцевого самоврядування, крім осіб, зазначених у частині другій цієї статті, посадові особи місцевого самоврядування один раз на 4 роки підлягають атестації.

На виконання ст. 17 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2001 № 1440 затверджено Типове положення про проведення атестації посадових осіб місцевого самоврядування.

На підставі Типового положення, рішенням Делятинської селищної ради від 21.10.2021 № 600-13/2021 "Про затвердження Положення про проведення атестації посадових осіб Делятинської селищної ради" затверджено Положення про проведення атестації посадових осiб Делятинської селищної ради (далі - Положення). Зазначене Положення відповідає змісту Типового положення про проведення атестації посадових осіб місцевого самоврядування, затвердженого Постановою КМУ №1440 вiд 26.10.2001.

Згідно із п. 1.2. Положення підлягають посадові особи Делятинської селищної ради усіх рівнів, у тому числі ті, які внаслідок організаційних змін обіймають посади менше ніж один рік, якщо їх службові обов'язки не змінилися.

Не підлягають атестації: селищний голова, старости, секретар селищної ради, особи, які перебувають на займаній посаді менше ніж один рік, молоді спеціалісти, вагітні жiнки, які працюють менше ніж один рік після виходу на роботу з відпустки по вагітності та пологах чи догляду за дитиною, особи прийняті на роботу на невизначений термін. Особи, призначені на посаду на невизначений термін, та вагітні жінки можуть проходити атестацію за власним бажанням.

Класифiкацiя посад органу місцевого самоврядування із зазначенням назв та категорій наведена у ст. 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування". Отже, якщо працівник обіймає посаду, визначену ст. 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" то він підлягає атестації.

У відповідності до Положення, для організації та проведення атестації розпорядженням селищного голови утворюється атестаційна комісія у складі голови комісії, секретаря та членів комісії. Головою атестаційної комісії призначається, як правило, секретар селищної ради. Атестаційна комісія працює гласно. Посадова особа має право попередньо ознайомитися з матеріалами її атестації, брати участь у засіданні комісії, на якому розглядаються питання про її атестування.

За результатами атестації атестаційна комiсiя робить один з таких висновків: про відповідність, займаній посаді; про відповідність займаній посаді з певних умов (здобуття освіти, проходженням стажування, набуття відповідних навичок, підвищення кваліфікації тощо); про невідповідність займаній посаді.

Результати атестації мають рекомендаційний характер. Відповідно до висновку атестаційна комісія пропонує селищному голові: 1) визнати посадову особу атестованою; 2) призначити протягом року повторне атестування (за згодою посадової особи); 3) зарахувати посадову особу до кадрового резерву або призначити її на посаду вище; 4) перевести посадову особу на іншу посаду, що вповідає її кваліфікації, або звільнити іі з займаної посади.

Кожна рекомендація повинна мати відповідне обґрунтування. За результатами атестації селищний голова видає відповідне розпорядження. У разі не згоди особи, яка атестується, рішення атестаційної комісії може бути оскаржене посадовою особою в установленому законодавстві порядку протягом 10 днів з дня його прийняття без урахування терміну тимчасової непрацездатності.

Судом встановлено , що згідно із записів трудової книжки позивач працює на посаді спеціаліста I категорії відділу з правової та кадрової роботи Делятинської селищної ради з 03.05.2019 по даний час.

До посадових обов'язків позивача серед іншого входить: забезпечення підготовки проєктів розпоряджень селищного голови по особовому складу, про надання відпусток та відряджень працівників; здійснення роботи пов'язаної із заповненням, обліком і зберіганням трудових книжок та особових справ (особових карток) працівників селищної ради; обчислення стажу роботи працівників та службових осіб селищної ради; здійснення контролю за встановленням надбавок за вислугу років; опрацювання листків тимчасової непрацездатності; виконання інших вказівок та доручень заступників селищного голови, секретаря селищної ради, начальника відділу з правової та кадрової роботи.

Розпорядження селищного голови від 19.11.2021 № 198 "Про проведення атестації посадових осіб місцевого самоврядування Делятинськoї селищної ради та її виконавчих органів" затверджено склад атестаційної комісії, список посадових осіб органу місцевого самоврядування та її виконавчих органів, які підлягають атестації, графіку проведення атестації посадових осіб.

