Справа №591/3311/22
Провадження № 2/591/1860/22
про відмову у відкритті провадження у справі
12 серпня 2022 року
Суддя Зарічного районного суду м. Суми Ніколаєнко О.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Автономній Республіці Крим про встановлення факту перебування у трудових відносинах, -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом та просить:
- встановити факт проходження ним служби на посаді начальника сектору Державної служби боротьби з економічною злочинністю 2-го відділу міліції Керченського міського управління ГУ МВС України в Автономній Республіці Крим у спеціальному званні майора міліції у період з 01.06.2013 року по 27.11.2013 року, призначеного на цю посаду згідно наказу ГУ МВС України в Автономній Республіці Крим від 18.06.2013 року № 158 о/с;
- встановити факт проходження ним служби на посаді начальника сектору Державної служби боротьби з економічною злочинністю Керченського міського управління ГУ МВС України в Автономній Республіці Крим у спеціальному званні майора міліції у період з 27.11.2013 року відповідно до наказу ГУ МВС України в Автономній Республіці Крим від 27.11.2013 року № 284 о/с.
Вивчивши подані матеріали, суд вважає, що даний спір не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.
Згідно з ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
За змістом пункту 2 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Відповідно до пункту 17 частини першої статті 4 КАС України публічна служба це діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Визначальною ознакою для правильного вирішення спору є характер правовідносин, у яких виник спір. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих документів, спір між позивачем та Ліквідаційною комісією ГУ МВС АР Крим виник з приводу незарахування проходження позивачем служби у органах внутрішніх справ ГУ МВС України в Автономній Республіці Крим у період з 01.06.2013 у зв'язку із відсутністю у ліквідаційної комісії документів, які б підтверджували проходження такої служби. Таким чином, даний спір пов'язаний із проходженням позивачем публічної служби, а тому є публічно-правовим та не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
Враховуючи викладене, суд відмовляє у відкритті провадження у справі та роз'яснює позивачу, що з даний спір підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства із формулюванням позовних вимог відповідно до ст. 5 КАС України .
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 186, 260, 261, 447, 448, ЦПК України,-
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Автономній Республіці Крим про встановлення факту перебування у трудових відносинах.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.О.Ніколаєнко