21 липня 2022 року м. Дніпросправа № 160/14072/21
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Чабаненко С.В.,
суддів: Чумака С.Ю., Юрко І.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпро апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "ГНС Привільне" та Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 листопада 2021 року у справі №160/14072/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ГНС Привільне" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій, просило:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0004090901 форма "ПС" від 03.02.2021 року, яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення п.121.1 ст.121 ПК України на суму 1020,00 грн.;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0004110901 форма "ПС" від 03.02.2021 року про сплату суми штрафних (фінансових) санкцій у сумі 240 000,00 грн.;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0004120901 форма "С" від 03.02.2021 року про сплату суми штрафних (фінансових) санкцій у сумі 500 000,00 грн.;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0125560901 форми "Р" від 27.08.2021 року в сумі 17488528,51 грн.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №0004090901 форма "ПС" від 03.02.2021 року, яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення п.121.1 ст.121 ПК України на суму 1020,00 грн. та податкове повідомлення-рішення №0004110901 форма "ПС" від 03.02.2021 року про сплату суми штрафних (фінансових) санкцій у сумі 240 000,00 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Відповідач, не погодившись з судовим рішенням в частині задоволених позовних вимог, звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення в цій частині, та прийняти нове - про відмову в задоволені позову.
Позивачем також подано апеляційну скаргу. У зв?язку з незгодою з судовим рішенням в частині незадоволених позовних вимог та посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права позивач, просив скасувати рішення в цій частині, та прийняти нове - про задоволення позову.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до приписів ст. 311 КАС України.
Перевіривши підстави для перегляду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено письмовими доказами, наявними в матеріалах справи, ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" (код ЄДРПОУ 40905833) зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 20.10.2016 року. Видами діяльності за КВЕД є: 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту (основний); 09.10 Надання допоміжних послуг у сфері добування нафти та природного газу; 19.20 Виробництво продуктів нафтоперероблення; 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 47.30 Роздрібна торгівля пальним; 52.10 Складське господарство.
Господарська діяльність зі зберігання, виробництва та роздрібної торгівлі скрапленим газом здійснюється на підставі: ліцензії на право зберігання пального, виданої 05.09.2019 року за реєстраційним номером 04300414201900037, ліцензії на право виробництва пального, виданої 04.12.2019 року за реєстраційним номером 990114201900034, ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, виданої 16.07.2020 року за реєстраційним номером 04300314202000221.
Судом встановлено, що заступником начальника управління-начальником відділу адміністрування акцизного податку управління контролю за підакцизними товарами Головного управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято наказ №3259-п від 08.12.2020 року про проведення фактичної перевірки ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" (код ЄДРПОУ 40905833) за адресою: 52405, Дніпропетровська область, Солонянський район, село Надіївка, вул. Шосейна, буд. 1-Г.
Вважаючи вказаний наказ про проведення перевірки незаконним та прийнятим з порушенням норм діючого законодавства, ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" не допустило представників податкового органу для проведення перевірки 09.12.2020 року, а наказ оскаржило в судовому порядку.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.03.2021 року по справі №160/16494/20 адміністративний позов ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №3259-п від 08.12.2020 року про проведення фактичної перевірки ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" було задоволено, наказ на проведення перевірки було визнано незаконним та скасовано.
Рішення набрало законної сили 10.06.2021 року відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру судових рішень.
09.12.2020 року начальником управління контролю за підакцизними товарами Головного управлінням ДПС у Дніпропетровській області повторно прийнято наказ №3261-п від 09.12.2020 року про проведення фактичної перевірки ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" (код ЄДРПОУ 40905833 (далі - наказ), за адресою: 52405, Дніпропетровська область, Солонянський район, село Надіївка, вул. Шосейна, буд. 1-Г.
На підставі вказаного наказу у період з 10.12.2020 року по 24.12.2020 року посадовими особами ГУ ДПС у Дніпропетровській області проведено фактичну перевірку акцизного складу (місця зберігання пального), що розташований за адресою: 52405, Дніпропетровська область, Солонянський район, село Надіївка, вул. Шосейна, буд. 1-Г.