Згідно п. 1.1. Положення, з метою підвищення ефективності діяльності посадових осіб Делятинської селищної ради один раз на 4 роки проводиться атестація та охоплює період з 2018 року по 2021 рік, оскільки перша сесія Делятинської селищної ради об'єднаної територіальної громади була проведена 23.01.2018. Також Положенням про атестацію передбачено проведення щорічної оцінки виконання посадовими особами покладених на них завдань у період між атестаціями.

Згідно Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", Положення про проведення тестування посадових осіб Делятинської селищної ради визначено періодичність проведення атестації посадових осіб місцевого самоврядування (один раз на 4 роки) та наведений перелік осіб, що не підлягають атестації. Також Положенням про атестацію передбачено проведення щорічної оцінки виконання посадовими особами покладених на них завдань у період між атестаціями.

Згідно Пункт 3 Типового положення про проведених атестації посадових осіб місцевого самоврядування передбачено, що у період між атестаціями під час підбиття підсумків роботи органу за рік проводиться щорічна оцінка виконання посадовими особами місцевого самоврядування покладених на них обов'язків та завдань.

Атестація та щорічна оцінка за змістом мають відмінності, зокрема в частині покладених на них завдань.

Атестація проводиться з метою підвищення ефективності діяльності посадових осіб місцевого самоврядування та відповідальності за доручену справу, а щорічна оцінка поліпшення добору та розстановки кадрів, розвитку ініціативи, планування вдосконалення процесу планування та організації діяльності як посадової особи, так і органів місцевого самоврядування в цілому, виявлення організаційних проблем.

Також атестація та щорічна оцінка мають відмінності в частині часових меж, які вони охоплюють. Тому проведення атестації не виключає проведення щорічної оцінки у році, в якому проводиться чергова атестація.

За період роботи з 2018 року по 2021 рік ОСОБА_1 один раз проходила щорічну оцінку за 2019 рiк, що підтверджується формою бланку щорічної оцінки виконання посадовою особою апарату виконавчого комітету Делятинської селищної ради об'єднаної територіальної громади посадових обов'язків та завдань (т.1, а.с. 118-120).

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2. ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно з ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно із статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23 лютого 2006 року № 3477-VI, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права. А відповідно до частини 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Положеннями частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Відповідно до статті 13 Конвенції кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Зокрема, Європейський суд з прав людини у рішенні від 29.06.2006 у справі "Пантелеєнко проти України" зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.

У рішенні від 31.07.2003 року у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.

Як зазначено у рішенні Європейського суду з прав людини, у справі ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними.

При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17.07.2008) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

Згідно із статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23 лютого 2006 року № 3477-VI, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права. А відповідно до частини 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Верховенство права, як оцінка основоположний принцип адміністративного судочинства, визначає спрямованість судочинства на досягнення справедливості та надання ефективного захисту.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Способи захисту права, як передбачені законом дії, безпосередньо спрямовані на захист права. Такі дії є завершальними актами захисту у вигляді матеріально- правових дій або юрисдикційних дій щодо усунення перешкод на шляху здійснення суб'єктами своїх прав або припинення правопорушень, відновлення становища, яке існувало до порушення.

Кодекс адміністративного судочинства України спрямовує правосуддя в адміністративних справах саме на забезпечення реалізації прав особи на ефективних судовий захист, створюючи судам всі необхідні механізми для гарантування цього.

Відтак, з метою виконання завдання адміністративного судочинства, передбаченого частиною першою статті 2 КАС України, щодо ефективного поновлення прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, саме на суд покладено обов'язок ухвалення рішення, яке відновить права позивача у сфері публічно-право відносин від порушень. Аналогічну правову позицію займає і Восьмий апеляційний адміністративний суд в своїй постанові від 24.06.2020 у справі № 300/2318/19.

