12 серпня 2022 року Чернігів Справа № 620/7060/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ткаченко О.Є.,
розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
В провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.10.2021, яке набрало законної сили 20.01.2021, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо проведення виплати пенсії ОСОБА_1 після її перерахунку з 01.04.2019 з обмеженням максимального розміру. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити з 01.04.2019 виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.10.2020 № ФЧ57461, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 74% сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Ухвалою суду від 05.07.2022 заяву про визнання протиправними дій по виконанню рішення суду у справі №620/7060/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України, вчинені на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 31.10.2021 у справі № 620/7060/21 щодо виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.10.2020 № ФЧ57461, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 74% сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром.
Винесено окрему ухвалу Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо невиконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 31.10.2021 у справі № 620/7060/21.
Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області строк у тридцять днів для надання відповіді до суду про виконання ним окремої ухвали.
09.08.2022 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області надійшли пояснення про виконання окремої ухвали суду від 05.07.2022, в яких зазначено, що 04.08.2022 на виконання окремої ухвали суду від 05.07.2022 проведено перерахунок пенсії позивачу без обмеження максимального розміру пенсії. Пенсія до виплати склала 21134,93 грн.. Доплата пенсії за період з 01.04.2019 по 30.06.2021 складає 53364,07 грн., а доплата після перерахунку на виконання окремої ухвали за період з 01.03.2022 по 31.08.2022 склала 8909,58 грн. Виплата зазначених суд буде проведена в межах затверджених бюджетних призначень.
09.08.2022 ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, у якій просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо не виплати різниці між фактично сплаченою та належною до сплати сум пенсії ОСОБА_1 за період з 01.04.2019 по 30.06 2021 в сумі 53364,07 грн. та недоплаченої пенсії за період з 01.03.2022 по 30.08.2022 в сумі 8909,58 грн.;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню статті 370 КАС України, виконати рішення про виплату різниці між фактично сплаченою та належною до сплати суми пенсії ОСОБА_1 за період з 01.04.2019 по 30.06 2021 в сумі 53364,07 грн. та недоплаченої пенсії за період з 01.03.2022 по 30.08.2022 в сумі 8909,58 грн.;
встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області строк для надання відповіді про виконання вказівок окремої ухвали 30 календарних днів від дня її отримання;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області подати до суду звіт про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.10.2021 по адміністративній справі № 620/7060/21 протягом 30 днів з дати набрання окремою ухвалою суду законної сили.
Розглянувши подану ОСОБА_1 заяву, суд приходить до наступного висновку.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання постанови суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому, суд враховує правову позицію Великої Палати Верховного Суду у справі №800/592/17 від 20.06.2018, у якій зазначено, що встановлення судового контролю може здійснюватися й після завершення розгляду справи.
Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Згідно із ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Також відповідно до ч. 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
З вищевикладеного вбачається, що рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи. Судовий контроль у формі зобов'язання подати звіт, також є формою забезпечення виконання судових рішень.
Поряд з цим, Європейський Суд з прав людини звертав увагу, що судове та виконавче провадження є першою та другою стадіями у загальному провадженні (рішення у справі "Скордіно проти Італії" (Scordino v. Italy). Таким чином, виконання рішення не відокремлюється від судового розгляду і провадження повинно розглядатися загалом (рішення у справі "Сіка проти Словаччини" (Sika v. Slovaki), №2132/02, пп. 24-27, від 13.06.2006, пп. 18 рішення "Ліпісвіцька проти України" №11944/05 від 12.05.2011).
Крім того, у рішеннях Європейського Суду з прав людини у справах "Бурдов проти Росії" від 07.05.2002, "Ромашов проти України" від 27.07.2004, "Шаренок проти України" від 22.02.2004 зазначається, що право на судовий захист було б ілюзорним, якби правова система держави дозволяла щоб остаточне зобов'язувальне рішення залишалося бездієвим на шкоду одній із сторін; виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має вважатися невід'ємною частиною судового процесу.
Держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади (рішення у справі "Сокур проти України" (Sokur v. Ukraine), №29439/02, від 26.04.2005, та у справі "Крищук проти України" (Kryshchuk v. Ukraine), №1811/06, від 19.02.2009).
Аналіз зазначених вище рішень Європейського Суду з прав людини свідчить про те, що з метою забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві існує інститут судового контролю за виконанням судового рішення. Судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача.
Слід зауважити, що судовий контроль не встановлювався при ухваленні судового рішення.
З матеріалів поданої заяви вбачається, що загальний порядок виконання судового рішення не дав очікуваного результату для позивача, не зважаючи на вжиті заходи, відповідачем протягом тривалого часу не виконується зазначене рішення суду.
На теперішній час Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області не сплачено належні до виплати суми пенсії за період з 01.04.2019 по 30.06.2021 в сумі 53364,07 грн. та недоплаченої пенсії за період з 01.03.2022 по 30.08.2022 в сумі 8909,58 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про необхідність встановлення суб'єкту владних повноважень - Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області строку для подання звіту про виконання судового рішення у справі №620/7060/21.
Таким чином, враховуючи вище викладені норми законодавства та з'ясовані судом обставини, а також оцінивши докази, які містяться у матеріалах справи, суд прийшов до висновку про задоволення поданої заяви.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-IX відповідно до пункту 31 частини першої статті 85 Конституції України та статті 5 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Верховна Рада України постановила затвердити Указ Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», яким введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України № 133/2022 від 14.03.2022 внесені зміни до статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, та продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України №341/2022 від 17.05.2022 року внесені зміни до статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указами від 14.03.2022 №133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 №2119-ІХ, та від 18.04.2022 №259/2022, затвердженим Законом України від 21.04.2022 №2212-ІХ), яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Приписами ч.1 ст.118 КАС України визначено, що процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.
Відповідно до ч. 2 ст. 121 КАС України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Згідно з ч. 3 ст. 121 КАС України якщо інше не встановлено законом, заява про поновлення процесуального строку розглядається судом, у якому належить вчинити процесуальну дію, стосовно якої пропущено строк, а заява про продовження процесуального строку, встановленого судом, - судом, який встановив строк, у письмовому провадженні.
Про поновлення або продовження процесуального строку, відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою (ч. 6 ст. 121 КАС України).
Враховуючи вищенаведене, беручи до уваги введення в Україні воєнного стану з 24.02.2022, суд вбачає за необхідне встановити Головному управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області строк для подання звіту про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.10.2021 у адміністративній справі №620/7060/21 з дати закінчення дії воєнного стану в Україні.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 294, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) подати до канцелярії суду звіт про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.10.2021 у адміністративній справі №620/7060/21 протягом трьох місяців з дати закінчення дії воєнного стану в Україні.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено 12 серпня 2022 року.
Суддя О.Є. Ткаченко