За результатами перевірки складено акт від 28.12.2020 року №59351/04-36-09-01/40905833, відповідно до висновків якого перевіркою встановлено наступні порушення:
- пункт 85.2 ст. 85 ПК України, а саме за відсутності інформації та документального підтвердження, перевіркою неможливо встановити факт здійснення ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" процесів виробництва здійснити перетворення зі зміною фізико-хімічних властивостей газів скраплених вуглеводневих (коди УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00,2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 1000 10) по відтворенню іншої продукції відповідно за кодом УКТ ЗЕД 2711 12 9700, 2711 13 97 00);
- п.п. 213.1.12 п. 213.1 ст.213, п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215, п. 216.1 ст.216, п. 222.1.1 ст. 222, п. 223.1 ст. 223, п. 232.3 ст. 232 ПК України, внаслідок чого занижено податкові зобов'язання з акцизного податку та обсяг скрапленого в розмірі 10 272 155,08 літрів;
- п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України;
- ч. 8 ст. 15 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".
Не погоджуючись з висновками податкових органів, викладеними в акті перевірки, ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" подало до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області заперечення на акт фактичної перевірки №59351/04-36-09-01/40905833 від 28.12.2020 року.
За результатами розгляду заперечень ГУ ДПС у Дніпропетровській області надіслало лист №1869/6/04-36-09-01-18 від 29.01.2021 року про розгляд заперечення ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ", за результатами якого податковим органом було прийнято рішення залишити без змін акт фактичної перевірки №59351/04-36-09-01/40905833 від 28.12.2020 року, а заперечення ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" - залишити без задоволення.
На підставі акту перевірки №59351/04-36-09-01/40905833 від 28.12.2020 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області були винесені податкові повідомлення-рішення:
- №0004090901 форма "ПС" від 03.02.2021 року, яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення п. 121.1 ст. 121 ПК України 1020,00 грн.;
- №0004110901 форма "ПС" від 03.02.2021 року про сплату суми штрафних (фінансових) санкцій в сумі 240 000,00 грн.;
- №0004120901 форма "С" від 03.02.2021 року про сплату суми штрафних (фінансових) санкцій в сумі 500 000,00 грн.;
- №0004130901 форма "Р" від 03.02.2021 року про збільшення суми грошового зобов'язання (акцизний податок) та суми штрафних (фінансових) санкцій в сумі 19 873 327,85 грн.
Не погоджуючись з винесеними податковими повідомленнями-рішеннями №0004090901 від 03.02.2021 року, №0004110901 від 03.02.2021 року, №0004120901 від 03.02.2021 року, №0004130901 від 03.02.2021 року, ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" 17.02.2021 року оскаржило їх в адміністративному порядку до ДПС України, шляхом подання скарги №12/02-01 від 12.02.2021 року.
За результатами розгляду скарги, ДПС України прийнято рішення про результати розгляду скарги від 08.07.2021 року №15537/6/99-00-06-03-01-06, яким:
- скасовано повідомлення-рішення №0004130901 форма "Р" від 03.02.2021 року про збільшення суми грошового зобов'язання (акцизний податок) та суми штрафних (фінансових) санкцій в сумі 2 384 799, 34 грн., а в іншій частині штрафних (фінансових) санкцій в сумі - 17 488 528, 51 грн. - залишено без змін.
- податкове-повідомлення рішення №0004090901 форма "ПС" від 03.02.2021 року, яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення п. 121.1 ст. 121 ПК України 1020,00 грн. - залишено без змін;
- податкове-повідомлення рішення №0004110901 форма "ПС" від 03.02.2021 року про сплату суми штрафних (фінансових) санкцій в сумі 240 000,00 грн. - залишено без змін;
- податкове-повідомлення рішення №0004120901 форма "С" від 03.02.2021 року про сплату суми штрафних (фінансових) санкцій в сумі 500 000,00 грн. - залишено без змін.
На підставі вказаного рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області було винесено податкове повідомлення-рішення від 27.08.2021 року №0125560901, а податкове повідомлення-рішення від 03.02.2021 року №0004130901 - анульовано.