Позовні вимоги ОСОБА_1 полягають у тому, що позивач просить визнати протиправним та скасувати розпорядження селищного голови Делятинської селищної ради від 19.11.2021 № 198 "Про проведення атестації посадових осіб місцевого самоврядування Делятинської селищної ради та її виконавчих органів", розпорядження селищного голови Делятинської селищної ради від 17.01.2022 № 07 "Про внесення змін до розпорядження селищного голови від 19.11.2021 №198 "Про проведення атестації посадових осіб місцевого самоврядування Делятинської селищної ради та її виконавчих органів", розпорядження селищного голови Делятинської селищної ради від 31.03.2022 № 37 "Про внесення змін до розпорядження селищного голови в частині внесення до списку посадових осіб місцевого самоврядування, які підлягають атестації та проведення атестації спеціаліста I категорії відділу з правової та кадрової роботи Делятинської селищної ради ОСОБА_1 . Як можна зазначити, визначені вище розпорядження ніяк не порушують прав та обов'язкiв ОСОБА_1

В силу вимог п. 22 "Типового положення про проведення атестації посадових осіб місцевого самоврядування" затвердженого постановою КМУ від 26.10.2001 №1440 передбачено, що спори, що виникають у зв'язку з проведенням атестації, вирішуються відповідно до законодавства про порядок вирішення індивідуальних трудових спорів.

Пунктом 23 зазначеного вище положення також передбачено, що рiшення комiсiї може бути оскаржене посадовою особою в установленому законодавством порядку протягом 10 днів з дня його прийняття без урахування терміну тимчасової непрацездатності.

Підсумовуючи вищенаведене суд зазначає, що Делятинською селищною радою дотримано вимоги Положення про атестацію.

Решта доводів учасників справи на спірні правовідносини не впливають та висновків суду по суті спору не змінюють.

Європейський суд з прав людини у своєму рішенні по справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (від 9 грудня 1994 року №18390/91), вказав, що статтю 6 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень, детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Міра цього обов'язку може варіюватися залежно від характеру рішення. Необхідно також враховувати численність різноманітних тверджень, з якими сторона у справі може звернутися до судів, та відмінності, наявні в Договірних державах, стосовно передбачених законом положень, звичаєвих норм, правових висновків, викладення та підготовки рішень. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.

В рішенні "Салов проти України" (заява №65518/01; від 6 вересня 2005 року) Суд також звернув увагу на те, що статтю 6 параграф 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін.

У своїх рішеннях Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що рішення національних судів мають бути обґрунтованими, зрозумілими для учасників справ та чітко структурованими; у судових рішеннях має бути проведена правова оцінка доводів сторін, однак, це не означає, що суди мають давати оцінку кожному аргументу та детальну відповідь на нього. Тобто вмотивованість рішення залежить від особливостей кожної справи, судової інстанції, яка постановляє рішення, та інших обставин, що характеризують індивідуальні особливості справи.

Разом з цим, згідно з пунктом 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Згідно з частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд також враховує частину 2 статті 2 КАС України, відповідно до приписів якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, ці норми одночасно покладають обов'язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.

Належних і достатніх доказів, які б спростовували доводи відповідача, позивач під час розгляду справи не надала.

З урахуванням вищезазначеного, суд на підставі наданих учасниками справи письмових доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що розпорядження селищного голови Делятинської селищної ради від 19.11.2021 №198, від 17.01.2022 року №07, від 31.03.2022 № 37 в частині внесення до списку посадових осіб органу місцевого самоврядування, які підлягають атестації правомірні, а відтак не підлягають скасуванню, а заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Судові витрати, які підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства, відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) до Делятинської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 04354539, вул. 16 Липня, 273, смт. Делятин, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78442) про визнання неправомірними та скасування розпорядження селищного голови Делятинської селищної ради від 19.11.2021 № 198 "Про проведення атестації посадових осіб місцевого самоврядування Делятинської селищної ради та її виконавчих органів", розпорядження селищного голови Делятинської селищної ради від 17.01.2022 № 07 "Про внесення змін до розпорядження селищного голови від 19.11.2021 №198 "Про проведення атестації посадових осіб місцевого самоврядування Делятинської селищної ради та її виконавчих органів", розпорядження селищного голови Делятинської селищної ради від 31.03.2022 № 37 "Про внесення змін до розпорядження селищного голови в частині внесення до списку посадових осіб місцевого самоврядування, які підлягають атестації та проведення атестації спеціаліста I категорії відділу з правової та кадрової роботи Делятинської селищної ради ОСОБА_1 ,- відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя /підпис/ Микитюк Р.В.