12 серпня 2022 року справа № 580/2420/22
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С. О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу державного нагляду (контролю) у Черкаській області Державної служби України з безпеки на транспорті та Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до відділу державного нагляду (контролю) у Черкаській області Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 11.01.2022 №303757.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що постанова відділу Державного нагляду (контролю) у Черкаській області від 11.01.2022 №303757 про застосування на нього адміністративно-господарського штрафу є протиправною, оскільки в ході перевірки водій ОСОБА_2 , що керував транспорним засобом MAN TGS 18.440, який належить позивачу на праві власності надав посадовим особам Укртрансбезпеки посвідчення водія, реєстраційні талони на транспортний засіб, напівпричіп, товаро-транспортну накладну на вантаж. За вказаних обставин вважає, що підстави для застосування до нього штрафу в розмірі 17 000, 00 грн відсутні.
Ухвалою від 27.06.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі на підставі даного позову, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачі проти позовних вимог заперечили, надавши до суду відзив на позовну заяву, в якому вказали, що водій під час рейдової перевірки 08.12.2021 не надав обов'язкові документи для перевірки, а саме: посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, напівпричіп та товарно-транспортну накладну на вантаж чим порушив вимоги ст. 48 Закону України “Про автомобільний транспорт”. Крім того, позивачем не надано жодного доказу про те, що на момент перевірки вищевказані документи були у наявності у водія та пред'явлені для перевірки посадовій особі відповідача. Надання позивачем до суду вказаних документів не спростовує їх відсутності станом на момент проведення перевірки у водія. Враховуючи те, що станом на момент перевірки встановлено факт порушення позивачем вимог Закону України “Про автомобільний транспорт”, відповідач вважає, що правомірно застосував до позивача штраф у розмірі 17 000, 00 грн.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
На підставі направлення на перевірку від 07.12.2021 №026528 та щотижневого графіка проведення рейдових перевірок посадовою особою Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки здійснено рейдову перевірку дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. В ході перевірки виявлено, що 08.12.2021 о 08 год. 51 хв. на а/д М-05 Київ-Одеса 452км+811м, зупинений транспортний засіб марки MAN, номерний знак НОМЕР_1 , здійснював перевезення вантажу для проведення габаритно-вагового контролю та перевірки наявності необхідних документів. Проте, водій даного транспортного засобу не пред'явив особі, яка уповноважена здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення, а саме: посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, напівпричіп та товарно-транспортну накладну на вантаж чим порушено вимоги ст. 48 Закону України “Про автомобільний транспорт”. У зв'язку із цим встановлено, що транспортний засіб марки MAN, номерний знак НОМЕР_1 належить на праві власності ОСОБА_1 , який зареєстрований у встановленому порядку як суб'єкт господарювання.
За результатами вказаної перевірки складено акт від 08.12.2021 №328024 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Листом від 22.12.2021 №107972/726,4/24-21 позивачу за місцем його проживання, що відповідає відомостям Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме АДРЕСА_1 надіслано повідомлення про розгляд справи на 11.01.2022 (з 09-00 год до 11-30 год).
Позивач на розгляд справи 11.01.2022 не з'явився.
Постановою відділу державного нагляду (контролю) у Черкаській області Державної служби України з безпеки на транспорті від 11.01.2022 №303757. застосовано до позивача адміністративно-господарський штраф у сумі 17 000 грн. Підставою для винесення оскаржуваної постанови є здійснення позивачем правопорушення, передбаченого абзацом 3 частини першої статті 60 Закону України “Про автомобільний транспорт”, а саме: у водія відсутні посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, напівпричіп та товарно-транспортну накладну на вантаж.
Вважаючи оскаржувану постанову протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.
Стаття 19 Конституції України: органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначено Законом України “Про автомобільний транспорт” від 05.04.2001 № 2344-III (далі - Закон № 2344-III).
Відповідно до статті 3 Закону № 2344-III цей Закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.
Згідно із частиною 1 статті 5 Закону № 2344-III основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 затверджено Порядок проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) (далі - Порядок № 1567), який визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.
За змістом п.п. 2-4 Порядку №1567 (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України. Органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи. Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Відповідно до ст. 6 Закону № 2344-III у разі проведення рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.
Відповідно до п.п. 12-14 Порядку №1567 рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.
Графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.
Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Згідно п. 16 Порядку № 1567 рейдова перевірка може проводитися однією посадовою особою Укртрансбезпеки.
Щодо правомірності прийняття постанови від 11.01.2022 №303757, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1-3 статті 48 Закону №2344-ІІІ автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
При оформленні товарно-транспортної накладної вантажовідправник зазначає такі обов'язкові реквізити:
дата і місце складання; вантажовідправник (повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті);
автомобільний перевізник (повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), прізвище, ім'я, по батькові водія та номер його посвідчення;
вантажоодержувач (повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті);
транспортний засіб (марка, модель, тип, реєстраційний номер автомобіля, причепа/напівпричепа), його параметри із зазначенням довжини, ширини, висоти, загальної ваги, у тому числі з вантажем, та маси брутто;
пункти завантаження і розвантаження.
Абзацом 2 ч. 2 ст. 49 Закону №2344-ІІІ визначено, що водій транспортного засобу зобов'язаний мати при собі та передавати для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством, для здійснення зазначених перевезень.
Згідно з абз. 3 ст. 60 Закону №2344-ІІІ за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевезення вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених ст. 48 цього Закону, - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З акту від 08.12.2021 №328024 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом встановлено, що 08.12.2021 о 08 год. 51 хв. на а/д М-05 Київ-Одеса 452км+811м, зупинений транспортний засіб марки MAN, номерний знак НОМЕР_1 , здійснював перевезення вантажу для проведення габаритно-вагового контролю та перевірки наявності необхідних документів. Дана обставина сторонами визнається.
З вказаного акту вбачається, що водій даного транспортного засобу не пред'явив особі, яка уповноважена здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення, а саме: посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, напівпричіп та товарно-транспортну накладну на вантаж. Водій від підпису на акті від 08.12.2021 №328024 відмовився, ініціали та прізвище не назвав.
Відтак, порушення позивачем вимог ст. 48 Закону України “Про автомобільний транспорт” в частині не надання посадовій особі відповідача посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційних документів на транспортний засіб, напівпричіп та товарно-транспортну накладну на вантаж підтверджується актом від 08.12.2021 №328024.
На спростування вказаних обставин позивач належних та допустимих доказів не надав.
Разом з тим, надання даних документів до суду не спростовує факту їх відсутності на момент проведення перевірки.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Всупереч вказаних норм, позивач не надав до суду доказів, що підтверджують викладені у позовній заяві обставини.
Отже, беручи до уваги встановлені порушення позивачем статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у відповідача були правові підстави для застосування адміністративно-господарського штрафу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи те, що відповідачем доведено відсутність станом на момент перевірки у водія транспортного засобу марки MAN, номерний знак НОМЕР_1 документів, на підставі яких здійснюються вантажні перевезення, а позивачем вказані обставини не спростовано, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог.
З урахуванням наведеного, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
У відповідності до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати зі сплати судового збору розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 90, 139, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