Не погодившись з прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновку, що з урахуванням обставин справи скасуванню підлягають податкові повідомлення-рішення від 03.02.2021 року № 000409090901 та № 0004110901. В той же час податкові повідомлення-рішення від 03.02.2021 року № 0004120901 та від 27.08.2021 року №0125560901 не підлягають скасуванню з огляду на те, що висновки податкового органу наведені у акті перевірки стосовно встановлених порушень, відповідальність за які застосована вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, підтверджена також під час розгляду справи.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Спірні правовідносини врегульовано положеннями Податкового кодексу України (далі - ПК України).
Відповідно до норм п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Статтею 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні та фактичні перевірки.
Фактичною вважається перевірка, яка здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючими органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, в тому числі виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Порядок проведення фактичної перевірки встановлений ст. 80 ПК України, а саме: фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
Згідно з п. 80.2 ст. 80 ПК України, фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки.
За приписами ч.2 п. 81.1. ст.81 ПК України, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися.
Щодо правомірності податкового повідомлення - рішення №0004090901 форма "ПС" від 03.02.2021 року, яким до платника податків застосовано штрафні (фінансові) санкцій в розмірі 1020,00 грн. на підставі п. 121.1 ст. 121 ПК України, колегія суддів зазначає наступне.
Як вбачається з акту перевірки, платником податків не в повному обсязі надно документи на письмовий запит податкового органу від 10.12.2020 року б/н «Про надання пояснень та документального підтвердження», яким у строк до 16 год. 00 хв. 11.12.2020 року ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" необхідно було надати інформацію та документальне підтвердження у вигляді пояснення та завірених копій документів за період з 01.07.2020 року по дату закінчення перевірки, шляхом безпосереднього подання до податкового органу або на електронну адресу: g_vitalik2006@ukr.net.
Відповідно до п.85.2 ст. 85 ПК України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Згідно з п. 121.1 ст. 121 ПК України незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.
При цьому позивач посилається на те, що під час вручення вказаного запиту, посадовою особою ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" було повідомлено, що на підприємстві запроваджено режим віддаленої роботи для працівників, які відповідальні за підготовку необхідних документів (директор, заступник директора, головний інженер, головний бухгалтер, юрист, начальник ГНС, заступникначальника ГНС, інженер з охорони праці, менеджер транспортно-експедиторської діяльності, бухгалтер, економіст) згідно наказу №1/12/20-01 від 01.12.2020 року "Про затвердження порядку дії у разі виявлення у працівників захворювання на Covid-19".
Копія наказу №1/12/20-01 від 01.12.2020 року долучена до матеріалів справи та надавалась контролюючому органу.
Отже, враховуючи перебування співробітників ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" у режимі віддаленої роботи (дома) та у зв'язку із великим обсягом запитаної інформації та документів, які фізично неможливо підготувати у такий короткий строк (1 день), посадовою особою ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" було висловлено прохання щодо продовження строку надання документів до 18.12.2020 року, про що було зазначено у письмовій формі на останньому аркуші вказаного запиту.
Водночас, запитувані документи було надіслано платником податків на електронну адресу заступника начальника відділу контролю за виробництвом та обігом пального ГК ДПС у м. Києві Горшкова В.І. на електронну адресу: g_vitalik2006@ukr.net, що підтверджується скріншотами, долученими до позовної заяви, та у паперовому вигляді надано до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області у строк до 16 год. 00 хв. 11.12.2020 року.
Таким чином наведене підтверджує, що позивачем було виконано обов'язок щодо подання документів за запитом податкового органу для проведення фактичної перевірки, однак, відповідачем при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення- рішення №0004090901 від 03.02.2021 року було проігноровано прохання платника податків щодо продовження строку надання запитуваної інформації у зв'язку з перебуванням працівників у режимі віддаленої роботи та прохання продовження строку подання документів.
Водночас, фактична перевірка не передбачає перевірку всіх первинних документів за такий довготривалий період (півтора роки), а підпадає під порядок здійснення документальної планової перевірки, в порядку, визначеному ст. 77 ПК України, строк проведення якої триває 30 робочих днів.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що податковий орган під час здійснення перевірки вийшов за межі визначеного законодавцем порядку проведення фактичної перевірки та дійшов неправомірних висновків щодо порушення ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" пункту 85.2 ст. 85 ПК України, а тому податкове повідомлення - рішення №0004090901 від 03.02.2021 року є протиправним та підлягає скасуванню.
Стосовно податкового повідомлення - рішенням №0004110901 від 03.02.2021 року, яким відповідно п. 128-1.1 ст. 128-1 ПК України до ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" застосовано штрафні (фінансові) санкцій в розмірі 240 000,00 грн. колегія суддів зазначає наступне.
Так, приписами пункту 128-1.1 статті 128-1 ПК України визначено, що не обладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра- лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.
Водночас Законом України №391-ІХ від 18.12.2019 року (абз.5 пункт 18) були внесені зміни до Податкового кодексу України, відповідно до яких пункт 128-1.1 статті 128-1 ПК України застосовується з 1 липня 2020 року - до розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу (незалежно від загальної місткості резервуарів, розташованих на акцизному складі такого розпорядника), а також до вітчизняних підприємств, на яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне).
Таким чином, законодавець встановив, що відповідальність розпорядників акцизних складів, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу (незалежно від загальної місткості резервуарів, розташованих на акцизному складі такого розпорядника), а також до вітчизняних підприємств, на яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне) може наступити лише з 01 липня 2020 року, тобто фактично надав розпорядникам вказаних складів додатковий термін для обладнання акцизних складів, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального, витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
При цьому до 01.07.2019 року ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" не підпадало під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 Податкового кодексу України.
01.07.2019 року ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" було зареєстровано платником акцизного податку з реалізації пального та було зареєстровано акцизний склад газонаповнювальна станція) за адресою: 52405, Дніпропетровська область, Солонянський район, село Надіївка, вул. Шосейна, буд. 1-Г, що підтверджується витягом з Реєстру акцизних накладних.
Крім того, на виконання Порядку ведення єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівномірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку, затвердженого постановою КМУ від 22.11.2017р. №891, ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" ввело в експлуатацію витратоміри-лічильники у кількості 2 штуки №14989104, №14989109 та рівноміри-лічильники у кількості 10 штук №139586, 139587, 139588, 139589, 139590, 139591, 139592, 139593, 139594, 139595 (наказ №26.03.2020р. від 26.03.2020 року "Про введення в експлуатацію витратомірів-лічильників та рівномірів-лічильників").
ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" було введено в експлуатацію витратоміри-лічильники 26.03.2020 року.
Отже, з урахуванням викладених обставин та норм права відповідальність, передбачена п.128-1.1 ст. 128-1 ПК України, могла наступити лише у випадку, якщо ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" порушило вимоги пункту 128-1.1 статті 128-1 ПК України саме з 01.07.2020 року.
Водночас, відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Отже, незважаючи на те, що зміни внесені Законом України №391-IX були прийняті 18.12.2019 року, в силу ст. 58 Конституції України, такий нормативно-правовий не має зворотної дії в часі.
Доводи податкового органу стосовно того, що перевіркою не встановлення наявність блоку управління (консолі) та/або засобів візуального контролю наповнення резервуарів, колегія суддів відхиляє з огляду на наступне.
Так, судом першої інстанції встановлено та не заперечується учасниками справи, що під час фактичної перевірки податковому органу були надані пояснення в усній формі, що блок управління (консоль) знаходиться в електрощитовій підприємства та має обмежений доступ, у зв'язку із діючими на об'єкті правилами техніки безпеки, згідно яких доступ до вищезазначеного обладнання має виключно головний інженер підприємства.
При цьому. головний інженер фізично не знаходився на об'єкті, у зв'язку з тим, що на момент фактичної перевірки на підприємстві було запроваджено режим віддаленої роботи для працівників ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" згідно наказу №1/12/20-01 від 01.12.2020 року "Про затвердження порядку дії у разі виявлення у працівників захворювання на COVID-19".
Таким чином, суд першої інстанції правомірно визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення №0004110901 від 03.02.2021 року.
Стосовно податкового повідомлення-рішення від 03.02.2021 року № 0004120901 на суми 500000 грн, суд зазначає наступне.
Під час перевірки та в ході аналізу інформації бази даних ЄРАН 2019 виявлено зареєстровані ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" акцизні накладні з кодом операції " 3": реалізація пального суб'єкту господарювання - неплатнику на фізичне відвантаження (відпуск) пального з акцизного складу, в адресу наступних суб'єктів господарювання:
- ТОВ "ДОЛИНСЬКИЙ КОМБІКОРМОВИЙ ЗАВОД" (код 34201037) в кількості 2,7 млн. л.;
- ФГ "ХМЕЛЬОВ ОЛЕКСАНДР ВАСИЛЬОВИЧ" (код 33189344) в кількості 0,9 млн. л.;
- ФГ "ХМЕЛЬОВОЇ С.В." (код 23036667) в кількості 1,7 млн. л.
Місце фактичного відвантаження (відпуску) в акцизних накладних зазначено акцизний склад, уніфікований номер якого 1006462.
Відповідно до баз даних інформаційного ресурсу ДПС України ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" отримало ліцензію на зберігання пального від 05.09.2019 року за №04300414201900037, терміном дії з 05.09.2019 по 05.09.2024. Інші ліцензії відсутні.
За змістом п.п. 1, 2 розд. II Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25 лютого 2016 року N 218, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 березня 2016 р. N 405/28535 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі Порядок), акцизна накладна складається при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.
Реалізація пального це будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне (чи без такого переходу), за плату (чи без такої.. плати) на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного: до акцизного складу; до акцизного складу пересувного; для власного споживання чи промислової переробки; будь-яким іншим особам. Тому переміщення пального між складами не є операцією з реалізації пального.
Отже, немає обов'язку складати акцизну накладну при здійсненні такого переміщення пального, як стверджує позивач.
Пунктом 231.1 ст.231 Податкового кодексу встановлено обов'язок платника податку при реалізації пального скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Відповідно до пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу реалізація пального - це будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу / акцизного складу пересувного: до акцизного складу; до акцизного складу пересувного; для власного споживання чи промислової переробки; будь-яким іншим особам.
Відповідно до п. 2 розд. І Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2016 № 218, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.03.2016 за №405/28535, акцизна накладна складається особами, які здійснюють реалізацію пального та які відповідно до п.п.212.1.15 п.212.1 ст. 212 Податкового кодексу визначені платниками акцизного податку.
Платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва не підакцизної продукції на умовах, встановлених ст.229 Податкового кодексу; втраченого як у межах, так і понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального.
Виробник пального в споживчій тарі ємністю до двох літрів (включно) зобов'язаний скласти акцизну накладну на обсяги такого пального.
Згідно з п.231.3 ст.231 Податкового кодексу акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.
У разі здійснення операцій з реалізації пального, які передбачають відпуск пального через паливороздавальні колонки на автомобільних заправних станціях (комплексах), автомобільних газових заправних станціях, акцизна накладна складається у день проведення відпуску пального через паливороздавальні колонки на таких станціях незалежно від того, коли відбувся перехід права власності на таке пальне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.2019 №408 затверджено "Порядок електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового", який визначає механізм відкриття та закриття рахунків платників акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового (далі - платники акцизного податку) зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, механізм роботи зазначеної системи, а також проведення; розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків.
Відповідно п.1 Порядку, платники акцизного податку зобов'язані з 01.05.2019 р. до 01.06.2019 зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового всі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники будуть станом на 1 липня 2019 року. Суб'єкти господарювання зобов'язані до 01.07.2019 р. зареєструватися як платники акцизного податку та зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового усі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники акцизного податку будуть станом на 01.07.2019 року.
Статтею 1 Закону №481 визначено, зокрема, що оптова торгівля - діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної торгівлі, іншим суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва).
Відповідно до ст. 15 Закону №48, суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва.
Ліцензії на право оптової торгівлі пальним видаються терміном на п'ять років органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінетом Міністрів України.
Ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.
Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:
документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;
дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Після видачі/призупинення/анулювання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/призупинення/анулювання відповідної ліцензії.
Орган виконавчої влади уповноважений видавати ліцензії на право оптової торгівлі пальним визначено у постанові Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 року №545 "Про затвердження Порядку ведення Єдиного Державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним і внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України", якою внесені зміни до пункту 6 переліку органів ліцензування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2015 року №609 (Опубліковано 28.06.2019 року у газеті "Урядовий кур'єр" №121).
Ліцензування оптової торгівлі пальним здійснює ДПС.
Відповідно до абзацу першого преамбули Закону №481, цей Закон визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України.
Статтею 17 Закону №481 передбачено, що за порушення норм Закону №481 щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим, виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим; спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Доводи позивача, що судом першої інстанції при вирішені спору було помилково враховано приписи норми пп. 14.1.212 п.14.1 ст.14 ПК України замість норми пп. 14.1.202 п.14.1 ст.14 ПК України, колегія суддів розцінює критично, з огляду на те, що саме нормами 14.1.212 п.14.1 ст.14 ПК України визначено поняття реалізації підакцизних товарі.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає вірним висновок податкового органу стосовно встановлення факту реалізації ТОВ "ГСН Привільне" пального з акцизного складу з уніфікованим номером 1006462, без отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі, внаслідок чого платником податків порушено норми ч.8 ст. 15 Закону № 481.
Таким чином, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції щодо правомірності прийняття податковим органом податкового повідомлення-рішення від 03.02.2021 року №0004120901 на суму 500000,00 грн.
Стосовно правомірності прийняття податкового повідомлення рішення №0125560901 форми "Р" від 27.08.2021 року в сумі 17488528,51 грн., колегія суддів враховує наступне.
Так, податковим органом в акті перевірки зазначено, що в базі даних СЕАРП та СЕ, встановлено, що ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" згідно акцизних накладних з напрямом використання - 3 "розподіл обсягу залишків пального станом на 01 липня 2019 року між акцизними складами/пересувними акцизними складами, де такі обсяги фактично знаходились", станом на 01.07.2019 року прийнято на акцизний склад за адресою: Дніпропетровська обл., с. Надіївка, вул. Шосейна, буд, 1-Г пальне в загальному обсязі 12 072 155,08 літрів.
В той же час перевіркою встановлено, що загальна місткість резервуарів, які знаходились станом на 01.07.2019 року на ГНС за адресою Дніпропетровська обл., с. Надіївка, вул. Шосейна, буд. 1- Г, складає 2 000 м3.
Згідно Інструкції про порядок приймання, зберігання, відпуску та обліку газів вуглеводневих скраплених для комунально-побутового споживання та автомобільного транспорту, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 03 червня 2002 року № 332 (далі - Інструкція № 332), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24 квітня 2003 року за № 331/7652, фактичне наповнення наземних ємностей для зберігання газу не повинно перевищувати 85% максимального об'єму ємності, а фактичне наповнення підземних ємностей для зберігання газу не повинно перевищувати 90%.
Отже, з урахуванням викладеної норми та об?му резервуарів, максимальна фактична місткість резервуарів ГНС, які розташовані акцизному складі за адресою: Дніпропетровська область, с. Надіївка, вул. Шосейна, буд. l-Г (уніфікований номер №1006462), складає 1 800 м3, що становить 1 800 000,00 літрів. В той же час, відповідно до даних зазначених в СЕАРП та СЕ ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" по розподілу, останнім прийнято на зберігання 12 072 155,08 літрів, що на 10 272 155,08 літрів більше фактичної місткості зазначених резервуарів.
Таким чином наведене свідчить про неможливість ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" тримати зазначений залишок скрапленого газу в повному обсязі, та відповідно, у ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" було відсутнє право на використання ліміту пального в обсязі 10 272 155,08 літрів.
Відповідно, ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" повинно було здійснити поповнення ліміту при подальшому відвантаженні (відпуску) пального з акцизного складу за адресою Дніпропетровська область, с. Надіївка, вул. Шосейна, буд.1-Г (уніфікований номер №1006462).
Відповідно пункту 231.4 статті 231 ПК України, право на складання акцизних накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники акцизного податку в порядку, передбаченому статтею 212 цього Кодексу.
За результатом аналізу даних СЕАРП та СЕ за перевіряємий період встановлено, що у ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" відсутні обсяги пального для подальшої фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального, без поповнення залишків ліміту обсягів пального та сплати акцизного податку станом на 01.07.2019 року в розмірі 10 272 155,08 літрів пального за кодами УКТ ЗЕД: 2711 12 19 00; 2711 12 94 00; 2711 12 97 00; 2711 13 97 00; 2711 19 00 00.
Таким чином, перевіркою встановлено перевищення обсягів фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального над обсягами обчисленими відповідно п. 232.3 ст. 232 ПКУ, без реєстрації відповідних заявок на поповнення обсягу залишку пального в СЕАРП та СЕ.
В той же час в позовній заяві та в апеляційній скарзі позивачем зазначено, що 02.07.2020 року на території газонаповнювальної станції ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" було виявлено факт крадіжки скрапленого газу.
По вказаному факту ТОВ "ГНС ПРИВІЛЬНЕ" подало до Солонянського відділення поліції Дніпровського відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області заяву про вчинення кримінального правопорушення за ст. 185 КК України (крадіжка), про що були внесені відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Адвокат Мартиненко Ю.І. надіслала адвокатський запит №2/КР від 19.07.2021 року на адресу Дніпропетровської місцевої прокуратури №2 щодо надання інформації про хід досудового розслідування по факту крадіжки скрапленого газу.
Правобережна обласна прокуратура міста Дніпра Дніпропетровської обласної прокуратури листом від 13 серпня 2021 року № 04/53-3046 вих-21 у відповідь на вищевказаний запит надала відповідь, що відомості про вчинене правопорушення 28 червня 2020 року внесено до ЄРДР за №12020040570000371 за ч.1 ст. 185 КК України та на час надання відповіді досудове слідство у кримінальному провадженні триває.
Водночас представник позивач і в позові, і в апеляційній скарзі, посилається на те, що оскільки триває досудове розслідування вищевказаного кримінального провадження, та до закінчення слідства неможливо встановити об'єми вкрадено скрапленого газу.
Водночас, наведені пояснення позивача не спростовують встановлених відповідачем під час перевірки порушень.
При цьому, з урахуванням норм ст.ст. 77, 78 КАС України суд при прийнятті рішення не може керуватись припущеннями стосовно об'ємів викраденого газу, відповідна інформація має бути підтверджена в офіційних документах, долучених учасниками до матеріалів справи.
Представником позивача не надано жодних доказів на підтвердження власних доводів, з яких можна встановити об'єми викраденого газу, а тому відповідні твердження представника позивача не є доведеними суду та підтвердженими належними засобами доказування.
Частиною четвертою статті 95 КПК України передбачено, що суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченому статтею 225 цього Кодексу. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них.
Таким чином, документи, отримані на стадії досудового слідства, можуть бути визначені як докази лише в разі їх відображення під час розгляду кримінальної справи в суді.
Відповідно до частини 6 статті 78 КАС України, вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Отже, до винесення вироку в рамках кримінального провадження, документи досудового розслідування не можуть вважатись належним доказом в адміністративному судочинстві.
Вказана позиція узгоджується з практикою Верховного Суду, яка викладена в постанові суду від 06.11.2018 по справі №822/551/18 та відповідно до норм ч.5 ст.242 КАС України враховуються при вирішені справи.
Таким чином колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо правомірності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення №0125560901 від 27.08.2021 року.
Доводи апеляційних скарг не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.
З урахуванням приведеного, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні в судовому засідання усіх обставин справи в їх сукупності.
Статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та
Керуючись ст.ст. 243, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ГНС Привільне" - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 листопада 2021 року у справі №160/14072/21 - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку в строк, визначений ст. 329 КАС України.
Головуючий - суддя С.В. Чабаненко
суддя С.Ю. Чумак
суддя І.В. Юрко